Jak TikTok ničí celou jednu generaci

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 508

Procházíte si sociální sítě a bezmyšlenkovitě scrollujete jedním videem za druhým. Přitom si ani pořádně nepamatujete, na co jste se dívali před pár sekundami, a čas plyne dál. Na tomto principu funguje mnoho sociálních sítí včetně TikToku. To, že jsme na podobných platformách závislí, si už ale málokdy uvědomíme a to není jediné nebezpečí, které je s tím spojené.

Přepis titulků

TikTok. Od roku 2018 celosvětově nejstahovanější aplikace. Doteď žádná jiná platforma sdílející videa nedokázala své uživatele natolik zaujmout. Jako od závislosti se od ní lidé jen těžko odtrhnou. A to je všechno, jen ne náhoda. TikTok už je označován za digitální kokain a pro to existují závažné důvody, o kterých zatím mluvil málokdo. Nedávno jsem o TikToku našla děsivé věci, o které bych se s vámi chtěla podělit, protože si myslím, že je důležité, aby to každý z vás věděl.

Tiktok: digitální droga Než se do toho dáme, ráda bych krátce upozornila na sponzora dnešního videa, a sice RhinoShield. Protože díky super ochraně si už nemusím dělat žádné starosti. RhinoShieldu si cením nejvíc za to, že si vše sami poskládáte a upravíte. Nedávno jsem byla např. na koncertě Blackpink v Berlíně. Pro koncerty je např. šňůrka na telefon mega praktická, protože mobil máte pořád po ruce.

A hned po natáčení jej můžete zase pustit a skákat bez toho, abyste na mobil museli dávat pozor. Po koncertu jsem šňůrku zase jen sundala. Geniální, to vám říkám. Do 6. ledna má RhinoShield novoroční výprodej, kdy můžete s kódem Desy15 získat 15% slevu. Takže, pojďme na nekonečné scrollování TikTokem. Protože trend TikToku spočívá v tom, že nemůžete přestat scrollovat.

Zajímali jste se někdy, proč tomu tak je? Je to vnitřní potřeba pořád scrollovat, protože chcete vědět, co přijde dál. Všimli jste si někdy, že ne každé video je pecka? Většina videí je v pohodě, a pak každé páté nebo desáté video, bum! Smějete se, pláčete, sdílíte, komentujete. Absolutní dopaminový rauš. Pokaždé, když vidíte takovou pecku, váš mozek uvolňuje dopamin. Tzv. hormon štěstí, který je zodpovědný za to, že můžeme cítit pocity štěstí.

To, co zní jako náhodný TikTok fenomén, je však všechno, jen ne náhoda. Tento fenomén se v psychologii nazývá náhodné nebo občasné posílení. Takže pozitivní posílení, které se náhodně objeví. A přesně tyto náhodné dávky dopaminu TikTok využívá k tomu, aby si své uživatele udržel co nejdéle. A tak scrollujete pořád dál a hledáte další video, co ve vás vyvolá štěstí. Nevíte, kdy trefíte jackpot, scrollujete, scrollujete a pak to uvidíte.

A mezitím sledujete nudná videa, která přeskakujete. A to vás vnitřně vyzývá k tomu, abyste scrollovali pořád dál. Obsah, který se vám zobrazuje a moc nelíbí, je takříkajíc chtěný. Takže věříte podmínce, že když budete scrollovat dál, tak přijde znovu to, co máte rádi. Právě tak funguje závislost na hazardních hrách.

Přesněji řečeno, je to úplně jako u hracího automatu. Přesně jako hrací automat. Je to identický mechanismus. I to scrollování, když se zamyslíte. Zdá se, že TikTok tuto lidskou závislost využívá, aby byla jeho platforma co nejvíce návyková. A tak tyto platformy navrhují. Jsou přesně jako hrací automaty. Záměrně nás krmí průměrnými videy a pak bum!

Jasná pecka, kterou si už oblíbily miliony jiných a u které mají jistotu, že se nám dostane dávky dopaminu. A co se stane pak? Systém začne pracovat na další dávce dopaminu. Nevíte, kdy to přijde. Jako gamblerství. Hráčskou závislost známe, že? Už víme, že gamblerství je velmi vážnou závislostí. Protože TikTok slouží podobným podnětům, není divem, že magazín Forbes mluví o TikToku jako o digitálním kokainu, tedy jako o digitální, silně návykové droze.

Výzkum žurnálu Addictive Behaviors říká, že si někteří uživatelé mohou na TikToku vyvinout chorobnou závislost. Průzkum sice ukázal, že většině uživatelů závislost nehrozí, ale poukázal i na to, že ti, co se stanou závislými, mohou vykazovat chování, které je podobné závislosti tím, že jsou úzkostní, nervózní a podráždění, když jim odepřete přístup k platformě.

Dobře, ale i když nemáme skutečnou závislost, z dříve uvedených důvodů na této platformě trávíme spoustu času. Cennou dobu života, lidi. Vidíte zvíře, co hrabe v koutu. Hledá, hledá, hledá kost. Pes, co hledá, hledá, hledá… Hledá, hledá, hledá. Myslíte si: To je vážně smutné. To jsme my. Vážně smutná myšlenka. Jako většina drog má i digitální droga, a to bez ohledu na naši závislost, negativní účinky na naši společnost a psychiku.

Nebezpečí TikToku. Studie provedená v Číně na 3000 vysokoškolácích zjistila, že se kapacita pracovní paměti snížila studentům, kteří TikTok používali chorobným způsobem. Pracovní paměť je stav, kdy si krátkodobě ukládáte informace a následně je dokážete zpracovat pro komplexní kognitivní úkoly. Například při čtení, učení nebo logickém myšlení.

Zkrátka řečeno, prostě kvůli tomu aktivně hloupneme. Kvůli neustálým, rychlým a krátkým dávkám dopaminu nemáme už ani trpělivost dělat něco pro dlouhodobou odměnu. A jsou to dlouhodobé odměny, které nás dělají trvale šťastnějšími. Ať už je to čtení knihy. A jsem smutná z toho, že to už nezvládnu. Úplně mě to pohltilo. Nedokážu se už soustředit. Nevydržím ani u dvouhodinového filmu. Nebezpečí je za mě v tom, co může krátká forma obsahu udělat s rozsahem pozornosti, se soustředěním…

Je to neurologický následek, ne? Mění to, jak funguje náš mozek. Nebo i pozorně poslouchat konverzaci. A stejně jako Instagram může i TikTok negativně působit na vaši psychiku. U stejných studentů z Číny totiž zjistili, že někteří používali TikTok tak extrémně, až vykazovali zvýšenou míru deprese, úzkosti a stresu. Dobře, možná měli tyto problémy už předtím. Mohl by TikTok tyto psychické problémy zesilovat?

Všichni víme, jak dobrý je algoritmus TikToku. Máte až pocit, že TikTok umí číst myšlenky. Všiml si někdo, že je jeho „for you page“ trochu moc přesná? Nešlo o nic, co bych googlila nebo o tom mluvila. Byly to myšlenky. Je síla, jak moc jsou přesné. Neboť škodlivý může být nejen způsob, kterým TikTok svazuje své uživatele, ale také způsob, jakým je obsah uživateli přizpůsoben.

Investigativní vyšetřování The Wall Street Journal zjistilo, že v případě, kdy máte tendence například k depresi nebo ke smutku, tak je TikTok podporuje. Deník vytvořil 100 samostatně naprogramovaných botů. A každému z nich přidělil jiné vlastnosti. Pak je naprogramovali tak, aby se soustředili na témata videí na základě obrázků a hashtagů. Jednomu z těchto botů zadali zájmy jako smutek a deprese.

Po pouhých 36 minutách bota zaplavily z 93 % videa právě na téma smutku a deprese. Přirozeně to může mít negativní vliv, pokud psychicky labilní osobu zásobujete takovými spouštěči. A je třeba říci, že i každý jiný člověk může spadnout do psychické jámy. Nejen pro duševní zdraví, ale i pro nás jako společnost jsou tematické králičí nory ušité na míru nebezpečné.

Mimochodem nejen na TikToku, ale také na YouTube a v podstatě všude na internetu. Váš názor algoritmus stále více posiluje a potvrzují ho i ostatní lidé ve vaší algoritmické bublině. Takzvaná smyčka zpětné vazby, kde i ty nejabsurdnější názory potvrzují podobně smýšlející lidé a jen stěží zazní protinázory. A proto je naše společnost rozdělená více než kdykoli předtím. Každý z nás je totiž přesvědčen, že jen jeho názor je ten správný.

A velký podíl na rozdělení společnosti mají právě algoritmy na internetu. Nuže, čím je králičí nora hlubší a menší, tím víc vám např. TikTok ukazuje nekontrolovanější a nespornější videa. A nejen to. Za zobrazení a odběratele si můžete na TikToku vydělat peníze. Spustily peníze nechutný vedlejší účinek u nezletilých? Youtuber Upper Echelon se naživo vydal do hlubin TikToku, aby zjistil, jestli nenajde nevhodně explicitní obsah od nezletilých.

To, co našel, ho hluboce šokovalo. No, je ale vlastně jasné, že zde mladé holky mají šanci získat sledující, ale nejen to. Peníze si vydělají krom pochybného obsahu i živým vysíláním a dárcovským systémem platformy. TikTok má rozsáhlé účinky na mládež, naši psychiku a na společnost. Lidé by si to měli nejpozději nyní uvědomit. Obzvlášť znepokojující je, když se podíváte na čínskou verzi TikToku.

Kvůli zásadním reformám si děti v Číně přehrávají úplně jiný obsah než my. Když je vám méně než 14 let a používáte čínskou verzi TikToku, tak, jak říká Tristan Harris, který spolupracoval na dokumentu od Netflixu Sociální dilema, dostanete na čínském TikToku místo TikTok tanečků a lehké erotiky vědecké pokusy, které si můžete udělat doma, návštěvy muzeí, vlastenectví a vzdělávací videa.

Nehledě na to, že čínská cenzura a propaganda je samozřejmě více než problematická. Krátce zdůrazněme, že čínský TikTok ukazuje hlavně videa, která mají vzdělávat. Zatímco kvůli naší verzi hloupneme. Abychom pochopili následky. Dokonce podle Harrise provedli průzkum mezi dětmi v USA a Číně, v němž se jich ptali, co považují za nejžádanější zaměstnání.

V USA byl na prvním místě influencer. Influencer na sociálních sítích? V Číně zvítězil astronaut. V USA influencer. V Číně astronaut. Umožněte těmto společnostem, aby se rozvíjely po několik generací. Můžu vám říct, jak náš svět bude vypadat. A kromě přehrávání vzdělávacích videí na čínském TikToku omezili používání TikToku dětem mladším 14 let na 40 minut denně.

A pokud budete párkrát scrollovat, objeví se na 5 sekund přerušení, kde stojí, jestli nechcete raději dělat něco jiného. A sice přesně s cílem, aby už lidé bezmyšlenkovitě nescrollovali, jak popisuje Harris. Dokonce mají pro děti mladší 14 let pevně stanovené časy. Takže od 10 večer do 6 ráno jim TikTok není přístupný. To má tu výhodu, že se vaši přátelé na platformu nedostanou, takže necítíte sociální tlak a nebojíte se, že o něco přijdete.

Jak říká Tristan Harris, zdá se, že si Čína uvědomila, jak silný vliv má technologie na vývoj dětí. A proto má svou špenátovou verzi. Takže pro sebe mají vzdělávací, poučnou a omezenou verzi. A do zbytku světa exportují verzi, která nás dělá závislými a tupými. Tato drastická opatření čínské vlády jsou samozřejmě extrémní, ale vypovídá to o obrovském vlivu, který na nás tyto platformy mají.

Pak je tu stále velká obava o data, která více či méně putují přes TikTok do Číny. Protože vláda vlastní podíly na ByteDance TikToku. Myslíte si, že stvořili TikTok s úmyslem, aby to všechno měl? Na 100 %. Myslím, že viděli závislost lidí na sociálních sítích. A pak přišli s nejnávykovější verzí, což je TikTok. Lidi, jen říkám, každý se nad tím může zamyslet.

Naložte s těmito informacemi, jak uznáte za vhodné. Myslím, že upozornění a vysvětlení je důležitější než kdy dřív. Aby si každý začal dávat pozor a každý mohl přijmout vlastní opatření. A mnoho z toho se dá jistě přenést i na všechny ostatní platformy. TikTok je prostě nepřekonatelný díky algoritmu a potenciálu závislosti. Má závislost se například týká výhradně Instagramu.

Proto věřím, že je důležité se neustále pozorovat a uvažovat a možná se závislostí i aktivně bojovat. Ať už smazáním aplikací a jejich omezením na určitý čas, nebo návratem k věcem, které přinášejí dlouhodobou odměnu. Vím, že je to těžké, lidi, ale mějme nad sebou zase víc kontroly a nestravme celý život bezduchým scrollováním. Překlad: Sileo www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Řek bych příliš dlouhé pro Tiktokovou generaci. :-) Nestálo by za to přeložit toho Joe Rogana. Mohlo by to být i zajímavější. Akorát netuším, z čeho tu citaci vybrala.

00

Odpovědět

V Německu je "droga" sprosté slovo nebo proč ho hvězdičkujou?

112

Odpovědět

Nikoli, ale je to jakoby sprosté slovo pro YT - stejně jako sex, war, porn, suicide... Když tahle slova obsahuje název či jsou na obrázku (jako tady), tak tahle videa YT demonetizuje + je algoritmus nebude doporučovat - tedy kdo má YT jako práci a hlavní výdělek, tak si tuhle situaci nemůže dovolit. Je to z toho důvodu, aby se nešířila explicitní videa na platformě, aby tam nebyla videa navádějící k sebevraždě atd atd. Myšlenka dobrá, ale je to dvousečné - tedy videa, co řeší tyto problémy (že sebevraždy jsou problém, že sexuální násilí je problém, že drogy jsou problém) z hlediska ,,pojďme o tom informovat a třeba to i spravit" pak musí dělat tyhle hvězdičkové prostocviky.

210

Odpovědět

Celkem zajímavé video, děkuji za překlad.
Nicméně mi připadá úsměvné, že si slečna influencerka stěžuje, že děti ze Západu chtějí být influenceři, a to formou videa, které má každých pět vteřin střih. I několikrát za souvětí. Obzvláště otravné zejména kolem desáté minuty.

71

Odpovědět

I celostátní televize si stěžovaly na své kabelové protějšky a jejich ' teleevangelisty'; poté si i kabelovky stěžovaly na ' mluvící hlavy z lidu'; a teď si všechny vyjmenované společnosti stěžují na superkosmopolitní influencery...

20

Odpovědět

Abych řekl pravdu, tak můj hlavní důvod proč bojkotuju TT není ani tolik bezpečnost ani návykovost, jako spíš to, že mi většina ukázek co jsem viděl přijde jako slaboduchá záležitost jako vystřižená z filmu Idiocracy (u nás Absurdistán). A takového světa já odmítám být součástí. Zároveň s tím tady vidím paralely i s konzumní společností v Cyberpunku a s Huxleyho dystopií Konec Civilizace (Brave new World). Mimochodem, hlavní myšlenku zhudebnil Roger Waters (skladatel geniální, o politice se bavit nebudeme.) ve skladbě Amused to Death. Prostě TikTok nebrat.

91

Odpovědět

Ta myšlenka, že čína(vláda) cíleně chrání vlastní děti a snaží se je vzdělávat, ale podporuje hloupnutí a degeneraci zbytku světa je tak šílená a rasistická až to dává smysl.

70

Odpovědět

V roku 2020 bol natoceny dokument Socialna dilema a stoji za to si ho pozriet. v principe je o tom, ako funguje BigTech a co s ludmi robia socialne siete, ako ich manipuluju, indoktrinuju a zamerne vyvolavaju zavislost. Z velkej casti su to vypovede zamestnancov, ktori na tomto modely fungovania BigTech aktivne pracovali. Je to dost strasidelny dokument.

Je teda aj trochu smiesne, ako v case, ked americke Google, Facebook/Meta, Amazon, Twitter etc zaznamenavaju odliv uzivatelov prave k TokToku (vdaka comu ich postihli historicke straty trhovej kapitalizacie), zrazu vsetci objavili nebezpecenstvo TikToku. Zrazu z kazdej strany pocut, akou bezpecnostnou hrozbou je TikTok.

Velmi strucne - zase ide len o prachy. Vratane tej premudrelej blondinky s dramatickym vyrazom.

58

Odpovědět

Dyť to ale řekla dobře

92

Odpovědět

V podstatě takový čísnký trojský kůň. Ze stejného důvodu odsuzuji i západní sociální sítě, ale v rukou Číny je taková zbraň děsivě efektivní.

100

Odpovědět

No, hodně zajímavé video vedoucí minimálně k zamyšlení. Jsem rád, že sociální média v podstatě nepoužívám a TikTok i IG se mi uplně vyhnuli :-).
Děkuji za překlad

190