Funkce opakovaného buzení - opravdu nám pomáhá?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:549
Počet zobrazení:7 113

Další krátké video z kanálu AsapSCIENCE se zabývá funkcí opakované buzení, kterou zná jistě každý. Ve videu se zábavnou formou dozvíte, jak tato fuknce působí na vaše tělo.

Přepis titulků

Funkce opakovaného buzení, jeden z nejlepších lidských vynálezů... do té doby, než uplyne dalších devět minut a budík opět zazvoní. Pak jste ale unavení ještě více, takže tlačítko stisknete znovu. Pomůže nám těch pár minut navíc? Nebo tím začne nekonečný cyklus, který končí pozdním příchodem a ještě větší únavou? Ve světě bez budíků bychom se prostě vzbudili sami od sebe. Zní to šíleně, že?

V našem těle je mnoho systémů, které nám pomáhají nejen usnout, ale také se probudit. Hodinu před přirozeným probuzením se na to tělo začne připravovat, tělesná teplota stoupá, spánek je lehčí, hormony jako dopamin a kortizol se uvolňují, takže máte energii do začátku dne. Problém je, že budík často přeruší váš spánkový cyklus... a tyto procesy zkrátí, hlavně pokud máte nepravidelný spánkový režim.

Budík zazvoní, ale vaše tělo ještě není připravené. Takovéto únavě se říká spánková opilost, její síla je spojena s fází, ze které se probudíte. Čím hlubší byl spánek, tím silnější je opilost. Proto pak zapnete opakované buzení. Tato fuknce vám ale spíše uškodí. Když znovu usnete, tělo může začít spánkový cyklus od začátku, a tak se dostat ještě do hlubšího spánku, takže místo přípravy na probuzení provádí vaše tělo opak.

Ve výsledku jste pak po druhém zazvonění budíku ještě unavenější, a tak se dostáváte do začarovaného kruhu. Proto je lepší hned nastavit budík na později a spánek tak nepřerušovat. Mnohé studie prokázaly, že přerušovaný spánek je méně posilující... a vede k ospalosti, která vás během dne oslabuje. Když posledních 30 minut spánku rozdělíte, jste pak unavenější... a během dne podáváte horší výkon. Jaké máte další možnosti?

Zkuste dodržovat pravidelný spánkový režim. Únava nevzniká pouze nedostatkem spánku či probuzením z hlubokého spánku, přispívá k ní také nepravidelný režim. Tělo miluje pravidelný režim, když budete každý den vstávat ve stejnou dobu, vaše tělo si na tento čas za pár týdnů zvykne a pak už budík téměř nebudete potřebovat. A pokud se i přesto vzbudíte unaveni, zkuste této funkci odolat a vstaňte. Takže by se dalo říct: Nevstaneš - prohraješ! Zajímá vás odpověď na nějakou otázku?

Zeptejte se v komentářích, na Facebooku nebo na Twitteru. A přihlašte se k odběru našich videí. Překlad: Sydia www.videacesky.cz

Komentáře (74)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na to jsou nejlepší chytrý budíky, který právě poznaj, v jaký jste spánkový fázi a podle toho začnou budit

235

Odpovědět

Kdesi jsem viděl na prodej jakýsi pohyblivý budík, má kolečka a před zvoněním se někam rozjede po místnosti :D a pak začne řvát a k tomu ještě furt jezdí... myslím že super nápad na buzení, ale já bych asi třetí den rozmlátil na hodně malé kousky :D

220

Odpovědět

Je potřeba naučit se spát rychlej. I Arny to říká.

220

Odpovědět

Nezobudí ma ani ten najotravnejší budík, pretože ho vypnem a spím bez toho, aby som si uvedomil že som ho vôbec vypol....
Keď potrebujem skutočne súrne vstať, proste na to myslím až kým nezaspím.
Môžem vstať o 05:00 po dvoch hodinách spánku a bez budíka. Síce nechápem ako je možné že vstanem takmer presne na čas, ale je to sranda :)

231

Odpovědět

Já mám problém, že si po pár týdnech vytvořím jakousi "hluchotu" na zvuk budíku. Prostě mě nevzbudí, automaticky ho ve (polo)spánku vypnu a ani o tom nevím.

230

Odpovědět

To mám stejný. Proto si ho dávám někam dál :D

230

Odpovědět

+PiranhaGregjá začala používat Sleep as Android a jeho funkci CAPTCHA buzení - musím říct, že to docela pomáhá, že se opravdu vzbudím.. pokud tedy raděj nekliknu na magické opakované buzení :D je fakt, že když jsem chodívala do školy, budila jsem se automaticky 5 min před budíkem (a dokonce jen ve všední dny).. jenže teď dělám, jako mnoho mnoho ostatních na 3 směny, takže zvyknout si na určitou hodinu opravdu nelze :)

201

Odpovědět

Ano, kdo ponocuje, ten se nevyspí. Kdo se nevyspí, tomu se nestačí zregenerovat tělo ani mysl. A do dokonalého a samovolně probíhajícího koloběhu spánku a bdění se začíná vkrádat únava, citová labilita, zdraví jde pomalu do háje, člověk si buduje zlozvyky typu alkohol/kafe apod., jde k doktorovi, ten mu napíše prášky, pacient má pocit že problém vyřešil ale přitom odstřihl jen kontrolku signalizující že dělá něco ve svém životě špatně. Když už opravdu nezvládá, bere si dovolenou. Odpočinek dělá divy. Stres se vytrácí, najednou začne zvládat to co při spánkovém deficitu X let drhlo a přichází pochopení - aha - tak já jsem vlastně celý ten koloběh problémů nastartoval sám, když jsem si nedopřál po večerech osvěžující spánek. PS když někdo brzy vstává do školy nebo do práce, tak prostě ať chodí taky brzy spát. Kdo brzo nevstává, a jde brzo spát, tak se brzo probouzí a má z toho dne víc. Hospoda, večerní hrátky apod. - jako občasné zpestření OK, ale pravidelně, už víte kam to vede :). Ahój!

1816

Odpovědět

Díky za přednášku...

210

Odpovědět

+MaroRád jsem pomohl...

186

Odpovědět

Blahoslaven budiž Ori..

180

Odpovědět

+NdRoo7Oin, Gloin, Kili, Fili, Bombur, Bofur, Bifur, Balin, Dwalin a Thorin. Dori! Nori!!!

189

Odpovědět

těch mých 7 budíků rozložených od 6:15 do 7:00 ... od zítřka musím zkousit 1-2.

210

Odpovědět

ja som si tak počas celej strednej školy nastavovala budík na 6:05 aj keď som stávala až o 6:25...o 6:05 ma zobudil budík a potom neskôr som sa zobudila už sama od seba a stíhala som všetko čo som stihnúť mala

196

Odpovědět

Funkci Snooze jsem na mobilu zakázal. Používám aplikaci Sleep as Android, a ta má jednu geniální funkci. Umožňuje vypnutí buzení vyfocením QR kódu, který můžu mít kdekoli v domě. Já jsem si ho nalepil na vnitřní stranu dvířek od skřiňky v koupelně nad umyvadlem. Ráno mi začne zvonit budík a nedá se vypnout jinak, než že vstanu, s tím mobilem dojdu do koupelny, otevřu skříňku, vyfotím kód a přestane to vřeštět. A já už jsem v tu chvíli dost probuzený na to, abych se vracel do postele.

202

Odpovědět

A nebo můžeš vyndat baterku.

211

Odpovědět

+beretVyndávat baterku z moderních smartphonů většinou není zas taková sranda. Mají jí často už zabudovanou v konstrukci a nejde vyndat ;-) .

214

Odpovědět

+beret@PiranhaGreg: Zalez iPhonisto.

1810

Odpovědět

To se mu to keca, kdyz ma budik narizenej na 8:30 a ne na 4:30 jako jiny lidi! :D

212

Odpovědět

co bych dal za 4:30. Do práce stávám i v 1:50

181

Odpovědět

To já už dávno zjistil, že tlačítko Snooze je cesta do pekel...stejně jako zaklapnout budík a ještě chvíli jen tak ležet.

230

Odpovědět

Máte pravdu, Videacesky, já se na tu práci taky můžu rovnou vysrat. Zítra vstávám bez budíku.

231

Odpovědět

Tak tohle je nesmysl. Biologické hodiny Vás vzbudí, ale pokud máte potřebu vstát v NEplánovaný čas, pak Vám pomůže jenom budík. Navíc opakované buzení není proto, aby si člověk dal ještě pár minut, ale pro případ, že znovu usne.

1837

Odpovědět

Pust si to video znovu..

213

Odpovědět

+BiggunsTak už v 27 vteřině je tam blud, že člověk sám od sebe probudí :). Mám různé šichty a bez budíku bych se prostě neprobudil. Vstávám ve 3 ráno, někdy v 11 dopoledne apod... takže dál pak detailně to nemělo cenu.

1834

Odpovědět

+BiggunsSleglik: Tým chceš povedať že keby ťa nezobudí budík tak spíš donekonečna? :D

230

Odpovědět

To já když musím na 100% vstát a vím že se mi asi chtít nebude, tak si vždycky zabarikáduju budík na druhou stranu pokoje :D. Když pak musím kvůli němu ráno vstát a ještě ho minutu vyndávat, tak už se většinou probudím dostatečně na to, abych si zase nelehl a šel dělat to, kvůli čemu jsem vstával.

Je to sice trochu drastický, ale funguje to :-)

211

Odpovědět

Ehm.. A já mám budíka nastaveného na 5:40, 5:45, 5:50 :-D T To vysvětluje, proč jsem ve škole tak blbá..

222

Odpovědět

z části vysvětluje

222
Další