Aral Balkan: Dohledový kapitalismus přinesl dystopii

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 269

V tomto videu z kanálu BBC Ideas vám developer Aral Balkan, kritik technologických gigantů jako Google a Facebook, vysvětlí, jak funguje v podstatě šmírovací kapitalismus nebo též kapitalismus dohledu. Tak označuje systém, ve kterém žijeme, Shoshana Zuboff z Harvardu. Ve videu se dozvíte, proč možná k určité formě dystopie nejen směřujeme, ale dokonce v ní už teď žijeme, a jestli se s tím dá něco dělat.

Více se můžete dozvědět přímo od Shoshany Zuboff například v rozhovoru na kanálu Channel 4, přímo v její knize Age of Surveillance Capitalism (oboje v angličtině) nebo v rozhovoru pro časopis Contagious (česky), případně v článku Jaroslava Fialy z Deníku N.

Přepis titulků

Společnosti jako Google a Facebook fungují jako velkochovy lidí. Tak vydělávají. Získávají peníze tím, že sledují vše, co děláte, potom vytvoří váš profil, který zpeněží. Zmanipulují totiž vaše chování. My nemíříme do nějaké dystopie, my už v ní jsme. Jmenuji se Aral Balkan a bojuji za práva kyborgů. DOHLEDOVÝ KAPITALISMUS PŘINESL DYSTOPII Když se přihlásíte na Messenger od Facebooku a napíšete kamarádovi, máte pocit, že jste v jedné místnosti a nikdo jiný vás neslyší.

Ale tak to není. Vy možná máte pocit, že nemáte co skrývat, že je vám jedno, jestli má Google přístup k vašim datům. Možná vám to přestane být jedno, až budete chtít obnovit pojištění a zjistíte, že musíte platit dvojnásobek. Když se jich zeptáte proč, mohli by vám odpovědět: „Vaše chytrá lednička nám řekla, co jíte.“ Možná vás to začne zajímat až tehdy, pokud patříte mezi privilegované, ale pro jiné lidi je to otázka života a smrti.

Například to není jedno lidem, kteří jsou homosexuálové, ale žijí v zemi, kde je nelegální být gayem. Facebook ví, že jsou gayové, na základě toho, co se jim líbí. To znamená, že mají velký problém. Shoshana Zuboff z Harvardu nazývá systém, ve kterém žijeme, dohledový kapitalismus. Dohledový kapitalismus označuje smyčku zpětné vazby mezi dohledem a kapitalismem.

V kapitalismu záleží na hromadění bohatství. Co se stane, když to nahromaděné bohatství jeho mocní majitelé investují do sledovacích zařízení, díky kterým o nás všech sbírají informace? Ty potom mohou použít ke zmanipulování našeho chování, což jim přinese další zisky a posílí tu zpětnou vazbu. A to je dohledový kapitalismus. Musíme regulovat zneužití toho systému dohledovými kapitalisty.

A musíme je nahradit etickými alternativami. Měli bychom uvažovat o financování takových technologií ze společného jmění, aby sloužily obecnému blahu. Pokud nezměníme dnešní způsob financování technologie, nedokážeme ten problém napravit. Není to problém technologie, pokud chceme jinou společnost, chceme, aby byly posíleny jiné ideologie, musíme jinak financovat a vystavět technologie, pak bude mít šanci progresivní budoucnost. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud se začnu stravovat jak čuně a zvýší se mi tím pravděpodobnost, že onemocním (cukrovka, infarkt, ...), tak je logické, že by se tahle změna měla odrazit i ve výši mého pojištění.

01

Odpovědět

"A Facebook ví, že jsou gayové na základě toho, co se jim líbí."

WHAT?! :-D

00

Odpovědět

Takhle krátký videa o systémovejch věcech jsou na nic, o co on vlastně říká že když víme, že FB prodával a poskytoval data, kkterý pomhly k cílenému ovlivnění US voleb, tak by bylo možná bezpečnější, kdyby se o takové sítě (a s nimi spojené db) staraly "nezávyslé" org. jako třeba ČT, ale s jiným cílem - spřístupnit komunikaci a zabezpečit+omezit sběr dat. -> mohli by jste si upravovat/vybírat algoritmy, kterýma se vám ukazují informace, ne podle přidružených reklam a "rozhodnutí" algorytmu=prgramátorů
Protože: informace/emoce... určují jak se rozhodujeme...ať jde jen o malé výdaje nebo třeba o volby
PS: taky jde o to, že když si jen pronajímáme různé webové služby poskytujeme právo zpeněžit ty informace (třeba o ledničce v blízké budocnosti) komukoliv dalšímu a proto záleží jak budou napsané zákony (viz volby).

PPS: sorry za tu délku snad jsem nic moc nezkazil, ale to video je takovej krátkej výžblebt, ze kterýho ten kdo to nezná nic nezjistí [i]comment please[/i]

23

Odpovědět

Jak se někdo může divit vzestupu Petersona, když na Harvardu učej takový blázni?

51

Odpovědět

2x som precital kanibalizmus :D

34

Odpovědět

hm vytvorit spolocny system z ktoreho budu mat blaho vsetci. Nemaju to tak v Cine? :) Taky system sa potom lahko zneuzije ked ho ma v ruke stat. Kazde 4 roky je ina vlada...

74

Odpovědět

Máte někdo pocit, že jste se z toho videa něco (novýho) dozvěděli? :D

101