Těhotenství pro začátečníky

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:8 994

Pokud vás ve škole ochudili o řádné vysvětlení toho, jak probíhá těhotenství, nebo si chcete jen oživit paměť, edukativní video od National Geographic přehledně vysvětluje celý proces od oplodnění vajíčka až po narození dítěte.

Pokud se o téma dětí zajímáte a chcete se dozvědět třeba to, jak je to s aktuálními pravidly pro přítomnost otců u porodu, koukněte na náš nový sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

Lidské tělo, výsledek milionů let evoluce, dokáže mnoho neuvěřitelných věcí, ale žádná z nich asi není tak pozoruhodná jako vývoj života v děloze. VĚDA PRO ZAČÁTEČNÍKY: TĚHOTENSTVÍ Jenom v USA se každý rok narodí přes tři miliony dětí. Nejvyšší porodnost na světě má Niger, kde každá žena porodí v průměru 6,49 dětí za život. Singapur se nachází na opačné straně spektra s hodnotou 0,83, méně než jeden porod na ženu.

Zatímco se počet porodů, zvyky a tradice v každé kultuře liší, vývojový proces zůstává v základu všude stejný. Z latinského slova praegnantem, které znamená před narozením, těhotenství je dobou, během které se plod vyvíjí uvnitř dělohy. Většinou trvá asi 40 týdnů a u lidí se dělí do 3 trimestrů po 3 měsících. Těhotenství začíná v děloze, kde spermie oplodní vajíčko. Pokud je spermie nositelem chromozomu X, miminko bude ženského pohlaví, zatímco z chromozomu Y bude miminko mužského pohlaví.

Oplodněné vajíčko neboli zygota se opakovaně dělí, zatímco prochází vejcovodem, a nakonec se usadí v děložní stěně, kde vytvoří jak embryo, tak speciální orgán, který je známý jako placenta. Najdeme ji pouze u placentálních savců, odvádí odpadní látky a přes pupeční šňůru dodává hlavní živiny, kyslík a hormony. Mozek, který během těhotenství roste a vyvíjí se, tvoří skoro polovinu embrya v těchto raných fázích.

Když se ve třetím měsíci vyvíjí oči, nos, uši a pusa a ostatní hlavní orgány, miminko se s každým dalším dnem více a více podobá člověku. Druhý trimestr trvá od 13. do 27. týdne. Plod se v této době víc než dvakrát zvětší a matka může brzy pocítit jeho pohyby. Sluch se začne rozvíjet kolem 18. týdne, ale plod nebude na mimoděložní zvuky reagovat zhruba do 25. týdne. Od 28. týdne až do porodu je ve třetím trimestru čas na poslední úpravy jako řasy nebo chuťové pohárky.

Když je většina hlavního vývoje dokončena, plod nabírá skoro 230 gramů týdně. Aby na tak rychlý růst bylo místo, matčiny orgány se v těhotenství značně přizpůsobí. Plod sestoupí k pánvi a běžně se otočí hlavičkou dolů, aby se připravil na porod. Většina kostí už je v tuto dobu zpevněná, ale lebka je relativně měkká, což usnadňuje porod. Porod je rozdělen do fází, začíná roztažením děložního hrdla a končí porodem jak dítěte, tak placenty.

I přes tisíce let lidských těhotenství se je vědecké poznání teprve snaží dohonit, což vede k nárůstu úspěšných a bezpečných porodů pro matku i dítě. S tím, jak se rozvíjí naše chápání těhotenství, se vyvíjí i technologie a reprodukční lékařství a mají nám toho pro budoucí těhotenství ještě co nabídnout. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemám rád tyhle konspirační videa a hoaxy... každý přeci ví, že děti nosí čáp :-))

260