Proč miminka nemůžou pít voduScience Insider

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:6 038

Miminka by v raném věku neměla pít vodu, ale proč tomu tak je, když o vodě mluvíme jako o dárci života a lidské tělo je z ní velké části i tvořeno?

Pokud vás zajímá téma rodičovství a výživy dětí podrobněji, např. jak sestavovat příkrmy už od 4. měsíce, navštivte náš sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

V životě člověka je jedno období, kdy je pití vody smrtelně nebezpečné. I pár desítek mililitrů stačí k usmrcení. PROČ MIMINKA NESMÍ PÍT VODU Průměrného zdravého dospělého člověka tvoří z 55–60 % voda. Průměrné miminko naopak tvoří voda z asi 75 %. Tento rozdíl vysvětluje, proč miminka aspoň do svých šesti měsíců nesmí pít vodu. Ani z kohoutku, ani ze studny, ani z pramene. Obyčejná voda je prostě zapovězena.

Ledviny každého z nás mají dáno, kolik vody dokážou zvládnout. Pokud to přeženete, nadbytečná voda se vyplaví do krevního oběhu, kde naředí obsah soli nebo sodíku ve vaší krvi. Pokud hodnota sodíku v krvi klesne pod hodnotu 130 mmol/l, můžete dostat nemoc zvanou hyponatrémie. Nastává, když se buňky snaží vrátit hladinu sodíku do normálu přijetím více vody, přičemž se nafouknou jako vodní balónky a způsobí komplikace jako dezorientaci, zvracení a svalové křeče.

Hyponatrémie je běžná u maratonců, kteří během závodu pijí příliš a příliš rychle, aniž by doplňovali sodík, aby vyrovnali hodnoty v krvi. Pokud nepřestanou pít, nadbytečná voda nakonec dorazí do mozkových buněk. V té chvíli nastává vážný případ otravy vodou, která zasáhne asi 200 tisíc Američanů každý rok. Nastává, když mozkové buňky natečou, což zvýší tlak uvnitř lebky, což může vést k záchvatům, poškození mozku a ve vážných případech ke smrti.

Ale nebojte se, umřít na otravu vodou je pro dospělého člověka vážně těžké. Dospělák by musel vypít 10–20 litrů každých pár hodin, aby toho dosáhl. Ale s novorozenci se to má jinak. Jejich ledviny jsou oproti dospělým poloviční, takže tolik vody ani zadržet nedokážou. A stačí jen pár mililitrů, aby se zadělalo na problém.

Jejich ledviny navíc nejsou dost vyvinuté, aby dokázaly vodu filtrovat pořádně, takže jakákoliv voda, která se do nich dostane, skončí v oběhovém systému, kde ředí jejich krev a zvyšuje obsah vody o 7–8 %. Ale neohrožuje je jenom prosté pití H2O. Ve skutečnosti za většinu případů otravy vodou u nemluvňat nemůže sklenka vody. Běžně se stává, že lidé kojeneckou výživu omylem naředí příliš nebo že rodiče se svými dětmi blbnou v bazénu, přičemž dítě spolyká příliš mnoho vody.

Je důležité, pokud vaše dítě vykazuje známky otravy vodou, abyste ho okamžitě vzali do nemocnice, kde mu lékař nejspíš poskytne nějaké tekutiny jako nitrožilní fyziologický roztok, aby dostal hladinu sodíku dítěte do normálu. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A mohou se polejvat vodou a krmit po půlnoci?

00

Odpovědět

Tak tohle určitě není pravda, že malinké děti NESMÍ vodu. Je zbytečné / nedoporučené / nezodpovědné miminka nalévat vodou. Je celkově blbost se nalévat litry vody. Že jsou "tvořena" z mnohem větší části vodou atd. je taky pravda. Ale, pokud je velké horko, mají průjem apod., podat trochu vody je naopak dobrý nápad. Pokud je bolí bříško, je slabý bylinkový čaj na to určený taky dobrý nápad. Dítě po tom FAKT neumře. Nevím, kdo to video dával dohromady, ale asi někdo, kdo nikdy neměl miminko...

104

Odpovědět

V životě jsem neslyšel, že by se to někomu přihodilo. Co vím, tak je problém s dusičnany ve vodě. Když by se navázaly na neúplně vyvinutou krev, znemožnily jí přenášet kyslík a došlo by defacto k udušení. Proto se používá kojenecká voda i na vaření.

93

Odpovědět

Tohle je vyloženě lež. I malé děti mohou pít vodu, ale v podstatě to nepotřebují, protože mateřské mléko je z drtivé většiny pouze voda.
Senzacechtivé a alarmistické video.

113

Odpovědět

Děti nejsou hodny tak lahodné tělní vláhy, jakou voda jest.

83

Odpovědět

trochu zavádzajúce pretože materské mlieko je 87-88% voda ,netvrdím že nalievať vodou dieťa je zdravé, ale až tak to panicky nevidím.
zdroj :http://www.mlieko.sk/zlozenie_m.php

39

Odpovědět

Stejně jako ve všem v životě, těch pár procent odlišnosti dělá veškerý rozdíl.

56

Odpovědět

+SSten základ je tam tak či tak a žiadne z tých percent navyše nezmení základ. nevznikne nová zlúčenina iba zmes .

04

Odpovědět

Ani nie.O paniku tu nešlo.Najskôr ide aj o to,ako to tie obličky spracujú a dokážu vyrovnať tú hladinu sodíka.Mne býva tiež zle v práci,keď pijem iba čistú vodu.Musím to s niečím kombinovať(sladené nápoje).Nechce sa mi to hladať,ale bola nejaká súťaž,kto vypije najviac vody a výťazka vypila tuším 8-9,alebo 10 L?Neviem už.Potom aj zomrela na opuch mozgu.

16

Odpovědět

+UkomirAle důležitý je, že vyhrála.

72

Odpovědět

+Ukomir"Hold Your Wee for a Wii"
She drank nearly two gallons of water in over three hours on Jan. 12, 2007

02

Odpovědět

sodík a obličky materské mlieko:15mg/l zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_milk (treba preratať ml/l g/mg) mineralna voda: Dobrá voda 11,3mg/l zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Desk%C3%BDch_miner%C3%A1ln%C3%ADch_vod
MM obsahuje všetko čo zdravé dieťa do polroka potrebuje, ale 100ml vody nie hocakej ho nezabije.
PS wiki nieje nejaký super zdroj ,ale veľké rozdiely nečakám.

02