Proč existují dvě pohlaví (a ne 20 tisíc)?

Thumbnail play icon
64 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:7 046

Odhlédněme od sociologického pojetí genderu a zaměřme se pouze na biologii – proč se příroda zastavila na dvou pohlavích a nevytvořila jich víc? A proč jsou samci paraziti?

Přepis titulků

Ahoj, mám krátkou zprávu. 2. listopadu jsme s bráchou vydali komiks o biologii lásky. 190 stran štěstí, které zodpovídají základní otázky, jako proč máme sex, abychom vám ukázali rozmanitost sexu mezi živočichy a abyste si uvědomili, že u lidí je to vlastně nuda. Bylo to náročné a jsme rádi, že jsme to dotáhli do konce a že s vámi tu nádheru můžeme sdílet.

O komiksu se zmíním ještě na konci, ale teď už k našemu tématu. Vítejte u You Ask, kde odpovídám na vaše vědecké dotazy jednoduše, srozumitelně, a hlavně rychle, protože kdo má čas dokonč... Jako první zodpovíme bratrův dotaz, který ho napadl při tvorbě komiksu, proč existují samci a samice? Začneme odhalením: Je tu 50% šance, že parazitujete na druhé polovině lidstva. O nic nejde, mě se to taky týká.

I tak je zajímavé porozumět tomu, proč jsou samci parazité. Odpověď najdeme v biologické novince staré miliardu let: stvoření samců a samic. Teď od začátku. Život začal před 4 miliardami let nedlouho po stvoření Země. Zpočátku se organismy rozmnožovaly bez sexu. Jednoduše se dělily. Reprodukce = kopie. Dnes to známe u bakterií.

Sex u nich, ve smyslu míšení DNA s jiným jedincem, představuje celoživotní proces, který není nutný k rozmnožování. Jako kdybychom se klonovali a sex měli občas, abychom získali jiné geny a nové vlastnosti. U nich nerozlišujeme samce a samice. Naši předci přišli s novinkou: sexuální rozmnožování. Rozmnožování a sex se spojily a sex byl potřeba ke klonování. Každý partner propůjčí polovinu své DNA, dají se dohromady a třetí člověk je na světě.

Je to samozřejmě méně efektivní než dělení, protože k vytvoření více "mě" potřebuji dvakrát více jedinců k sexu než ke klonování. Sexuální rozmnožování má své výhody, o nich tu ale mluvit nebudeme. Zajímavé jsou důsledky sexuálního rozmnožování. Každý věnuje polovinu své DNA k vytvoření třetí a k tomu se osvědčilo stvoření buněk, které tuto informaci ponesou.

Těm se říká gamety a u našich předků měly stejnou velikost. Stále nejsou pohlaví. Po čase se tyto buňky začaly měnit. Jedna se zmenšila, té říkáme spermie. A jedna se zvětšila, té říkáme vajíčko. Samice ze své podstaty produkuje vajíčka, samec spermie.

Nemluvím zde o genderu a jiných kulturních konstruktech, ale o biologii. Samce a samice miliónů druhů, kteří na Zemi šťastně kopulují, určuje velikost jejich gamet. Je to jejich biologická podstata. Otázkou je, proč se z původně stejné velikosti gamety začaly lišit? A zde na scénu vstupuje samčí parazitismus. Důležitý pohon evoluce je výběr.

Jedinec, jemuž geny dovolují mít více potomků, zplodí děti se svými geny a také bude mít v průměru více potomků než ostatní. Pokud tato výhoda přetrvá, v populaci budou jen jedinci jako on. Představte si jedince, který začne tvořit menší gamety. Menší, tedy početnější. Výhoda: S více gametami může mít víc partnerek a více se množit. Jeho potomci budou mít taky menší gamety, budou se množit víc atd.

atd. Když genetická mutace způsobí menší velikost gamet, dovolí svým nositelům mít více potomků, a evolucí tak bude vybrána. První organismus, kterému se poštěstilo mít 200 miliónů gamet místo jedné, si musel hodně užít. Byly to první spermie, tedy i první samci. Problémem byla zpočátku nekvalita potomstva kvůli omezeným zdrojům. Matematická teorie her ukazuje, že když má dost jedinců malé gamety, hodí se inverzní strategie, malý počet velkých gamet.

Tak vzniklo vajíčko, gameta plná zdrojů, zajišťující, že děti nebudou úplní blbci. Samec je tedy biologicky parazit. Rozmnožuje se na úkor jiného jedince, nic nepřináší, podvádí. Proč existují dvě pohlaví?

Protože vajíčko a spermie jsou opoziční, ale stabilní strategie. Jakákoliv odchylka nebude tak výnosná, co se týče počtu a kvality potomstva. Tak jsme zůstali u dvou. Samozřejmě existují výjimky: druhy, kde samci a samičky mizí, druhy, které přetvářejí přechodné pohlaví. O tom někdy příště, protože...

Svět je koneckonců veselý bordel. Díky, že jste se dokoukali až sem. Snad se vám to líbilo. Neváhejte odebírat nebo toto video sdílet, a hlavně v komentářích pokládat otázky k zodpovězení. Pokud chcete více informací ohledně našeho komiksu, najdete ho na Colasově kanálu, na toto téma udělal video. Proklikejte se tam. Neváhejte nám dát vědět, co si o našem komiksu myslíte.

Uvidíme se příště u dalšího videa. Čau! www.videacesky.cz Překlad: elcharvatova

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takýto debilný výklad som ešte v živote nepočul.Nemalo to žiadnu úroveň.Celé chaotické.Asi sa ponáhľal sexovať.

02

Odpovědět

No, ono, jak se to vezme. V určitém slova smyslu jsou samci paraziti. V určitém slova smyslu jde o symbiozu, protože se obě pohlaví potřebují navzájem. Takže bych to uzavřel kompromisem a nazval to jako asymetrickou symbiózu, než jako parazitismus.

01

Odpovědět

to je sluníček... chci umřít.

12

Odpovědět

musel sem si vypnout zvuk. To se neda poslouchat...

05

Odpovědět

"Samci jsou paraziti"
To je dle mého poněkud nešťastná, nepřesná a urážlivá terminologie. Slovo "parazit" je ztotožňováno s něčím negativním, bez čeho by nám bylo líp. Kdybychom vybili všechny muže, tak by lidstvo nečekala zrovna zářna budoucnost. Já bych použil spíše slovo "symbiont" které je významově přesnější a lépe popisuje daný vztah.

24

Odpovědět

Logika 2018: Ahoj jsem neomarxista Karel a identifikuju se jako nonbinárnísmetákosexuál a kdo to neakceptuje je nácek.

103

Odpovědět

Blbost. Je rok 2018. Kazdej slunickarskej fanatik, co zere duhu a vsude jezdi na jednorozci vi, ze existuje vice nez 40 pohlavi. A pokud s snim nahodou nesouhlasite a nahodou jste bilej heterosexual/ka, tak vas nejspis i zazaluje, ze jste ho urazili.

204

Odpovědět

Nezmysel, pohlaví existuje omnoho viac. Nechápem, že vám nieje hlúpe byť takto nechutne ofenzívny k generovým menšinám. Dnes už by človek čakal, že ste sa nezasekli niekde v minulom tisícročí... je to hanba... dúfam, že aj vaše deti budú jedno mnohých genderových menšín, som zvedavý či ich budete takto hnusne urážať...

228

Odpovědět

Pohlaví je zde myšleno jako vlastnictví určitého genomu.

Také můžeme nahlížet na každý druh jako na určitý druh pohlaví, který se dokáže pařit pouze se stejným/podobným druhém (tygr, lev; koza, ovce; kůň, osel).

32

Odpovědět

+Lže si sexistický homofób si ospravedlňuj pred zrkadlom...

313

Odpovědět

Ostatně jak se liší žirafa od antilopy?

Nejvíce tím, že žirafa má dlouhý krk. Což je ale jeden z ukazatelů "zdatnosti" žiraf (žirafí samci bojují krky a vítězný samec pak přenáší svou "dlouhokrkost" na své potomstvo).

A velice podobně by se daly zdůvodnit i jiné pohlavně selektivní znaky (různě tvarované zobáky umožní snadnější přístup k potravě a sytý pták pak častěji a úspěšněji vyvádí mladé).

22

Odpovědět

+LMáš penis = Jsi muž
Máš vagínu = Jsi žena
To jestli se muž s penisem cítí jako žena je jen jeho osobní věc a sexualita. NE POHLAVÍ! Jsem tolerantní vůči gayům apod... Ale genderovým idiotům bych nařídil psychiatrickou léčbu...

113

Odpovědět

+Máš inteligenci prdu"psychiatrickou léčbu" – to mi připadá nehumánní i neekonomické.
"Podkopnutí bedny" je účinnější a téměř zadarmo (pokud se jeden špagát použije vícekrát).

45

Odpovědět

+Máš inteligenci prduA co varianty máš penis i vagínu, nemáš ani penis, ani vagínu?

Pouze asi 75% lidí lze zařadit podle "vlastnictví" penisu, či vagíny (ostatní jsou identifikování obvykle jako ženy, protože netečnost na testosteron jim zmenší penis - obdobný mechanismus funguje například u cukrovky, kde je to vlastně netečnost na inzulínu, a proto se musí dodávat uměle).

14

Odpovědět

+LChceš říct že 25% lidí nemá penis nebo vagínu? To žiješ v Černobylu?

42

Odpovědět

+MorceNe.

Ostatně i Adolf měl jen jednu kulku a to bylo dávno před spuštěním i Chicagského milíře...

Ale lidé jsou méně dokonalí než se je snažíš popsat. Stačí věnovat třeba jen hodinu na libovolném nemocničním oddělení, nebo v archivech zdravotnické statistiky...

14

Odpovědět

+MorceMimochodem test je jednoduchý.

Dokážeš vyjmenovat jedinou dynastií, která po pokrevní linii vládla více než 12 generací?

01

Odpovědět

+LSvou frustraci z toho, že "nemáš ani penis, ani vagínu" nemusíš hned ventilovat v diskuzi.
S tím navštiv svého plastického chirurga.

01

Odpovědět

+mykanecA proč si myslíš, že to vede k frustraci?

Ostatně i Alžběta I. vykazovala všechny znaky testikulární feminizace (vypadala jako žena, ale měla obojí pohlaví, a proto ji evoluce vyřadila z dalšího "kola"). Naopak různé vztahové propletence se mi tedy vyhýbají a netýkají se mně.

01

Odpovědět

+L+L,A jsou lidi, kteří se narodí se třema nohama nebo jednou rukou... Mají se teda označovat za nějaký nový druh člověka ? Nebo prostě řekneme, že mají genetickou mutaci, která se dá pokládat za destruktivní (nemoc)... Jinak kde jsi vzal že 25% lidí má něco jiného než penis, nebo vagínu tvl.. Pokud je takových lidí více než 0.005 % tak je to ještě moc. A lidi co se chirurgicky upraví vážně počítat NELZE!.. To pak můžu rovnou tvrdit, že jsem prase když si přišiji jeho ocásek.
Splodit potomka dokáže jen Muž a Žena, Samice a Samec... Až nějaký "hybrid" porodí potomka sám, nebo díky nějakému dalšímu hybridu co mu třeba vyprdne vajíčka do krku a udělají si takto potomka zcela novou cestou, tak až pak se jedná o nové pohlaví..
Lidi co podporují tyto genderové hovadiny jsou podlé mě na stejné psychické úrovni jako pedofilové, uchiláci apod.. Jsou jednoduše psychicky nemocní. Nebo snad někdo chce aby jeho dcerka na toaletách byla společně s nějakým přeoperovaným chlapem co si myslí, že je taky holčička když si nechal uříznout ptáka ?

21

Odpovědět

+Máš inteligenci prduAch jo.

Pokud se někdo narodí se třema nohama, nebo jednou rukou. Tak taky nemůžeš tvrdit, že průměrný počet horních/dolních končetin je dvě a o zbytek se prostě nikdo nebude starat. Ale právě končetiny se vyvíjí až "ke konci" zatímco pohlaví se vyvíjí od začátku, a tak není překvapivé, že nejvíce "disorders" se vyskytne právě tam.

A obdobně nemůžeš tvrdit, že jsi prase právě jen kvůli "ocásku", ale právě jen na základě GENETICKÉHO testu a porovnání s existujícími záznamy GENOMU prasete.

01

Odpovědět

+LStejně jako nemůžeš tvrdit, že je více než 2 pohlaví...

01

Odpovědět

1:27 - dragons balls reference lol

01