Rybaření s kormorányGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:9 247

Zdá se vám rybaření s prutem příliš obyčejné? V Číně stále existuje starobylá technika lovu ryb s pomocí ochočených ptáků. Má tato technika šanci přežít další desetiletí?

Přepis titulků

Řeka Li-ťiang Čína Většina lidí rybaří jen s háčky a sítěmi. Ale my už po generace rybaříme s kormorány. RYBÁŘI S KŘÍDLY Jsem Chuang Jüe-čchang a můj bratr je Chuang Ming-te. Rybaříme s kormorány. Můj bratr tak rybaří přes 70 let a já tak rybařím asi 60 let. Tento druh lovu se předává v mé rodině po generace.

Žijeme v Sing-pchingu na řece Li-ťiang. Tato řeka je na ryby bohatá. Než začneme rybařit, uvážeme ptákům kolem krku provázek. Položíme je do vody a oni začnou lovit ryby. Když rybaříte s ptáky, stačí jen minuta od jejich potopení a už máte nějaký úlovek. Když uloví rybu, kterou nespolknou, vezmu jim ji. Když uloví velkou rybu, za odměnu jim dám nějakou menší.

Musíme si vybudovat vztah a musím dbát na jejich potřeby. Naučil jsem se to od otce a staršího bratra. Ale mladé lidi, třeba mého syna, tohle umění neláká. Dřív s ptáky rybařili všichni a prodejem ryb živili rodinu. Ale nyní ptáky už nikdo nepoužívá. Všichni rybaří se sítěmi. S bratrem jsme tomu zasvětili celý život. Ale své umění asi nikomu nepředáme.

Doufáme, že v této tradici jednou bude někdo pokračovat. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmi zajímavé
Moc doporučuji 😁😀🐨🐨.

00

Odpovědět

To není překvapivé. Prostě zrovna v tomto jsou technologie rybaření dál, než se někde doma starat a vychovávat kormorány.
Jednou týpek hodí sítí a je na tom líp, jak týpek s kormoránama.

Samozřejmě existují staromilové, kteří v tom vidí něco úžasného. Já v chovu drůbeže, abych mohl lovit ryby, nevidím nic úžasného. Video je podáno lehce idylicky, ale reál je úplně někde jinde. To si ale spousta lidí nedokáže připustit.

Zdar Max

412

Odpovědět

Jsi úplně mimo. Nepochopil jsi pravděpodobně důvod natočení toho videa.

Zdar Albie

00

Odpovědět

Takže prakticky stejný způsob, jako když někdo vyrazí s čuníkem na lanýže... :-)

91

Odpovědět

Wow.

60

Odpovědět

Pri takýchto videách mám zvláštny pocit akým smerom bude nasledovať výchova dnešných a budúcich detí. Niekedy sa učil syn od otca všetko potrebné a užitočné (aj keď to možno v dospelosti už nechcel robiť), konkrétne vedomosti sa prenášali z generácie na generáciu. Dnes to už nefunguje, zmena ja rapídna, každý stále niečo v živote hľadá. Deti učí a od určitého veku smeruje technológia podstatne viac ako samotní rodičia, ktorí sú "zastaralí". Áno, je to cyklické a tvrdili to už v antike, ale toto je prvá generácia ktorá jasne a zreteľne stráca osobný kontakt. Vďaka technológii, ktorá je určite pozitívna ale aj kontraproduktívna. Dík za prípadne reakcie a diskusiu

155

Odpovědět

Tak jako si dřívější generace většinu informací předávali ústně (protože prostě jiná možnost a technologie nebyla), tak dneska se téměř vše dá najít jinak, lépe a rychleji - na netu. Je to snad špatně? Ne, je to prostě jiná forma zjišťování informací...

191

Odpovědět

+BurgTo máš recht. Ale čo ten osobný kontakt ? Ľudia sú stále viac a viac samy a nad deťmi premýšľa čím menej rodičov kvôli nepriaznivému svetu. Celkovo vzťahy... je to blbé

101

Odpovědět

+Alebo to tak nie je a iba si myslím, že to tak je ?

11

Odpovědět

+Je, jen lidé, co tím už tak nějak zasažení jsou to nevidí, a ti kteří s nimi žijí a tráví čas (když to zrovna jde) se buďto adaptují, nebo si to příliš nepřiznávají. A ti, kterých se to netýká jsou buďto moc izolovaní, aby si toho všimli, a nebo jako ty. Moc jich není.

51

Odpovědět

Tak spousta rodin už dnes nedělá stejné řemeslo po generace. se jim třeba narodí blbý dítě co maká u pásu jako cvičená opice a o přestávce žere vlašák nebo šproty a komu pak maj předat svoje know how?

23

Odpovědět

+MorceTomu, že někdo stojí osm hodin u mašiny a mačká čudl, tomu už neříkám řemeslo - to totiž může dělat průměrnej gibon. U nás v práci to vidím v jednom kuse.
Řemeslo (s velkým Ř) je pro mě vzít kus polena a vyřezat z něj maňáska, nebo jen dřevák. Nebo vzít kus železa a vykovat z něj plot. Starej, poctivej, kovanej. To je pro mě Řemeslo.

50

Odpovědět

+BurgPresne tak polykat Rokovi to je aspon remeslo s velkym R

00