Létat přímo nad sochou Svobody je kupodivu legálníTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:14
Počet zobrazení:1 457
Vzdušný prostor si státy obvykle velmi pečlivě hlídají a obzvlášť v New Yorku, kde jsou blízko u sebe čtyři rušná mezinárodní letiště, může být na obloze velmi plno. A přesto přímo v centru existuje zóna, do které může vletět prakticky každý, pokud se drži základních pravidel. A přesně tam se Tom se zkušeným pilotem vydal.

Přepis titulků

Dneska poletíme docela nízko kolem Sochy svobody. Cestou tam poletíme podél řeky Hudson a podél mrakodrapů New Yorku, níž než jejich střechy, navíc kolem 4 letišť, ale nehlásíme se letovému provozu. Nepošlou na nás stíhačky, neděláme jim vrásky, tohle všechno je zcela legální a schválené americkými leteckými úřady. Tvrdím, že to uděláme my, ale já tu jsem jen turista s kamerou. Poletí pilot John, je kvalifikovaný, má roky zkušeností.

Letíme do oblasti zvláštních letových pravidel u řeky Hudson. Je to taková podivnost v leteckém právu, téměř neomezený vzdušný prostor hned vedle Manhattanu. Letět musí kvalifikovaný pilot, musí se řídit pár pravidly a rozhodně tu oblast nesmí opustit. Pokud tohle všechno splníte, užijí si pasažéři neskutečné výhledy. John bude mít spoustu práce, takže já teď sklapnu, ale před odletem jsem se ho vyptal, jak to celé funguje.

Na té oblasti je zajímavé, že můžete dělat skoro cokoli, ale s mírou. V celých USA je řada letišť bez řídicí věže letového provozu, takže sami oznamujete svůj pohyb. Tak je to v téhle oblasti také, ačkoliv je tu velmi rušno. V rámci celé zóny jsou různé oznamovací body. Na těch místech se hlásíte a přitom slyšíte to samé také od ostatních letadel.

Uslyší nás každý v celé zóně zvláštních pravidel. A teď přijde první oznámení: Provoz řeka Hudson, Cessna na úrovni Alpine Tower, jižním směrem, Jersey Shore, 1100 stop, řeka Hudson. A nikdo neodpoví. Nejde to k věži letového provozu. Přesně. Je to jen ve vysílání. Protože prolétáme tím vzdušným prostorem, zůstáváme ve výšce 1100 stop.

Je to vizuální let, nemáte letové přístroje, když není hezké počasí, nemůžete vyletět. Provoz řeka Hudson, Cessna, nad mostem GW, 1100 stop, Jersey Shore, jižním směrem, řeka Hudson. Nad touto speciální zónou je běžně monitorovaný vzdušný prostor, ten řídí buď z Teterboro, La Guardie, Newarku nebo z Kennedyho. Tady je vidět Long Island, tím jižním směrem - a tamhle je pak LaGuardia.

- Ano. A tady je vidět celý Manhattan, vidíme také Central Park, ještě uvidíme… - Nějaké další letadlo? - Ano. Ten je v Bravo. - Takže v řízeném prostoru. - Je v řízeném prostoru, přesně tak. Jsme níž než střechy těch mrakodrapů. A to včetně těch pitomých nových „tužkových“ mrakodrapů. Wow… Soustředím se na kameru, abych měl dobré záběry, ale je těžké od toho výhledu odtrhnout zrak.

Obvykle tuhle trasu nelétám s lidmi, kteří fotí a natáčí. Výhled z větší výšky bývá pro letecké snímky lepší. A na to se specializujeme. Když přestane fungovat motor, musíte takhle nízko reagovat velmi rychle. Ten výhled je pěkný, ale pro všechny ty budovy člověk město pořádně nevidí celé. To je pravda. Ale je vidět těmi betonovými kaňony, jak se to postupně otevírá…

Vrtulník před námi. Ano, tady to funguje jako dvouproudá silnice, musíme dát pozor. Chytil jsem ho na kameru? Netuším. Tady je, teď už ano. A Finanční distrikt. Když započítáme i věžičku, jsme ve výšce asi poloviny té budovy. - Asi tak. - To je výhled! Na každém bodě se musíte ohlásit a může dojít k určitému vyjednávání. Někdy je v cestě vrtulník, tak se domluvíme přímo s ním, nahlásíme, že prolétáme, oni potvrdí, že nás vidí…

Provoz řeka Hudson, Cessna, u hodin, jižním směrem, Jersey Shore, oblouk nalevo kolem Sochy svobody. Hodiny? Tady jsou hodiny! …dva-tři je za Sochou… Oblouk nalevo… Newark. Rozumím, Cessna vás vidí. Když chcete letět kolem Sochy svobody, musíte letět nalevo ve výšce 1100 stop. Teď uděláme ten oblouk nalevo, obletíme ji dokola.

Provoz řeka Hudson, Cessna, oblouk kolem Sochy svobody, oblouk doleva, řeka Hudson. Blíž jsem k soše Svobody vlastně nikdy nebyl. Vždycky jsem jen jel okolo přívozem ze Staten Island. To je vážně jedinečné. Teda vlastně asi není, je to něco, co se klidně může dělat. - Přesně tak. - Se správnou kvalifikací - se tady smí létat.

- Ano. Když chcete letět tu trasu, je důležité mít někoho, kdo už to zná. Hlavně noví piloti potřebují školitele, který s tím má zkušenosti. Samozřejmě nesmíte opustit hranice té zóny, jinak byste rychle přišli o pilotní průkaz. Přímo nad městem je řízený vzdušný prostor, kam nesmí soukromá letadla jen tak vpadnout. Jedině když jsou kvalifikovaní, sebejistí a informovali řízení letového provozu. Věži LaGuardia, Cessna 506SP, momentálně severním směrem, řeka Hudson.

Foto-let, Empire State Building. Jako u všeho v letectví, není to úplně těžké, jen neúprosné. Zásadní je vědět, co uděláte, než se do toho pustíte, a nedělat nic, co není naplánované. 6SP, na místě, oblouk vpravo. Hezkou zábavu. Říkal „Hezkou zábavu“. Takhle vypadá fotografický let.

- Dají se tu nafotit pěkné věci. - To je neuvěřitelné, moc děkuji, Johne! Rádo se stalo. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář