Věříte vlastním očím?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:353
Počet zobrazení:4 547

Nedávno jsme tu měli jedno video, které otestovalo váš sluch. Dnes nám ASAPScience ukáže, jak nespolehlivé jsou naše oči. Pokud jste se tedy do někoho zamilovali na první pohled, tak věřte, že to zas taková pecka nebyla.

Přepis titulků

Vnímání světa okolo nás je silně spjato se zrakem, ale poznáte, že vidíte skutečnost? Můžete věřit vlastním očím? Vezměte si kupříkladu tyto dva šedé sloupce. Každý má jiný odstín. Nebo ne? Vidíte, že jsou oba stejné. A přesto, že o té iluzi víte, vaše oči je odmítají vidět jako stejné.

Přidání barev způsobí stejný výsledek. Přísahám, že obrázek nebyl nijak upraven. Pokud si vyhledáte Munker-Whiteovu iluzi, naleznete spoustu dalších příkladů. Prozkoumejte je ve Photoshopu a zjistíte, že jsou obě barvy zcela totožné. Stejný efekt funguje u téhle šachovnicové iluze. Políčko A vypadá tmavší než políčko B. Ale vy už teď nenaletíte, že?

I když to vaše oči nedokáží vidět, víte, že když odstraním okolní grafiku, políčka budou mít stejnou barvu. Co se tedy děje? Pravdou je, že vědci tento jev dost dobře nechápou. Ve hře je totiž spoustu komplexních biologických a neurologických faktorů. Náš mozek totiž určuje barvu v kontextu. Jinými slovy porovná okolí, aby vytvořil naše vnímání. Účelem našich smyslu, přesněji očí, není zajistit absolutní barvu nebo fyzický charakter vnější reality, ale interpretovat to, co vidíme, tím nejúčinějším způsobem, abychom s okolním prostředím mohli co nejvhodněji manipulovat.

Toho využívá iluze políček. Náš mozek ví, že ve stínu vypadají objekty tmavší. Ve výsledku mozek tento fakt kompenzuje tím, že dává políčku světlejší barvu než jakou má. Dokud se toho stínu nezbavíme. Nejpatrnější je to na tomto gradientu.

Proužek ve středu má jednoduše stejnou barvu. Odstraňte gradient v pozadí a hned je to zřejmé. Odstín pozadí nám znovu ovlivnil vnímání barvy pruhu uprostřed. Vnímání je relativní. Pořád tedy věříte vlastním očím? Máte palčivou otázku? Zeptejte se v komentářích nebo Facebooku a Twitteru. Přihlaste se také k odběru.

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Verim svym očim, pokud zrovna nekoukam na zpravy v televizi :D

201

Odpovědět

Nuda, na stejném prostoru by VSauce řekl 4x víc a zajímavějších informací. Tohle přece každej zná.

1933

Odpovědět

chápu, že tu má vsauce spoustu fanoušků, nicméně třeba mě osobně nijak extra nenadchl. tady nikam nespěchají, mají k tomu hezké obrázky, takže to pochopí s prominutím i id*ot, a je to ucelené.

nicméně zrovna tento díl teda slabší. :( už se těším na zlomené srdce. :)

232

Odpovědět

Som jediny koho napadla pesnička - "Všetko je podvod, aj tvoje oči sweet Marilyn" :D

196

Odpovědět

svým očím nevěřím od doby, co jsem zjistil, že Justin Bieber není holka

203

Odpovědět

Ukazoval ti pinďu jo

1920

Odpovědět

+ZlopánJá jeho p**u taky neviděl a věřím, že ji má :D

255

Odpovědět

To s tou šachovnicou je podvrh. A a B nemajú rovnaký odtieň.

1863

Odpovědět

Podvrh to není, stačí vyfotit obrazovku a třeba v Malování dát ty políčka k sobě, uvidíš, že je to stejnej odstín ;)

191

Odpovědět

+Veronikanemusíš ani tak složitě, stačí někde stáhnout kapátko :) ..a ano, jsou stejné - oba #777777 ;)

190

Odpovědět

Nevěřící Tomáš

187

Odpovědět

Co když každý vidíme barvy úplně jinak, jenom je stejně pojmenováváme?

195

Odpovědět

určitě každý vidí jinej odstín barev podle toho jak ma vyvinuty oko (k tomu slouzi zkouska barvocitu), ale v základu vidíme stejně a stejně barvy pojmenovavame. kdyz ti nekdo predloží list treba cervenyho papiru kterej ma cervenou barvu a bude rikat ze tohle je cervena a ze je to nekde dolozeny tak tomu budes muset verit nebo mu muzes rikat ze to je svetle cervena treba a je to tvym vyvinutym okem. A nebo mu muzes rikat ze to je zelena :D a bude si myslet ze ses barvoslepej nebo blbej.

187

Odpovědět

+Darketahsložitě řečeno každej jinak pozoruje okem elektromagnetický vlnění

184

Odpovědět

+Darketah"vidíme stejně a stejně barvy pojmenovavame"
A jak si na to přišel? Jak můžeš vědět, že někdo nevidí ty barvy jinak? Pojmenování je samozřejmě stejný, protože se ten člověk učí, že ta barva má takový jméno, ale jak můžeš vědět, že on TU barvu nevidí jinak?

181

Odpovědět

+DarketahPřesně jak říká BullOver, já nemyslel jiné odstíny jedné barvy, ale že jak ty vidíš zelenou tak já třeba vidím červenou, jenom je stejně pojmenováváme ;)

180

Odpovědět

+Darketahnejprve se musis zamyslet nad tim co je to barva, bílé svetlo které můžeme vidět okem je slozeno ze spektra vlnovych delek elektromagnetickýho vlnění a ty jednotlivý vlnový délky které jsou pojmenovány od cervené po fialovou jsou barvy. takze nekdo pojmenoval tu vlnovou délku. Dále každy předmět nebo objekt má svou specifickou absorpci světla, to znamená že pohltí tu danou vlnovou délku a zbylý odrazí, tím se stává objekt barevným podle daných vlnových délek. takze na zaklade vypoctu nekdo udela treba barevny list papiru podle dany barvy a prohlasi ji treba ze to je cervena. A jak sem rikal každý vidíme skorem stejně, ne uplně ale približně stejně, takže ty vidis tu cervenou barvu vic cervenou nez nekdo jiny ale to je proste na oku jak tu vlnovou delku zachyti. Doufam ze vsechno co sem tu psal sem formuloval spravne.

181

Odpovědět

+DarketahAno, to co vidíme je jen světlo odražený od předmětu, ale jak víš, že to světlo všichni vidíme stejně? Dam příklad trávu, jak víš, že ty to světlo co se odrazí od trávy vnímáš jako stejnou barvu jako ostatní? Všichni tomu říkáme zelená a ke všem jde stejný odražený světlo, ale každej mozek už to světlo může zpracovat jinak, takže někdo tu trávu může vidět stejně, jako ty vidíš zase jinou barvu.

182

Odpovědět

+BullOverAle co třeba hádka kvůli žlutozelené? Když se dva hádají jestli je to žlutá nebo zelená?

00

Odpovědět

Sir emental -v tom pripade si barvoslepý (uplne ne) clovek a tvoje oko nebo mozek (ted nevim) jinak rozeznava barvy ale to uz zachazim do biologie a to neni muj obor. Napriklad sem cetl treba na novinkach ze naka zena prej vidi vsechno vzhuru nohama protoze jeji mozek si neumi spravne rozlisovat prostor. S tema barvama to uz je u daneho jedince a to se opravdu tezko zjistuje.

182


Odpovědět

Takovéto video tu už bylo přeložené -.-. Tak se s touto debatou přesuň tam.

192

Odpovědět

Tak jsem zklamanej, čekal jsem nějaký test jako ve videu o uších, takhle jen konstatovali běžně známou věc :(

184

Odpovědět

Uz neverim ani tomu, ze trava je zelena...

193

Odpovědět

To jako fotbal není hra?? :O

182

Odpovědět

+Tomycfotbal je hra, ale hra pro holky, gaye a deti.

1940

Odpovědět

+Tomycduvod proč nekoukám na fotbal

1921

Odpovědět

+Tomyca duvod proc ho nehraju

1921