Zázraky lidského tělaAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:258
Počet zobrazení:5 127

Dnes nám kluci poví zajímavá fakta o lidském těle.

Přepis titulků

Vaše tělo je složeno z mnoha atomů. Přesně řečeno 7 kvadriliard. Ty tvoří 37 bilionů buněk vašeho těla. Tyto buňky jsou mnohem mladší, než si možná myslíte. Buňky vašeho žaludku se regenerují každých 5 dní, což dává smysl, jelikož žaludeční šťávy mohou rozložit i kovy. Vaše pokožka neboli epidermis se odlupuje každých 2-4 týdnů, během jednoho roku tedy ztratíte 0,7 kilogramu mrtvé kůže.

Jen některé buňky jsou s vámi po celý váš život. Jsou to buňky, které tvoří oční čočku, srdeční sval a neurony mozkové kůry. Ty jsou zodpovědné za vaši pamět. Mozek vám může připadat malý, ale jeho zvrásnění mají svůj důvod. Kdybyste ho vyrovnali, byl by mozek velikosti povlaku na polšťář. Což je skvělá zpráva pro bilion nervů, které pohánějí vaši pamět. Studie ukazují, že po zhlédnutí 2500 obrázků, každého po dobu 3 sekund, si účastníci testu byli schopni vybavit, zda obrázek viděli, s 92% přesností.

Nevěříte vlastním očím? Možná proto, že 10 % dne trávíte mrkáním. Vaše oko je ovšem schopné rozlišit zhruba 2,3-7,5 milionů barev. Váš nos umí rozlišit bilion pachů a vaše prsty jsou schopné poznat rýhu širokou pouhých 13 nanometrů. To je 7500krát méně, než je průměr lidského vlasu. Možná svůj malíček zrovna neobdivujete, ale bez něj byste přišli o 50 % síly úchopu své ruky.

Ukazovák a prostředník jsou sice důležité, spolu s palcem pomáhají věci držet, ale prsteník a malík dávají vaší ruce sílu. Sevřete takto své ruce. To zhruba odpovídá velikosti vašeho srdce. Bije 100000krát za den, každou minutu pumpuje 5,5 litru, což jsou zhruba 3 miliony litrů krve každý rok.

Je-li vám 75 let, tato krev by naplnila 90 olympijských bazénů. Když je všemu konec, rozklad lidského těla začíná už 4 minuty po smrti. Tomuto procesu se říká autolýza, během něj vás sežerou vaše bakterie a enzymy. Zhruba 2 kilogramy vašeho těla tvoří bakterie. Jen v nevyčištěných ústech může na každém zubu existovat 100 milionů až miliarda bakterií. Protože má člověk 32 zubů, mají někteří z nás v ústech více bakterií, než kolik je lidí na Zemi.

Pokud se vám z toho podlamují kolena, nebojte, vaše kosti jsou ohromně silné. Při testování pevnosti v tlaku po dobu jedné sekundy by člověku vážícímu 83 kilo, který má velikost boty 41, mohlo na kosti stát 16000 lidí najednou. Pokud by se tam samozřejmě vešli. Z kostí našich předků umíme extrahovat DNA, ze které o nich zjistíme více. Kdybychom však vzali z vašeho těla všechnu vaši DNA a rozpletli ji, byla by dlouhá asi 16 miliard kilometrů.

To je vzdálenost ze Země na Pluto a zpět. Pokud byste vzali všechny vaše žíly, tepny a kapiláry a roztáhli je, tak byste umřeli. Takže to nedělejte. Máte palčivou otázku? Zeptejte se v komentářích, na Facebooku nebo Twitteru. Chcete-li zjistit, co připravujeme a jak probíhá natáčení, koukněte na naše osobní instagramy a twitter. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, ale nedozvěděl jsem se,co se stane s mým nádobíčkem po smrti? :D

34

Odpovědět

Záleží na tom, kdo bude sloužit na pitevně. :-D

382

Odpovědět

Bude někdy fungovat sloupec s "Top 10"?

230

Odpovědět

To je tak úžasný a zároveň blíznvý, že si řikám, jak na takovýhle kokotiny může vůbec někdo přijít :D

100

Odpovědět

Víte co mně už sakra dlouho tíží. Toužil bych vidět vědecky korektní video (samozřejmě s jistou pravděpodobností) Kde by se ukázal co nejvíce průměrný člověk a vedle něj by byla hromádka objektů s celkovou sumou atomů odpovídajících tomu člověku. Klidně rozkouskované a pak spolu, plus nějaký % přehled atomů nakonec... To by byla bomba i když jsi uvědomuji, že je to vesměs H a 0.

51

Odpovědět

A když už jsem u těch přání, dále by mne zajímalo velikostní srovnání bakterií k nám. Vztaženého k našemu úhlu pohledu :)

21

Odpovědět

+pav1Že jsi to ty, tak ti to srovnání udělám :D Tak třeba Escherichia Coli, bakterie která se vyskytuje ve střevech, je velká až 3 mikrometry. Je tedy 600 000x menší než člověk vysoký 1,8m.
Kdyby bakterie byla zrnko hrášku (0,5 mm) člověk by byl vysoký 3000 metrů. Takže zhruba jako 10 Eiffelovek postavených na sobě.

140

Odpovědět

+pav1Tak trochu upřesním: chtěl bych stejný poměr zvětšení, akorát místo hrášku by se to porovnalo právě s tím 1,8m mužem, tak jak by to bylo viděno přes jeho oči, kdyby byl velikosti bakterie a díval se na člověka o velikosti 1,8m a ten se díval na hrášek velikosti 0,5 člověka. Jak by si při tom připadal a jak by se cítil, jako bakterie přirovnaná hrášku??

011

Odpovědět

+pav1Nechápu jak to myslíš... Když bude muž, velký jako bakterie, tak bude mít 3 mikrometry. Jeho očima bude normální člověk 600 000x větší, ale bude mít stále 1,8 m.
Pokud chceš porovnání, jak by se člověk, koukal na něco, co je 600 000x větší, tak ta věc bude vysoká 1080km. Což je nepředstavitelná výška. Vzdálenost Praha-Londýn vzdušnou čarou.
Hrášek je 1666x větší než bakterie. Kdyby jsi byl velikostí bakterie a koukal na hrášek, přijde ti vysoký zase těch 3000 m. (1,8*1666)

50

Odpovědět

+pav1Takže pokud si 600 000 lidí lehne vedle sebe tak, aby se hlavami dotýkali nohou, dosáhnou z Prahy do Londýna?

30

Odpovědět

+pav1Kuxa: Teoreticky vzdušnou čarou ano :-)

20

Odpovědět

Konec si mohl odpustit, vůbec mi to nepříjde vtipné, spíš jsem očekával, že nám poví něco zajímavého ohledně délky jako tomu bylo u rozpletené DNA. To je mimochodem opravdu pecka, když si člověk uvědomí jak daleko je sakra Pluto.

2050

Odpovědět

Taky mi ta informace chyběla :-) Je to zhruba 96 000 km

241

Odpovědět

Nechápu těch mínusů, taky mi to přišlo přímo nevkusné..

1316

Odpovědět

Otevřel jsem to kvůli náhledu.
Až pak mi došlo, jak špatně na tom jsem, vzhledem k tomu, že náhled obsahuje rozkostičkovanou jednoduchou kresbu.

553

Odpovědět

Najdi si holku kámo.I přes net ti to pomůže

60

Odpovědět

To se srdcem je divné. Když je veliké jako dve spojené dlaně, jak může prohnat 5.5l na pulz ? To by muselo mít taky kolem 5.5 litru.

44

Odpovědět

Ve videu je poznámka 5.5 litru za minutu. :)
(poprosím o opravu)

140

Odpovědět

+BoOsTeROpraveno, díky. :-)

40

Odpovědět

Ve videu je vidět, že slovo "pulse" je překryto dodatečně vloženou poznámkou "minute". Řeč už pochopitelně opravit nemohli, ale české titulky by tu opravu reflektovat mohly.

110

Odpovědět

+LigerHm, příště si načtu před komentováním stránku znovu. :D

90