SciShow Talk Show #2

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:3 972

Je tu další díl SciShow s Hankem Greenem. Dnes v roli hosta opět uvidíte Emily Graslie, která se podělí o novinky se situací nosorožců v Africe a taky donese zajímavou kost, kterou se Hank pokusí poznat. Schválně, jestli se vám podaří uhodnou, kterému zvířeti patří. Na závěr přijde speciální zvířecí host - polární liška Cas.

Přepis titulků

Vítejte v dnešním dílu SciShow Talk Show! Dnes je tu se mnou Emily Graslie z nového kanálu The Brain Scoop. Jděte na youtube.com/theBrainScoop a přihlaste se k odběru! Dnes má pro mě Emily zajímavé novinky ze světa vědy. Určitě víš o problémech, kterým čelí nosorožci. Jen v posledních třech letech pytláci ulovili asi 400 nosorožců, aby prodali jejich rohy jako trofeje nebo na čínském černém trhu. To už podle mě mělo být vyřešeno tak před deseti lety, - ale ve skutečnosti je to jen horší.

- To je výsledek zvýšené poptávky na trhu. Ale co s tím můžeš dělat? Číňany nedonutíš nekupovat rohy. Ne, ale můžeš je vzdělávat. Snaží se jim vysvětlit, že rohy jsou z keratinu, ze stejné látky jako vlasy a nehty, nemá žádné magické nebo léčebné účinky. - Nepomůže to v posteli. - To je mylná představa. V článku, který jsem četla, jsem se dozvěděla zajímavou věc, že nosorožčí rohy se používají pro léčbu horeček a křečí. To trošku zlepšuje situaci.

Je trošku míň sobecké používat to při záchvatech než pro zlepšení výkonu v posteli. - Ale mám i dobré zprávy. - Jo? Podle článku z PopSci je v Africe skupina, která vytvořila třídílnou metodu, která má aktivně odstrašovat pytláky. - Nejdřív vezmou roh a vysokotlakové pneumatické zařízení. - Jako pískovač? Oni vlastně napustí roh růžovým barvivem, které se ukazuje na bezpečnostních skenerech a tím je roh bezcenný pro ty pytláky, kteří by ho chtěli jako trofej, i pro ty, kteří by ho chtěli prodat na trhu rozemletý na prášek, protože ho nedostanou přes hranice, kde by se prášek ukázal na bezpečnostních skenerech.

To je první dobrá věc. Pak taky dávají do každého rohu GPSky. - Jednu nahoru, druhou doprostřed a další dospod? - Nejspíš. - Nejsem si jistá, to jsem nezjišťovala. - Vyvrtají dutinu a tam dají GPSky, ne? Jo, a pak mají neustále přehled, kde se roh nachází a jestli nebyl rozřezaný, což je mnohem výhodnější než trénování 24hodinové stráže. Ale nejzajímavější opatření, které tahle skupina podnikla, je napuštění rohů ektoparazitikem.

Je to vážně fascinující! Ektopararazitikum působí na povrchu keratinu, nedostane se do krve, nosorožci vůbec neubližuje, ale kdybys roh rozemlel a strávil, bylo by ti hodně špatně. A tak snad ty rohy nebudou chtít používat v budoucnosti. - Mně to přijde strašný. - Snaží se tím zvýšit povědomí, že rohy nemají žádné léčebné účinky. Když tě bolí hlava, zkus si kousat nehty, protože to ti pomůže stejně jako ulovení a zabití tohohle cenného a chráněného zvířecího druhu.

Možná bychom jim měli dát skutečné léky proti horečkám a záchvatům... Dostupnou přiměřenou zdravotní péči. - Očividně jsou za léky ochotní zaplatit. - Ve skutečnosti stojí svou váhu ve zlatě, práškové zlato stojí zhruba 400 korun za 30 gramů a nosorožčí rohy stojí asi 40 až 45 tisíc korun za 30 gramů. Je to zajímavé kulturní nedorozumění. Můžeme doufat, že s lepším vzděláváním se vše změní k lepšímu. - Takže...

- Paráda. A tím se dostáváme k další části pořadu, ve které se mě pokusíš vyvést z míry. Ano! Strašně se na to těším, protože jsem hrávala hru Páteční podivín, - kdy jsem zveřejnila fotku zajímavé věci. - Na tvém Tumblru. Jo, měli byste tam zajít pro zoologicko-muzejní zajímavosti, a nezapomeňte odebírat The Brain Scoop. - Musím to přinést. - Ty sem něco doneseš. Cooo?

Nesmíš to držet... Takhle to... Co to má...? Já ani nevím, jak to patří! - Počkej, dej mi to. - Na konci je to trošku křehké. Co to je?! Řekni mi, co si myslíš. Tak... Tohle budou asi obratle. Dobře. - Mám pravdu?

- Jen budu poslouchat tvoje odhady. - Je to lehké. - Hm. Odhaduji, že je to něco mořského... Možná je to nějaký... velký... To není… Nejdřív jsem si myslel, že je to hlava, Ale to určitě není. - Tohle je pánev! - Ano. - Máš pravdu.

A víš čí pánev? - Ne! - Nevím, komu patří! - Ale víš, co to je. No ale jestli to je pánev, tak to není ryba! No... Dobře... Tohle je stoprocentně páteř, ale je celá srostlá! Tady je vidět, kudy probíhá mícha, to je paráda. Ale co to sakra... - Chceš vědět, co to je? - Jo, ale ještě mi to neříkej. - Žije to ve vodě?

- Ne. - Bože... Je to větší než košík? Je to strašně lehké. Ale pták to není. Tak proč je to tak lehké? - On to je pták?! - Jo, jo. - Cože?! - Jo. Dobře, vzdávám se. - Mám ti to říct?

- Žije to v současnosti? - Ano, žije. - Dobře. Tak jo, co to je? Tak zaprvé to držíš vzhůru nohama. To je lepší. To mi vůbec nepomohlo, jen abys věděla. Je to synsacrum pštrosa. Pštros! No jasně! Proto jsem si myslel, že je to pták, ale připadalo mi to na ptáka moc velký. Je to obří pták.

Zapomněl jsem na pštrosy. - Sakra práce! - Já vím. Mně to přijde docela jasný, tady se napojuje stehenní kost. - K čemu jsou tyhle kosti? - K udržování rovnováhy. - Já tuhle věc miluju. - Je to vážně super. Nejdřív jsem si myslel, že je to lebka a tohle jsou oční důlky. Nejsi první, kdo si to myslel.

Přiznávám, vyvedlas mě z míry. Teď je čas na zvířecího hosta večera. Máme tu naprosto senzační zvíře z Animal Wonders. Nebudu vám nic říkat, necháme se překvapit. Jessi z Animal Wonders přijde a vy uvidíte něco naprosto skvělého... Právě teď! Dnes tu máme velice vzácného hosta. Je tu s námi polární liška Cas! A Jessi z Animal Wonders, děkujeme, žes přišla.

Tohle bude možná hodně krátká epizoda, - protože Cas je divoká liška. - To je. A leží na mém stole. Pojď sem, kamaráde. Tohle je nejlepší den mého života! Nekecám. - Takže tohle je huňatá zimní srst. - Ano, je hustá. A hodně bílá.

My tu dokonce máme i letní srst lišky polární. Takhle v létě vypadá. Akorát je trochu šedivější. Jednotlivci se od sebe barevně trochu liší. Tahle srst je opravu masivní, nemohli bychom skrz ni sáhnout na kůži. Pověz nám něco o polárních liškách. Žijí na severu. Je tohle lebka dospělce? Takže jeho hlava je takhle malá? To je hodně srsti!

Strašně moc srsti. - Ty jsi fešák. - Ahoj, kamaráde. - Páni. - Šikulka. Můžeme si říct, co na něm vidíme. Nejznámější jsou tím, že v zimě se jejich srst mění na bílou. - Radši si lehni. - To je dobrý. Další věc, kterou na něm můžeme pozorovat, jsou jeho krátké uši, černý nos a černé oči.

Černé okolí očí mu pomáhá lépe vidět, podobně jako když si sportovci malují pod oči černý pruh, aby lépe viděli a nebyli oslnění. Liškám to pomáhá vidět ve sněhu, protože nejsou oslněné a můžou lovit. Mají kratší čumák než jiné lišky a taky kratší nohy, a to vše jim pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Proto mají i malé uši.

- Aby neměly omrzliny uší. - Přesně tak. A dlouhým huňatým ocasem si při spaní přikryje čumák a tvář, kde má krátkou srst. A taky pak vypadá roztomile. Je vážně roztomilý. Polární lišky možná brzy budou na seznamu ohrožených druhů. Několik jejich populací kleslo ze 40 rozmnožujících se párů jen na čtyři. Jednou z příčin jsou lišky obecné, i když s jednou je Cas nejlepší kamarád. V divočině by se tyhle lišky nekamarádily, liška obecná je větší a agresivnější a vyhnala by ho z doupěte.

Dříve na severu nemohly přežít, ale teď už mohou, - i když nemají tolik vychytávek. - Zmenšuje se mu areál. Je tak zbarvený, aby se schoval před predátory, nebo před kořistí? - Před vším. - Před vším. To dává smysl. - Mají predátory? - Ano, mají. Lední medvědi by je mohli chytit, i když nejsou tak rychlí, ale loví je tam místní vlci - a draví ptáci.

- Vážně? To musí být pořádný pták... Orli skalní? Jo, ti tam můžou být. Já mám na polárních liškách nejradši to, jak umí vycítit kořist pod sněhem. A pak z toho máte fotky, jak skáčou šipky do sněhu a někdy se tam můžou i zaseknout, protože tam ponoří 2/3 těla. - Elegantně vyskočí, ale pak už je to horší. - Plácnou tam sebou. Potopí se do sněhu.

Proč má otevřenou tlamu? Už toho má dost. Je mu docela vedro. "Je tu vedro, sotva lapám po dechu, mám hrozně silný kožich a jsem uvnitř pod reflektory." - Je mu docela horko. - Dobře. Casi, bylo nám potěšením, je mi líto, že je tu tak horko. Schovej se do chládku! - Děkuji, že jste přišli.

- Děkujeme za pozvání. Je těžké být polární liškou, když nejste venku. To byl docela výjimečný zážitek! Děkujeme, že jsi dnes přišla, Emily, a ukázala nám tu pštrosí pánev. Bylo mi potěšením, Hanku. - Řekl jsem to dobře? - Jo, pštrosí pánev. - Ty jsi tomu ale říkala jinak. - Synsacrum. Synsacrum. Tak by se mohlo jmenovat album nějaké metalové hudební skupiny.

Pštrosí synsacrum! Děkujeme za pozornost, SciSchow Talk Show. Odebírejte The Brain Scoop, jestli chcete vidět víc Emily, což určitě chcete. Nashle příště. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

3:57
Unce nestojí 400 korun. Ale cca těch 40 000 v době natáčení pořadu.

00

Odpovědět

Tolik krásných sexuálních narážek. :-)

30

Odpovědět

Zasraný nerdi..

417

Odpovědět

je dobré vidět, že se mi vysokoškolská biologie na něco hodí v běžném životě. poznám pštrosí pánev!

320

Odpovědět

Se divím, že mu nedošlo, že je to pštros hned potom co řekla, že je to pták.

133