Manipulace na německé WikipediiMagazin Royale

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:14
Počet zobrazení:2 984

Německé volby jsou za rohem a ovlivnit je může leccos. Jan Böhmermann se ve své satirické show Magazin Royale podíval na to, kdo všechno a z jakých důvodů se před volbami snaží manipulovat politické články na Wikipedii.
Nepodařilo se mi dohledat název článku, který si Böhmermannův tým na Wikipedii nechal vykonstruovat, ale účet Olafa Kosinsky byl na německé Wikipedii po odvysílání této reportáže (3. 9. 2021) zablokován.

Poznámky:
Franziska Giffey – politička německé sociálně demokratické strany, 2018–2021 ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež. Z této funkce odstoupila, protože jí z důvodu plagiátorství v dizertaci byl odebrán doktorský titul.
bild.de – internetová stránka bulvárního časopisu Bild.
Zwieback znamená suchar.

Přepis titulků

Pokud se vám to ještě nedoneslo, 26. 9. 2021, takže za pár dní, jsou volby do Spolkového sněmu u nás v Německu. A volební kampaň, která nás všechny zajímá, jde do horké fáze. Už jen pár týdnů. Ty plakáty, co teď všude visí… Geniální! Třeba: „Už dost politiky pro kočku.“ Nebo: „Velké uši umí dobře naslouchat.“ Případně pregnantní a lidový slogan: „Pěkné prázdniny.“ To je politika.

Hned vidíte, že volební stratégové mají plán. A samozřejmě taky wi-fi. Omlouvám se. Volební reklama, která necílí jen na srdce, ale přímo na žaludek. A moje farma. Naštěstí jsme na jednom místě na internetu, drazí voliči, před barytonem Sarah Wiener v bezpečí.

A to na Wikipedii. Wikipedie, dámy a pánové, tam nejde o politickou soutěž, počítají se jen fakta. Wikipedie je univerzální encyklopedie, a ač se to fanouškům Brockhausu nelíbí, co je na Wikipedii, se i v realitě považuje za pravdu. Wikipedie ovlivňuje naši realitu. Když chce třeba politička Franziska Giffey z SPD zkopírovat něco chytrého do své dizertace, jde na Wikipedii.

Nebo když kandidát CDU na kancléře potřebuje zjistit, jaké má politické názory, jde na Wikipedii. Opsáno z Wikipedie. Armin Laschet stále vážněji podezříván z plagiátorství. Já se za posledních 20 let vše, co vím, taky dozvěděl na Wikipedii. Co jsou cis-muži, co je to Capital Bra, kdo zvoral Cum-Ex skandál, kdo je Olaf Scholz, jak nebezpečný je slepec malý…

To vše vím z Wikipedie. Wikipedie je 2. největší sbírka vědění v lidské historii hned po podcastu Lanz & Precht od Marcuse Lanze a Richarda D. Prechta. V žebříčku nejnavštěvovanějších německých stránek je Wikipedie na 7. místě, oblíbenější než Facebook, Reddit nebo Netflix. Je dokonce navštěvovanější než Pornhub. A je i úspěšnější než německá stránka pro největší honibrky: bild.de. Vědění prostě táhne, protože vědění je moc.

Německá Wikipedie je druhá nejmocnější na světě, my Němci totiž milujeme tam neustále vypisovat fakta. Hezky sepsat, roztřídit, zařadit do složky. A jako vše, co Němci milují, je i Wikipedie pevně v rukou mužů. Nejdůležitější přispěvatelé jsou: Šmudla, Ranař, Kuchtík, Rejpal, Štístko, Rychlík a Brumboss.

Brumboss je dokonce ověřený administrátor. Že má Wikipedie problém s rozmanitostí, jsem vám říkal už v roce 2019. Pokud vás zajímá… proč tak málo žen… přispívá do německé Wikipedie… podívejte se na naše video z roku 2019… na YouTube. Divný.

Dobře. Dnes se budeme v Magazin Royale bavit o temných koutech Wikipedie. - Prosím, to ne. - Ale ano. O špinavém tajemství Wikipedie, kterým se ovlivňují volby, aniž bychom si toho všimli. S neutrální vědomostní platformou Wikipedií se totiž manipuluje víc než s vlasy Elona Muska. Malý příklad: Annalena Baerbock. Její článek na Wikipedii byl loni 53krát upraven.

V tomto roce, kdy probíhají volby, byl ale změněn už 900krát. Tyto úpravy jsou často politicky motivovány. To zatím není nic nového. Manipulace, volební kampaň a Wiki. Z internetu: Jak se manipuluje na Wikipedii. Wikipedie má mnoho silných stránek, anonymita, snadný přístup, layout stránky ze začátku tisíciletí.

Prostě nadčasově ošklivý. Jako Salzgitter. Wikipedie je nízkoprahová nabídka, kde se může zúčastnit úplně každý. Podobně nízkoprahová jako tohle. Penisové divadlo je nízkoprahová kultura pro každého. Jste tam všichni? Zdravím, hezký den. Tady kultura. Tak vypadá nízkoprahová nabídka, kde se může přidat každý. Na Wikipedii může kdokoli, opravdu úplně kdokoli vytvořit článek, navrhnout úpravu a hádat se s jinými „odborníky“.

Například o tomto: Měli už starověcí Římané štětku na záchod? Nebo xylospongium není předchůdcem štětky na záchod, nýbrž je to štětka na zadnici, a je tedy srovnatelné spíše s toaletním papírem? To je skutečný spor na Wikipedii.

Jestli se chcete zapojit, najdete mě dnes od 23:40 na stránce článku o štětkách na záchod pod mým uživatelským jménem Benjamin Brennspur. Wikipedie žije z hádek. Stejně jako věda, demokracie a šťastné manželství. A v hádce platí, že moudřejší ustoupí a radši zdrhne. Proto se od roku 2007 počet autorů na Wikipedii snížil skoro na polovinu. Počet článků je naproti tomu 4krát větší.

Čtyřnásobek práce s polovičním týmem. To zní jako běžný den v německém domově důchodců. Málo lidí, hodně práce, tak to má být. Stále méně lidí je ochotno na Wikipedii kontrolovat fakta. Proto je stále jednodušší je politicky manipulovat. Kde se totiž může zapojit každý, tam se také bohužel každý zapojí. Pocházím z Bádenska-Württemberska, takže vím, jak se vládne se Zelenými.

Není to zábava. Zelení totiž nejsou občanská strana, jsou jako tento meloun, zvenčí zelení, ale uvnitř červení. Pro ty, co ho neznají, to je Olav Watermelon sugar high Watermelon sugar high S. Gutting, poslanec za CDU z Bruchsal – Schwetzigen. Když zrovna nedává francouzáky melounům, navazuje dobré vztahy v zahraničí.

Ázerbájdžánská aféra, je zapleten i Olav Gutting? I Olav Gutting měl v Ázerbájdžánu dobré přátele. Jeho kolega z CDU Axel Fischer je podezříván z korupce. Olav S. Gutting je podezřelý, že za pár melounů v Německu obhajoval zájmy diktátora z Ázerbájdžánu. To vysvětluje existenci takového selfie. Olav S.

Gutting s diktátorem z Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem. To je v CDU normální. Prostě Německo. Ázerbájdžánská aféra samozřejmě patří na Guttingovu Wikipedii. Ale co to? Někdo tu pasáž zase odstranil. Proč? Tento zápis byl smazán, protože není pravdivý. Jo tak, no když není pravda, že Olav Gutting čistí xylospongiem meloun ázerbájdžánského diktátora, tak to není správně. Ale jaký zdroj tvrdí, že to není pravda? Viz homepage www.olav-gutting.de.

Aha, stránka samotného Olava Guttinga. Jaký autor vymazal pasáž o Ázerbájdžánu z článku o Olavu Guttingovi? Naposledy upravil 27. 5. 2021 v 10:31 Olav S. Gutting. Olav S. Gutting je jako tenhle meloun. Neumí moc dobře přispívat na Wikipedii. Také autorka Stumppma na Wikipedii mi připadá podezřelá. Stumppma se totiž nápadně moc zajímá o životopis poslankyně za Zelené, Margit Stumpp, jejíž článek na Wikipedii napsala ze 72 % autorka Stumppma.

Momentíček. Margit Stumpp pochází z okresu Heidenheim, to je v překladu „domov pohanů“, pohané uctívají Satana, Satan je protivník Boha, protivník, protiklad, Margit Stumpp naopak… Stumpp Margit. Počkat, skrývá se snad za pseudonymem Stumppma samotná poslankyně Zelených Margit Stumpp?

To by znamenalo, že Margit Stumpp sama o sobě na Wikipedii třikrát napsala toto: Stumpp je odbornice na digitální infrastrukturu. Stumpp je odbornice na digitální infrastrukturu. Stumpp je odbornice na digitální infrastrukturu. Jasně, chápeme, Margit Stumpp ze strany Zelených, jsi odbornice na: digitální infrastruktura. Digitální infrastruktura.

A hlavně se skvěle vyzná v kyberprostoru. Úplná hackerka, strašně nenápadná. Mikina s kapucou… To mě k hackerům napadne první. No nic. S organizací netzpolitik.org jsme zkoumali články všech německých poslanců na Wikipedii. U všech článků, které byly napsané aspoň z 50 % jen jedním autorem, - musíme konstatovat: - Poplach!

- Poplach! - Podezření z manipulace. Poplach, tady něco nesedí. Možná tu někdo přikrášluje svou osobu. Možná tu někdo z politických důvodů upravoval fakta. A opravdu jsme u poslanců německého Spolkového sněmu našli podezřelý článek na Wikipedii. A ještě jeden. A ještě jeden.

A ještě 84 dalších. Články 87 poslanců německého Spolkového sněmu… Jak to říct, mají asi stejnou kvalitu jako diplomka Franzisky Giffey. Na prvním místě se umístil Reginald Hanke z FDP. Opticky mu není co vyčítat, ale jeho článek na Wikipedii sepsal skoro výhradně tajuplný ověřený uživatel Wikipedie FDP-Thüringen.

To vysvětluje, proč v článku Reginalda Hankeho chybí kapitola o kontroverzním kníru. Nebo to není knír, ale xylospongium? Zapojte se do diskuze. Výrazně nebezpečnější je politická manipulace Wikipedie, kterou nelze tak snadno odhalit, protože je organizovanější a obratnější. Funkcionář AfD se nechal zvolit do nejvyššího orgánu on-line encyklopedie. Uživatel tvrdí, že chce AfD infiltrovat Wikipedii. Co?

AfD se nechá zvolit do nejvyšších pater Wikipedie? Jak to bylo? Můžeme pravicové extremisty nechat na internetu s fakty o samotě? Pro vědecky správnou odpověď na tuto otázku vytvořilo naše 90členné oddělení speciálních efektů na svých grafických počítačích tzv. televizní meme, podívejte se. Zlatý retrívr je pravicový extremista a to kuře na talíři reprezentuje fakta, na která má ten raubíř dávat pozor. Necháme je o samotě a uvidíme, co se stane.

Tak schválně. To není možný, ten extremista ty fakta prostě sežral. A na Wikipedii je to podobné. A to ne náhodou. Na Wikipedii musí být konzervativci aktivnější. Neexistují tam redaktoři ani cenzoři, dominantní levicová represe tu nemůže potlačovat diskuzní příspěvky. Proto by se právě konzervativci měli okamžitě zapojit. To je, dámy a pánové, výzva z extrémně pravicových novin Junge Freiheit.

To je médium pro všechny „konzervativce“, kteří mají pocit, že Hitlera sice máme kritizovat, ale copak autor takových obrazů vážně může být špatný člověk? Kdo chce hledat Hitlerovy pozitivní stránky, ať manipuluje Wikipedií. K tomu tehdy Junge Freiheit v článku z 22. 7. 2005 vyzývala. Dva měsíce před tehdejšími volbami. Čirou náhodou ještě ten samý den, 22. 7. 2005, poprvé přispěl na Wikipedii uživatel Cogito2.

Cogito2 se pustil do práce, v průběhu 105 dní upravil článek o Junge Freiheit hned 164krát. Například smazal informaci, že Úřad pro ochranu ústavy označil JF za fórum pro pravicové extremisty. A v článku o nové pravici smazal Cogito2 informaci, že nová pravice tvoří spojnici konzervatismu a pravicového extremismu. Když tam tu formulaci někdo zase připsal, Cogito tuto pasáž prostě zase smazal.

A znovu. A znovu. A znovu. A znovu. A znovu. A znovu. A znovu. A znovu. Dohromady desetkrát smazal Cogito2 na Wikipedii, že nová pravice tvoří spojnici konzervatismu a pravicového extremismu. Ačkoliv nová pravice tvoří spojnici konzervatismu a pravicového extremismu. To je fakt. Ale hnědé překreslování faktů toho umí více. Ke Cogito2 se totiž přidávalo stále více falešných účtů, které se také snažily plnit Wikipedii pravicově extremistickým obsahem.

Zjistili jsme, že nejméně 780 účtů patřilo k této pravicově extremistické bublině. Jen malý výběr uživatelských jmen… Momentíček, kde to mám? Tady to je. Přítel Junge Freiheit, Čtenář JF Křížová výprava ke štěstí, Bez židů, Kukuklan, Fanklub KZ, Přítel Němců, Kamikadze a Happy Holocaust.

Všechny tyto účty vedou k pouhé hrstce rasistů. Bohužel ale Wikipedii, a s tím to, co považujeme za fakta, nemanipulují jen náckové, ale i jiní lidé. Třeba PR agentury. Ach ano, PR odvětví, moc chamtiví na novinařinu a moc blbí na reklamu. Normálně zodpovídají PR agentury za něco takového: KDO JE OLAF?

To je Olaf. Olaf je kandidátem SPD na kancléře. Je to divný, ale je to tak. Ten komunista, ten seeheimský chřestový Stalin! - Mao Ce Scholz. - Omlouvám se. Zdravíčko. Některé PR agentury ale nedělají videa proti O. Scholzovi, namísto toho se specializují na manipulaci Wikipedie. Třeba WikiManufaktur z města manufaktur Berlína. Jedno město, čtyři miliony manufaktur.

Jak profesionální a důvěryhodná je WikiManufaktur poznáte už podle otázek, které mají na stránkách. Nemáte špatné svědomí, když manipulujete fakty na Wikipedii? Manipulovat pochází z francouzského manipuler, což znamená něco ručně zpracovávat. Popisuje to tedy přesně to, čím Wikipedie vyniká, ruční práci mnoha tisíců autorů. Jasně.

A kanibalismus je z francouzského canibaler, což znamená připravit lahodné jídlo. Taky na tom není nic špatného. Mňam. Jak PR agentury za peníze provádí politické manipulace, se bohužel nedá tak snadno zjistit. Zůstane naše spolupráce jen mezi námi? Ano. Garantujeme vám naprostou diskrétnost. Víme, že veřejnost má stále velké výhrady vůči případné „manipulaci“ Wikipedie. To je smůla.

S tím se asi nedá nic dělat. Leda, že by se našel nějaký drsný investigativní troll, co by zavolal WikiManufaktur a vydával se za předsedu malé strany, která kandiduje. Ale který prohnaný pašák by si to dovolil? Kdo na to má koule? Já ne. - Já to neudělám. - Ale já jo. Ty?! Sebastian Hotz. Ty by ses vydával za předsedu malé strany, která kandiduje, a vyzkoušel bys, jestli můžeš za peníze změnit Wikipedii?

- To už jsem udělal. - Cože? Proboha. Dovolal jsem se do WikiManufaktur? Přesně tak. Mám vám shrnout, proč jsme vás kontaktovali? Potřebujete někoho, kdo se postará o článek pro ***, chcete vytvořit články obou předsedů a lepší propojení s dalšími *** články.

A potom šlo ještě o změny a opravy v různých jiných článcích. Lépe bych to neshrnul, přesně to po vás chceme. Wikipedie je extrémně hrdá na svou nezávislost. Vlastně jde o to, že musíte najít jiný, objektivně působící způsob, jak ji ovlivňovat. Takže diskuze na Wikipedii se dají ovlivňovat. Přesně tak. To samozřejmě umíme. Bezva.

Mockrát děkuji. Úžasná práce. Takže oni si prostě vzali tvoje peníze a rovnou se vrhli do manipulací? Ano. Za 80 euro. To stojí jen 80 euro? Takhle levně? Vždyť to stojí stejně jako litr mléka. Takže když člověk zaplatí, může si říct, co má být na Wikipedii za fakta? Tuto otázku předávám Olafovi Kosinsky.

Olaf Kosinsky byl členem představenstva německé Wikipedie a donedávna také spolupracovník podpory na Wikipedii. V rozhovoru v radiu SWR Olaf Kosinsky v březnu vysvětlil, že tak jednoduché to opravdu není. Nejde to tak, že si každý řekne, co chce, pravidla se vždy musí dodržovat. Hlavně pravidla transparentnosti. Musí být jasné, kdo ten článek edituje. A ten člověk ví, o čem mluví.

Olaf Kosinsky upravoval více než 500 článků o poslancích Spolkového sněmu. Dokonce v parlamentu nabízí semináře o Wikipedii, má kontakty ve všech politických stranách. Navíc všechny významné politiky už pro Wikipedii vyfotil. To se Olaf asi s politickou scénou sblížil. Rozhodně je politicky nejvlivnějším autorem na německé Wikipedii a transparence je prý důležitá.

Hele, nedávno si založil startup. 5 měsíců před parlamentními volbami si Olaf Kosinsky založil PR agenturu pro politický mentoring o Wikipedii. Jak se jmenuje? Piwac. PR agentura, jejíž jméno zní, jako jak řeknete Zwieback, když ho zrovna jíte. Bože, teď jsem nervózní, je možné, že vlivný německý autor na Wikipedii se svou PR agenturou ve volbách manipuluje naše na Wikipedii nasbírané vědomosti?

- Sebastiane, neříkej, že… - Ale ano. Ty jeden! Pane Kosinsky, mám vám shrnout, co bychom od vás potřebovali? - Ano, do toho. - Zjistili jsme, že náš obraz na Wikipedii je podprůměrný a žalostný pro tak digitální stranu, jakou chceme být.

Tak jste nás napadl vy jako odborník, že byste nám mohl pomoci. Snad nevadí, že jsme vás kontaktovali. Nevadí. Pane Kosinsky, jak mohou být ovlivněna kritéria relevantnosti na Wikipedii? Té diskuze se může zúčastnit úplně každý. Něco takového se dá samozřejmě rychle zkoordinovat. Pro mě to tedy znamená, že diskuzi na Wikipedii lze ovlivnit stejně snadno jako na jiných sociálních sítích?

Ano, samozřejmě, kdo vydrží nejdéle, vyhraje. Když dostanu zakázku, nevystupuji pod svým oficiálním jménem, tam musí být jasná hranice. Ale jsou tu i jiní kolegové, kteří jsou aktivní v politické oblasti, a ti by samozřejmě diskuzi mohli podpořit, to je bez debat. To by byla v podstatě maličkost. Pane Kosinsky, děkuji za vysvětlení. Děkujeme, pane Kosinsky.

A když už jsme se do toho pustili, rovnou jsme si u Olafa Kosinsky zkusili říct, co chceme. Vymysleli jsme si seznam nesmyslů a slíbili mu za každý pojem, který dokáže propašovat do našeho článku, - peníze navíc. - Sto euro. Sto euro. A celou dobu si myslel, že mluví s reálnou kandidující stranou? - Jistě.

- Co jsme to na tom seznamu měli? Mladé, moderní, queer-centralistické hnutí. Mladé, moderní, queer-centralistické hnutí. Progresivní demokracie založená na inovaci. A panněmecká povinnost transparence. Zní to chytře, ale vůbec to nedává smysl. A přesto je to nyní v tom článku na Wikipedii. Podívejte: Děkujeme.

Tisíceré díky. Děkujeme, Olafe Kosinsky. Tak funguje volební kampaň roku 2021. Proč by se měla strana ještě snažit v demokratické soutěži o nejlepší myšlenky, když si za pár stovek může objednat vlastní fakta? Vlastní fakta jsou jako skutečná fakta, jen lepší. Můžete změnit realitu tam, kde se vytváří, v nejdůležitější encyklopedii světa. Jen tak dál, Germany…

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Líbí se mi videa s českým nádechem - 09:46 krásně procítěné od Roberta Rosenberga :D

00

Odpovědět

Vida, ani nepotřebují ruské trolly, úpravu pravdy si udělají i samy :D

00

Odpovědět

Tak to už se děje dávno... ale snad každý ví, že wiki neni důvěryhodná - je fajn na nedůležitý blbůstky, ale jakmile jde o peníze/reputaci apod., tak je naprosto logický, že se to ti dotčení budou snažit upravit.

00

Odpovědět

1. Principiálně mi nepřijde špatné, když politici upravují články na wikipedii sami o sobě. Kdo jiný by o nich měl vědět více. Pokud píší pravdu, je to v pořádku.
2. Pokud není pravicový extrémista, tak je v pořádku, že to maže. Dneska je za „pravicový extremismus“ prohlašováno cokoliv, s čím někde nesouhlasí. Většina lidí ani neví, co to pravicový extremismus je. Pod pojmem pravicový extremismus si představují extremismus levicový a z toho pak označují stejně někoho, kdo nedělá ani jedno.
3. Ale musí se mu nechat, že aspoň jde do obou stran.

31