Sedíte přespříliš?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:5 137

V dalším videu od AsapSCIENCE se dozvíme, zda je naše tělo uzpůsobeno k sedavému stylu života a jaká rizika má pravidelné mnohahodinové sezení. Odkaz na video AsapTHOUGHT, kde jsou rady, jak se sedavým způsobem života bojovat, je zde.

Přepis titulků

Sezení po rušném dni může být fajn. Mnoho z nás však tráví celé dny sezením u pracovního stolu a pak odpočívá u televize nebo počítače. Jak tedy sezení ovlivňuje vaše těla? Odpověď je celkem šokující. Jakmile se posadíte, elektrická aktivita ve vašich svalech značně klesne, stejně jako spotřeba kalorií na přibližně 1 kalorii za minutu.

Po třech hodinách klesá dilatace tepen o 50 procent, v důsledku čehož klesá průtok krve vaším oběhem. Sedíte-li 24 hodin v kuse, schopnost inzulinu vázat glukózu klesá o 40 procent, což zvyšuje riziko cukrovky 2. typu. A pak už je to jen horší. Po dvou týdnech sezení déle než 6 hodin denně, se zvyšuje hladina LDL neboli "zlého" cholesterolu a přibývají další molekuly tuku, čímž se zvyšuje riziko tloustnutí.

Navíc enzymy, které mají rozkládat tuky, rapidně klesají. Kvůli delší nečinnosti se vaše svaly začínají rozpadat. Jejich stahy postupně slábnou, což brzdí tok krve do vašeho srdce. I když pravidelně cvičíte, jakmile s pohybem přestanete, začíná úpadek nanovo, v závislosti na délce sezení.

A to je na tom nejhorší. Výzkumy ukazují, že stejně jako cvičení nemusí neutralizovat negativní vlivy kouření, nemusí ani neutralizovat negativní vlivy přílišného sezení. Po roce už se účinky začínají sčítat. Některé výzkumy na ženách ukázaly pokles kostní hmoty až o 1 procento každý rok. Myslíte, že mozek je důležitější než vaše tělo?

Fyzická aktivita nejenom pomáhá dostat krev a kyslík do mozku, ale také vysílá hormony zlepšující náladu. Když se nehýbeme, mozková aktivita se zpomaluje. Nejvíce šokující je, že po 10-20 letech sezení 6 hodin denně jste mohli přijít až o 7 kvalitních let života. To jsou roky bez zdravotních potíží či smrti. Například riziko smrti způsobené onemocněním srdce se zvyšuje o 64 procent, zatímco riziko rakoviny prostaty či prsu se zvyšuje o 30 procent.

Kdyby nikdo neseděl déle, než 3 hodiny denně, odhaduje se, že průměrná délka života by vzrostla o 2 roky. Jednoduše řečeno naše těla nejsou určena k sezení. A sezení 8 hodin denně v práci je stejně tak špatné pro ty, co jdou domů koukat na televizi, jako pro ty, co jdou posilovat.

Může to být doslova smrtelná aktivita. Jaké je nejlepší řešení? Sestavili jsme seznam tipů, jak bojovat s epidemií sezení, bez ohledu na to, jak jste líní, s použitím vědy a chytrých triků ke zjednodušení. V popisku je odkaz na video, rozhodně byste se měli podívat. Děkujeme audible.com za podporu této epizody a za audioknihu pro vás zdarma na audible.com/asap.

Audible je hlavním poskytovatelem audioknih s více než 150.000 knihami všech různých žánrů. Doporučujeme knihu Sobecký gen od Richarda Dawkinse, která obsahuje úžasný náhled na evoluci a biologický svět. Tuto audioknihu, nebo jakoukoliv jinou, si můžete zdarma stáhnout na audible.com/asap. S předplatným získáte měsíčně 1 audioknihu zdarma.

Děkujeme Audible, že umožňují vznik těchto videí. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vše co bylo ve videu platí i pro mnohahodinové stání či ležení.

30

Odpovědět

Přijde mi hloupé vůbec vysvětlovat, proč je sezení špatné.
Lidé jsou dementní, to už vím dávno.

01

Odpovědět

No já u pc na křesle sedo-ležím, takže jsem v poho.

231

Odpovědět

Jak řekl Michael z Vsauce. Dělám to to záchranu vesmíru.

230

Odpovědět

Rakoviny prostaty dostat nemůžu, Mirek mi ji každý večer hnětá a masíruje....

140

Odpovědět

Tak to uz ted se doziju tak 30 podle toho co rikaj :-(

A ze prijdu o kvalitni roky zivota ? Co to je d******e kvalitni zivot,kdyz bych si nemohl ani poradne sednout :-D

330

Odpovědět

Já myslím, že když budeme celé generace takhle sedět, tak se evolučně jako druh vyvineme a to sezení nám už tolik nebude vadit. Takhle nějak to v přírodě vždycky fungovalo ne?

272

Odpovědět

Kvůli tomuto komentáři jsem se musel zaregistrovat....
Víš jak dlouho by to tak mohlo trvat? To se dřív sami vyzabijíme.

107

Odpovědět

+MemoriMemori,
kvůli takové krávovině co jsi napsal ses opravdu MUSEL registrovat?

111

Odpovědět

Tak lidi už evoluční tlaky nefungují a tak se jako druh nevyvíjíme. Ba spíše z dlouhodobého hlediska budeme degenerovat, díky přežívání a rozmnožování jedinců se špatnou genetickou informací.

Ale i tato degenerace je otázka statisíců let...

46

Odpovědět

+TarylinTarylin,
nebyl bych v odhadu tak pesimistický – díky vynálezu televize jsme dokázali zdegenerovat během několika desítek roků.

40

Odpovědět

zajímavé už od asi 10ti let sedím víc než 6 hodin denně na p****i od sezení ve škole po hraní doma na ps1 pak ps2 potom pc.Dneska sedím u pc víc jak 8 hodin denně.Ale že vych se cítik nějak slabší nebo tlustší to se mi teda nezdá.A mám hodně rád sladké jím ho už od mala denně ale cukrovka nikde : ). Asi jsem jinej

59

Odpovědět

No když je ti teď 11 tak to zas tak necítíš.

580

Odpovědět

kto sedi menej ako 6hod denne? statie je tiez nezdrave to mam 18hod denne chodit? :D

303

Odpovědět

Blbost, to už by byl Kájínek dávno mrtvý ...

873

Odpovědět

*Kajínek

26

Odpovědět

+ZlopánTen taky

190

Odpovědět

Hmm... sice tou svou leností si zkracuju život... ale nadruho ustranu do prodlužuju celému vesmíru! :) (Viz Vsauce) :D

410

Odpovědět

mohly by se tady přidat úpravy komentářů :(

170

Odpovědět

pry nase telo neni urceno k sezeni...vzhledem k tomu ze se na vytvoril mohutny hyzdovy sval aby jsme mohli sedet tak to nebude tak strasne spatny jak to popisuji ve videu...hlavne podle toho videa bych mel tlusty diabetik pomale nad hrobem, takze jsem zivoucim toho, ze i prumernych 9 hodin dene v sede se da nejak obejit :-D

411

Odpovědět

Hýžďový sval se nevyvinul k sezení, ale kvůli tomu abychom mohli chodit/běhat - vyrovnává nám těžiště

251

Odpovědět

+Bubua u bab může být i hezkej… :-)

71

Odpovědět

To video je strašná s****a.. co třeba taková škola? A celkově většina práce? Člověk sedí prakticky od narození.. takže jen to, že někdo udělá základku (sedí ve škole tak 6hodin denně+dělá ukoly samozřejmě v sedě, jí v sedě) tak si zkrati život o několik let, dostane cukrovku a ztloustne? :D a kdybych ležel tak je to v pohodě? :D

2312

Odpovědět

Myslí se tím nepřetržité sezení. Ve škole je každých 45 minut přestávky, kdy se děti proběhnou po chodbě a když si pak zase sednou, začíná se to počítat od začátku. Ležení je snad ještě horší, protože se tělo může ještě víc uvolnit, proto taky není zdravé spát zbytečně dlouhou dobu.
Když máš sedavé zaměstnání, stačí každou hodinu na pět minut vstát, protáhnout se a projít se (třeba na záchod).

203

Odpovědět

+ZarwanTo popisují hned v prvním bodě v tom videu na, které se odkazují. Myslím, že by tu měli být přeložené obě ty videa, pokud je tu jen toto, není to úplně kompletní :/

381

Odpovědět

To je jak když se 80 letej kuřák rozčiluje, že kouření zdraví neškodí, protože on už 60 let stahuje krabku denně a nic to s ním nedělá.
Jaké co má efekt na zdraví se nedá posuzovat podle jednotlivců, ale v globále. Blbost to určitě není, řekne ti to každej ortoped. A vzhledem k tomu, že ti je podle keců tak 15, tak jako nevím, co bys chtěl mít za problémy. Počkej, až ti bude 70.

172

Odpovědět

Na cukrovku mi stačí, že sedím... Cool, vlastně nemá smysl řešit, co jíte a pijete, pokud máte sedavé zaměstnání! :-D

260

Odpovědět

Jen tak mimo mísu, nejsi Logan ze hry SG? :-D

04

Odpovědět

Nevím, přijde mi, že už bych měl být dávno rozpuštěnej, bez kostí, závislej na jídle z hadičky a nejspíš i pod drnem. :D Ale jak říká vSauce, nesmíme být sebestřední a svou leností zachránit svět!

470

Další