Jak moc se liší vakcíny proti koronaviru?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
97 %
158. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:11 872
Dnešní video z dílny Voxu si posvítí na to, proč není možné vakcíny porovnávat jen na základě jejich účinnosti. Podrobnější údaje najdete ve článku Why comparing Covid-19 vaccine efficacy numbers can be misleading na webu Voxu (pouze v anglickém jazyce).

Přepis titulků

Toto je nová jednodávková vakcína proti covidu-19 od Johnson & Johnson. Počátkem března mělo být do Detroitu v Michiganu dodáno více než 6 000 dávek vakcín. Ale starosta řekl: „Ne, díky.“ Moderna a Pfizer jsou nejlepší. A já udělám vše pro to, abych se ujistil, že obyvatelé Detroitu dostanou to nejlepší. Odkazoval se na tato čísla: míru účinnosti vakcín.

Vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna mají vysokou míru účinnosti: 95 a 94 procent. Ale Johnson & Johnson? Jen 66 %. Pokud sledujete jen tyto údaje, je přirozené si myslet, že tyto vakcíny jsou horší než tyto. Tak to ale není. Tato čísla nejsou ani nejdůležitějším měřítkem toho, jak účinné tyto vakcíny jsou.

Abychom to ale pochopili, musíte nejdřív pochopit, jak mají vakcíny vlastně fungovat. Míra účinnosti vakcíny se počítá během velkých klinických studií, kdy se vakcína testuje na desítkách tisíců lidí. Lidé se v nich dělí do dvou skupin: půlka dostane vakcínu a druhá půlka placebo. Pak pokračují v běžném životě, zatímco vědci monitorují, zda během několika měsíců chytí covid-19, či nikoliv.

Na studii vakcíny Pfizer/BioNTech se například podílelo 43 000 účastníků. Nakonec se nemocí covid-19 nakazilo 170 lidí. A do které z těchto skupin tito lidé patří, rozhoduje o účinnosti vakcíny. Pokud je 170 nemocných rovnoměrně rozděleno, znamená to, že pravděpodobnost nákazy je stejná s očkováním i bez něj. Míra účinnosti očkování je tak 0. Pokud všech 170 lidí spadá do skupiny s placebem a nikdo s očkováním neonemocněl, má očkování účinnost 100 %.

Během této konkrétní studie bylo ve skupině s placebem 162 lidí a jen osm ve skupině očkovaných. Znamená to, že očkovaní lidé mají o 95 % menší pravděpodobnost, že se nakazí. Vakcína měla účinnost 95 %. Neznamená to ale, že když se 100 lidí naočkuje, pět z nich onemocní.

Oněch 95 % se vztahuje na konkrétního jedince. Každý očkovaný má o 95 % nižší pravděpodobnost oproti lidem bez očkování, že onemocní, kdykoliv se setkají s nemocí covid-19. Míra účinnosti každé vakcíny se vypočítává úplně stejně. Testování vakcín však může probíhat za velmi rozdílných podmínek. Když se na tato čísla díváme, jedním z nejdůležitějších faktorů je období, kdy se klinické testy provádějí.

Toto je počet denních případů nemoci covid-19 v USA od začátku pandemie. Testy vakcíny od Moderny proběhly výhradně v USA, a to v létě. Testy vakcíny Pfizer/BioNTech se primárně také prováděly v USA, a to ve stejnou dobu. Johnson & Johnson však testy prováděli v USA v době, kdy účastnici testů měli větší možnost být vystaveni infekci. Většina testů se prováděla v jiných zemích, převážně v Jižní Africe a Brazílii.

A v těchto zemích byl nejen vysoký počet nových případů, ale i samotný virus byl jiný. Testy se prováděly v době, kdy se objevovaly varianty nemoci covid-19 a staly se v těchto zemích dominantními infekcemi. Varianty nemoci, které jsou mnohem nakažlivější. V Jižní Africe byla většina případů v testech Johnson & Johnson způsobena touto variantou, a ne původním kmenem viru, který se v létě vyskytoval v USA.

Přesto díky tomu došlo k významnému snížení výskytu infekce. Pokud se snažíte vakcíny mezi sebou porovnat, musely by být jejich testy prováděny ve stejné studii, se stejnými kritérii, ve stejné části světa, ve stejnou dobu. Když porovnáme vakcínu od Pfizeru a Moderny a znovu bychom provedli jejich testy ve stejnou dobu jako Johnson & Johnson, nejspíš bychom viděli rozdílnou míru účinnosti. Míra účinnosti vám jen řekne, co se stalo během testování dané vakcíny, ale už ne, co se opravdu stane.

Mnoho expertů tvrdí, že stejně nejde o nejlepší údaj pro posuzování vakcín. Protože cílem očkování není vždy absolutní ochrana před nemocí. Cílem očkování proti nemoci covid-19 není nutně mít nulový počet případů, ale spíš virus zkrotit, oslabit jej, vymýtit schopnost viru způsobit závažnou nemoc, hospitalizaci a smrt. Můžeme se podívat na různé výsledky vystavení se nemoci covid-19: v nejlepším případě nebudete vůbec nemocní, v nejhorším případě umřete.

Někde mezi tím je pobyt v nemocnici, závažné až střední nebo vůbec žádné příznaky. Za nejlepších podmínek vám vakcíny poskytnou ochranu až sem. Ale reálně se nejedná o hlavní cíl vakcín proti nemoci covid-19. Skutečným cílem je dodat tělu dostatečnou ochranu na to, abyste pokryli tyto možnosti, takže až chytíte koronavir, bude to spíš jako chytit rýmu než důvod k pobytu v nemocnici.

A to je něco, co dokáže kterákoli vakcína proti nemoci covid-19. Ve všech testech byli někteří účastníci z placebo skupiny hospitalizováni, nebo dokonce na tuto nemoc zemřeli. Ale ani jeden očkovaný účastník ze všech klinických testů nebyl hospitalizován nebo nezemřel na covid-19. Přála bych si, aby pan starosta pochopil, že všechny tři vakcíny mají v podstatě 100% účinnost při obraně před úmrtím.

Starosta Detroitu ustoupil a prohlásil, že přijme i dávky vakcíny Johnson & Johnson, protože je stále vysoce účinná proti tomu, na čem nejvíce záleží. Účinnost je důležitá. Ale není úplně nejdůležitější. Otázkou není, která vakcína vás ochrání před koronavirovou nákazou, ale která z nich vás udrží naživu nebo mimo nemocnici? Která nám pomůže ukončit pandemii?

A to je každá z nich. Nejlepší vakcína je pro vás ta, kterou vám nabídnou. S každou dávkou aplikovanou do něčí ruky se blížíme ke konci téhle pandemie. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ukazuje to bohužel jediné: účinnost vakcín se s časem snižuje, brzy nebudou zvládat kmenové mutace a bude se očkovat znovu. Nikdy to už neskončí a každý rok vás budou očkovat novou vakcínu, která opět oslabí vaší imunitu. Po deseti očkování už zdravotní následky budou u většiny lidí trvalé.

Pěkný to svět.

213

Odpovědět

Tak taková krťoučká videa bych ordinoval všem samozvaným odborníkům na Covid a vakcíny, čili zde v ČR každému. Mě ani skoro nejde o to co se tam říká, ale o fakt, že ani číslo účinnosti není tak jednoduché pochopit (světe div se). Budiž to tedy poučením pro všechny internetové docenty :) :)

294

Odpovědět

Osobně jsem naočkována od firmy Pfizer. Zatím osobně neznám nikoho, kdo by se nakazil po druhé dávce očkování. U Johnson & Johnson těžko říct. I jejich kosmetika stojí za nic. Ale asi lepší nějaká ochrana než žádná.

44

Odpovědět

Nechci strašit, ale očkování je u nás krátce(+omezený okruh známých) - na druhou stranu očkování by skutečně mělo chránit před hospitalizací. :-)

23

Odpovědět

+SasIzrael uz ma z ockovani celkem vypovydajici mnozstvi dat a vysledky jsou jeste o kousek lepsi, nez slibovaly udaje z klinickych testu. Takze zatim super

141

Odpovědět

+SasJá se určitě nebojím. Nechci se tady pouštět do debat o očkování. To je asi věc každého, ale jako sestra intenzivní péče si toho očkování strašně vážím. A v okolí neznám nikoho, kdo by ho odmítl. Na to vidíme moc těžké následky.

81

Odpovědět

a to je problem to skore přepočítat na nynější situaci když naočkovaných jsou miliony? Není fer se ohánět čísly co byly dělaný v době "klidu" a bez mutací a stejně tak se vymlouvat na to že ostatní měli lepší podmínky. Všechny vakciny jsou v oběhu tak nemusí dělat hodnocení ze 40 000 a mužou si vzít lidí klidně 10x tolik změřit učinost v době mutací.

12

Odpovědět

V tom případě by mě zajímalo, proč se účinnost tolik řešila. Docela chápu starostu Detroitu, že se držel týhle jediný indikace, o jiným měření kvality vakcín jsem totiž neslyšel jedinou zmínku, ani v médiích, nikde. Dík za videjko:)

20

Odpovědět

Protože když se vakcíny testují, tak se ve studii řeší i jejich účinnost. A pro novináře není nic jednoduššího než si z těch studií vytáhnout jedno číslo a napsat o tom článek. :D

160

Odpovědět

+kilobytesouhlas

20

Odpovědět

Po loňských samorouškách následovaných letošními samotesty si nakonec nějaký ten svůj Magion na sporáku uklohníme taky sami.

180

Odpovědět

1:13 - 10 nie 100

10

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, opraveno.

10

Odpovědět

Nějak nedokážu pochopit, jak může mít celkový počet nakažených vliv na účinnost vakciny.

BioNTech testoval 43000 lidí. Nakazilo se 162 placebo a 8 očkovaných, takže účinnost 95 %. Pokud by ale vakcinu testoval v desetkrát horších podmínkách, tak by se nakazilo zhruba 1620 placebo a 80 očkovaných, což je opět 95 %.

53

Odpovědět

Skôr tam apelovali na tie nové kmene

51

Odpovědět

To neřeš. V tom videu dostáva statistika tak na p***l, že jediné co jsem pochopil je, že mají plné sklady AstraZenecy a nikdo jim to nechce kupovat. Tak vytvořili tuto propagandistickou sračku pro oblbování lidí.

630

Odpovědět

Já jsem si informace ve videu přebrala tak, že nemůžeš porovnávat "jabka s hruškama", tzn. každá studie probíhala v jiném časovém období, pravděpodobně i na jiném počtu lidí, ale hlavně se šířila jinak nakažlivá varianta viru. Tzn. jen samotné číslo účinnosti vakcíny není při porovnávání jednotlivých vakcín úplně vypovídající.

Logicky mi z toho vyplývá, že pokud by se například vakcína od firmy BioNTech testovala v době, kdy řádily nakažlivější varianty viru, pravděpodobně by účinnost vakcíny nebyla tak vysoká, protože by se během studie asi stihl nakazit vyšší počet lidí. Jinými slovy – myslím, že nikdo ty vakcíny netestoval na nové mutace koronaviru.

Dohledala jsem k tomu jen článek v agličtině: https://www.cnbc.com/2021/03/05/how-the-different-covid-vaccines-will-handle-variants.html, kde se baví o tom, že ty vakcíny musí nějak upravit, aby se s novými variantami lépe "popraly".

191

Odpovědět

+sethe"pokud by se například vakcína od firmy BioNTech testovala v době, kdy řádily nakažlivější varianty viru, pravděpodobně by účinnost vakcíny nebyla tak vysoká, protože by se během studie asi stihl nakazit vyšší počet lidí"

A o tom právě mluvím - samotná nakažlivost s účinností přece nemá nic společného. Relevantní argument je, že BioNTech může mít na jiných variantách viru dost jinou účinnost. Ale klidně může mít účinnost 40 % na variantě, která je mnohem méně nakažlivá.

12

Odpovědět

Jeden důvod proč počet nakažených má vliv na účinnost jsou, jak už bylo zmíněno, jiné mutace virů. Druhý důvod je fakt, že když máš nakažené vyšší procento populace, tak pravděpodobnost přenosu je vyšší, protože se prostě potkáš s více nemocnými lidmi.

70

Odpovědět

Jenže on by poměr nezůstal stejný. Biontech to testoval v prostředí, kde převládal kmen, na který dělali očkování. Pokud by to testovali v jiném období, kdy mohl být dominantnější jiný kmen, tak už by to nebylo 1620 placebo na 80 očkovaných, ale třeba 1620 placebo na 280 očkovaných. Takže procento už je jinde.

21

Odpovědět

Mozes si porovnat ockovanie v chripkovom obdobi a ockovanie na zaciatku leta - v chripkovom obdobi budes mat statisticky iny pocet ako v lete aj ked chripka aj ockovanie je tu stale len sa meni pocet nakazenych. T.j. ked budes robit vyskum covid v auguste kedy sa denne nakazilo 10 ludi a umieral 1 budes mat ine pocty ako ked robis vyskum v decembri kedy sa nakazilo 1000 a umieralo 30.

10