Proč mít spoustu pouličních lamp, když stačí jedna velká?Tom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:3 277
Když ještě nebyla elektřina všudypřítomná, využívala americká města takzvané měsíční věže. Vysoké sloupy se silnými žárovkami nahoře, které nabízely světlo za bezměsíčných nocí. V Austinu v Texasu se těchto věží nezbavili ani se zavedením moderního pouličního osvětlení a stala se z nich památkově chráněná ikona tohoto města.

Přepis titulků

Na tuhle věž nesmím lézt. Ptal jsem se, ale nejenže bych potřeboval školení a vybavení, navíc je to chráněná památka. Takže její správci jsou pochopitelně opatrní. Já sice nahoru nemůžu, ale moje kamera může. A s ní i vy. Toto je měsíční věž v Austinu v Texasu. Je to jedna z posledních městských světelných věží světa. Když potřebujete v noci osvětlit město, nemusíte mít v každé ulici spoustu lamp, stačí přece několik velmi jasných a velmi vysokých.

Každá věž měla poskytovat světlo stejné intenzity, jako je světlo Měsíce, v okruhu 0,5 km kolem paty věže. To je světlo, ve kterém přečtete ciferník hodinek. Tyto systémy osvětlení bývaly na celém středozápadě i západě USA. Když tyto věže roku 1894 vztyčovali, užívali uhlíkové obloukové lampy, první elektrická světla. Ty lampy využívaly kontrolovaný elektrický oblouk, mezi dvěma elektrodami neustále přeskakovala jiskra.

Když dneska uvidíte takové ostré bílé světlo, nejspíš se porouchalo nějaké velké elektrické zařízení a došlo ke zkratu. Tohle bylo to samé, jenom záměrné. Háček byl v tom, že elektrody v takových lampách pořád ubývají, vypařují se vlivem přeskakujících jisker. Proto rychle vyhoří a město muselo někomu platit, aby každý den na každou věž vylezl a vyměnil elektrody.

Elektrárenská společnost města Austin, dnes Austin Energy, vznikla kvůli měsíčním věžím. Každou noc musel zaměstnanec společnosti vyjet nahoru kladkovým výtahem, který vede prostředkem věže, a zprovoznit ty obloukové lampy. Ten výtah má malou plošinku, na které zaměstnanec stál, a další kolegové stáli kolem a vytahovali ho nahoru.

Takto vystoupal do výše až 50 metrů a netuším, odkdy musel nosit helmu, ale na starších fotkách je vidět, že neměli takové vybavení, jako máme dnes. Ve 20. letech se přešlo na žárovky, v roce 1936 pak na rtuťové výbojky a dnes používáme LED žárovky. Dnes je také jednodušší dostat se nahoru a provádět údržbu. Používáme na to jeřáby nebo vysokozdvižné vozíky. Jestli se k nějakému tématu hodí natáčet na výšku, tak k tomuhle.

Většina měst tyto věže demontovala, když se zavedlo běžné pouliční osvětlení, ale z neznámého důvodu se k tomu Austin nějak nedostal. Ale nezachovaly se všechny. Věží zbyl jen asi tucet a ne všechny jsou tam, kde bývaly. V roce 1993 je město všechny rozebralo, opravilo a znovu postavilo. A jak vypadají zapnuté? Na to si musíme počkat, dokud nezapadne sluníčko. Austin je jediné město v USA se stále funkčními měsíčními věžemi.

Než se ve městě postavily tyto věže, byla tu tma. Měsíc není samospásný. Myslím, že to lidem opravdu změnilo život, mohli mít i po setmění otevřené obchody, mohli se bavit s přáteli a rodinou a dostat se bezpečně domů. Měsíční věže jako jediné nabízely venku světlo po setmění. Teda kromě samotného Měsíce. A ty věže zřejmě fungují, vidíte, že vrhám stín. I když je fakt, že stojím přímo u ní.

To jméno po Měsíci není jen poetické, stálo jich tu 31 v dobách, kdy byl Austin menší a nižší, než přišly mrakodrapy. Tím pádem kromě pár tmavých koutů bylo po celém městě zhruba stejné světlo jako za úplňku. To není moc světla, ale stačilo to, aby člověk viděl na cestu. Proto se jim tak říká, nabízí umělé měsíční světlo. Ale to jméno se zřejmě začalo používat až v polovině 20. století, kdy přišla do módy ochrana památek a tyhle věže se staly ikonou Austinu.

Měsíční věže se jim neříkalo od začátku. V místních novinách se o nich psalo jako o věžích, protože tu jiné věže nebyly. První zmínka toho jména, kterou jsem našel, byla z roku 1938. Na začátku 60. let místní noviny v hlavičce uváděly slogan „Austinské jako…“ Každý den ten slogan měnily a přirovnávaly se k různým symbolům města Austin.

V červenci roku 1962 se v hlavičce objevil slogan: „Austinské jako měsíční věže.“ Ty věže se staly symbolem města. Vždycky během adventu vyzdobíme jednu z věží v parku Zilker stovkami barevných žároviček, potom to vypadá jako vánoční stromeček, lidé se tam scházejí, roztočí se, zatočí se jim hlava, ale mají pocit, že Austin je nejlepší město k životu.

Máme i moderní verze takových věží, třeba na obřích parkovištích, někdy je prostě lepší dát pořádné světlo na vysokou věž, ale většinou je moderní osvětlení mnohem lepší volba, protože beztak je elektrické vedení v každé ulici. Proto je také ve 21. století těžké si představit, jak vypadá město osvětlené jen těmi věžemi. Dnes máme všude spoustu světla z každého domu a každé budovy. Když je zataženo, bývá světelný smog výraznější než tyto staré věže.

Určitě alespoň z dálky. Dnes už ty věže neslouží jako osvětlení, jsou to historické památky a město je dál provozuje, protože je mají místní rádi. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V case 1:52 rika "165 feet", takze ty veze nejsou vysoke 150 m, coz je i z videa zrejme, ale jen zhruba 50 m.

00

Odpovědět

Zdravím a děkujeme, to tam asi zůstalo omylem. Děkujeme za upozornění, opraveno!

00

Odpovědět

Zajimave a hlavne uzasne, ze to zachovali.

41