Co kdybyste přestali jíst?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:4 768

Jídlo je nedílnou součástí našich životů. Co by se ale stalo s vaším tělem, kdybyste přestali jíst? Na to nám odpoví kluci z AsapSCIENCE. Poznámka: Zde je odkaz na stránky zmiňovaného Global Citizenship.

Přepis titulků

Jídlo si spousta z nás užívá, což je praktické, protože jídlo potřebujeme k životu. Co by se ale stalo vám a vašemu tělu, kdybyste právě teď přestali jíst jídlo? Během prvních 6 hodin je vše v normálu, vaše tělo začíná štěpit glykogen, ve kterém je uložena energie, na glukózu, což jsou takové palivové buňky našeho těla. Zhruba 25 % takto vyprodukované energie využije váš mozek, zbytek zamíří do svalových tkání a červených krvinek.

Zhruba po 6 hodinách se však tato tvorba energie zastaví, protože tělu dojde glykogen. To může mít za následek pocit velkého hladu, který mnoho z nás zná. Tělo se dostává do stádia zvaného ketóza, a vy začínáte hladovět. Protože máte v krvi málo glukózy, vaše tělo je nuceno štěpit tuky na energii.

Tuk je tedy štěpen na mastné kyseliny, váš mozek však nemůže tyto dlouhé řetězovité kyseliny zpracovat, což je problém. Protože nemáte glukózu a tuky se nedostanou přes hematoencefalickou bariéru, váš mozek změní režim a začne používat ketolátky, aby získal energii. Ketolátky jsou deriváty mastných kyselin.

Tohle chvilku funguje, ale pouze 70 % energetických potřeb mozku lze pokrýt ketony. Mozek potřebuje glukózu. Takže vaše kognitivní funkce začínají být negativně ovlivněny. Je důležité zmínit, že ketózu nezpůsobuje jen hladovění. Mnoho lidí se do tohoto stavu dostane, drží-li dietu s nízkým obsahem karbohydrátů. Profesionální sportovci, kteří vyčerpají zásobu karbohydrátů, například maratonci, se do tohoto stavu mohou také dostat.

Po 72 hodinách začíná trpět nejen vaše nálada a hladina energie, váš mozek navíc začně štěpit proteiny vašeho vlastního těla. Proteiny vypouští aminokyseliny, které se dají přetvořit na glukózu, což je dobrá zpráva pro váš mozek, ale špatná zpráva pro vaše tělo. V podstatě začíná vaše tělo požírat samo sebe ničením svalové hmoty. U žen podvýživa často vede k přerušení menstruačního cyklu, protože se tělo snaží minimalizovat výdej energie. Začínají vám řídnout kosti a ženy i muži mohou pociťovat pokles libida.

Během pár týdnů je imunitní systém oslaben nedostatkem vitamínů a minerálů, mnoho jedinců v důsledku toho zemře na nějakou nemoc. Jinak tělo pokračuje ve využívání všech možných zdrojů energie, až nezbyde žádná glukóza, tuk, ani svalová hmota. Rozšířenou příčinou smrti jsou srdeční arytmie nebo infarkt, způsobené rozpadem tkáně v srdci, na membráně a v těle obecně. Toto je poměrně běžné u lidí, kteří trpí anorexií. Tělo samozřejmě zažívá celkové selhávání orgánů.

Hladovění může vést k smrti už po třech týdnech, někdy ale až po 70 dnech, což bylo zdokumentováno v Irsku během protestních hladovek v roce 1981. Doba přežití je ale ovlivněna tím, jak dobře jste hydratovaní a tím, kolik má vaše tělo zásob tuku. Je vlastně hrozně úchvatné, že vaše tělo je schopné tak dlouho přežít bez jakéhokoliv jídla. Pro zhruba 795 milionů lidí po celém světě je toto realita všedního dne. Dobrá zpráva je, že 7 nejbohatších zemí světa se zavázalo dostat do roku 2030 500 milionů lidí z hladu a podvýživy.

Měli bychom je ale hnát k zodpovědnosti. Na tom spolupracujeme s organizací Global Citizen, máme pro vás jednoduchý způsob, jak můžete také pomoci. Tím, že budete toto video sdílet a pak půjdete na stránku v odkazu, přidáte svůj hlas k důležitému hnutí, které chce ukončit světový hlad. Odkaz je v popisku. Zabere to jen chvilku.

Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To co říká je vysoce nepřesné.
Je rozdíl mezi hladiovkou a hladověním. Pokud tělo opravdu přestane jíst uplně, po 5ti dnech tělo přejde na autolýzu, přestanou se oopět štěpit proteiny a štěpí se jne lipidy. Tělo je tak možné z tuků vytvořit sacharidy nutné pro mozek, což ve vdeu je popřené.
Imunitní systém může být i silnější během autolýzy, stejně tak člověk nemá hlad, jeho tělo jede ze zásob na naprosto odlišném způsobu využití energie než během celého zbytku života kdy člověk jí. A vitamíny jsou uloženy v tucích, které tělo spaluje, takže v tom tělo také netrpí...
Stejně tak člověk neumře během tohoto období, naopak sto může mít pozitivní účinky.

Hladovka bez příjmu potravy a pouze na vodě (úplný půst) tedy je uplně něco jiného než popisují ve videu. Jenže právě tohle on na začátku uvede, případ kdybychom přestali jíst uplně.
Ale to co popisuje dále je případ dětí v Africe a lidí z koncentráku, kdy minimální příjem mají lidé stále. A to právě je závažný problém.
Ve výsledku je lepší nejíst nic než málo, a můžete tak vydržet týdny až měsíce na svém tělesném tuku bez jakýchkoliv zdravotních problémů...

20

Odpovědět

Jasně, vyvedeme 500 miliónů lidí z hladu a do 20 let máme hladových o miliardu víc, protože se namnoží jako králíci. Opravdu brilantní logika.

204

Odpovědět

00:31...bude to glykogen, glukogen neexistuje :)

30

Odpovědět

Do roku 2030 do Evropy 500 milionů uprchlíků a honem

91

Odpovědět

Takže to znamená, že všichni breathariáni jsou ve skutečnosti jen lháři a podvodníci? Teď nevím, co si o tom mám myslet...

110

Odpovědět

Opravdu jsi to zjistil až teď? Myslel jsem že to musí dojít hned každému se zdravým rozumem. Jistě že ano..

148

Odpovědět

+forbidden...vela z nich bolo testovanych v laboratoriach kde nemali ziadny pristup k jedlu a vysledok bol - nevieme ako to robi ale tento clovek vie fungovat bez jedla ;) ...cize ziadny podvod...vysvetli mi naco by kto chcel klamat o takejto veci ? absolutno sa to neda zobchodovat...je to uplne nezaujimave...ja sam som nejedol viac krat 5 dni a nic lepsie nepoznam...ale tazko to vysvetlit niekomu kto musi mat denne 3 teple jedla a poriadny zvanec masa :D

819

Odpovědět

+forbiddensvět musí být v rovnováze a proto se zavazuji že budu jíst krávy i za tebe :)

290

Odpovědět

+forbiddenSaajt: a nevidíš v tomto pokusu zásadní problém, že lidé byli zavřeni do laboratoře, kde se mohli uvést do stavu hluboké meditace, nebo jinak omezili svůj denní VÝDEJ energie?

Je opravdu takovým vítězstvím nepracovat a nejíst? Pro 800 milionů obyvatel této planety je to "styl" pracovat tvrdě a nejíst.

52

Odpovědět

+forbiddenZkuste připustit, že v celém tom obrovském vesmíru funguje i něco, čemu zrovna Vy nevěříte.

28

Odpovědět

Breathariáni jedou bomby, kterým těžko normální člověk porozumí, byť i jen připustí, že by to bylo možné...
Bohužel mě pomalu pohlcují zcestné, šílené výplody nemocných, démony posedlých, nenormálních sluníčkářů, spasitelů, magorů, kreténů, kteří nesdílí Váš názor na svět a dávám si každý pátek 1-denní půst :D Lidé, kterým to řeknu z toho jdou do kolen. (vyjma mé rodiny, asi je tato nemoc genetického původu... I když babička je jediná, která by se karanténě vyhnula, neboť kdo nesní alespoň dvojnásobek své váhy denně, toho jistě čeká náhlá smrt nebo alespoň nemoc)
Jeden klučina sebou skoro švihl na zem s vyvalenýma očima a slovy: CELÝ DEN NEJÍST?? O.O :D
A moje pozorování? Pohodička, tělo si navyklo, mám jen trochu hlad, který zapiju, přes den mě sem tam něco zabolí, nos se mi pročistí, trávení ustálí, cítím se lehčí a vitálnější... Za měsíc jsem nezhubl ani kilo...

25

Odpovědět

+FanyTo že přežiješ neznamená, že je to zdravé

71

Odpovědět

+FanyDovolil bych si nadhodit, že to ani neznamená, že je to nezdravé. Jak zmiňuje Taleb, mnohé studie prokázaly, že tělu svědčí nepravidelnost a diverzita. Prý je například "zdravější," respektive pro tělo vhodnější, střídat dlouhé procházky s impulzivním sprintem na 100 - 200 metrů, než chodit pravidelně běhat xy kilometrů :)

02

Odpovědět

Čím víc lidí umře,tím líp.Lidstvo musí vyhynout.

1717

Odpovědět

Tak lidstvu pomoz a zemři jako první. Inspiruj ostatní, ať následují tvého příkladu.

522

Odpovědět

+Michelin91Zatím to nejde,moje poslání je sledovat situaci do konce a hlásit průběh.Obama na mě spoléhá

812

Odpovědět

Jako dlouholetý praktikant půstů jsem byl zvědav, co z takového videa vyjde :). Moc toho nepokryli.

Ano, zhruba po týdnu tělo začne spalovat všechno použitelné pro tvorbu energie - včetně např. zhoubných buněk, mezibuněčného hlenu, ložisek "odloženého odpadu" apod. Ozdravné půsty o délce až 40 dní se pod lékařským dohledem běžně provádějí např. ve Švýcarsku, Rusku, USA...

Zájemcům o hlubší poznání možností a úžasných schopností lidského těla doporučuji knihu "Hladovění pro zdraví" od MUDr. Vilmy Partykové.

816

Odpovědět

Tak preto sú tí chudobní ľudia v Afrike takí zdraví...

185

Odpovědět

+JerrekJe zcela něco jiného vědomý půst, kdy chceš hladovět, aby ses ozdravil, jsi pod dohledem svým, nebo ve skupině podobně smýšlejících a konajících lidí. Máš dobrý příjem vody. Jsi dobře živený (až přeživený)... V Africe nic z toho není...

150

Odpovědět

Můžu potvrdit :) několikrát jsem podstoupil deseti-denní očistu těla. Po dobu deseti dnů člověk vynechá stravu, za účelem zbavit se "odloženého odpadu" a očištění střevních stěn. Kůra byla super :)

02

Odpovědět

Video super do té doby, než začali do mě s**t zodpovědnost o hladových dětech v Africe

514

Odpovědět

Když sis je udělal, tak si je taky živ !

10

Odpovědět

Na tohle by se měl podívat Adam.

141

Odpovědět

Pěkné! :) škoda, že neexistuje nějaké video, kde by bylo takto popsáno co se děje při tom když sníme, bílkoviny, sacharidy, tuky atd... moc mě to zajímá! :)

172

Odpovědět

To občas jde v televizi takový francouzský kreslený seriál pro děti Byl jednou jeden život.

320

Odpovědět

dokonce se proslýchá, že existuje i 8. třída základní školy

141

Odpovědět

+MMZ*je to minimálně v HD a trvá 45 minut, někdy má i více dílů

150