Jak fungují rozvody v otočném doměTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:4 137
U San Diega v Kalifornii si Al Johnstone postavil otočný dům. Nějaké otočné prvky se v různých domech na světě objevují častěji, ale Al přišel s vlastním unikátním řešením, jak roztočit celý dům včetně potrubí a elektrického vedení.

Přepis titulků

Pár otočných budov na světě existuje, třeba aby se výhled otáčel za sluncem nebo je to dům snů nějakého architekta, možná to někdo vzal jako výzvu nebo chtěl maximalizovat solární energii. V několika takových domech jsem chtěl natáčet, ale vždycky mě odmítli, jsou to soukromé domy. Ale tenhle u San Diega v Kalifornii se momentálně prodává. Ozvala se mi realitka, jestli se tu nechci porozhlédnout. Chci zdůraznit, že tohle není reklama, neplatí mi, ale samozřejmě to neodmítnu.

Zajímají mě tu dvě věci. Zaprvé, jak tu proboha funguje potrubí? A zadruhé, pokud je to pro majitele dům snů, proč ho prodávají? Se ženou jsme se rozhodli, že postavíme dům, a zrovna ten den se objevil pozemek na prodej. Uviděli jsme tu ceduli, koupili to a snažili se vymyslet, co tam postavit.

Napadlo mě, že by to mohl být kulatý dům, abychom měli lepší výhled. Má žena souhlasila. Pak mě napadlo, že některé pokoje budou stejně do svahu. Tak jsem navrhl otočný dům. Má žena kupodivu souhlasila i s tím. Najednou jsem musel vymyslet, jak to přesně provést. Začal jsem vymýšlet, jak postavit dům, který se bude otáčet, aby ze všech pokojů bylo vidět na všechny strany.

Ano, samozřejmě jsem poprosil, jestli můžu zmáčknout ten čudlík. Můžeš to zvýšit až na 1000. Výborně. Je zvláštní, že zmáčknu tlačítko a najednou se kolem mě svět otáčí. Krása. Se ženou jsme začali stavět v roce 2000 a trvalo nám dobré dva roky, než jsme měli aspoň nějakou stavbu. Najali jsme pár lidí, kteří tu pro nás pracovali, ale já zjistil, že odcházeli ve čtyři a já pak do sedmi hodin opravoval, co tu napáchali.

Byli zvyklí stavět hranaté domy, tenhle byl kulatý. Člověk na úřadě v San Diegu si prohlížel ty naše plány a povídá: „Stavíte to mnohem mohutnější, než by to muselo být, tolik hmoty nerozhýbete. Nebude to fungovat.“ Já se ptal, jestli mu záleží na tom, aby se to otáčelo. Bylo mu to jedno.

Tak jsem navrhl, že se shodneme, že se neshodneme, a tu stavbu mi povolí. Souhlasil. Já jsem to vypočítal a zjistil jsem, že potřebuji motor o síle 5 HP. Tak jsem ho tam nainstaloval. Jeli jste někdy autem čtyřicet se zařazenou pětkou? Takhle to cuká. A přesně tak se pohyboval ten dům. Snížil jsem výkon motoru na 1,5 HP, připojil to k redukční převodovce s poměrem 25 ku 1 a posilovačem točivého momentu, který pohání dvě kola o průměru 40 cm.

Dům dokončí otočku klidně za 45 minut. Můžete jít spát s výhledem na západ slunce a ráno se dívat na východ slunce. Když přijde návštěva, může si během večeře každý prohlédnout západ slunce. V mnoha otočných budovách se otáčí jenom část podlahy. Věci, které potřebují potrubí, kuchyně a koupelna, se nepohybují. Tady se ale s domem otáčí i dřezy, záchody a zásuvky.

Žádné vysvětlení nejde do detailu, píše se tam jenom, že uprostřed je statické jádro, ve kterém jsou trubky. U elektřiny najdete v obchodě součástky, které si s otáčením poradí. Existují sběrné kroužky, je to běžná součástka například pro kolotoče. Kolotoč se pořád točí a nemusí se otáčet pozpátku. Tady je to stejné, i když ten kroužek je luxusní. 16 štětečků se otáčí kolem asi takhle velkého měděného pruhu a posouvají se po té mědi, takže jsou stále napojené.

I pro telefon a internet je to jednoduché. Rtuťový sběrný kroužek. Uzavřený konektor, uprostřed je trocha rtuti, vodivého tekutého kovu. Obě strany se otáčí, ale díky tekutině jsou ve spojení. To není tak těžké, když má být uprostřed jen jedno spojení, voda, odpady nebo plyn. Sedí na jedné středové trubce a otáčí se, ale jak můžou jít prostředkem všechna tři potrubí? Ta topologie nefunguje, nemůžou být všechna uprostřed.

Ale když nejsou uprostřed, musí se délka trubek při otáčkách měnit. I kdyby nebyly napevno, musely by se zamotat. Ukázalo se, že Al našel velmi chytré řešení. Samozřejmě nemůžete míchat plyn, šedou vodu, odpady a pitnou vodu. Takže jsem pro tyhle rozvody navrhnul vlastní sběrný kroužek. Velký kus ocele asi o takovémhle průměru, ten se nehýbe. Vytvořili jsme v něm drážky o šířce a výšce asi 7,5 cm, v horní drážce jsou odpady, v další šedá voda, potom pitná voda a dole je plyn.

Prostředkem jsou vyvrtané otvory, jeden od šedé vody, jeden na odpady atd., vždycky zvlášť vedou až dolů. Pak je tu součástka, která to obalí zvenčí. Ta se otáčí spolu s domem.

Do toho vnějšího pláště je napojená trubka s odpadem. Pak je trubka na šedou vodu, na pitnou vodu a na plyn. Mezi jednotlivými drážkami jsou zavedená těsnění a u všech je alarm. Máme těsnění, senzor a těsnění. Zase těsnění, senzor a těsnění. A tak dále. Muselo by selhat dvoje těsnění a dva senzory, než by se jakékoli kapaliny smíchaly. To těsnění by mělo vydržet 75 let.

Takže pro nás to určitě problém nebude. Ano, pro vysvětlení jsem si objednal animace, je to chytré, ale nechápal jsem to, dokud mi to Al nevysvětlil. Jsou to takové čtyři propojené trychtýře. Celková údržba probíhá jednou za rok a je potřeba pouze promazat ložiska. Už několikrát to tu obstarával jeden mladík, trvá mu to hodinu. To mě přivádí k mé druhé otázce.

Když ten dům navrhli, postavili, 20 let tu žili, proč ho prodávají? Podstoupil jsem 18 operací srdce, má žena je naprosto zdravá a šance, že zemře dřív než já, je nulová. Narodila se a vyrostla v Coronadu, takže se tam teď stěhujeme zpátky. Tohle je složitý dům, i když mně připadá jednoduchý.

Kdyby se měla snažit někomu vysvětlovat, jak se o ten dům starat, bylo by to složité. Kdyby se mi něco přihodilo. Tak jsme se rozhodli být prozíraví a v Coronadu je docela hezky. Prodá se ten dům brzo? Nevím, nejsem realitní makléř. Ale doufám, že ho koupí někdo, kdo chce mít tenhle výhled a žít v tak odlišném domě. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vsechna cest chlapikovi, nejen ze si to postavil, ale jeste si k tomu vymyslel vlastni patent.

30

Odpovědět

jsem si říkal další zbohatlík. Ale ten chlap má fakt pod čepicí!

20

Odpovědět

Co je šedá voda? Naše užitková?

10

Odpovědět

Wiki má odpověď na vše: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ed%C3%A1_voda :) (odpadní voda bez splašků)

20