Co kdyby lidstvo zmizelo?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:297
Počet zobrazení:6 018

V dnešních duálních titulcích se můžete podívat na video z kanálu AsapSCIENCE, které se bude zabývat otázkou, co by se stalo, kdyby všichni lidé najednou zmizeli. Slovíčka:

 • dam - přehrada
 • powerful - mocný, silný
 • impact - dopad
 • to sting - štípat, píchat
 • enclosure - ohrada, obora
 • to feed, krmit
 • livestock - dobytek, hospodářská zvířata
 • to starve - hladovět
 • to depend on... - záviset na...
 • louse (pl. lice) - veš
 • vine - popínavá rostlina, úponek
 • to wipe out - vymýtit, vyhladit
 • lightning - blesk
 • steel - ocel
 • coating - nátěr
 • rust - rez
 • to drive to extinction - dohnat k vyhynutí
 • particle - částice
 • tire/tyre - pneumatika
 • plastic bag - igelitová taška
 • inhabitable - obyvatelný

Přepis titulků

Ať už se jedná o stavbu přehrad či změnu chemického složení atmosféry, lidstvo má na naši planetu významný dopad. Co by se stalo, kdybychom najednou zmizeli? Prvních pár týdnů by provázel chaos. Elektrárnám za několik hodin dojde palivo a zastaví se. Jakmile zhasnou světla i elektrické ohradníky, přes 1,5 miliardy krav, téměř miliarda prasat a víc než 20 miliard kuřat sužovaných hladem unikne z ohrad.

Bez lidí, kteří by je krmili, většina pojde hlady nebo se stane kořistí víc než půl miliardy psů a zhruba stejného množství koček, které se o sebe nyní musí starat samy. Mnoho vyšlechtěných plemen není stavěno pro život v divočině a pravděpodobně bude vytlačeno odolnějšími kříženci, nemluvě o vlcích, kojotech a divokých kočkách. Další zvířata, která závisí na lidech, od krys po šváby, utrpí drastický úbytek populace.

Jiná zvířata, jako veš šatní a veš dětská, vyhynou. Mnoho slavných bulvárů se změní v řeky. Bez elektrických pump, které by udržovaly v suchu tunely, metro rychle zaplní voda. V jiných ulicích se rozšíří plevel a následně větší rostliny a stromy. Ještě předtím ale většinu měst vyhladí požáry. Moderní domy, obzvlášť ty na předměstí, se stále z velké části staví ze dřeva. Po zmizení hasičů postačí jediný blesk k tomu, aby zažehl požár, který by mohl srovnat se zemí celé čtvrti.

Dřevěná stavení na venkově zničí během několika desetiletí buď oheň, nebo termiti a jiní rozkladači. Většina dřevených staveb do sta let vymizí a cokoli z oceli, od panelových domů po auta a mosty, se k nim co nevidět připojí. Ocel tvoří především železo, které bez neustálého nanášení barev a nátěrů rychle reaguje s kyslíkem v atmosféře a vrací se do přirozené formy oxidu železitého neboli rzi. Od zmizení lidí uplynulo několik set let.

Většina druhů zvířat na světě, alespoň ty, které jsme nedohnali k vyhynutí, se vrátila na úroveň, na které se nacházely před naším příchodem. Jejich rozšíření se ale navždy změnilo. Po Austrálii putují velbloudi a v Severní Americe se daří desítkám druhů zpěvných ptáků dovezeným z Evropy. Dokonce je možné, že někde nové populace vytvoří zvířata, která unikla ze zoologických zahrad, což vyústí v možnou přítomnosti lvů na Velkých planinách nebo hrochů v jihoamerických řekách.

Vesmírem bude navěky putovat elektromagnetická radiace, kterou jsme vytvořili používáním rádií, satelitů a telefonů. Pokud nás na Zemi něco přežije, bude to náš odpad. Chemické vazby, které tvoří plasty nebo vulkanizovanou gumu, jsou imunní vůči většině trávicích enzymů, kterými bakterie rozkládají přírodní polymery. Plasty na rozdíl od kovů nereziví ani nekorodují.

Mikroplasty unikají do vodních toků nebo se vznášejí v oceánu, kde se postupně usazují jako sedimenty. Mimozemské geology za několik set milionů let možná překvapí, až najdou sedimentární horniny plné částeček na bázi uhlíku, které kdysi byly součástí pneumatik nebo igelitek. Přežití samozřejmě významně závisí na vnějších podmínkách. Všechno vydrží mnohem déle v poušti, kde chybí vlhkost, která by urychlila rezivění nebo živila rozkladné organismy.

I když koloběh uhlíku po několika tisících letech vrátí hladinu CO2 do rovnováhy, místní ložiska dlouhotrvajících organických chemikálií nebo radioaktivních materiálů by mohla vydržet velmi dlouho. Těžko říct, co si o nás pomyslí mimozemští paleontologové, jak vysvětlí naši lásku k plastům nebo fakt, že jsme během geologického mrknutí oka z Afriky zkolonizovali v podstatě veškeré obyvatelné území na Zemi. Určitě jim ale bude vrtat hlavou, proč, když se nám dařilo tak dlouho, jsme zmizeli tak rychle.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nesedí titulky

00

Odpovědět

Na Spektru dávali dukument Planeta Země po vymření lidstva, koho to zaujalo, tak to budou zase opakovat od 21.4.

10

Odpovědět

Tak video jen shrnulo dokumenty které už dávno někdo natočil, takže přínos celkem nula ale jako rychlé shrnutí proč ne. Jedinej kdo tohle video a další dokumenty neviděl jsou ale tvůrci seriálu "Last Man On Earth" :D kterej mimochodem doporučuju.

15

Odpovědět

Nesouhlasím s tím, že menší domácí šelmy by byly vytlačeny těmi většími a silnějšími divokými přibuznými. Možná jen na chvíly. Historie už dokázala, že nepřežívají nějvětší a nejsilnější, nýbrž ti nejpřízpůsobivější. Např. Pra-vlk vyhynul a přežil jeho menší příbuzný vlk. Proč? Protože se lépe přizpůsoboval klimatickým změnám a prostředí. Taktéž to platí u medvěda hnědého vs. medvěd krátkočelý. Medvěd kráktočelý byl největší suchozemská šelma na světě a na svém území vždy vytlačil všechny ostatní šelmy. Ale taktéž se nedokázal přizpůsobit klimatickým změnám, vyhynul a na jeho území se vrátili menší přizpůsobivější medvědi. Kočka domácí není zas tolik odlišná od těch divokých. Kočky zdomácněly samy a pravděpodobně by prostě jen zdivočely a smazal by se rozdíl mezi domácí a divokou kočkou. Co se týče psů, tak psi dokázali, že jsou jedni z nejpřizpůsobivějších zvířat na světě. Stačí se podívat na to kolik je psích ras a k čemu se každá rasa používá. Stačí pár generací a máte dokonalou psí rasu k čemu chcete. Máte tu pracovní psy, záchranáře, služební, hlídače, válečné psy, lovecké... i prostě jen mazlíky. Podle mého by se za pár generací z psa stala ideální šelma pro nový svět bez lidí.

30

Odpovědět

Některá kočičí plemena jsou dnes tak přerostlá, že se sotva hýbají. Samozřejmě nějaké městké polodivoké kočky nebudou mít až takový problém, kdyby samozřejmě nedošlo k úhynu jejich přirozeného zdroje potravy, což jsou odpadky tvořené lidmi. To samé platí o psích plemenech.

12

Odpovědět

o tomhle je hned několik dílů dokumentu, který jemmnohem lépe vysvětlen a je tam vždy plno různých věcí, které tu po lidech zbydou nejdéle, například nástěnné jeskynní malby, zlaté cihly, lunární vozítka na měsíci... například satelity apod moc dlouho nevydrží, neboť se zřítí na zemi, protože nikdo nebude automaticky upravovat jejich trasu....
Jo... a zajímavost, v Americe už hroši žijí, v Kolumbii :D

81

Odpovědět

Líbí se mi ta naivní představa, jak by se Zemi a hlavně zvířátkům náramně dařilo, kdyby lidstvo zmizelo :D Většina živočišnejch druhů, která kdy na planetě žila, vyhynula bez jakýhokoli zásahu člověka

425

Odpovědět

Ano vymřelo tu plno zvířat která se neuměla přizpůsobit změnám, například když se Austrálie odtrhla od Antarktidy tak vymřelo na 90% zvěře, protože se neuměli zadaptovat tamnímu, rychle se měnícímu prostředí, ale trvalo to víc jak několik desetitisíc let, (ba možná miliony let)
Člověk zato dokázal vymlátit hromadu druhů zvířat během několika desítek let a úplně sám! A pro úplnou blbost!
Tasmánský tygr, několik druhů zeber, Tuleň karibský, Pyrenejský kozorožec, Buvolec stepní, Javánský tygr, Syrský divoký osel, Říční delfín Baiji, Blboun nejapný, Pratur, Tarpan, Abaco Barb... mohla bych pokračovat

496

Odpovědět

+lenaciablbost ? snad pre kožu a trofeje nie ? o čo je to menšia blbosť ako zabijanie zvierat kvoli jedlu ? tie zvierata vyhynuli, lebo neboli domestifikované

339

Odpovědět

+lenaciaTy si asi veľa inteligencie nepobral, keď sa pýtaš na niečo s tak jasnou odpoveďou v Tvoj neprospech :)

11

Odpovědět

Trošku zapomněli na jaderné exploze ze skladišť jaderného odpadu, které by pár měsíců po zmizení lidí srovnaly se zemí hezkou řádku států.

236

Odpovědět

Nezapomněli, jen ty jsi nevzdělaný blb, který si to myslí. Jaderný odpad, případně jaderné palivo do jaderných elektráren ani zdaleka nemuže explodovat, protože není dostatečně obohaceno.

270

Odpovědět

Doporučuju zhlédnout film Planeta Země po vymření lidstva/ Life after people. Hodně dobrý a zajímavý dokumentární film, který rozhodně nenudí.

130

Odpovědět

No pokud Ufoni nenajdou CD Justina Biebera, tak si řeknou, že jsme byli celkem v pohodě ..

566

Odpovědět

Ono je to pěkný. Jen mi chybí radiace z atomových elektráren. ;)

221

Odpovědět

a vyliata ropa z opustených tankerov a ropovodov

19

Odpovědět

Může to být k neuvěření, ale uhelná elektrárna vyzařuje několikrát více radiace než jaderná.

322

Odpovědět

...a jak se ty zvířata ze ZOO dostanou z klecí?

184

Odpovědět

Když začnou hladovět, tak se někteří ven dostanou. Především, když nebude nikdo kdo by jim v tom bránil.

183

Odpovědět

A co kdyby někdo přežil?! :D
http://www.videacesky.cz/skece/key-a-peele-post-apokalypticky-lov

91

Odpovědět

Prosim Vas a kedy toto ma cca nastat ? ze ci ma najblizsie dni vobec zmysel chodit do prace alebo si mam kupit sud piva a cakat na streche na ten zazrak ? :D

331

Odpovědět

Posledné mesto,ktoré podlehne času bude mesto Pyramiden na ostrove Svalbard

20

Odpovědět

Zajímavý, ale nepřesný. Mluví o oxidu železitém, ale píšou hydroxid... Asi jim rovnice 4Fe+3O2->2Fe2O3 nepřišla dost sexy... A kromě toho v poušti je sice sucho, ale korozi výrazně urychluje taky teplo, takže dávat za příklad egyptský pyramidy (který jsou navíc z kamene:)) je trochu nešikovný. Spíš mohli ukázat antarktidu, kde všechno vydrží asi nejdýl...

19

Odpovědět

Železo je schopné se hydrolizovat, takže ti vznikne hydratovaný oxid železitý, který se dá zapsat i jako hydroxid...

71

Odpovědět

+BenosTo je sice hezký, ale proč píšou něco jinýho, než říkají?

11
Další