Proč zíváme?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:5 405

AsapSCIENCE je YouTube kanál zabývající se vědeckým zodpovězením otázek z běžného života. V této epizodě se tvůrci snaží divákům přiblížit fenomén zívání. Proč zíváme? Je zívání opravdu nakažlivé? Pokud chcete, můžete vyzkoušet jejich Yawn-O-Meter a zjistit, jak rychle se právě vy necháte zíváním nakazit.

Přepis titulků

Téměř všichni obratlovci zívají. Tučnáci při námluvách. Hadi pro srovnání čelistí po jídle a morčata tak vyjadřují hněv. Ale proč vlastně zívají lidé? A je zívání opravdu nakažlivé? Pokud jste nezkusili náš zívací měřák, klikněte na link v popisu, ať víte, jak dloho vydržíte nezívat.

Pokud jste jako my, možná jste zívali už při čtení názvu tohoto videa. Pravdou je, že poprvé jste zívli už jako plod. Dítě s tím začne v druhém trimestru, a i když se přesně neví proč, možná to souvisí s vývojem mozku. U dospělých se předpokládalo, že zívání dodává víc kyslíku, a snižuje tak únavu. Ale nové výzkumy to zpochybňují.

Vědci věří, že zívání slouží k fyziologickému chlazení mozku. Podobně jako PC potřebuje mozek určitou ideální teplotu a snaží se nepřehřát. Zívání zrychluje tep, krevní tok a činnost obličejových svalů, což je klíčové pro chlazení mozku. Hluboký nádech chladného vzduchu navíc reguluje teplotu krve v hlavě. Proč je ale mozek vůbec teplý? Vyčerpání a nedostatek spánku zvyšují jeho teplotu, proto pak zíváme častěji.

Výzkum ukázal, že lidé s termoforem na hlavě zívají při sledování zívajících osob 41 % času, zatímco se studeným jen 9 % času. S chladnou hlavou zíváte méně. Ale co nakažlivé nebo sociální zívání? U lidí, primátů i psů je zívání nakažlivé a je spojené s empatií.

Nakažlivost začíná ve čtyřech až pěti letech. V té době se začíná rozvíjet empatické chování a identifikace emocí. Děti s narušenou schopností empatie, jako je autismus, zívájí při sledování zívajících osob méně než ostatní děti. Výzkumy ukazují, že nakažlivost je vyšší u osob společensky či geneticky bližších. I psi napodobují spíše zívnutí svého pána než zívnutí cizího člověka.

Roli hrají i zrcadlové neurony. Ty se spouští, když provádíme určitou činnost, vidíme ji někoho vykonávat nebo když o ní někdo jen mluví. Jsou důležité pro učení, sebeuvědomění a vztahy. Když vidíte někoho zívat, zrcadlové neurony se zaktivují a vy zívnutí napodobíte.

Takže, i když se zívání vyskytuje u lidí s horkou hlavou, jeho nakažlivost nám dovoluje všechny emoce zchladit. Jestli jste ještě nezkusili zívací měřák, zkuste ho a napište nám, jak dlouho jste vydrželi. Odebírejte náš kanál pro více vědeckých videí.

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

supr zívnul jsem už asi 5 sekund před prvním záběrem :D a jak jsem je pak ještě viděl.. hubu jsem dlouho nezavřel :D

40

Odpovědět

Pri čísle 2 som zívol asi 3ti krát a za celé video asi 15 krát :D

20

Odpovědět

Zívl jsem u 48 :) I když je fakt, že spíš než odolností proti tomu efektu to bylo kvůli tomu ře na začátaku jsem přemýšlel jestli zívají, neb někteří vypadali spíš jako když zažívají ten nejlepší orgasmus, co kdy měli. :)

60

Odpovědět

Nezývnul jsem vubec a zkoušel jsem dýchat nosem , pusou a nemělo to žádný efekt. Záleží spíš na tom jestli jste nebo nejste unaveni, pak budete zývat i při prvnim zývnutí.

50

Odpovědět

Zívanie, najlepší spôsob ako v lete nachytať čo najviac hmyzu do pusy :-P

120

Odpovědět

Hmmm, bílkoviny! (možná, že jsi právě odhalil pravý důvod zívání)

130

Odpovědět

Yawn-O-Meter nefunguje..:D kdyby mi ti lidé nepřišli, že to nedělají přirozeně možná bych zívnul..

120

Odpovědět

a taky by mě zajímalo jak to všichni dělaj, že maj tak bílý zuby..:D

130

Odpovědět

Mě pomohlo nedýchat nosem, ale pusou ;-) ale s nosem jsem taky nezívla.

10

Odpovědět

V podstatě řekl, že zívá ten, kdo je unavený. Sorry, ale to neni žádná novinka. Jo a bacha: Spoiler

07

Odpovědět

Koukal si na to video vůbec? Hlavní bylo se dozvědět PROČ zíváme, ne kdo zívá

60

Odpovědět

Nevzpomíná si nikdo na video od Vsauce kde taky řešil zívání? a i když některé informace byly podobné, tak Vsauce povídal že zvířata zívají aby se udržela ve střehu před nebezpečím,. a nakažlivé je to ve smyslu obranného mechanismu aby byla ve střehu i ostatní zvířata, a tak to je prý u lidí jako nějaký společný starý "předek" v genomu.........

čí tak nějak to říkal, už si přesně nepamatuju, tak kdo má pak komu věřit .-)

150

Odpovědět

Michael tiež povedal, že zívanie nás preberie a tu spomenuli, že to je starý výskum :) tak možno treba napísať Michaelovi aby sa ešte raz na to pozrel :) možno opäť príde na niečo nové :D

21

Odpovědět

No zkoušela jsem Yawn-O-Meter. A jediné co jsem se dozvěděla je, že už chápu proč mě matka vždycky dala facana, když jsem si nezakryla při zívání pusu. U 25 jsem to musela vypnout, protože to bylo fakt hnusné a už jsem to nemohla vydržet... Holt nejsem zubař :-D

140

Odpovědět

máme tu aj horný extrém? 5x som to nevydržal ja :D

10

Odpovědět

Já sem tedy jako bonus k tomu ochlazování mozku a celkovému nakopnutí četl, že je zívání nakažlivé u druhů, které potřebují být v pozoru ve velkém počtu najednou... Tím pádem ať už u stád, či ve smečce je zívání nakažlivé, aby se všechna jeho příslušníků "nakazila" a tím se hromadně drželi navzájem v pozoru

70

Odpovědět

Hm nezívnul jsem ani jednou ani neměl žádný nutkání, nic. Jsem zrůda bez empatie, paráda

312

Odpovědět

Yawn-O-Meter taky nic jen u některých slečen sem měl spíš nutkání ptáka do huby :D

403

Odpovědět

Jen jsem si přečetla nadpis a zívla jsem... :D s druhým zívnutím jsem to vydržela až na konec videa a teď jdu zkusit Yawn-O-Meter

20

Odpovědět

Z toho videa se mi nechtělo ani jednou zívnout, spíše mě překvapilo jak jsou lidi hnusný, když zejvaj.

196

Odpovědět

vsadim se ze ty ani zivat nemusis ;)

303

Odpovědět

+rykyczklasickej dětskej "stěr"

1317
Další