Mobilní haly měly změnit, jak nastupujeme do letadelTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 249
Na konci padesátých let letecká doprava vzkvétala a hledaly se nové cesty, jak pasažérům umožnit pohodlný nástup do letadla. Asi všichni znáte nástupní most, kterým dnes disponují letiště po celém světě. Několik letišť má ale k dispozici alternativu, kterou se snažil prosadit designér Eero Saarinen a kterou vám Tom představí v tomto videu.

Přepis titulků

Když nastupujete do velkého letadla, třeba boeingu, co létá přes Atlantik, asi k nástupu použijete nástupní most. To je pohyblivý, vysunovací tunel, který spojuje terminál a letadlo. Ale někdy musí letadlo parkovat na vzdáleném stání, prostě na nějakém místě uprostřed letištní plochy. Takže v lijáku tam nějaký unavený pracovník přiveze schůdky a vy tam jedete pomalým a nacpaným autobusem. Sice nemusíte chodit kilometry terminálem a pro nerdy, které zajímá zákulisí letiště, je to super, ale není to ideální, když potřebujete stihnout přestup.

Všechno mohlo být úplně jiné. Když jsem naposled přiletěl do Montrealu v Kanadě, otevřely se dveře letadla a za nimi byl jakýsi podivný autobus na chůdách. Byla tam tři taková „vozidla pro přepravu cestujících“, tzv. PTV, u každých dveří jedno. Tehdy jsem si řekl, že mám nový námět na video.

V tuto chvíli používáme na letišti Montréal-Trudeau osm PTV. Samozřejmě se vždy snažíme, aby se k nástupu využily mosty, ale během letní sezóny nebo v zimní špičce nemáme na výběr, musíme volit vzdálená stání. Během nejrušnější sezóny musíme za den odbavit více než 500 letů. Z těch 500 letů se asi 10 až 15 naloďuje za pomoci PTV. To řešení napadlo legendárního architekta Eera Saarinena, když navrhoval letiště v Dallasu, které PTV také používá.

Původně se to jmenovalo mobilní hala. Propagoval je krátkým filmem z pera také legendárních designérů Charlese a Ray Eamesových. A z toho filmu dýchá techno-optimismus pozdních 50. let, který v následujících desetiletích vymizel. Původní plán Saarinena byl, že terminály budou podobné jako dnes, jen menší a brány budou blíže u sebe.

Při nastupování by se k terminálu připojila mobilní hala, všichni by nastoupili a přesunuli se v pohodlí ke vzdálenému stání. Zabírá to méně místa, méně chození, méně hluku u terminálu, samé výhody. A fungovalo to. Máme fotky mobilních hal vyrovnaných u zbrusu nových terminálů, které s nimi při výstavbě počítaly. Když lidé vidí, že přijíždí, vědí, že nemusí chodit ven do deště a sněhu, tahat tam kufry, je to lepší pro handicapované nebo i pro rodiče cestující s dětmi.

Je to jednodušší. Do jednoho PTV se vejde 100 až 120 cestujících, kdežto do běžného autobusu se vejde pouze kolem 70 lidí. PTV v Montrealu jsou modernější verzí, říká se jim Plane Mate. Původní mobilní haly byly menší a nezdvihaly se na chůdách, nýbrž vysouvaly nakloněnou nástupní rampu, protože tehdejší letadla byla také menší. Měla tehdy kapacitu asi 100 lidí, dnes je kapacita až 6krát větší. Letištní terminály se zvětšují nejen kvůli větším letadlům, ale také kvůli počtu pasažérů.

Tyto novější verze jsou tedy větší a pro připojení k letadlu se zvedají pomocí závitových pohonů. Ty komíny nahoře skrývají sloupy, podél kterých se celá kabina zvedá. Staráme se o údržbu a provoz PTV, práva na výrobu jsme získali v roce 2000, máme všechny technické výkresy atd. Řekl bych, že dnes už máme méně než 20 % součástek na míru, zbytek se vyrábí sériově.

Postavili jsme nové PTV a chystáme se je vybavit elektrickým pohonem. Naši technici dělají každodenní prohlídky, zaručujeme letišti 99,8% účinnost těchto vozidel. Tak proč se nepoužívají po celém světě? Eero Saarinen vinil jejich cenu, což hrálo roli. Dále se letadla zvětšovala. A bývalý šéf letištního úřadu ve Washingtonu tvrdil, že to cestující nemají rádi, protože chtějí autonomii.

Chceme z toho letadla vylézt a konečně ujít kus cesty vlastní silou. Ale já bych řekl, že hlavní důvod byl, že roku 1958, kdy vznikl ten animovaný film, byl také zprovozněn první nástupní most. Ale ta techno-optimistická vize slavila aspoň jedno vítězství. Na konci vidíme mobilní haly na brzo očekávatelném kosmodromu. Bohužel se zatím nikdo nechystá na komerční let na Měsíc, ale NASA si pořídila pár vozidel typu Plane Mate pro přepravu astronautů. Na mobilních halách není nic špatného, v Montrealu fungují dobře, ale když se letiště zvětšovala a došlo na rozhodování, většina lidí došla k závěru, že nástupní mosty jsou levnější a snazší.

Nesmím to řídit. Děkuji lidem z letiště v Montrealu, že jsem si mohl sednout sem, ale rozhodně to nesmím řídit. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ani jsem netušil, že něco takového existuje… autobus a nástup skrze schody jsem zažil na Mallorce a na CDG v Paříži… a tuhle variantu bych uvítal raději. Zvláště, když jsem na CDG byl o holích. To byla doslova chuťovka lézt do letadla.

10