Jak moc jsou roušky účinné?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 897

Vracíme se do jarní reality, opět nasazujeme roušky. Od začátku pandemie se ovšem spekuluje, zda jsou vůbec k něčemu. Kluci z kanálu AsapSCIENCE provedli domácí i laboratorní experiment, aby otestovali, jak moc jsou roušky účinné vzhledem k ochraně druhých. Přesvědčily vás jejich výsledky?

Poznámky:
Hemin je složka krevního barviva s trojmocným železem.
Komenzální bakterie jsou neškodní příživníci, kteří symbioticky žijí v našem těle.

Přepis titulků

Tento díl sponzoruje Skillshare. Na internetu jsem viděl fotky, na kterých bakteriální kultury rostou v Petriho miskách. Měly demonstrovat, jak účinné jsou roušky ve zpomalování šíření bakterií. Vztahovalo se to ke covidu-19, a zda bychom měli nosit roušky. Dnes si ten experiment sami vyzkoušíme a zdokumentujeme, jestli byl přesný a jestli dostaneme stejné výsledky. Původ fotek jsme našli u twitterového uživatele dr.

Riche Davise. Jeho jméno vypadá draze. Je vedoucím laboratoře mikrobiologie, takže se jeho výsledky zdají v pohodě. Ale chceme si to sami vyzkoušet z několika důvodů. Zaprvé: je to záminka, jak si sami doma vyzkoušet nějaký pokus. A třeba si v izolaci najdeme nové přátele neboli tyto bakteriální kultury. Zadruhé: budou se naše výsledky shodovat? Zatřetí: chceme zkusit látkové roušky. Ty na obrázku vypadají jako chirurgické roušky, ale mnoho lidí si je vyrábí doma.

Tyhle třeba vyrobila má máma a jsou boží. Jen sešila dvě vrstvy bavlněné látky a nějaké gumičky. Mami, skvělá práce. Připadám si jak vědecký superhrdina, když jdu ven. Měla bys je začít prodávat! Než začneme, někteří možná už křičí na obrazovku: Mitchi! Koronavirus je virus, a ne bakterie! A to je pravda.

Proto nás nechte říct, proč je tento pokus i tak relevantní. Momentálně vědci věří, že pro přenos viru SARS-CoV-2 jsou stěžejní kapénky z dýchacích cest. Virus jen tak nepoletuje kolem, je závislý na vlhkosti z nakažené osoby. A jelikož bakterie z úst, nosu a hrdla cestují stejným způsobem, i když nám misky neukážou, kolik je na nich viru SARS-CoV-2, ukážou nám relativní množství kapének. A tyto kapénky nám v zastoupení ukážou, kolik bakterií se šíří, když nosíme, nebo nenosíme roušku.

Jako bonus jsem poprosil kamarádky z laboratoře na Univerzitě v Torontu, aby tento experiment s námi ve stejnou dobu zkusily také. Mají ale pro růst bakterií mnohem lepší podmínky. K tomu se dostaneme. Děláme to proto, abychom zjistili, jak účinné roušky jsou. Máme tu agarové misky. Nasadil jsem si rukavice. Misky jsou sterilizované. Dostali jsme je od kamarádky Amandy, která pracuje v laboratoři, takže je sterilizovala v autoklávu a my sterilizovali tento stůl.

Jsme dost opatrní, protože chceme vidět jen to, co vyjde z mých úst. Sexy! Těmto se říká misky LB, v podstatě to znamená, že agar, který v nich je, pomůže bakteriím růst. Jiné pomáhají růst plísním, ale teď nám jde o bakterie, protože ty tam budou především. Jakmile máme připravené všechny misky, začneme s pokusem. Každou misku jsme drželi asi 45 cm od obličeje a 2krát jsme zakašlali na jednu.

2krát kýchli na jednu. Falešné kýchnutí muselo stačit. - Na jednu mluvili jednu minutu. - Vodík, helium a pak lithium, berylium. - A na jednu zpívali jednu minutu. - Máme vodík, helium, lithium a berylium. Nakonec jsme to všechno zopakovali s rouškou. Když máme hotové všechny vzorky, dáme je do tohoto pokoje. Je to náš nejteplejší pokoj, doslova se potím. Bakterie si teď pochutnají na agaru a budou růst.

A brzy je tu zkontrolujeme. O TÝDEN POZDĚJI Protože tu nemáme inkubátor, naše vzorky porostou dost pomalu, proto jsem naverboval kamarádky z katedry molekulární genetiky v Torontu, které experiment zopakují v ještě ideálnějších podmínkách. Kvůli covidu-19 jsme do laboratoře nemohli, ale ty hlavní rozdíly mi teď vysvětlí. V laboratoři jsme použily agarové misky s krví Brucella.

Brucella je druh média, které je obohaceno ovčí krví, heminem a vitamínem K. To jsou doplňkové živiny, které spousta organismů v daném prostředí potřebuje k růstu. To ale nepřinese jiný výsledek, jen to zvýrazní bakterie, které ze mě budou vycházet, je to tak? Přesně tak. Očekáváme totožné výsledky jak doma, tak v laboratoři, jenom se můžou lišit druhy bakterií, které uvidíme růst. V laboratoři jim dodáváme mnohem více živin a podmínky, aby mohly ještě lépe růst.

V laboratoři používáte inkubátor. K čemu je užitečný a co vlastně dělá? Bakterie necháváme zpravidla růst v inkubátoru, kde je 37 stupňů, protože teplota našeho těla se běžně pohybuje okolo 37 stupňů, pokud nemáte horečku. Takže jakémukoliv mikrobu, který roste v těle, se bude nejvíce dařit v 37 stupních. Co očekáváme, že v miskách vyroste?

A je něco z toho nebezpečné? Zpravidla uvidíte jen komenzální bakterie, normální, každodenní bakterie a plísně, které jsou v nás. Potřebujeme je. Přináší nám živiny, pomáhají nám trávit, chrání nás před jinými bakteriemi a plísněmi, které nám chtějí ublížit. Většina z nich je nápomocných a přátelských. Jsou to naši kámoši! To je milý, rád to slyším. Měli byste vědět, že viry na miskách v laboratoři růst vidět nemůžeme.

Ani doma. A to proto, že viry jsou opravdu malé. Tento experiment je skvělý, abychom si udělali představu o tom, co může být ve vašich kapénkách, ale neukáže nám to žádné viry. Ani bakterie nebo plísně, které nemůžou růst v podmínkách, které jim dáme. Takže to vždy bude podcenění. Tahle otázka je nejdůležitější.

Co vašim Petriho miskám budete zpívat? Dlouho jsem o tom přemýšlela. Rozhodla jsem se pro klasickou písničku z karaoke: Uptown Girls. Jo! O TŘI DNY POZDĚJI Jako bychom to někdy řekli takhle. Jsme připraveni podívat se na výsledky.

Pozdravte naše nové kamarády, spolubydlící. V našich miskách to roste už přes týden, - možná už dva. - Už to budou dva. - Zatímco v laboratoři teprve dva dny. Začněme s kašláním. Petriho miska, na kterou se kašlalo v roušce, nemá žádné kolonie. A jedna velká je na Petriho misce bez roušky. - A možná ještě jedna maličká. - Jo. Na laboratorním příkladu nevidíme nic na Petriho misce s rouškou.

Na misce, na kterou se kašlalo bez roušky, vidíme jednu kolonii uprostřed. Nebyli jsme nemocní, byl to suchý kašel. Říkal jsem si, jestli jsme vůbec něco vykašlávali. Na miskách, na které jsme kýchali, byl vidět největší rozdíl. Kýchání v roušce neukázalo na misce nic. Kýchání bez roušky misku zcela pokrylo. Roste tam asi 50 malých kolonií. Páni.

Proto, i když zrovna není pandemie, si máte kýchat do lokte. Když lidé kýchají v metru, máte dobrý důvod… Zakryj si ústa! Je toho tolik! Jsem překvapený, že pod rouškou nic na misku neproklouzlo, když se tam toho tolik dostalo bez roušky. Laboratorní výsledky jsou také zajímavé. Žádné kultury, když se kýchalo s rouškou, ale bez roušky jich tam skončilo tolik po celé misce. Misky, na které se mluvilo bez roušky, mají na sobě asi 8 kolonií.

Pár jich tam roste. Na misce s rouškou žádné. To je docela pozoruhodné, protože mluvíme všichni. Laboratorní výsledky na misce s rouškou neukazují žádné kolonie. Na druhé je jich spousta. Je to vlastně překvapivé. Možná tolik jako při kýchání. Proto je důležité, abyste nosili roušku. Taky asi záleží na tom, jak moc artikuluješ.

Četl jsem studii, kde s pomocí počítačů a laserů analyzovali, kolik kapének vychází lidem z úst, když mluví. Měli říkat: „Stay healthy.“ Protože když v angličtině říkáte „th“, vytváří to hodně kapének. Podle mě… Vidíš. U zpívání nevidíme na misce s rouškou nic, ale na misce bez roušky docela dost. Nezpívejte bez roušky, lidi! To mě ohromuje.

Je tam asi 6 až 8 kolonií, některé jsou velké. A dává to smysl, slýcháme o sborech, ve kterých se covid šíří. Zavřeli Broadway. V laboratoři nevidíme s rouškou nic a vidíme toho dost bez roušky. Bylo by zajímavé je vidět po týdnu jako ty naše, nejspíš by zabraly celou misku. Tyto misky nám pomáhají zjistit, kolik z nás toho vychází. A jak účinně roušky tyto kapénky umí zastavit. Neříká nám to, jak účinně chrání rouška vás. Na to myslete.

Nosit roušku je altruistické. Je to o ochraně lidí kolem vás. Podle mě je to krásné. Nosím roušku pro druhé. A taky chci říct, že roušky jsou součástí řešení, ale nejsou řešením. Měli bychom nosit roušky, mýt si ruce… Udržovat rozestupy. Izolovat se, pokud jste s virem přišli do kontaktu. A samozřejmě doufáme, že brzy přijdou vakcíny a účinná léčba. To je celostní přístup, kterým všichni tento virus můžeme zastavit.

NOSTE ROUŠKU Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta buzna gestikulace je úplně hrozná....

51

Odpovědět

Ono je to těžké, když na počátku pandemie WHO a vlády zaštítěné odborníky říkaly, že jsou hadry k ničemu, média přitakávala a sociální sítě mazaly příspěvky v opačném gardu. A po chvíli se otočilo a najednou byl ten hadr k ničemu povinný s rétorikou "vždycky jsme byli ve válce s Oceánií". Tohle je naprostá celosvětová diskreditace všech odborníků. Vůbec se lidem nedivím, že nejen o tom pochybují, když vysocí představitelé dělají tyhle myšlenkové veletoče.

11

Odpovědět

Narazil som na rôznych divných ľudí, od kedy je situácia s Covidom sa to o niečo zhoršilo, napríklad ľuidia ktorý sú presvedčený že rúška ktoré všetci používajú sú na nič, i rúška ktoré chirurgovia používajú počas operácie, vraj je to len placebo lebo videli nejaké video na youtube kde to niekto vysvetlil. Občas si hovorím, kto a prečo takýchto ľudí priviedol na našu planétu.

93

Odpovědět

video o účinosti masky, ktoré sa vezie na vlne covidu, ale o účinnosti proti covidu to nič nehovorí

622

Odpovědět

Překvapuje mě, že o rouškách vůbec někdo spekuluje. Jakákoliv fyzická bariéra před obličejem snižuje množství kapének, které šíříme do okolí. To je prostě fakt. Můžeme se bavit o tom, jak jsou účinné, ale v každém případě jsou lepší než nic.

335

Odpovědět

Však všichni vědí, že s hadrem na držce zabráníme kapénkám. Proto spousta lidí smrká do kapesníku. Kdyby kapesník nepobral nudle, tak nemá žádný význam.
Problém je, že nikdo nevěří, že se to šíří jenom kapénkama. A ani nemůže. Z hlediska šíření.
Největší průser je, že za celou dobu jsme jako protiopatření dokázali vymyslet jenom po domácku udělaný hadry na objičej.
K***a jaký máme štěstí, že to zabíjí jenom 3-8% lídí na téhle planetě. Protože kdyby ne, tak tu máme totální společenský a ekonomický kolaps. Takhle tu máme vcelku "ok" ekonomický kolaps.
Je to respirační onemocnění a taky se to tak chová. Stáčí mít na to základku.
Cobra je sice troll a blb, ale má pravdu. O účinosti covidu jako takovém to nic neříká.

419

Odpovědět

+Voky"nikdo nevěří, že se to šíří jenom kapénkama"
Nevím, co tím myslíš. Jak jinak by se to šířilo?

Jako protiopatření nemáme jen hadry, ale i FFP respirátory, desinfekci, hygienu, sociální odstup, ... A snížení mezilidské interakce (divadla, školy, hospody) jako poslední možnost.

Pokud by ta smrtnost byla třeba 50 %, tak by samozřejmě planeta buď vymřela nebo ekonomicky zkolabovala. Lidstvo jako druh je zranitelnější, než si připouští.

153

Odpovědět

+jjkŘek bych to jinak - nikdo nepochybuje o nějaké účinnosti roušek v určitých situacích. Problém jsou ale jiné situace, které se takhle otestovat nedaj.

Např. děti ve třídách - jsou to děti!! Teď někde bylo, že když bude někdo ze třídy pozitivní, tak zbytek třídy do karantény nemusí, pokud všichni v té třídě měli roušky. Co je tohle za blbost? Jsou to děti, seděj spolu x hodin denně v jednej špatně větranej místnosti (většina škol jsou různý historický budovy, který se bez milionových investic prostě pořádně větrat nedaj), hrajou si spolu o přestávkách, přecházej ze třídy do třídy, potkávaj se na chodbách/v jídelně/v šatně.... prostě jsou spolu neustále v kontaktu. V tomhle prostředí s timhle množstvím kontaktu jsou roušky naprosto irelevantní.

Podobný je to třeba někde v kanclu. Když vedle sebe seděj kolegové 8 hodin denně (zase, nějaká stará špatně větraná budova) a neustále se dotýkaj stejných věcí (ať už to jsou nějaký šanony/kopírka/tiskárna/kliky...), tak je úplně jedno, jestli maj kus hardu na hubě, nebo ne. To by tam musali bejt ve skafandru, aby to něčemu pomohlo.

Rouška je super, když jde člověk třeba do obchodu a je s pokladní v kontaktu pár vteřin... ale nedává absolutně žádnej smysl pro lidi, kteří spolu strávěj několik hodin denně.

153

Odpovědět

+BullOverDěkuji, hezky řečeno a naprosto souhlasím. Bohužel to ale ostatní vidí jinak dle disliků.

36

Odpovědět

+VokyZkuste si to představit takto.
Jste v první světový, trčíte v zákopu a řítí se na vás plyn, který smrdí po česneku.
Hádejte co vám důstoník na to odpoví?
"Nasadit hadr na hubu!"
Vlády od sebe navzájem kopírovali technologii, jak udělat pořádnou plynovou masku, ale vždycky vlastně stačila jen bavlna.

https://ibb.co/cNf7CZz

25

Odpovědět

+VokyJasně, ale ta situace co já popisuju (děti ve třídě, kolegové v jednom kanclu) neni "trčíte v zákopu a řítí se na vás plyn", ale "trčíte několik hodin ve špatně větrané místnosti plné plynu"... a tam ti hadr na hubu fakt nepomůže.

12

Odpovědět

+BullOverVšak ano. To nebylo myšleno vůči tobě.
Ani v jedné situaci ti hadr nepomůže.

14

Odpovědět

+BullOver"nikdo nepochybuje o nějaké účinnosti roušek v určitých situacích"
No a právě že pochybuje, o tom to je. A i proto vzniklo tohle video. Spousta lidí si myslí, že to je skutečně k ničemu. Šíří se komentáře typu "Když prd projde skrz rifle a rozšíří se do celého autobusu, proč by měl kus záclony před obličejem něčemu pomáhat? Je to jen způsob, jak z nás vláda dělá ovce!", a to nejen u nás, ale po celém světě.

Pokud by všichni pochopili její význam v MHD a mohli bychom už jen diskutovat o situaci ve školách a v zaměstnání, tak bych brečel štěstím.

102

Odpovědět

+jjkDobře, né "nikdo" ale "velmi málo lidí".
Problém je ale taky v tom, jaká jsou ta opatření.
U nás v tej první vlně na jaře byly najednou roušky povinný všude - i v těch sporných případech co jsem napsal, ale třeba i venku, když x desítek metrů okolo nebyl jedinej člověk. Prostě totální kravina. Nejde se moc divit, že to lidi vnímaj jako buzeraci a vybudujou si proti tomu určitej odpor... a pak proti nim bohužel bojujou i tam, kde roušky dávaj smysl.

91

Odpovědět

Chytat vir rouškou je jako chytat mouchu pletivem.

315

Odpovědět

Napište mi někdo jestli účinkují nebo ne ať na to nemusím čumět.

314

Odpovědět

Obrázok.

142

Odpovědět

Ano, ale přesně tak jak se už dávno ví. Tebe neochrání ani omylem, jen sám nenakazíš ostatní

11

Odpovědět

účínkujú, ale nie proti covidu

413

Odpovědět

+CobraA proti čemu teda podle tebe účínkujú?

01

Odpovědět

+Pepapresne proti tomu, čo ukázali vo videu

310

Odpovědět

Zda se mi to, nebo jsou tepli? To chovani je chvilkama silene zzenstile :D

1810

Odpovědět

Jsou to dlouholetí partneři, ne že by to bylo kdovíjak relevantní k obsahu videa.

154

Odpovědět

Neviem preco, ale tepli ludia mi pridu taki... viac empaticky, viac ludski. Nemyslim tym preafektovane b***y, ale normalnych ludi.

38

Odpovědět

Rozhodne, víc teply capky jsem neslyšel :D

82

Odpovědět

Vidíš poprvé homa nebo co, že z toho máš takové vánoce?

33

Odpovědět

Jsem si úplně oddychl, že jsem si toho nevšiml sám.

31

Odpovědět

V čem zženštilé? Žádný hejt tu nepouštím, zcela upřímně mě zajímá, co konkrétně bys na jejich chování označil za "zženštilé". Díky :)

01

Odpovědět

+Amia:D a viděla si vůbec to video?

01