Koronavirus není chřipka. Je horší.Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:141
Počet zobrazení:16 996

Toto video jsme přeložili pro všechny, kdo si myslí, že Covid-19 je v podstatě stejný jako chřipka. Ano, Covid-19 má podobné příznaky jako chřipka a také se šíří podobným způsobem. Je tedy přirozené, že obě nemoci chceme porovnat. Je ale pár věcí, ve kterých jsou tyto nemoci úplně odlišné.

Poznámky k překladu:
Zika – Zika virus (zkráceně ZIKV) je virus, který je přenášen komáry egyptskými. Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí hlavy i kloubů.
Mortalita (úmrtnost) – podíl zemřelých z určité populace za určité časové období (typicky za rok), uvádí se v přepočtu na 1 000 obyvatel. Smrtnost udává podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem. Zajímavé (a hlavně dobře vysvětlené) statistiky ke koronaviru přináší Deník NEpidemie koronaviru v číslech a grafech

 

Přepis titulků

Spalničky jsou jednou z nejnakažlivějších známých nemocí. Jediná osoba pravděpodobně nakazí 12 až 18 lidí. Tomuto číslu říkáme základní reprodukční číslo R. Vědci jej používají k určení nakažlivosti nemoci. Hodnota čísla R pro Ziku je 6,6. Je extrémně nakažlivá. Pro sezónní chřipku je o trochu víc než 1. Covid-19, nemoc způsobená koronavirem, má R rovno 2. Tento rozdíl mezi chřipkou a nemocí Covid-19 se nezdá být moc velký.

Zejména když je porovnáte s extrémně nakažlivými nemocemi. Většina symptomů chřipky a nemoci Covid-19 je navíc podobná. Horečka, kašel, dokonce obě mohou vést k zápalu plic, což může mít smrtelné následky. Myslet si, že chřipka a Covid-19 jsou podobné, je celkem běžné a docela pochopitelné srovnání. Je to jako chřipka. Chci věřit tomu, že to nakonec bude podobné viru chřipky.

Pojďme se ale vrátit k číslu R. Pokud je číslo R chřipky 1,3, znamená to, že jeden člověk nakazí jednoho až dva lidi. Po desíti kolech půjde o 56 nemocných lidí. Když stejný model použijeme na Covid-19 s číslem R 2, kdy jeden člověk nakazí dva lidi a ten další dva... Po desíti kolech půjde o více než 2 000 nemocných. To u chřipky nenastává.

Covid-19 je totiž velmi odlišný a rozumět tomu jak moc je klíčové pro pochopení, jak nebezpečný opravdu je a proč jej musíme brát tak vážně. Když začneme hledat srovnání s chřipkou, tak nás to v podstatě tak nějak uklidní. To však bohužel není úplně správná reakce. Sezónní chřipka každý rok vede k úmrtí skoro 60 000 Američanů. Ke konci března zabil Covid-19 na celém světě okolo 34 000 lidí.

Vědci však očekávají vyšší počet. Výrazně vyšší. Desítky tisíc lidí ročně umírají na chřipku. Ale tohle tu nemáme rok, je to jen pár měsíců. Potíže se blíží. Dokážeme to předpovědět a vidět, co se stane. Alespoň do jisté míry. První velký rozdíl mezi chřipkou a Covid-19 je v tom, kdy se cítíte být nemocní. První symptomy Covid-19 obvykle začnete pociťovat po pěti dnech od nakažení. Ale může to být i 12 nebo 14 dní.

Jde o inkubační dobu. Dobu od nakažení po pocítění prvních příznaků. Vědci věří, že jste většinu této doby nakažliví. V porovnání s tím činí inkubační doba chřipky jen dva dny. Onemocníte, velice brzo se tak cítíte a víte, že jste nakažliví. Na tohle jsme zvyklí, ale Covid-19 to rychle mění. Nakažliví můžete být několik dnů až týdnů, během kterých nemoc šíříte, než si to uvědomíte, a to nás přivádí k dalšímu velkému rozdílu.

Imunitní systém člověka tento virus nezná. Nikdo proti němu nemá přirozenou imunitu. Během sezóny chřipky je mezi námi vždy určité množství imunních lidí. Možná se nechali naočkovat, nebo už tento kmen prodělali. A to zamezuje šíření viru. Nakažliví jedinci mohou nemoc šířit jen mezi lidi, kteří nejsou imunní. A ti dál jen mezi ty, kdo nejsou imunní. Lékaři proto každý rok vyzývají k očkování proti chřipce.

Pokud má dost lidí imunitu, zabrání to šíření viru k ostatním lidem. Čím více lidí je imunních, tím více lidí náchylných k viru mohou ochránit. Ale Covid-19 je úplně nový. Nikdo tuto nemoc neprodělal a neexistuje vakcína, což znamená, že ji nejspíš prodělá téměř každý na světě. Takže když nakažený člověk, který o své nemoci nemusí vědět, přijde do kontaktu s ostatními, bude se nemoc šířit rychlostí blesku. Pak už bude jasné, o kolik nebezpečnější Covid-19 je.

Jen dvě procenta lidí s chřipkou vyžadují hospitalizaci. Pro pozitivně testované na Covid-19 je to však 20–⁠31 %. O mortalitě Covid-19 neustále zjišťujeme nová data, vědci však věří, že se pohybuje někde mezi 1 a 3 %. Mortalita chřipky je však mnohem nižší – 0,1 %. A to jde o nemoc, která jen v USA ročně zabije až 60 000 lidí. Dr. Anthony Fauci, expert na infekční nemoci, se to snažil vysvětlit Kongresu: Lidé často tvrdí, že chřipka dělá to či ono.

Chřipka má úmrtnost 0,1 %. Tohle má desetkrát vyšší úmrtnost. Jde o velmi vážný problém, který musíme brát vážně. A to mluví jen o průměru mezi věkovými kategoriemi. U starších osob a lidí s narušeným imunitním systémem je to mnohem víc. Což je opravdu strašidelné, když si vybavíte odlišnosti nemoci Covid-19. Nakažlivost, jak těžké je poznat, že ji máte, naše odolnost vůči viru.

Odhady se liší, ale někteří vědci varují, že 20 až 60 % světové populace se může virem nakazit. Protože na Covid-19 neexistuje lék ani vakcína, jedinou obranou je naše společnost. Můžeme se odstranit z řetězce, ne díky imunitě, ale pomocí sociálního distancování. Nevyskytovat se v přítomnosti ostatních a zůstat co nejvíce doma. Zabere to však jen, pokud všichni chápeme závažnost situace.

Proto srovnávání s chřipkou, i když se dá pochopit, ničemu nepomáhá. Hledat srovnání je přirozené. Stejně tak snaha o zmírnění celé věci. Když použijeme srovnání s chřipkou, přináší to úlevu, může nás to uchlácholit. Můžeme se díky tomu momentálně cítit lépe. Současná situace je totiž zlá, není teď čas na chlácholení. Musíme být ostražití a využít toho pro prospěšné aktivity. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z jednoho nakaženého po 10 (rounds) bude dalších 511 nakažených (nikoliv 2047) (1+2^9)

00

Odpovědět

Bere deset kol od toho prvniho. Posledni kolo bude mit 1024. Do celkovyho poctu nakazenych musis pocitat i ty co se nakazili "cestou"... Celkove teda 2047

00

Odpovědět

OMGF to jako vážně??? To už Videačesky klesly na absolutní dno a pouštějí takový trash?

05

Odpovědět

Super video a určitě korektní. Jak už někdo zmiňoval výše, některá čísla tam vůbec ale nesedí. Dále stojí za to vysvětlit, že médii často oslavované číslo R není úplně nejlepší srovnávací parametr pro neodbornou veřejnost. Je to faktor, který se skládá z velkého množství různých podmínek a i odborníkům slouží jako orientační číslo - každý ho může počítat trochu jinak. Může se lišit region od regionu, sociokulturních podmínek, ekonomických podmínek v té oblasti, infrastruktury nebo životního prostředí - pokud k nám došla nějaká nemoc z úplně odlišného prostředí, můžeme reprodukční číslo stanovené v té oblasti použít jako odhad toho, jak se může vyvíjet zde.
Tím mi jde o to, že video je super úvod, ale hodně podstatných věcí je složitějších, než z něj působí.
Se statistikami tam zmíněnými (např. smrtnost) pak výrazně zamává jakých čísel dosáhne např. právě ve státech - je pravděpodobnější, že USA budou sdílet pravá data, než je tomu bohužel v Číně (zároveň mají ale taky obézní populaci, dost blbý).
Z toho co sdílejí reportéři se zdroji v té oblasti, místní z Wu-Chanu počítali odhadovaný počet obětí podle vytíženosti a kapacity místních krematorií, které tam jedou 24/7 (a je možné, že další mrtví jsou posíláni mimo město) - Čína hlásí ve Wu-Chanu 2,5 tisíce mrtvých, místní odhadují 47 tisíc (!!!).
Takže tu smrtnost bohužel spočítáme spolehlivě asi až bude po všem. Rusko je taky dodnes v podstatě zdravé, ale víte co, kdo netestuje nemá nakažené, a ostatní umřeli na zápal plic :D

33

Odpovědět

Na jednu stranu je pravda, že se o mnoha nakažených neví. Takže procento smrtnosti se vypočítává u neúplného vzorku.
Na druhou stranu se počítá ale úplně jinak než u chřipky, kde se berou výsledky z předchozích let (0,1% = 1 mrtvý z 1000 nakažených přičemž je ale 999 vyléčených).
U Covid-19 je kolem 2-3% ,ale smrtnost se počítá z počtu aktuálně nakažených.

Pro přirovnání:
Z letadla vyskakují po pěti vteřinách parašutisti.Je jich 100.
Po nějaké době se 2 zabili(mrtvý) a 8 jich přistálo bezpečně (vyléčení).
v tom okamžiku je smrtnost 2%, ale nebere se v potaz,
že dalších 90 je pořád ve vzduchu a nikdo neví, kolik jich přežije.
Může se jich třeba zabít dalších 40, čímž by byla smrtnost 50%,
jenže v tu dobu už letí dalších 24 letadel a skáče dalších 2400 parašutistů.
Což zase hezky sníží procento smrtnosti na 2%, nehledě na to, že z těch původních 100 jich 50 umřelo.

31

Odpovědět

Nemyslim, ze mas pravdu. Toto je velmi rookie chyba o ktorej pochybujem, ze ju vedci robia. Staci urobit studiu 1000 ludi na zaciatku, co boli infikovani a sledovat, kolko z nich prezije 4 tyzdne. Potom mozes vyhlasit smrtnost. Tj., nepocita sa na zaklade statistik, ktore vidis bezne na internete.
Druha vec ale je, ze je vela ludi, o ktorych nevieme, ze su infikovani, a preto ani nikdy neboli testovani (do akej miery je to rozumna myslienka, neviem posudit). Co ak ich je 95%? Potom, pocitame so vzorkou iba 5% a ta smrtnost vychadza ovela vyssia.

56

Odpovědět

+nemyslimJe to myšlenka správným směrem. Správné by bylo udělat to, co se snad už chystá - otestovat reprezentativní vzorek populace (tj. takový, který bude odpovídat rozložení naší společnosti celkově). Plánuje se udělat to s Prahou, nějaké zprávy kolovaly o 17 tisících jedincích. Na tom už můžeš udělat slušnou studii, která se bude více blížit realitě. Mezi těmi 17 tisíci budou i ti nakažení s neznatelným průběhem, kteří by pak měli smrtnost rozředit. Ale jak se vybere těch 17 tisíc, to bude na věrnosti výsledků to opravdu podstatné (metoda vzorkování, tak se tomu říká :) ).

11

Odpovědět

neni

17

Odpovědět

Úžasný video, přehledný, výstižný! Super.

Jen mě mrzej dva malý detaily...
2:00 - říká, že chřipka v USA zabije 60 000lidí ročně - a pak to srovnává s počtem lidí co zabil Covid celosvětově. Proč? To nedává žádnej smysl. Když chtěj použít celosvětový číslo u Covidu, proč ho nepoužijou i u chřipky? Tohle porovnání má naprosto nulovou hodnotu.
4:17 - 20-31% lidí s prokázaným Covidem musí být hospitalizování... tohle číslo taky neřekne vůbec nic, protože se v první řadě testujou ti, co maj příznaky = maj horší průběh = větší šance, že budou muset být hospitalizováni. Sledujeme v první řadě lidi s vážnym průběhem a jejich okolí, nikdo neví (teď se to ani nedá vysledovat), kolik lidí ve skutečnosti Covid má, takže ani nikdo nemůže určit, jak velká část z nich, musí být hospitalizována.
4:30 - to samý... mortalita počítaná z počtu PROKÁZANÝCH nakažených a mrtvých, neni to z počtu VŠECH nakažených, protože to prostě nikdo neví.

Oni to tam říkaj správně, je to % z prokázaných... problém prostě je, že nikdo neví, jak velký % se prokáže a jaký je skutečný počet nakažených.

354

Odpovědět

Máš pravdu, že ta čísla nejsou úplně vypovídající (a každý den se to navíc mění). Proto jsem v popisku uváděla i odkaz na statistiky Deníku N – vysvětlují totiž ta čísla v kontextu (u nakažených mají třeba pro porovnání odhad celkově nakažených atp.), jak k nim konkrétně došli, co je případně nepřesné a proč.
S mortalitou chřipky to ale bude nejspíš podobné – pochybuju, že mají k dispozici počet úplně všech nakažených v daném roce.

24

Odpovědět

+setheÚplně všech asi ne, ale chřipku umíme hodně snadno zjistit... velká část lidí co má i hodně lehký průběh si prostě dojde za doktorem, hodí si tejden marod a hned je ve statistikách... a protože se to opakuje každej rok, tak dokážem celkem přesně odhadnout i počet lidí, kteří si třeba vemou jen dovolenou, nebo to prostě přechodí.

U Covidu se zaznamenávaj všechny vážný případy, ale protože má hodně lidí home office, nebo jsou doma s dětma, tak ty lehký případy prostě vyležej a do statistik se nedostanou (ze stejnýho důvodu tenhle rok klesne počet lidí s normální chřipkou). Jen malá část lidí s lehkým průběhem se testuje, víceméně náhodou, protože třeba byli v kontaktu s někým prokázaným, nebo byli na rizikovým místě.

Navíc chřipka (jak je i ve videu) se projevuje dost rychle, takže se příznaky oběvjej prakticky u každýho u Covidu to tak neni.

42

Odpovědět

To srovnání dvou různých věcí a snaha ohromit velkým číslem u jedné z nich bez dodání srovnatelné informace k té druhé... To mi vždycky lezlo krkem.

Asi jako když se někdo zkoušel dokázat, že šachy jsou komplikovanější hra než Dota (týmová počítačová hra pro 5v5 lidí). Takže nejdřív nadhodil, že Dota může sice vypadat komplikovaně, ale šachy že mají asi 10^120 různých možností, jak mohou proběhnout. Přičemž atomů ve vesmíru je pro srovnání asi 10^80. A nikde samozřejmě nezmínil, že s ohledem na množství možných vstupů se k takovým číslům Dota dostane nesrovnatelně rychleji a dalekosáhle je předčí.

Prostě to nemám rád. Vágní srovnání nesrovnatelných věcí a pak snaha ohromit velikostí čísla. To akorát kazí důvěryhodnost ostatních prezentovaných dat.

52

Odpovědět

Další vaccine lobby. Fakt mě baví, jak se na nás chrlí jedno inteligentně působící video za druhým a v každým se okatě či méně okatě propaguje očkování.

551

Odpovědět

No jo vlastně, já zapomněla, že očkování je fujky a ubližuje lidem. Narozdíl od nemocí, proti kterým jsou určené, že? A zlá lobby, která ovlivňuje autory videí, aby měla víc peněz? To už je fakt konspirace jak ze Sputniku.

318

Odpovědět

+AnonyMařkaJojo... všechny ty zlý nemoci, který v dnešní době v modernim světě prakticky neexistujou, protože se proti nim začalo očkovat, vlastně nikdy neexistovaly. Jsou to jen pohádky mocných, aby mohli ovládnout nižší třídu a za velký prachy jim infikovat autismus.

186

Odpovědět

akým spôsobom lobby vydierala Vox ? Máš určite senzačné zdroje, sem s nimi.

74

Odpovědět

Nejvtipnější na tom je, že všichni můžete mít pravdu

16

Odpovědět

takze to sami

120

Odpovědět

Neškemrej tu furt o pozornost.

123

Odpovědět

+Zzzzo nic ine mi ani nejde

215