Hřbitov architektury aneb architektonická laboratoř

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:21
Počet zobrazení:2 558
Není úplně obvyklé, že studenti architektury své projekty skutečně postaví v reálném měřítku. Kalifornská polytechnická univerzita jim ale svým projektem (kterému někteří přezdívají hřbitov architektury) vychází vstříc a umožňuje jim vystavět na svém pozemku závěrečný projekt – pokud si na něj tedy seženou finance.

Přepis titulků

Většina studentů architektury se obvykle učí navrhovat budovy, ale nestaví nic většího než model. Stavba koneckonců není prací architekta. Má navrhovat věci. Ale za mnou je Poly Canyon, nachází se v horách nad kalifornskou státní polytechnickou univerzitou CalPoly. Už desítky let staví někteří studenti této školy experimentální závěrečné projekty ve skutečném měřítku v takové architektonické laboratoři.

A některé projekty jsou dost divné. Takže tady vše postavili studenti? Ano, často se to zakládá na projektech do školy. Téma si vybírají sami podle toho, co je zaujme. Vymyslí návrhy, jaké materiály jsou potřeba, musí vypočítat odhadovanou cenu. Některé ty stavby tu stojí už… Nevím, jestli od 60. let, ale ze začátku 70. jsou určitě. A kolik staveb tu je? Myslím, že asi 21 nebo 22, které ještě jakž takž stojí.

Takže ne každý student má závěrečný projekt, který by tu vystavěl. Je na nich, jestli chtějí a seženou peníze? A CalPoly poskytne tenhle prostor? - Ano. - Jak často tu vznikají nové budovy? Většinou je to nárazové. Někdo něco postaví, rozkřikne se to a zkusí to další. Bývá tu průměrně jeden projekt každé dva nebo tři roky. Je tu snaha napodobovat reálné situace, takže student musí dojít na správu majetku, sehnat povolení a dnes se také plánuje, jak bude probíhat údržba.

Tohle místo je veřejně přístupné, každý to tu může prozkoumat. Mě překvapilo, když jsem se sem vrátil, původně jsem tu studoval, a pak mě překvapilo, jak moc se ten prostor využívá. Hlavně odpoledne a o víkendech tu bývá hodně lidí. Viděl jsem malé tensegritní struktury, jenom takové hračky, ale tohle je celá budova, je to obrovské!

To muselo být nejdřív nasimulované počítačem. Ano, měli jsme počítačový model, ale i fyzický z tyčí a provázků, abychom se ujistili, že ta geometrie je správně. Zblízka to vypadá rozumně, nevaří se mi z toho mozek, ale s odstupem je vidět, že celý ten prostředek a tyhle dvě věci dole, to všechno visí jen na těch lanech. - Přesně tak. - Přijde mi, že by to mělo spadnout. Když se ty budovy postaví, zůstanou tu napospas živlům.

Někteří tomu proto říkají hřbitov architektury, ale to podle mě není pravda, probíhá tu údržba. Ty budovy se opravují, ale vždycky bude problém s časem a penězi. Jednu dobu tu žili lidé. - Opravdu? - Byli takovými kurátory. Žili v některých těch stavbách. Bydleli tady, byla zavedená voda i elektřina a jejich úkolem bylo starat se o menší opravy výměnou za prostor k bydlení.

Bylo to moc zajímavé. Tady žili poslední správci. Dvě ložnice. Jedna byla v tomhle modulu, tady v tom čtverci nad tvou hlavou. A ta druhá byla nad tímhle modulem. Potom měli kuchyň, tady byla koupelna a takhle tady byl takový obývací pokoj.

Všechno je stabilní, pořád to stojí, chodí sem jen návštěvníci, - moc se toho tady neděje. - Kdo ty stavby studentům financuje? Trochu peněz dává i CalPoly, ale to je jen do začátků, pak studenti oslovují firmy, které mají ke škole nějaký vztah, a většinou je poprosí ne o peníze, ale o materiál, se kterým firmy obchodují. A sami studenti to potom postaví? Ano, sami to poskládají.

A jeden pár studentů se sem vrátil a měli tu svatbu. - Tady v Poly Canyonu? - Ano, pod svou stavbou. Mně se tu fakt líbí. Už dlouho jsem sem chtěl zajet, ale některé stavby jsou zanedbané, a jakmile nějaký vandal udělá první čárku, nahrne se sem spousta lidí s barvami. Bojím se o tom natáčet, mám zodpovědnost za následky pro ta místa a spoustu jiných památek už nadmíra turistů zničila. Nebo nadmíra youtuberů.

Ale ano, Poly Canyon je přístupný, můžete sem vyrazit sami. Není to hřbitov architektury, je to galerie. Doufali jsme, že ukážeme, že se tu stále něco děje, třeba by se o to lidé potom lépe starali a vydrželo by to i dalším generacím. Teď bych nejradši přišel s kýblem vápna a uklízel. Tak jo, až budeš zase v Kalifornii, moc to oceníme. - Možná tě vezmu za slovo.

- Nebo i tví známí… - Jasně. - Klidně zařídíme ubytování. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Osobně bych nepřekládal BUILDINGS jako BUDOVY, ale jako STAVBY a pak STRUCTURES bych nepřekládal jako STAVBY, ale jako KONSTRUKCE.

41