Pěstování dračí studnyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:8 752

Dračí studna patří mezi jeden z nejlepších a nejcennějších čínských čajů. Jak probíhá jeho pěstování a zpracování?

Přepis titulků

Tajemství dračí studny se předává po generace už 1 000 let. Dračí studna je známá po celém světě. Je to nejlepší zelený čaj. ČAJ PLNÝ TRADIC Chang-čou Čína Jmenuji se Fen Šeng-chua a je mi 58 let. Jsem tradiční producent dračí studny. Má vesnice Tchung-wu produkuje tento čaj už po 400 let.

Nejlepší prostředí pro pěstování dračí studny poskytuje vrchovina s dostatkem srážek. V Chang-čou naštěstí tyto podmínky najdete. V první den sklizně uvidíte sběrače na každém kopci. Sběrač za 12 hodin práce nasbírá asi kilogram čerstvého čaje. My čaj ručně pražíme, čímž se liší od ostatních čajů. Místní říkají, že pražením získáte lepší jídlo než vařením nebo jinou technikou přípravy. Takže čaj pražíme. Máme 10 pohybů rukou, které při výrobě čaje používáme.

Třeba sypání, roztírání, třesení, hlazení a přehazování. Způsob pražení čaje předal dědeček mému otci a můj otec mně. Ale dnes se mladí nechtějí učit způsobům pražení čaje. Už roky se snažím najít studenty. Většina rodičů chce mít děti na dobré univerzitě, což se neshoduje s tradičním řemeslem, kterým je pěstování a výroba čaje. Rádi bychom naučili toto umění více lidí, především těch mladých. Byl bych nerad, kdyby s mou generací zaniklo.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Docela neobvyklí sponzoři videa...

01

Odpovědět

mladí nechtějí pracovat ve více odvědvích než jenom v pěstování čaje a to je do budoucna velký problém

63

Odpovědět

on není problém, že nechtějí pracovat... ale nectějí pracovat za prachy, který z toho mají protože z toho neuživí ani sebe natož třeba rodinu... Až bubou řemesla opět placena tak, jak si zaslouží, plno lidí půjde makat.
Já bydlím v pohraničí u německa, ařeknu vám že většina silnejch chlapů jezdí klidně těch 50 kilometrů denně za hranice a makaj tam skoro do úmoru... protože za to dostanou adekvátní plat, plat o kterém by si v čechách mohli nechat leda zdát... protože 38 tisíc v čechách nikdo lidem pracujícícm rukama nedá.

191

Odpovědět

+lenaciaHm a proč se do toho Německa rovnou nepřestěhujou? Protože se jim vyplatí mít "adekvátní" německý plat, ale jídlo a nájem platit levně v česku. V Německu jsou vyšší platy ale taky vyšší výdaje.

94

Odpovědět

+jjkJídlo je levnější v čechách? :D :D :D :D :D :D :D CHlape já jezdím do německa běžně nakupvoat protože je to levnjší tam! Jen cigára jsou tam dražší ale já nekouřím.
A plno mých známých tam i bydlí, protože je to levnější. Ale plno jiných má v čechách rodiny, a nejsou zrovna jazykově nadaní na němčinu.

52

Odpovědět

Ale polovinu nezaměstnaných tvoří lidé 50+, a čtvrtinu lidé 55+. Tedy ti mladí " něco" musí umět, jinak by se zaměstnavateli jednoduše nevyplatili.

40

Odpovědět

+Lno jsou mladí... vydrží tam dýl a právě za ten pakatel... Pro lidi 50+ a víc je strašně těžké najít práci když je propustí, protože prostě nikdo nevezme někoho, kdo už fyzicky není tak zdatný jako ten mladej cucák, a nebude chtít pracovat za sotva o dva tisíce vyšší mzdu než je mzda minimální. A čím starší tím je to ještě horší protože se jim blíží důchod...
A stený problém pak zažívají ženy, protože ty samozřejmě pak časem budou mít děti a mateřskou atd... Zdejší systém vpodstatě mladé lidi nutí nezakládat rodiny, nebo žít v bídě, nebo nutí otce strávit věšinu času mimo domov.

82

Odpovědět

+lenaciaA proč by to mělo být pro 50+ je obtížné?

Chlubí se, jak to byli právě oni, kteří ještě museli na vojnu, jak oni jsou ti poslední "praví" vysokoškoláci (i když právě oni jsou spíše "ostrovní giganti", u kterých si bývalý režim kupovat loajalitu právě bezvýznamným papírem).

Nakonec jsou to právě 50+, kteří "dostali" od Husáka byty zadarmo, takže ušetřili nejméně 6 let šetření (takže odpadá argument já mám svou cenu na trhu práce a na poštu za minimální mzdu prostě nebudu....).

A jaká je fyzická námaha? Když jsou normy na pracovní zátěž a kolo bylo vynalezeno před tisíci lety. Takže přemístit předmět lze s minimální námahou (dokonce i vážící 35 kg, na což jsou vlastně taky normy).

A že se jim blíží důchod, není argument. Protože stejně jako důchodci dostanou ještě méně než je minimální mzda. ( Je to jen psychologická výmluva, proč nejít na poštu, nebo do KFC obracet řízky.)

22

Odpovědět

Nedozvěděl jsem se proč to nese název "dračí studna".

140

Odpovědět

Milerád poučím: Jmenuje se to podle vesnice, kde se pěstuje. :)

111