Poznatky o kočkáchAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:266
Počet zobrazení:6 335

Kočky jsou miláčci internetu. Víte ale proč předou, proč dopadnou na nohy nebo proč se o vás otírají? Na tyto a další otázky nám odpoví kluci z AsapSCIENCE v dnešním videu.

Přepis titulků

Internet kočky miluje, ale věděli jste, že kočičí nos má unikátní, neměnný vzorek, úplně jako otisk prstu? Nebo že šanta kočičí je pro kočky drogou? Jeden z jejích těkavých olejů, nepetalakton, se kočce dostane do nosu, kde působí jako umělý kočičí feromon. Stimuluje senzorické neurony a nakonec spouští behaviorální a sexuální reakce u přibližně 80 % koček.

Což musí být fajn, vezmeme-li v potaz, že kočky tráví asi 85 % dne nicneděláním. Jídlo, pití, vyprazdňování a páření dohromady zabírají jen 4 % dne. Když už se ale pohybují, vždycky spadnou na nohy. Je to způsobeno tzv.

vzpřimovacím reflexem. Kočky jsou schopny nejen skvěle vnímat pohyb i gravitaci, a tak zjistit, kterým směrem padat, mají navíc extrémně ohebnou páteř a žádnou klíční kost. Prohnutím těla a použitím tzv. rychlých svalových vláken sebou umí mrsknout, aniž by změnily svůj moment hybnosti. Věděli jste, že když kočka zvedne při hlazení ocas, ve skutečnost vás vyzývá, abyste jí očichali zadek? Kočky využívají pach ke komunikaci a zvednutí ocasu odhaluje žlázy s jejich feromony.

Pěkná alternativa k objetí nebo podání rukou. Taky se o vás otírají, aby feromony rozšířily. Žlázy na jejich tváři, ocase a těle jim umožní si vás svým pachem označkovat a zároveň vyslat signál kočkám v okolí o své identitě, sexuální dostupnosti a teritoriu. Kočky zahrabávají svá hovínka ve snaze zakrýt jejich pach.

Tento evoluční instinkt neslouží jen k vyhnutí se predátorům, ale také aby ukázaly, že jsou podřízeny dominantní kočce. V případě vašeho domu vás takto kočka uznává jako dominantního tvora. V naprosté tmě kočky ve skutečnosti nevidí. V přítmí ovšem vidí daleko lépe než lidé. Kočky mají za sítnicí vrstvu buněk zvanou tapetum lucidum, která funguje jako zrcadlo a odráží další světlo na sítnici.

V přítmí jim to dává možnost zachytit více světla, ale v naprosté tmě nevidí o nic lépe než my. Pokud někdy potkáte trojbarevnou kočku, občas zvanou želvovinová, klidně se vsaďte, že to není kocour. Gen barvy srsti se totiž nachází na chromozomu X, kočky tedy mohou mít k bíle ještě další dvě barvy, protože mají dva chromozomy X. Samčí chromozom Y žádný gen barvy nemá, takže kocouři budou mít k bílé obvykle jen jednu další barvu, i když ve vzácných případech je možné, aby měli barev více.

Stále nevíme, proč kočky předou. Kočky předou jak v příjemných situacích, tak pod tlakem nebo při zranění. Má se za to, že předení slouží k signalizaci pasivity nebo potěšení, jiná teorie ovšem naznačuje, že frekvence předení, 24-140 Hz, podporuje zdravý růst kostí a hojení.

A jelikož si kočky navykly na život plný odpočinku a spánku, byl by to nízkoenergetický mechanismus ke zlepšení stavu svalů a kostí. Hledáte odpověď na palčivou otázku? Zeptejte se v komentářích, na Facebooku nebo Twitteru. A pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Máte posunuté titulky.

30

Odpovědět

OK, zmínil že celý den nic nedělají ale už ne, proč nic nedělají:
Kočky zas tak dokonalé nejsou, jak si tu někteří myslí. Mají jednu nevýhodu, kvůli které se chovají tak jak se chovají. A to, že neumí ochlazovat své tělo pocením. Proto celý den nic nedělají, jednoduše se nechtějí zahřát. Vždy si pak k lehnutí vybírají chladnější místa a snaží se co největší plochou pokrýt zem. Snad jediné místo, kde se kočky potí jsou jejich polštářky na tlapkách. (Viditelné mokré stopy, pokud se zapotí.) A když už je jí vedro, a potřebuje se rychle ochladit, vyplázne jazyk, otevře tlamu, a dýchá jak o život...

07

Odpovědět

A teď méně teorie a více praxe - naše kočky si lehají právě tam, kde svítí slunce.

90

Odpovědět

0:45 Prej "A tak zjistí, kterým směrem padat"... :D
No podle mě padají vždycky dolů. :)
Mělo by tam být "A tak poznají kde je dole" nebo tak nějak...

80

Odpovědět

Kočičí zákon říká, že kočka dopadne vždy na nohy. Chlebový zákon říká, že chleba namazaný máslem dopadne na zem vždy stranou namazanou.
Představme si pokus, kdy kočce na hřbet přilepíme krajíc chleba, namažeme ho máslem a hodíme tuto soustavu na zem. Nyní zde vzniká problém rozhodnout, jak soustava dopadne. Odpověď na tuto otázku není zcela jasná, vzniká zde hned několik alternativ.

Jelikož se kočka okamžitě po upuštění snaží instinktivně otočit nohama směrem k zemi a chleba se snaží instinktivně otočit k zemi namazanou stranou, dochází ke kolizi obou zákonů. A jelikož musíme pohlížet stejně tak na chleba a na kočku jako na dva rozdílné subjekty, které si za svými zákony stojí, nelze říci, že jeden ze zákonů převáží druhý.

Podle tohoto poznatku se nabízí možnost, že soustava začne rotovat, a jelikož nelze určit, jak dopadne, tak ve vzdálenosti nekonečně malé od země se ustálí v rotujícím stavu. To znamená, že bude v nekonečně malé vzdálenosti nad zemí rotovat rychlostí blížící se nekonečnu. Protože na máslo působí odstředivá síla, tak se po dosažení určité rychlosti máslo odstředí a tím přestane působit na soustavu chlebový zákon a kočka dopadne na nohy. Pro někoho může být toto konečným řešením problému, ale není tomu zcela tak. Existují zde další východiska....
(Mikešův máselný paradox)

2211

Odpovědět

Myslím, že musíš vzít v potaz rozdílnou váhu obou aktérů/předmětů.

Ten chleba tak dopadá proto, protože je na jedné straně těžší než na druhé straně(plus něco o rotaci a výšce). Proto pokud sestavíš soustavu z kočky a namazaného chleba, tak na zem dopadne ta těžší strana (čož bude pravděpodobně kočka). Navíc, i kdyby jsi kočku s chlebem pustil ze dvou metrů (to je výška, když už chleba dokončí otočku o 360 stupňů), tak kočka díky své váze a tomu s těmi zády podle mě dokáže vyrovnat stav na svojí stranu.

Ještě je tu fakt, že kočka je zvíře, které sežere všechno kromě levných granulí, takže by chleba snědla dříve, než by jsi jí stihl pustit. :D

24

Odpovědět

Jinak ten fakt s barvou srsti jsem neznal. Zajímavé.
Bral bych nějaké porovnávací video kočky a velkých kočkovitých šelem. Nějaké fakta o jejich rozdílnosti... třeba že velké kočkovité šelmy nepředou (i když jsem nedávno v nějakém dokumentu viděl, že v nějaké rezervaci to jeden vychovanec v zajetí od narození uměl) a tak :)

41

Odpovědět

většina kočkovitých šelem příst umí, ale umí to jen při nádechu (nebo výdechu?). Předení je zvláštní vlastnost a kažtdá kočka přede jinak, nebo třeba vůbec. Některý kočky, dkyž předou, tak to zní jak zbíječka, a jiný jsou tichounký.

Mě by třeba zajímalo, proč kočky přešlapují a točí se, kyž si chtějí lehnout, jasně, může to být proto, že si ušlapávají to místo na ležení, ale nemá to i jiný důvod?

20

Odpovědět

+lenaciaPřešlapují, protože si chtějí lehnout tak, aby měli co nejlépe chráněné záda před predátory a jinými nebezpečnými vlivy.

05

Odpovědět

+lenaciaaha... takže když mi někdy přijde a hned se rozvalí a jde spát, tak.... Já nevím...
Moje kočka je divná!

Neee, je vypraná v Perwollu
http://www.fotoaparat.cz/gallery/popup/842581

30

Odpovědět

+lenaciaTo přešlapování je tzv. "mléčný krok". Pokud máš na mysli přešlapování předníma packama a čechrání deky, koberce, vaši kůže drápky. Tohle dělají koťata, když chtějí sát mléko od matky. Tím přešlapováním masírují bradavky, aby vydaly více mléka. Možná to je nějaký pozůstatek a kočka to dělá, když má hlad :)

10

Odpovědět

+lenaciaspíše naopak, dělá to, dkyž se pořádně nají a je spokojená.

10

Odpovědět

+lenaciaTak v tom případě to má asi každá kožka jinak, protože ta naše takhle šlape při hladu ;)

00

Odpovědět

+lenaciaV tom případě to spíš nemusí mít vůbec nic s hladem, než že to má každá jinak :)

10

Odpovědět

Mě by třeba zajímalo, proč má moje kočka takový olizovací fetish na moje ruce. Když spolem ležíme, tak se až nezdravě velmi často zaměří na mé ruce a začne mi je olizovat, někdy až na kost, když si je neschovám. Mám 2 předpoklady proč to dělá:

1. Když se spolu kočkujeme, tak mi neudělá zrovna manikůru... krve jak z prasete, a tak. A potom, když už sme všichni zase milí a hodní, má pocit, že mi ty rozjebané ruce svýma slinama pomůže lépe uzdravit. (jenže zase je nemám namaděru furt)

2. Když ju zrovna hladím a ona začne s tou svou mánií, tak si myslí, že ju tak jako budu umývat? Tím že mě jako zrovna naplive do dlaně a já ju budu hladkat a umývat? Jí j**e?

Je tu nějaký kočičí psycholog? Já si myslím, že není normální.

113

Odpovědět

dělá to i když ji nehladíš? nebo jen když ji hladíš?
Většina zvířat má na těle taková zvláštní místa, ta když hladíš, nebo drbeš taky u nich vyvoláš jakýsi olizovací reflex. Měly to všechny naše kočky, má to dědečkův pes, má to kamarádky zajíc, a dokonce to má i moje klisna.
Nedokážu ti ovšem říct, čím to je.

50

Odpovědět

+lenaciaDělá to kdykoliv se jí zachce... dívím se, že ne i za chůze.

...klisna, klisna... ty si ta Godzilla? :D :D

00

Odpovědět

+lenacia"Tvůj komentář čeká na schválení."

Co to do frdele je? Nějaká místní novinka? :)

21

Odpovědět

Mě by třeba zajímalo, proč mají kolem uší řidší chlupy (nebo tenčí, prostě jim tam prosvítá hlava). Otec si myslí, že je to, aby líp slyšely, ale třeba veterinářka se mu vysmála. :D
Jako třeba s odpovědí "prostě to tak mají" nemůžu souhlasit. Všude ve všech dokumentech/videích je jasně řečeno, že kočka je evolučně nejdokonalejší tvor, že už se nemá kam vyvíjet, tak se mi nezdá, že by něco takového měla na hlavě jen tak pro nic za nic.

41

Odpovědět

Na 100% to bude mít nějaký důvod. Možná to má pro tišší pohyb, možná kvůli sluchu nebo bůh ví čemu. Matka evoluce nic nedělá nadarmo :-D

00

Odpovědět

Proč máš ty na hlavě jinou srst než mezi nohama?

01

Odpovědět

mě by spíš zajímalo proč mají kočky jakože za oušky tu srst mnohem jemnější než na zbytku těla.
Na uchu to možná bude proto, že má to ouško tenké

00

Odpovědět

Za ušima mají (i velké kočky) žlázy, které produkují ve videu zmíněné feromony apod., všimni si, jak často si tam šahá :)

00

Odpovědět

myslim, že Vsauce (nebo jestli jsem to viděl někde jinde) v nějakym videu říká, že předení koček je způsobeno zrychlením tlukotu jejich srdce, což je způsobeno tim, že je v okolí nějakej predátor (klidně i člověk teda) a zvýšenou tepovou frekvencí připravuje svoje svaly na nějaký fyzický napětí (útok, útěk) :) jestli to ovšem neni nějaká další pomluva koček :D

07

Odpovědět

Vsauce mam pocit tvrdil že to dělají hlasivkama :D

40

Odpovědět

Když hladíš kočku, bude příst taky, a to v tu chvíli asi nebude vystresovaná nebo připravená na lov...

51

Odpovědět

Vždy jsem kočky nesnášel, pak jsem si koupil sphynx a je to nejlepší zvíře co existuje :3

715

Odpovědět

bhueuhue..

71

Odpovědět

Proč je ale naruby?

321

Odpovědět

můj domácí kocourek zásadně bobky nezahrabává, hned je aspoň jasný kdo je u nás dominantní :D sakra vlastně bydlím u své kočky :D

1132

Odpovědět

A já tak doufala, že bych konečně zjistila, proč předou :)
Kočky jsou úžasná stvoření a ani jedna není stejná... což je zvláštní pokud 80% dne nedělají nic :D. Kočky rády spí, to je pravda, ale jsou také velmi chytré, jakmile se cokoliv šustne tak okamžitě spozorní a ihned jsou vám v patách ani si jich nevšimnete.
Kočka mi vždycky přišla tak nějak svá a nespoutaná :)

195

Odpovědět

S tím dopadem na nohy to není vždy pravda. Při pádu na záda z malé výšky nestihne kočka vytočit tělo a plaskne s sebou na bok.

619

Odpovědět

Učinil jsi super objev! Ale já mám pocit, že je to celkem logické, ne?

531

Odpovědět

o jaké výšce mluvíš? Moje kočka spadla z mojí postele (cca 50cm) a přetočit se dokázala.

124

Odpovědět

Tak neasi :D

11

Odpovědět

Dobře ty! :D

13

Odpovědět

Nemá někdo tip na video s kočičí tématikou, které by bylo plné zajímavostí atd. Něco, co by dosahovalo úrovně místních videí se lvama, gepardem atd.

101

Odpovědět


Odpovědět

+lenaciahodinovej škvár...

20

Odpovědět

+lenaciakupodivu je zajímavé a té ženské tam jde docela pěkěn rozumět.

00