Co máte v pupíku?Science Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:6 744

Patříte mezi ty, kterým se záhadným způsobem v pupíku hromadí žmolky? A víte, proč tomu tak je? Co za další potvůrky se v této jizvičce skrývá? Pokud vám takové otázky nedají spát, pusťte si poučné, ale taky mírně odpudivé video z kanálu Science Insider.

Přepis titulků

Na přelomu milénia měl vědec Georg Steinhauser problém. Zajímala ho otázka, proč se v některých pupících chytá víc žmolků než v jiných? Ale nikdo na ni neznal odpověď. A tak tři roky sbíral žmolky z vlastního pupíku, aby to zjistil. A po rozhovorech s přáteli a analýzách 503 vlastních vzorků Steinhauser našel viníka: chlupy na břiše. Strhávají tenounká vlákýnka z trička a nasměrují je k pupíku.

Tím se vyřešila jedna záhada, ale žmolky nejsou to jediné, co se skrývá v těchto podivných lidských dutinách. CO MÁTE V PUPÍKU? Pupík je vaše úplně první jizva. Vytvoří se, když lékař přestřihne vaši pupeční šňůru, a podle toho, jak se zahojí, může vykukovat ven, nebo pravděpodobněji bude směřovat dovnitř. A právě tyto jsou pro kolonizátory nejvhodnější.

Nejenom pro žmolky, chlupy a odumřelé kožní buňky, ale také pro bakterie. V rámci jedné studie si 60 dobrovolníků vytřelo své pupíky. Vědci poté vzorky analyzovali a našli více než 2 300 druhů bakterií. To je v průměru 67 různých druhů na jeden pupík. Spousta z těchto mikrobů se nenachází pouze v pupíku. Třeba stafylokok, který může vést ke stafylokokovým infekcím. Může se objevit v nose, krku, vlasech a ano, dokonce v pupíku.

Ale vědci v něm našli i jiné bakterie, které nikdy dříve na lidské pokožce spatřeny nebyly. Například marimonas, kterou vědci dříve znali jenom z oceánu. A dokonce našli bakterie, z kterých kuchaři vyrábějí sýr, a ano, někdo přesně to udělal. Nechala bakterii růst v Petriho misce a poté ji přidala do mléka.

Jak se dalo očekávat, za několik hodin se mléko vysráželo do sýra. Pupeční brie, dá si někdo? Povětšinou jsou bakterie v pupíku neškodné. Nedávné studie dokonce naznačují, že bakterie na vašem těle posilují obranný systém kůže. Ale pokud si pupík nikdy nevyčistíte, budou bez zábran růst dál. Z toho by mohl být problém.

V nejlepším případě začne váš pupík zapáchat. Když se běžné pupeční bakterie jako korynebakterie začnou množit, začnou vypouštět ostrý zápach, podobný tomu tělesnému. V nejhorším případě se váš pupík zanítí. Nejenom kvůli stafylokokům, ale i kvůli mikrobům, které způsobují angínu nebo kvasinkové infekce. Je to tak, můžete mít kvasinkovou infekci v pupíku. Ta může vést ke svědění a zarudlé kůži a způsobit, že vám z pupíku bude vytékat světlý či nažloutlý výtok, který se podobá tvarohu.

Už se vám dělají chutě? Zatímco mikroby kolonizují váš pupík zvenku, vetřelec se může skrývat i uvnitř. Mluvíme o pupeční kýle. V děloze vás pupeční šňůra pojí k vaší matce, prochází otvorem mezi břišními svaly.

Otvor se zpravidla zacelí po narození, ale v některých případech se nezacelí úplně. To může způsobit, že se jím protáhnou vnitřní orgány, a vytvoří tak za vaším pupíkem bouli. Pupeční kýla postihne 1 z 5 novorozenců v USA, ale jen málokdy ohrozí život a u dospělých jsou mnohem méně obvyklé. Pokud si pupík jednou týdně vymýváte teplou vodou s mýdlem, při nejhorším se budete muset smířit s pár žmolky.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A teraz hurá do piercingového štúdia nechať si prepihnúť pupík dievčatá.

19