3 divné věci, které se stávají v těhotenstvíScishow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 175

Ženské tělo zakusí mnohé, aby na svět přivedlo nového člověka. Některé změny nám dávají naprostý smysl, ale nad některými se podivují i ti největší odborníci. Nad kterými bizarnostmi lidského těla v době těhotenství si vědci lámou hlavu, prozradí ve SciShow Hank Green. Pokud vás téma těhotenství zajímá a chtěli byste se dozvědět třeba to, kdy si udělat těhotenský test nebo kdy je vhodné v těhotenství létat, podívejte se na náš nový sesterský web Rodičov.cz.

Poznámky:
LH – hormon lutropin
FSH – hormon folitropin
HGC – hormon choriogonadotropin
Odkaz na studii z McMasterovy univerzity zde.

Přepis titulků

Vaše vědomí sídlí ve vašem těle už hodnou chvíli, tak víte, že je schopné úžasných, divných a často nečekaných věcí, ať už to chcete, nebo ne. Ale jen pár věcí, kterými corpus humanus prochází, je divnějších a ohromnějších, než když v sobě ženské tělo vyrábí další tělo. Těhotenství si na těle vybírá velkou daň, protože musí udělat řadu opatření, aby v sobě přivítalo další samostatné tělo. Kromě toho, že je neskutečně nepohodlné a náročné, doprovází ho divoká přehlídka hormonů, těch chemických signálů, které orgánům říkají, co dělat a kdy, přičemž každý má svůj úkol při péči o dítě a přípravě na jeho příchod.

Ze žláz do celého ženského těla vyteče úplná písmenková polévka se jmény jako LH, FSH a HGC a mnohé z nich jsou jen spouštěče k vyplavení více hormonů, o kterých jste nejspíš slyšeli: estrogenu a progesteronu. Některé účinky jsou užitečnější než jiné.

Většina žen především při prvním těhotenství pociťuje citlivější čich. Tato změna může být tak náhlá a zřetelná, že může pomoci těhotenství odhalit. Ženy nejsou lepší v rozpoznávání pachů, což umí nemoc zvaná hyperosmie, ale jsou extrémně citlivé vůči pachům různých druhů: jídlo, voňavka, kouř, prdy králíčků, staromódní tělesný pach. Všechny se zdají stejně silné a většinou nepříjemné. Nikdo se není jistý, jaký účel tato zvýšená čichová aktivita má, pokud nějaký, ale někteří vědci věří, že je důvodem ranní nevolnosti, pocitů na zvracení, které často doprovází první trimestr.

Této teorii nahrává fakt, že těhotné ženy, které postrádají čich, jde o tzv. anosmii, ranní nevolnosti vůbec nezažívají. Další podivný a nejspíš ještě méně užitečný příznak těhotenství je viditelný, ještě než se ukáže těhotenské bříško. Spoustě ženám se na těle objeví tmavý proužek, od pupíku ke genitáliím. Doktoři tomu říkají linea nigra a bývá spojována se zvýšenou hladinou estrogenu a dalších hormonů.

V některých případech může pokožka ztmavnout všude, objevují se pihy a znaménka, dokonce u žen s tmavou pletí. Některým se vytvoří chloasma, tmavnutí kůže v obličeji, hlavně okolo očí. Říká se tomu těhotenská maska. Asi tak příroda říká: „Blahopřeji, že máš v sobě člověka! A kromě toho, že jsi nafouknutá a máš zácpu, vypadáš jako mýval!“ Je lákavé za těmito zbarveními hledat evoluční důvod, třeba, že to má dávat jasně najevo, že je žena těhotná, ale vědci netuší, proč se to děje.

Ale z těla utrženého ze řetězu může vzejít něco dobrého: Můžete mít doma uklizeno. I když to bylo dlouho jen v lidové moudrosti, vědci nedávno dokázali, že mnohé těhotné ženy prochází fází hnízdění. Krátce před porodem pociťují nezkrotitelnou touhu uklízet a uspořádávat domácnost.

Srovnávají nádobí v kuchyni, skládají oblečení pro miminko, přičemž jsou zároveň citlivější vůči tomu, koho vpustí do domu a s kým tráví čas. Studie na McMasterově univerzitě z roku 2013 srovnala chování těhotných a netěhotných žen během stejného období. Zjistili, že někdy v posledním trimestru těhotné ženy měly stejné vzorce chování, zatímco ty netěhotné se chovaly zcela normálně. A i když se to může zdát divné nebo neurotické, vědci tvrdí, že tento hnízdící instinkt je starodávnou adaptací, která matce i dítěti pomáhá změnu zvládnout a sbližuje je, ještě než se setkají.

Takže velký dík všem matkám, které těmito podivnostmi prochází, a hlavně děkuju své mámě. A také velký dík vám za to, že jste sledoval tento díl SciShow. Veškeré podněty pište do komentářů nebo na Facebook a Twitter. Pokud se chcete dozvídat víc, odebírejte náš kanál.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak ted se mi kvalitně natáhlo jak jsem viděl tohle video na hlavní stránce.. jen si představím ten NORMIE styl života a je mi na zvracení :D

00

Odpovědět

https://www.csfd.cz/film/341208-lucy/prehled/
Jak jmenovala ta látka z toho filmu? Co prý vyrábí kosti.
Tak tu bych bral.

00

Odpovědět

Já nechápu, že když je žena nejvíc zranitelná, tak je jí ještě navíc často špatně. Fleky na kůži nic neřeší, ale zvracení může být v krizové situaci poslední kapka, která povede k průšvihu.

05