Pod londýnskou budovou je mince za 100 000 liberTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:1 705
Ve sběratelství mincí platí, že se nepočítá nominální hodnota, ale vzácnost dané mince. A tak se může stát, že někdo za minci s nominální hodnotou jedné pence utratí klidně přes 100 000 liber. A Tom vám dnes dá tip, kde můžete jednu takovou minci najít.

Přepis titulků

Neříkám, že to má být děj britského kousku ve stylu Dannyho parťáků, ale pokud mě sledují nějací scenáristé, myslím, že by je to mohlo zajímat. Rok výroby britských mincí je vyražený přímo na nich, takže sběratelé mincí, kteří chtějí celou sadu, potřebují nejen každý design, ale také každou hodnotu z každého roku. Jenže v roce 1933 Británie nepotřebovala nové pence, bylo jich v oběhu dost, tak Královská mincovna, kde se mince razí, rozhodla, že v roce 1933 nebude razit mince v hodnotě 1 pence.

To není nic neobvyklého, ale král Jiří V. pár těch mincí potřeboval. Král tradičně ukrýval celou sadu nových mincí v základech důležitých budov, které se zrovna stavěly. Na to by nešlo použít staré mince. A tak Královská mincovna vyrazila několik pencí z roku 1933. Nejsou záznamy o tom kolik, ale pravděpodobně jich bylo sedm.

To znamená, že nominální hodnota je sice jedna pence, ale jsou tak vzácné, že v aukci dnes stojí klidně přes 100 000 liber. A já se mohl na jednu v londýnském obchodu s mincemi podívat. Je ze soukromé sbírky, majitel byl tak hodný, že ji zapůjčil. Je to skvělé, je to ikonická mince a chodí se na ni koukat mnoho návštěvníků.

Obvykle se ty mince schovají do sejfu a nikdo už je nevidí. Naposledy se jedna prodala v roce 2016 a finální cena byla asi 140 000 liber. Byla to po mnoha letech první, kterou šlo zakoupit, a kdyby se zase nějaká objevila, lze předpokládat, že by se prodala za ještě víc. Takže nejspíš existuje 7 pencí z roku 1933. Tři jsou v soukromých sbírkách, dvě v muzeích a ten zbytek…

Tady přichází ten scénář filmu, protože jak víme, král ty mince uložil do země. Jednu pod tenhle kostel v Middletonu v Yorkshiru. Ta už tam ale není, v roce 1970 byla ukradena. Dodnes není známo, kde je. Když ale někdo z Yorkshiru najde v rodinné sbírce penci z roku 1933, bude to podezřelé. Po té krádeži přikázal biskup, aby mince pod tímto kostelem byly vykopány a prodány, aby nepadly do rukou zlodějů.

Tak se jedna mince dostala do soukromých rukou legálně. Takže nám zbývá jedna budova a jedna ukrytá mince. Poslední mince z roku 1933 je někde v základech Senate House na Londýnské univerzitě. Aspoň si to všichni myslí, od roku 1933 to nekontrolovali. Navíc pochybuju, že někdo ví, kde přesně se skrývá. Pokud by si nenašel původní plány budovy.

To já neudělal. Navíc univerzita tvrdí, že je to zakopané hluboko na nečekaném místě… Ale to zní jako to, co by napsali, aby odradili amatérské zloděje. Nicméně, Senate House je uprostřed Londýna, zrovna se tu něco staví, chodí tu lidi v reflexních vestách a se sbíječkami. Sice to není jako rozbít sejf v kasinu v Las Vegas… No, plán neznám. A nedoporučuju, abyste to zkoušeli, ale za zfilmování by to určitě stálo.

Vážně to nezkoušejte, nejsme ve filmu, je to jenom mince. Nemám v plánu… Může to vůbec neznít sarkasticky? Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kéž bych o tomhle videu věděl před 2 měsíci, když jsem letěl do Londýna 😅

20