Proč youtubeři na začátku videí tleskajíTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:1 748
Dnes se Tom ponoří do technické záležitosti, které si můžete všimnout u řady tvůrců na YouTube. Proč tolik vlogerů a dalších autorů (včetně Toma) na začátku videa tleská?

Přepis titulků

Protože je potom jednodušší synchronizovat audio a video. Ale to není odpověď na naši otázku. Kdybychom se ptali, proč tleskají na začátku nahrávání, je odpověď, že to pomáhá se synchronizací. Video a audio se často nahrávají zvlášť. Mikrofon na mém tričku posílá signál do malého a velmi otlučeného záznamníku. Kamera také nahrává zvuk a ukládá ho k videu na paměťové kartě.

Ale zní to strašně. Když video stříhám a skládám ty dva soubory, je užitečné mít na začátku obou souborů jasný ostrý zvuk, podle kterého můžu ty záznamy snadno synchronizovat. Ale je to trochu složitější. Především, měl bych to synchronizovat dokonale? Kamera stojí dva metry ode mě, rychlost zvuku se mění podle teploty, ale trvá to odhadem 6 milisekund.

Tady to tolik nevadí, ale když je ta kamera dál, třeba 10 nebo 20 metrů na záběry z dálky, trvá pár snímků, než se zvuk dostane ke kameře a divákům. To by vypadalo divně, tak musím audio posunout, proto je lepší synchronizaci kontrolovat podle snímku videa, kde se ruce dotknou. Některé kamery, hlavně staré GoPro, navíc zvuk o něco zpožďují, mají strašnou synchronizaci. Když mám tři nebo deset nebo třeba sto kamer, které zabírají to samé, můžu je pomocí tlesknutí sjednotit.

Zhruba podle výrazného zvuku a potom přesně podle snímku. V nejhorším případě ale může být zvuk zpožděný až o tři snímky a je pravděpodobné, že si toho ani nikdo nevšimne. V celém tomhle záběru mého videa je to přesně tak. Pokud jste si všimli, dobrá práce, zas to srovnám. Myslím, že to funguje, protože mozek zpoždění kompenzuje častěji, třeba když někdo křičí zdálky.

Ale to je má spekulace, nenašel jsem k tomu výzkum. Divák může mít také levné reproduktory, které přidají další zpoždění, takže je lepší přesná synchronizace. Když máte velký rozpočet, můžete použít i klapku, potom střihač na začátku souboru hned vidí, jaká je to scéna a záběr, a zároveň si sladí audio. To ale pořád neodpovídá na naši otázku. Tohle vám řekne každý, ale na to se v tomhle videu neptám.

Nechci vědět, proč se tleská na začátku nahrávání, ale proč na začátku videa. Já to také dělám často, třeba dnes. Proč ukazujeme takovou technickou věc? Proč si nastavím krásný záběr a pak ho zničím tím, že ukážu zákulisí, čekám až se kamera zaostří a tím celé video zhorším? Nemůžu mluvit za všechny, ale já tím chci nastavit očekávání diváků a zvýšit autenticitu. Když natáčím sám se statickou kamerou, vypadá to, že stojím před zeleným plátnem, ale tlesknutí, příchod do záběru a čekání na zaostření, tenhle náhled do zákulisí dokazuje, že jsem tu, působím důvěryhodněji.

Když někdo dělá video z domu a nechá ve videu tlesknutí, ukáže divákům kousek toho, jak video natáčí, pomáhá to navázat vztah, je snadnější se s autorem ztotožnit. To já tolik nepotřebuju, ani nechci, ale důvěryhodnost ano. Ta je dobrá. A když ukážu tlesknutí, svůj příchod, dokazuju, že natáčím sám s jednou kamerou, nemám tým a jsem skutečně na místě, ať už kdekoli…

Někdy to dělám, i když pracuju s týmem. Jde mi o estetiku. Ukázat přípravy, tlesknutí, to všechno slouží přizpůsobení sdělení jeho médiu. Neplánuji jen obsah, ale i způsob a jemné signály, které propojují autora a diváky a sdělují: Všechno v pořádku, můžete mi důvěřovat. Překlad: jesterka www.videacesky.cz MÍSTO PŘISTÁNÍ MARŤANŮ 30.

ŘÍJNA 1938

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tlesknutí na začátku videa ve mně spíš vyvolává pocit, že je dotyčný amatér, který ani neumí video sestřihat. :-D

12

Odpovědět

To je asi spíš otázka na marketéry, byť s Tebou souhlasím. Ale to, co říká Tom ve videu, autenticita, to je věc, kterou já osobně asi neumím posoudit/přiznat. Jak to máte vy?

Vadí vám např na konci videí nahnutí ke kameře a vypínání? Nebo to dodává autenticitu?

01