Proč pláčeme?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:180
Počet zobrazení:4 677

Proč pláčeme? Existují různé druhy slz? Jak je to s pláčem z evolučního hlediska? Na všechny tyto a další otázky odpoví dnešní video od AsapSCIENCE. Tento kanál bych chtěl překládat pravidelně, takže pokud vás z něj zaujalo video, které ještě na našem webu přeloženo není a o jehož překlad byste stáli, napište to do komentářů.

 

Přepis titulků

Ať je to u smutného filmu, u kterého jste nechtěli brečet, nebo po rozchodu s vaší první láskou, pláč může působit jako divná reakce na emoční zmatek. Proč zvedáme stavidla, když se cítíme smutně? Existuje nějaká biologická výhoda či smysl kromě omytí tváře a rozmazání řasenky? Nepláčeme jen, když jsme rozrušení, existují celkem tři typy slz.

Bazální slzy neustále lubrikují vaše oči a chrání je před vyschnutím. Reflexní slzy reagují na podráždění např. cibulí nebo prachem. Díky řetězové reakci se z mozku vyloučí hormony, které následně spustí slzy ze žláz ve víčkách a ty nám pomohou zbavit se dráždidla. Ale co slzy smutku? Tento fenomén "děravé tváře" se vyskytuje pouze u lidí.

Existuje několik teorií, proč tomu tak je. Jedna se nápadně podobá té, proč se červenáme, kterou jsme popsali v předchozím videu. V mnoha případech slouží emoční slzy jako signál pro ostatní, že jsme skutečně smutní či rozrušení, což nebývá snadné předstírat. Slzy rozostřují vidění, čímž ztěžují jakoukoliv útočnou či obrannou akci, a lidem okolo signalizují nouzi, usmíření či oddanost.

Z evolučního hlediska to zlepšuje schopnost komunikace s blízkými a v důsledku toho šanci na přežití. V experimentech byly použity fotografie plačících lidí a jejich kopie, kde byly slzy odstraněny. Není divu, že fotografie se slzami byly označeny za smutnější, a ty bez nich byly zaměňovány za pocity rozpaků, hrůzy a podobně.

Ale co slzy štěstí? Možná nejsou odlišné. Dají se totiž také použít jako sociální signály našich pocitů a k posílení mezilidských vztahů. Obě emoce také ovlivňují podobné oblasti mozku jako hypothalamus a bazální ganglia, které jsou propojeny se slznými žlázami. Jiná teorie naznačuje, že pláč je jedním z mechanismů, jak doslova vyplavit stres.

Je zajímavé, že reflexní a emoční slzy mají velmi rozdílné složení. Emoční slzy obsahují více proteinů, konkrétně kortikotropiny (ACTH), které jsou spojovány s vysokou úrovní stresu. Pláč pomáhá tyto stresové látky vyloučit z těla. Zde je výzkum ale ještě v plenkách a neprůkazný. Tak si jděte zaplakat, sdělte světu, jak se cítíte a možná se zbavte stresu.

Hledáte odpověď na palčivou otázku? Zeptejte se v komentářích, na Facebooku a Twitteru. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prosím překládat :)

10

Odpovědět

a co ROFL slzy?

10

Odpovědět

no a zasee picu, protoze xardass se jiste nesubscribnul a nebude sem prinaset kazdy den jejich videa.

Kcemu to k***a je? Video jako fajn, ale kde je nejaka kontinuita? Kdy uz konecne pochopite, ze lidi potrebuji kontinuitu = meli byste subnout nakej takovejhle serial a prinast sem vsechny jejich dily.. ne jen kdyz si vzpomenete.

415

Odpovědět

Videa AsapSCIENCE se na našem webu budou objevovat pravidelně, minimálně jednou za dva týdny. Je ale potřeba zachovat jistou vyváženost webu, takže každý den tu od nich video určitě nebude, na to ani neprodukují dostatek obsahu (cca jedno video týdně).
Jsem rád, že se ti videa od nich líbí (soudě podle zápalu, se kterým se tu ohrazuješ proti překladatelům) - neboj, budou tu i nadále :-)

20

Odpovědět

adminovo jméno xardass podle mága z Gothica a p****e?

70

Odpovědět

Je to už starší přezdívka z doby, kdy jsem měl sérii Gothic hodně rád. S tou první částí přezdívky máš tedy pravdu. To "s" navíc bylo jen k odlišení od původního jména, ale každý si v tom může najít, co chce :-)

20

Odpovědět

Často pláču, když si procházím internetové diskuze. A nebo na novinkách mi občas stačí přečíst pouze článek.

210

Odpovědět

"Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářek jejich žen!" :-D

121

Odpovědět

Protože solo Q

101

Odpovědět

Slzy štěstí jsou předpokládám také emoční slzy, tak by bylo divné, kdyby vyplavovaly stres ne?

34

Odpovědět

Pláčou jenom slečinky a nejlepším dráždidlem jsou prsty do oka někoho jinýho! Muhahaha

1640