Co všechno se děje s ženským tělem v těhotenství?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 905
Věděli jste, že se v průběhu těhotenství mění prakticky každý orgán v těle? Díky videu z kanálu Ted-Ed možná víc doceníte vlastní mámu.

Přepis titulků

„Až teď po porodu plně chápu sílu svého těla.“ – Beyoncé Svaly a klouby se hýbou a tlačí. Rytmus bušícího srdce se zrychlí. Krev hučí v tepnách a žilách. V průběhu těhotenství se mění každý orgán v těle. Tyto změny jsou vyvolány řadou hormonů a začínají spolu s těhotenstvím. Jen několik dní po oplodnění se embryo uhnízdí v děložní sliznici. Protože jeho DNA není shodná s DNA matky, měl by ho imunitní systém teoreticky považovat za vetřelce, zaútočit na něj a zničit ho, jak by to udělal s bakteriemi a škodlivými mikroby.

Je to výzva. Imunitní systém matky musí chránit plod i ji, ale nemůže se chovat tak jako obvykle. Co se ale skutečně děje, není jen pouhé snížení imunitní odpovědi. Místo toho jde o komplexní interakci, kterou teprve začínáme chápat a která zahrnuje mnoho typů imunitních buněk, přičemž některé z nich zřejmě chrání plod před útokem jiných imunitních buněk. Tělo také vytváří antibakteriální zátku z hlenu na děložním čípku, která udržuje bakterie mimo dosah a zůstává uzavřená až do porodu.

V průběhu těhotenství se děloha rozšiřuje nahoru a ven spolu s rostoucím plodem. Aby se uvolnilo místo, hormony progesteron a relaxin dávají svalům signál k uvolnění. Svaly, které prohánějí potravu a odpadní látky trávicím traktem, se také uvolňují, což vede ke zpomalování a poté zácpě, jak je průchod trávicím traktem zbrzděn. Uvolněné svaly v horní části žaludku mohou umožnit únik kyseliny do jícnu a krku, což způsobuje pálení žáhy a reflux. Tyto změny mohou zhoršit ranní nevolnost, která je částečně způsobena hormonem hCG a může se objevit i v jiné denní době.

Jak děloha roste, tlačí na bránici, sval, který roztahuje a stahuje hrudník při každém nádechu. To omezuje rozsah bránice. Hormon progesteron působí jako stimulátor dýchání a nutí těhotnou ženu dýchat rychleji, aby ona i dítě měly dostatek kyslíku s menší dostupnou kapacitou plic. Proto mohou mít těhotné ženy pocit, že nemohou popadnout dech.

Ledviny mezitím produkují více erytropoetinu, hormonu, který zvyšuje tvorbu červených krvinek. Ledviny také zadržují přebytečnou vodu a sůl, místo aby je filtrovaly do moči a zvětšovaly tak objem krve. Objem krve se u těhotné ženy zvýší o 50 % nebo i víc. Tato krev je ale trochu zředěná, má totiž jen o 25 % víc červených krvinek. Tělo obvykle vytváří krvinky pomocí železa z potravy. Během těhotenství si však plod vytváří vlastní krevní zásoby z živin obsažených v matčině potravě a matce tak nechává méně železa a živin.

Srdce tak musí pracovat velmi intenzivně, aby přečerpalo krev skrz tělo a placentu. Těhotná žena má zvýšenou srdeční frekvenci, ale zatím plně nerozumíme tomu, jak zdravé těhotenství krevní tlak mění. Jde o důležitou oblast výzkumu, protože některé nejzávažnější komplikace souvisí právě se srdcem a krevním tlakem. Zvětšující se děloha může tlačit na žíly a způsobovat hromadění tekutin v nohách a chodidlech.

Pokud tlačí na velkou žílu zvanou dolní dutá žíla, může bránit návratu krve do srdce a po dlouhém stání způsobit závratný pokles krevního tlaku. Některé z těchto změn se začínají vracet do původního stavu ještě před porodem. Krátce před porodem plod klesne dolů, čímž se sníží tlak na bránici a těhotná žena tak může hlouběji dýchat. Během porodu většina přebytečné tekutiny vyjde z těla ven, když ženě praskne voda.

Děloha se v týdnech následujících po porodu zase zmenší. Podobně jako zbytek těla ovlivňuje těhotenství i mozek, ale tyto účinky patří mezi ty nejméně probádané. Nedávné studie ukazují rozdíly ve snímcích mozku po těhotenství a na počátku rodičovství a naznačují, že jde o změny adaptivní. To znamená, že by mohly pomoci s rodičovskými dovednostmi, jako je lepší schopnost číst obličejové výrazy, jelikož děti neumí mluvit.

Nedostatek informací o vlivu těhotenství na mozek poukazuje na obecnou pravdu: v minulosti se téměř veškerý výzkum týkající se těhotenství zaměřoval hlavně na plod, ne na těhotné ženy. Zkušenosti z těhotenství se velmi liší, a to jak v rámci zdravého těhotenství, tak v důsledku zdravotních komplikací. Nový výzkum nám pomůže pochopit příčiny a v případě potřeby vyvinout účinnou léčbu.

Každé těhotenství je jiné, a proto je důležité poradit se v případě nejasností s lékařem. Dnes však dosahujeme určitých pokroků, jak se těhotenství věnuje víc výzkumů než kdy dřív. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako, informace ok, ale ta doprovodná grafika je šílená. Přebujelé barvy a pořád blikání, jak pro dvouletý děti. "Naučné" video to teda kvůli tomu není.

18

Odpovědět

Jako jo, možná že je grafika trochu infantilní, ale uvědom si, že tohle video je dostupné i pro děti základní školou povinné. Za mě informace / názornost / grafika naprosto OK. Obsahuje to informace, které spousta lidí neví. Je to fajn video co stojí za shlédnutí.

40