Poprosil jsem AI o nápady na videaTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:18
Počet zobrazení:2 716

Přinášíme jedno video z Tomova archivu, které trochu předběhlo dobu. Už v roce 2021 měl Tom možnost vyzkoušet generátor textu GPT-3, a tak ho poprosil o nějaké nápady na témata, o kterých by mohl natáčet. Dnes už nás možná výsledek tolik nešokuje, protože s umělou inteligencí a ChatGPT se většina z nás setkala, pořád jsou ale návrhy modelu velmi zajímavé a na svou dobu přelomové.

Poznámka:
Když Tom přednáší věty ze scénáře, objevují se na obrazovce následující informace: Toto je fikce, scénář byl vygenerován pomocí umělé inteligence. Vůbec nic z toho není skutečné, GPT-3 si to vymyslel. Ano, název Kirbyho sen si GPT-3 také sám vymyslel.

Přepis titulků

Toto natáčím v únoru 2021, je 2. měsíc 3. britského lockdownu a já mám problém. Došly mi nápady. Natočil jsem všechna videa o lingvistice a programování, aspoň ta dobrá. A ty už mě moc nebaví. Můžu kvůli točení cestovat, ale musím být venku a v Anglii. A to už jsem všechno natočil před lety, na začátku. Najal jsem pár lidí na rešerši, byli skvělí, našli nápady, které by se hodily jiným, třeba na dokument BBC, ale videa na tenhle kanál mají nějaký aspekt, který nedokážu zformulovat ani já, tak nemůžu čekat, že to najde někdo jiný.

Ale dostal jsem přístup k GPT-3, nejmodernějšímu AI generátoru textu, který vydala OpenAI. Nebudu popisovat, jak to funguje, to udělali jiní a líp, ale ve zkratce: přečetl a uložil obrovské množství textu, a když mu dáte text, zkusí v něm pokračovat ve stejném stylu. Neopisuje jen, co už viděl, ale vymýšlí nové věty, které nikdy nikdo nenapsal.

Je neskutečně chytrý konkrétním, velmi omezeným způsobem. A výzva „Vymysli nápady na video v tomhle stylu“ je pro něj přesně to pravé. Tak jsem zadal názvy videí, co jsem točil sám a v Anglii, a poprosil ho, ať vymyslí další. Možná GPT najde ten nepopsatelný aspekt, prohledá miliardy údajů ve své paměti a najde příběhy, které mi unikly.

Musel jsem zadání trochu upravovat, jednou vygeneroval kousek vymyšleného rozhovoru se mnou, ale poměrně brzy vyhazoval věrohodné názvy videí. Nakonec jsem jich vygeneroval více než 1 000. Věděl jsem, že některé nebudou dobré, ale doufal jsem aspoň v jeden z 1 000. A docela to fungovalo. Podmínky používání od OpenAI mi nedovolí sdílet celý seznam, musím vybrat jen část.

S těmi podmínkami jsem souhlasil. Ale to nevadí, většina těch názvů byla docela nudná. A tomu rozumím. Většina mých nápadů je taky hned zralá do koše, protože nejsou dost dobré. AI navrhovala například: První most přes dálnici na světě. Průmyslový sklad uprostřed ničeho. Pláž, kde je slyšet moře.

Slyším tady moře. Většina těch tipů byly smysluplné, skutečné věty. Jen nebyly zajímavé. Pár návrhů bylo nesmyslných. Britská silnice, která je zároveň člun. Útes, který odmítá být útesem. Zelená smrt a průmyslová revoluce. To je podle mě epizoda Pána času. U GPT-3 lze nastavovat takzvanou teplotu.

Ta určuje, jak předvídatelný má být. Když ji nastavím moc studenou, jen mi opakuje existující názvy videí. A když je moc vysoká, přijdou tipy jako: Jeremy Clarkson a jeho loterie smrti. To mi vážně navrhl. Předpokládám, že Amazon to natočí příští rok. Ale když jsem teplotu nastavil správně, navrhl mi i skutečná místa. Opuštěné domy Wigan Pieru. To je průmyslová oblast ve West Midlands, která se renovuje. To bych nemohl vyprávět, ani jsem o tom nevěděl, ale je to příběh. Obrovské megalitické kameny v Avebury.

O tom jsem udělal video před lety. Avebury je jako Stonehenge, jen lepší. Návrh na jedničku. Teda kdybych to už nenatočil. Taky mi navrhl příběh RRS Discovery, parní lodi, která objevovala Antarktidu, neštěstí v Aberfanu, kde při sesuvu půdy přes 100 lidí zemřelo, New River, to je londýnský akvadukt, a poštovní železnici, kterou už jsem navštívil, jen jsem tam nenatáčel.

Nic z toho mi na video nesedlo, nenašel jsem zajímavý narativ, aby se mi to sem hodilo, ale je to blízko. Taky navrhl název Nepovedený plán bomby Holub. Tenhle článek použili v podcastu Citation needed. Dokonce mi navrhl téma, které už jsem natočil, jen jsem to ještě nevydal. Ten název vám neprozradím, ale fungovalo to! To jsem nečekal. Videa, kde testují AI, často končí výsměchem.

Nemá to fungovat. Psal i návrhy na věci mimo Británii. Letiště, kde letadla přistávají na vodě. Našel jsem, že to je ve Vancouveru, terminál hydroplánů. Byl jsem tam, jen mě nenapadlo to točit. Také navrhl: Jak CIA plánovala zabít Castra výbušnými lasturami. A to se opravdu stalo. Ta slova jsem googlil a nikdo na internetu je nepoužil přesně v tomhle pořadí.

Já to nenatočím, ale někdo jiný může. Nejzajímavější byly ty návrhy, kde AI vymyslela názvy videí, která bych rád viděl, ale která jsou fiktivní. Jasně, že si něco vymyslí. Nerozumí slovům, nezjišťuje, jestli je to pravda. Jen hledá vzorce. Tady mi pomohl animátor a přinášíme vám videa, co nemůžu natočit, protože to neexistuje.

Vesnice, kterou zachránily synchronizované semafory. Bílá kostka na konci světa. Křižovatky ostrova Wight odporující zdravému rozumu. Jak tajný přístroj ve sloupu stadionu přinesl Británii olympijské medaile. Zapomenutá historie britských přistání na Měsíci. Ostrov s vertikální horou, která popírá gravitaci. Podivné světlo, které pluje nad Oxfordshirem. Ztracená, nyní neviditelná vesnice Lofthouse.

Sen o ruské utopii ve východním Yorkshiru. Všechno bych to rád natočil. Stovky skvělých témat pro můj kanál, ale bohužel jsou z nějakého paralelního vesmíru. V angličtině mi chybí slovo popisující nostalgii po věcech, které nikdy nemohly existovat. Ale co kdyby to šlo? Co kdybych k těm tématům hned dostal video? Zkusil jsem to. Vybral jsem si ruskou utopii ve východním Yorkshiru a poprosil jsem AI, ať mi napíše scénář.

Dostala jednu instrukci a splnila ji skvěle. Natočil jsem to, aspoň začátek. Proto stojím tady, v opuštěné oblasti Anglie uzavřené v lockdownu. Protože AI mi dala přesně to, co jsem chtěl. I když to není pravda. Na konci 19. století měla bohatá ruská šlechtična, baronka Helena von Hahn, sen. Sen o dokonalém světě, kde se bezohledný kapitalismus zpomalí, aby si lidé mohli užívat život a nemuseli neustále pracovat.

Příležitost ucítila, když poznala Thomase Kirbyho, podnikatele, který koupil rozlehlé pozemky v oblasti Holderness v západním Yorkshiru. Přátelil se s její sestrou, tak pozemky Heleně prodal. Pojmenovali to místo Kirbyho sen. Baronka se rozhodla vystavět školy, nemocnice a parky a také vysázet tisíce stromů. Bohužel to bylo příliš krásné, nevydrželo to.

Nezkoušel jsem to stokrát, tohle byl první návrh od AI, nic z toho není skutečné. Ruská šlechtična toho jména žila, ale nebyla baronka, podnikatel Thomas Kirby neexistoval, pozemky nekupoval a Holderness vypadá takhle. Jsou tu jen pole, nikdy tu ruská utopie nebyla. Mohl jsem si vygenerovat scénář ke kterémukoli z těch témat nebo tisíc scénářů k jednomu tématu.

Tisíc ruských utopií v Yorkshiru. OpenAI má dobré důvody, proč svůj GPT omezuje etickými pravidly. Jen ty brání lidem, aby si vygenerovali lidsky znějící politické argumenty nebo falešné naštvané recenze nebo cokoli dalšího. Před třemi lety bylo něco takového nemožné. Nové technologie obvykle opisují křivku, dlouho nic, pak obří revoluce, zdá se, že svět se od základu mění, a pak zase přijde relativní stabilita.

Stalo se to s internetem, chytrými telefony, asi to čeká i AI. Háček je v tom, že nevíme, v jaké fázi té křivky jsme. To se ukáže, až se srovná. Možná se dál než sem nedostaneme, možná se AI na nic lepšího než falešný scénář nezmůže. Ale pokud někdo dokáže přidat požadavek, že to musí psát pravdu, že musí hledat zdroje, knihy, encyklopedie, jako to dělal před 10 lety Watson od IBM, aby vyhrál Jeopardy, v tom případě bude moje práce mnohem jednodušší.

Do té doby se AI zeptám na dalších 1 000 nápadů a uvidíme, na co přijde. Radši jsem se přijel ujistit, ale je to dobré. Pořád tady je. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář