Letiště, kde se přistává na plážiTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:15
Počet zobrazení:1 335

Na západě Skotska navštívil Tom letiště, kde lze přistávat teprve tehdy, kdy opadne příliv. Jako ranvej tam totiž slouží pláž.

Poznámka:
CAA je zkratka pro Civil Aviation Authority, což je britský úřad pro letectví, který zajišťuje bezpečnost letového provozu a reguluje využívání vzdušného prostoru.

Přepis titulků

Letíme ve výšce 580 metrů nad západním Skotskem směrem k jedinému komerčnímu letišti, jehož ranvej dvakrát denně mizí pod vodou. Barra ve Vnějších Hebridech je ostrov o velikosti 60 km² s 1 200 obyvateli a jediná rovina, kde můžou mít ranvej, je na pláži. Golf Hotel pro Bravo Sierra, informace z Barry, ranvej 1.1, přistání podle uvážení, vítr 1-2-0, 15 uzlů. Když pilot do Barry nikdy neletěl, stačí se sem proletět jednou, podívat se a napodruhé už zvládne přistát.

Aktivně používáme tři ranveje. Cedule na sloupech ukazují středovou čáru, ze země jsou vidět, ale při prvním letu je možná ze vzduchu neuvidíte. Za mnou se zvedají hory, proto tu někdy vznikají turbulence, to vás může při příletu rozkolísat. Říká se, že když odejdete po přistání po svých, bylo dobré. Takže zatím byla většina v pohodě.

Naše provozní doba se řídí přílivem, není to stanovené přesně. Musíme být flexibilní, reagovat na situaci. Teď na pláži pořád stojí voda, protože odliv ještě probíhá. Proto to dost cáká. Povrch pláže je vlastně vhodný. V devíti z deseti případů cestující samotné přistání vůbec neucítí, protože se kola zaboří do písku a není cítit to tvrdé dosednutí.

Moc děkuji! To bylo ale přistání! Tady letecký provoz moc neřídíme, nerozdělujeme letadla, ale předáváme jim velmi podobné informace. Počasí, informace o provozu, povolení k přistání… Největší letoun, který tu přistává, je Twin Otter, má široké pneumatiky, to je ideální. Malé soukromé letouny mají úzká kola, to je nebezpečné. Musí před odletem pořádně roztočit motor, tak doporučujeme, aby odlétaly ze suššího písku, protože když se letadlo rozvibruje, může se do písku propadnout, pak se zasekne, musí je vytahovat hasiči, použít lana, lopaty, různě letoun postrkávat…

Většina soukromých letů se řídí pravidly letu za viditelnosti, můžou si vybrat výšku i směr, ale hlavně musí držet knipl a přistát sami, proto si to přistání tady užívají. I jinde mají ranveje na plážích, v případě nouze může být ranvejí jakákoli pláž, ale jen tahle má oficiální mezinárodní letištní kód.

A když letiště zavře, může se po ranveji procházet kdokoli. Protože je to pláž. Je to veřejná pláž. Jen máme od CAA licenci použít ji jako letiště. Naznačit, že je ranvej v provozu, můžeme jedině vyvěšením rukávu.

Lidé přicházejí odevšad, místní jdou vyvenčit psa nebo přijedou turisti. Je jedno, kolik cedulí tady vyvěsím, abych ty lidi varoval, prostě si je přečtou a pak je ignorují a jdou dál. Zaměstnanci ve věži musí pláž sami kontrolovat pohledem, aby dohlédli, jestli se na pláž někdo nepřipletl. Třeba hasiči to hlídají také. Na pláž se vyplavuje dřevo, lahve, někdy kameny, tak musíme kontrolovat, že ranvej není zanesená.

Informace z Barry, jednotka 1, žádám o přístup ve věci inspekce. Přístup udělen, hlaste odjezd, ranvej 1.5 obsazena. Snažili jsme se vyvěsit co nejvíce cedulí, ale lidi to stejně nezastaví. Jasně. Asi je tu problém s turisty. - Vlastně s místními i turisty. - A ptáčky. - I když ti nejspíš ranvej včas vyklidí. - Ano, loví tu mušle. Je jich tu hodně. Naštěstí je to celkem čistá pláž. Občas tu bývají řasy a musíme kontrolovat, že pod nimi nejsou třeba kameny.

- Jen kontroluju hloubku vody. - Jak to vypadá? Asi 3 centimetry. To bych bral jako zaplavené. Jo, je tam mokro. Radši tu kameru schovám. Takže není voděodolná? Ale je, jenže já ne. Nejsme jen letiště, ale i turistická atrakce. Všichni to chtějí vidět, tak sem přilétají. S piloty je to stejné.

Každý u nás chce přistát, odškrtnout si to. A tu návštěvu nikdy nezapomenou. Jsme trochu rozmazlení, protože tu pracujeme dennodenně, ale je to jedinečné, mělo by být privilegium, že jsme toho součástí. Moc děkuji všem členům místního týmu. Z Glasgow sem denně létají pravidelné lety a nic podobného jinde nezažijete. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Se mi hrozně líbí, jak skotskému maníkovi musíte přidat anglické titulky, aby mu bylo rozumět :)

10

Odpovědět

Díky za překlad.

30

Odpovědět

Oh ano, skotský letištní dispečer…
Skotský letištní dispečer

40

Odpovědět

Ano!

00

Odpovědět