Vařící řeka v AmazoniiGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:120
Počet zobrazení:8 601

Vařící řeku byste možná čekali někde na Islandu, ale ve skutečnosti se nachází hluboko v Amazonii. Jak to vypadá u řeky, která je zmiňována v dávných legendách?

Přepis titulků

Představte si řeku natolik horkou, že by vás dokázala zabít. CENTRÁLNÍ AMAZONIE PERU Má být domovem mocného amazonského vodního ducha. Toto místo je skutečné. Byl jsem tam. Je to Shanay-timpishka, vařící řeka Amazonie. VEZMI MĚ K VAŘÍCÍ ŘECE Jmenuji se Andrés Ruzo a jsem geotermální vědec a ochránce přírody. Můj dědeček v Limě mi vyprávěl příběhy o hledání města ze zlata.

V tom příběhu byla zmiňovaná vařící řeka. Dokázal jsem si ji představit, ale nikdy jsem o ní moc nepřemýšlel. Nepřišlo mi to podstatné. - Bude to ještě teplejší. - Ukázalo se, že existuje. Tady je vařící řeka. Má hodně vysokou teplotu. Vařící řeka se nachází v centrální Amazonii. Nejvyšší teplota, kterou jsem naměřil, byla 98 °C Abyste si to dokázali představit, běžná káva má 55 °C.

Jen těžko si lidé dokáží představit tolik horké vody. Strčíte tam ruku a způsobí vám popáleniny druhého a třetího stupně. A to za pár vteřin. Viděl jsem jak do řeky spadlo mnoho různých zvířat. Šlo třeba o ptáky nebo ještěrky. Komplexním organismům se při těchto teplotách nedaří. Začneme se vařit. Úplně tu teplotu cítíte.

Při nádechu cítíte, jak ten těžký vzduch ohřívá vaše plíce. Cítíte, jak tam proudí. Kvůli té teplotě cítíte své plíce. Do teď z toho mám husí kůži. Pravé jméno vařící řeky je Shanay-timpishka. Podle místního šamana to znamená "Vařící díky paprskům slunce." Je to úžasné. Toto místo naprosto mění definici toho, co je posvátné. Myslím, že jakmile prožijete něco takového, tak si to zamilujete.

Nemůžete to nechat jen tak být. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Délka úseku vařící řeky je 6,24km, nejvyšší naměřená teplota byla 99,1°C.

21

Odpovědět

00:48 - it's getting much hotter : bude to těžší...

11

Odpovědět

Jsem myslel, žes ho opravil a on to pak kvůli tobě opravil - tak jsem strávil minutu přehráváním tý samý části a zkoumáním, jestli tam je hotter nebo harder. :D HOtter samozřejmě.

21

Odpovědět

+El SpellJojo, neopravil to :)

01

Odpovědět

Ok, takže jediná zajímavá informace kterou jsem si z video odnesl je že v Amazonii existuje Vařící řeka (což jsem zjistil už z nadpisu). Neřekl nám proč je vařící, jak je velká (je vařící jen v malé oblasti, nebo se jedná o dlouhou vařící řeku?) ani jestli nemá řeka díky tomu nějaké zvláštní složení vody. Prostě ty hlavní věcí které každého zajímají.

Prozatím asi to nejhorší video z "Great Big Story".

383

Odpovědět

K čemu by Vám ty informace byly? Zjevně jste ten typ, co koncept pořadu nepochopí ani, když Vám ho vysvětlí slečna/paní o tři desetiny milimetru pohybu oka směrem dolů. Přiznejte si, že do pár týdnů byste to, v lepším případě, zapomněl.. a nebo nepřiznejte a potvrďte tím, že za těch pár týdnů by se Vám ty informace spíš pomotaly.

429

Odpovědět

+Daniel99"Koncept" pořadu je seznámení s nějakou světovou raritou. V tomhle díle jsem se narozdíl od všech předešlých dílů (kde se věci vždy velmi poutavou formou vysvětlují) dozvěděl pouze to, že v Amazonii existuje Vařící řeka.

Vzhledem k tomu že o sobě vypraveč tvrdí že je geotermální věděc, tak jsem čekal, že použije své znalosti k tomu, aby nás s tímto jevem trochu seznámil. Nestalo se tak. Myslím, že kdyby to video bylo bez komentáře, tak by to dopadlo prakticky na stejno.

To že "koho to zajímá, ten si o tom může něco vyhledat" není omluva za odfláklý díl.

P.S.
Pokud jste typ člověka který každou zajímavou infromaci za pár týdnů zapomene, nebo ji poplete, tak doporučuji vyhledat lékařskou pomoct, protože se může jednat o počáteční stádium alzheimera nebo demence.

192

Odpovědět

+Edvin69Celé to stojí na interpretaci slova "seznámení" a na Vašem očekávání. Video Vás seznámilo.. a ano, i kdyby bylo úplně bez komentáře, i tak by Vás seznámilo. To že Vaše očekávání je jiné není problém autora, který Vás seznámil tím způsobem, jakým si vybral.
Tedy nehledejte omluvu tam, kde není. To je jako bych se Vám představil "ahoj, já jsem Daniel" a Vy jste na mě dál koukal s očekáváním, že Vám k tomu ještě přihodím nějakou "zajímavou informaci", namísto abyste se případně sám zeptal. A tak půjdete za panem "Videačesky" si stěžovat.. "ten Daniel, co s Tebou přišel, to seznámení tedy pěkně odflákl".

37

Odpovědět

+Daniel99Spíš bych to přirovnal k cizímu člověku, který vás na uluci z ničeho nic zastaví, zařve na vás "Já jsem Daniel!" a pak se otočí a s pocitem dobře vykonané práce odejde. Ano, sice jsem se dozvěděl že existuje nějaký Daniel a můžu ho ztotožnit s tím individuem co po lidech na uluci pořvává své jméno, ale nevím proč se tak chová. Chtěl po mě něco? Znám ho snad od někud? Zná on od někud mě? Je to nějaký psychovat nebo sociopat? Stejně jako u videa s vařící řekou mám pocit, že mi schází určité klíčové informace a ačkoliv je daná osoba skoro určitě měla, tak se o ně z mě neznámých důvodů odmítla podělit.

52

Odpovědět

+Edvin69To je mi líto, že Vám to video někdo někde z ničeho nic násilně vnutil. ;)
A pocit z toho máte správný.. protože je Váš, je subjektivní. Věřte, nebo ne.. můj subjektivní pocit je z toho velmi podobný. A proto jsem si informace, co mi chyběly, dohledal.. aniž bych u toho řešil, proč mi je nedal autor. To je jeho věc.
Neberte to zle, není to osobní.. přesto, že jsem rovnou v prvotním příspěvku osobním, a ne zrovna sympatickým, způsobem zaútočil. Pouze jdu myšlenkově v uvozovkách "k jádru problému".
Neboli úplně na začátek.. jde o koncept pořadu. Od toho má každý pořad koncept.. protože, je to možná překvapivé, ale v této realitě opravdu, ale opravdu nelze mít pořad, který bude mít pro každého přesně to množství informací, co daný člověk chce.
Mně by se také líbilo, kdyby z posledních šesti videí GBS byla dvě obsáhlejší, dvě zůstala stejná a dvě nebyla vůbec. Vlastní pořad se mi kvůli tomu ovšem točit nechce a přestěhovat se do vlastní virtuální reality také zatím nelze. Takže zbývá dvakrát hledat, dvakrát si říci "ok" a dvakrát se smířit s promarněním +- pěti minut. To mi vyhovuje. Pokud Vám ne, tak gratuluji, žijete v době, kdy si z obdobných pořadů, všech možných konceptů, můžete svobodně vybrat. A pokud tuto svobodu odmítáte, tak zítra můžete čekat v 9:00 na Andělu.. můžete pak za mnou běhat a ptát se na všechny své otázky, jež Vás výše zajímají. Alespoň Vás naučím pro-aktivnímu přístupu k informacím, když už to předmětné video nedokázalo :)

26

Odpovědět

Ale poznal jsi jeho dědečka, víš, že tam je někde město ze zlata a šaman ti vysvětlil, že řeka je horká díky paprskům slunce a to taky není málo :D

120

Odpovědět

+NewmanSakra, máš pravdu !
Hmm, asi požádám chlapíky z great big story o zveřejnění mého videa, ve kterém vysvětluji že měsíc je vlastně ze sýru (což ví přece každý) :D

71

Odpovědět

No... ohledně toho dohledání.... zadám si do intenretu vyhledání informací a kromě jednoho a toho samého článku v různých médiích o řece není nikde nic. Všude jsou obšírné kecy o dědečkovy a tetičce, a pak nějaký nepotvrzený spekulace, a až posléze je tam v jedné větě napsáno, že jde o cca 6km úsek o šířce až 20 metrů, a že "místy" dosahuje až 90 stupňů... Co to znamená? Kde místy? Jak velká místa, jaká je průměrná teplota, Kde řeka pramení, kam se řeka vlévá... Hlavně že teda věnuje padesát odstavců faktu, že ve vodě o teplotě 90 stupňů se zvířata uvaří....

21

Odpovědět

+lenaciaJe to mladé, informačně omezené, téma. To je kupodivu také svět, ve kterém žijeme.
Ve výsledku můžete být ráda, že máte k dispozici pár stejných článků (které aktuální vědění vystihnou), vzhledem k tomu, že mnoho témat v různých médiích je obsaženo tisíci články, které se navzájem parafrázují a jsou tedy jiné jen formou a případně klamným domýšlením autorů.

01

Odpovědět

+Daniel99takže tady je jen domýšlení jendoho vcelku arogatního "vědce" který od roku 2011 nebyl schopný nic vysvětlit, hlavně že napsal knihu. Co v ní tak může být

00

Odpovědět

+lenaciaDomýšlení a arogance by tu byla, to ano..
Nicméně.. když jste tak lačná po informacích, tak já Vám s tím internetem tedy trochu pomohu.
https://www.ted.com/talks/andres_ruzo_the_mythical_boiling_river_of_the_amazon

10

Odpovědět

+Daniel99Danieli, Vy mne bavíte. :-) V dobrém. Je milé vidět, že se diskuzí stále účastní i lidé, kteří se snaží podat svůj názor stručně, věcně a ještě slušně.
Přeji Vám (a všem ostatním, kteří mají dojem že by byli schopni a ochotni reagovat podobně) hodně štěstí tam, kde ho potřebujete,
Katka

01

Odpovědět

+KatkaTo je milé.. děkuji:) I když každý občas ujedeme.. ve slabší chvilce většinou.
Já obzvlášť ve stručnosti.. a bohužel občas i v té slušnosti.
Snad ne moc často.. a Vy tak přijmete opětování Vašeho přání. Respektive ho posílám všem, nejen těm, egoisticky si troufám říct, slušným. Což zní, jako by Vás má samolibost chtěla troufnout :D ..mne by to určitě napadlo, číst sám sebe.. tak budu doufat, že Vás ne;)
Daniel

01

Odpovědět

Tak pro kolegy dole: už se to tu řešilo u videí z tohoto kanálu víckrát - jde o to, aby tvůrci videa poukázali na zajímavost a jaksi se předpokládá, že pokud to někoho zaujme, dohledá si již detaily sám.
Mne třeba toto téma zaujalo, tak jsem si našla pár článků - a pro ty z Vás, kteří se cítí zrazeni tím, že vědec věnující velkou část svého života zkoumání tohoto jevu jim ve dvou a půl minutovém videu nevysvětlil jak to funguje, přidávám citaci:
"Ruzo se na místo vrací a už od první návštěvy v roce 2011 se snaží pochopit, proč je řeka tak horká. Prý jde o výsledek velkého hydrotermální systému. „Voda by mohla pocházet ze vzdálených ledovců v Andách, odkud prosakuje hluboko do Země, kde se ohřeje, a znovu vyvěrá. Je to úžasný geologický jev,“ vysvětluje vědec. Podle jiné teorie jde o přívalovou vodu, která stéká do nitra země porézními sedimentárními horninami. Tam se ohřeje teplem Země a následně puklinou vytéká zase ven. ...
Doposud také řeka není chráněna... Na její ochranu a ochranu okolní džungle založil neziskovou organizaci Projekt vroucí řeka a dál pokračuje v jejím zkoumání."
zdroj: zoomagazin iprima ( http://zoommagazin.iprima.cz/vesmir/tajemna-reka-v-amazonii-co-do-ni-spadne-se-uvari ) článek "Tajemná řeka v Amazonii. Co do ní spadne, to se uvaří" z 18.3.2016 - první odkaz ve vyhledávání google ;-)

Vědec si příčinou tedy stále není jist (asi to nebude Bůh, nebo co), ale vážně to zkoumá a já naprosto chápu jeho fascinaci, ačkoli na podobné zkoumání jsem nejspíš moc velký srab.

Přeji pěkný den

101

Odpovědět

Řekni mi pak jeden důvod, proč bych měl to video vůbec sledovat. Přece si stačí přečíst nadpis a pak si můžu všechno dohledat sám. Tohle je fakt přístup omg.

00

Odpovědět

+jjkAhoj, stačilo by to. :-) Ovšem já třeba bych takovému nápisu nevěřila. Přišlo by mi to moc divné na to, aby mne to opravdu zaujalo natolik abych šla dohledávat informace. Pro lidi jako jsem já, které zkrátka zaujme snáze něco co rovnou i vidí (třeba jen na obrázku/videu), jsou tato videa naprosto přijatelná. Ano, mohl by to být několikahodinový dokument. Ale myslím, že to by pro laiky bylo zase až nudně odborné.
Pokud ty jsi člověk, který si po přečtení čtyř slov jde okamžitě dohledávat souvislosti (samozřejmě pomíjím to, že ve videu byly i informace pro vyhledávání potřebné - třeba jméno pana odborníka), pak pro tebe zřejmě nemá smysl sledovat videa se zajímavostmi - neboť jsou vždycky poměrně stručná. A tento kanál můžeš rovnou vynechávat, neboť jsou extra struční. :-)
Ovšem v tom případě klobouk dolu, protože s tím množstvím zajímavostí ve světě by většině lidí s takovým přístupem už dávno praskla hlava. :-)
Přeji pěkný den. :)

10

Odpovědět

tam někdy pojedu, nabodnu na tyčku kuře a uvařím ho :D to bude virální video :D

25

Odpovědět

ktery z**d dal dislike? pocem nebo nabodnu na tu tyčku tebe a ty se budeš vařit...

00

Odpovědět

Nejvtipnější je jak vysvětluje že vroucí voda má 98°C :D A taky by mě zajímalo jak přišel na to že průměrná káva má 55°C.

30

Odpovědět

Google "coffee drinking temperature" a většina zdrojů ti řekne, že kafe nejlíp chutná při 55-60 °C.

10

Odpovědět

+TaanNechutná, ale pije se.. vždyť i v té citaci to máte.
Stejně jako noone výše se směje něčemu, co ve videu není.. nevysvětluje, ale oznamuje nejvyšší naměřenou teplotu.
Ještě že lidi nezajímá co, kdo říká a obzvlášť, jestli je to pravda.. jinak by slovo konverzace neexistovalo:)

03

Odpovědět

+Daniel99"nevysvětluje, ale oznamuje nejvyšší naměřenou teplotu"
Ale to víš, že ji vysvětluje. Pro připomenutí, v čase 1:06 tu teplotu komentuje slovy "abyste si to dokázali představit" a pokračuje přirovnáním s kávou. Jak kdybychom nikdy neviděli vroucí vodu.

00

Odpovědět

+jjkMáte pravdu. Reagoval jsem sice na ty konkrétní věty před tímto časem, protože jsem v takových případech striktním zastáncem konkrétních diskusí, obzvlášť když narážka vypichuje konkrétní věc. (což je mi jasné, že v obecném, většinovém slovníku je to popis slovíčkaření, či hnidopišství;) ) Ale jak píši, souhlasím s Vámi, že ten jeho navazující popis je zbytečný, až hloupý. Má chyba, že jsem se, jako vždy, nechal unést jinou myšlenkou..

00

Odpovědět

Chybí mi základní informace. Je fajn že v určitém místě naměřil 98 stupňů, ale proč je voda takle horká? A je horká nějak celá řeka? Nebo jen nějaká její menší část? protože v tom případě tady máme řeku Teplá, ve které se ve Varech i v zimě lidé cachtají, díky tomu, že do ní vytéká horké vřídlo, ale jedná se jen o pár metrů širokou část řeky a dá se opět ochlazuje

170

Odpovědět

Protože meteorická voda se vsákne do země kde je ohřána. Celá řeka takhle horká neni. Je to asi úsek 8km. Pak se ochlazuje. Rozdíl mezi vřídlem ve Varech a touhle řekou je to že ve Varech je voda zahřívaná magmatem a tahle řeka je ohřívaná pláštem země.

10

Odpovědět

+Morcetady píšou že tamní okolí je plné termálních pramenů https://en.wikipedia.org/wiki/Mayantuyacu
Navíc Vary jsou svým způsobem unikátní, jen kousek dál Mariánky ani Františkovy Lázně nemají horké prameny. Je celkem možné, že obdobně je na tom ono okolí tam, kromě výzkumu Ruza jsem nikde nenašla žádné další informace o jiných výzkumech

02

Odpovědět

Nějak se vypařil údaj proč je tak horká.

191

Odpovědět

Zaujimave, kazdopadne, vidiet take miesto.

Mozno tomu len chybala informacia (od vedca - ako sme videli, ze nim je), ze sa zrejme jedna o geologicky fenomem, atd.
Plus - ako je mozne, ze voda v rieke takto "dopadla" a zaroven vedla je vegetacia, lebo sa cloveku nechce verit, aby voda tiekla/mala koryto akurat pod tym horucim miestom. :)
Atd atd. :)
Je fajn, vidiet svet. :)

81

Odpovědět

Geotermalni vedec mi nerekl proc je varici, ale ok.

350

Odpovědět

Mně zas zubař neřekl, co mi bude prohlížet, tak jsem na prohlídku, pro jistotu, vzal i vzorek moči.

101