Proč se Putinovi nehodí živý NavalnyjVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:6 656

Dnešní video od Voxu se zaměří na to, jakou hrozbu pro Putina a současné Rusko představuje opoziční politik Alexej Navalnyj. Co stojí za jeho otravou a dalším uvězněním? A myslíte si, že z toho může vyváznout živý?

Navalného dokument o Putinově paláci najdete u nás s českými titulky.

 

Přepis titulků

19. srpna 2020 ruský politik Alexej Navalnyj natáčel pro svou kampaň toto video. Byl na Sibiři, na jednom z mnoha míst, kde se za 3 týdny konaly obecní a krajské volby. Ale sám nekandidoval, nabádal lidi volit proti vládnoucí straně Jednotné Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Spolu si rozebereme, jak můžeme zvítězit nad tou nenasytnou ropuchou, Jednotným Ruskem.

Dokud se jí nezbavíme, nemáme šanci na normální život. Podobných videí už udělal spousty a obvykle nasbírají miliony zhlédnutí. A právě tato schopnost oslovovat lidi na internetu Navalnému pomohla stát se tváří ruské opozice. Když vše na Sibiři zařídil, nasedl do letadla směr Moskva. Ale letadlo náhle přistálo v Omsku, Navalnyj byl otráven a zkolaboval na palubě.

Vyšetřování odhalilo, že byl otráven novičokem, jedovatou, nervově paralytickou látkou, která se v 70. letech vyvíjela v SSSR. Rusko ji zřejmě použilo i roku 2018 při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Navalnyj však tento atentát přežil a zahájil hnutí, které tu dosud nebylo. Jak to udělal? A proč pro Putina představuje takovou hrozbu?

Drazí občané Ruska, drazí krajané, dnes jsem se stal hlavou státu. 31. prosince 1999 se Putin stal ruským prezidentem. Sovětský svaz se rozpadl před osmi lety a nová Ruská federace pozvolna přecházela k demokracii. Putin byl předtím agentem sovětské KGB a hlavou ruských tajných služeb. To ovlivnilo i styl, jakým chtěl vládnout.

Snažil se předělat Rusko podle vzoru KGB. Kdyby všechno na světě mohlo být natolik centralizované, uzavřené a tajné jako samotná KGB, fungovalo by to dobře. Takže aby zvýšil svou moc, obklopil se nejvlivnějšími skupinami v Rusku. A začal s médii. Policie zasáhla v nezávislých mediálních společnostech, obvinila majitele a získala pod kontrolu redakci.

Po federální televizi to byla krajská televize a pak i tištěné noviny. Jako masožravá kytka, jakmile něco fungovalo nezávisle, hned to spolkla. Tímto skryl svoje kroky před veřejností a mohl vyrazit na další důležitý prvek, ruské volby. Režim manipuloval možné kandidáty, většinou jen Putinova strana a pár falešných uchazečů schválených režimem, aby roztříštil hlasy pro opozici.

A navíc, sčítání hlasů je podvod. Takže je téměř nemožné kandidovat proti Putinovi nebo jeho straně. A tak Jednotné Rusko ovládá ústřední i krajské vlády po celé zemi. Ale hrozba pro Putina nebyli jen politici, šel i po ruských oligarších a jejich prominentních přátelích, aby vymýtil vlivné kritiky.

Od roku 2000 většinu ruského bohatství vlastnila hrstka nejmocnějších. Putin chránil ty, kteří mu přísahali věrnost, a neloajální byli buď zatčeni za domnělá obvinění, nebo záhadně zabiti. Takže nejběžnější způsob, jak se někoho zbavit, je obvinění ze zpronevěry. Bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij byl obviněn ze zpronevěry. Ruský magnát Boris Berezovskij usvědčen ze zpronevěry. Bývalý ruský podnikatel, obžalovaný ze zpronevěry, Nikolaj Gluškov, příčina smrti stále nebyla objasněna.

Takto se využívá justice. S právem na své straně se Putin za deset let obklopil nejmocnějšími prvky ze všech stran. A všechno drží pohromadě díky korupci. Korupce je základní prvek režimu. Není to neschopnost toho režimu ani jeho brzda, je to jádro celého režimu.

Podle zprávy se v důsledku korupce v Rusku ztratilo přes 400 miliard dolarů mezi lety 2000 až 2008. Ale Putin ovládá média, takže se většina utajila, než mladý právník Alexej Navalnyj vymyslel, jak na to. Jak se krade ve Transněftu. Toto je důležitý příspěvek. V roce 2006 si Navalnyj založil blog, kde psal o korupci. V roce 2010 uvedl, že byly ukradeny nejméně 4 miliardy dolarů ze státní přepravní společnosti Transněft.

A předložil důkaz. Koupil akcie společnosti a získal interní dokumenty, které ukázaly, že vládní peníze proudí na offshorové účty představitelů Transněftu. A to byl jen začátek, Navalnyj brzy zveřejnil vyšetřování korupčních ropných projektů, obchodů s pozemky a podvodů ve státních bankách oligarchů a politiků. Svými příspěvky na blogu Navalnyj obcházel státní média, odhaloval korupci i Putinův režim, jak to Rusové ještě neviděli.

A ještě si tím dělal jméno. Korupce je dle něj poznatelná věc, můžete se o ní učit, organizovat ji. A znovu, měli bychom ji brát vážně. Víte, co jsem si řekla? Myslím, že teď v této zemi máme skutečného politika. Roku 2011 vypukly protesty, když Putinova strana získala většinu parlamentu navzdory zprávám o volebním podvodu. Byly to největší demonstrace, kterým Putinův režim čelil, a Navalnyj byl jedním z organizátorů.

Vycházel ze svého vyšetřování a veřejně se stavěl proti korupci. Ukradli hodně hlasů, je to očividné, očividný podvod. Očividná drzost, už to nebudeme tolerovat. Do ulic vyjdou miliony. Státní televize protesty ignorovala, i když policie zatkla více než tisíc lidí a stíhala organizátory.

Jeden z nich byl zatčen, několik jich přinutili emigrovat, jednoho zabili, Borise Němcova, a Navalnyj byl poslední na řadě. Postupně si rozvinul talent na organizování protestů a získal dost příznivců. Roku 2013 kandidoval na primátora Moskvy, což vyvolalo kontroverzi. V minulosti se účastnil ruských nacionalistických pochodů a vulgárně se vyjadřoval o ruských menšinách. Ale lidi stále přitahovalo poselství jeho kampaně.

Máme tu vládu zlodějů, která není efektivní, a je u moci, protože my jen krčíme rameny a věříme, že to nejde změnit. Já věřím, že můžeme všechno změnit. Státní televize jeho kampaň nevysílala, a tak spoléhal na mítinky, crowdsourcing a armádu dobrovolníků. Ale v nejlepším byl zatčen na základě vykonstruované obžaloby ze zpronevěry a odsouzen k pěti rokům vězení.

Jeho příznivci při protestech zaplavili ulice. Nakonec jej na kauci propustili, ale volby nevyhrál, skončil na druhém místě. A dál odhaloval korupci ve videích na YouTube, třeba tady z roku 2017 o bohatství Putinova spojence Dmitrije Medveděva. Dača v Pljosu, rezidence v horách, zděděný dům v Kurské oblasti se zemědělským podnikem, dům v Rubljovce, vinohrady, staré paláce.

Videa měla velký dosah a zažehla další sérii protestů. Navalnyj zrovna znovu kandidoval, tentokrát proti Putinovi na prezidenta. Já jsem lepší volba než Putin už jenom proto, že vám ušetřím peníze. Podle očekávání režim jeho kandidaturu zamítl kvůli obviněním ze zpronevěry, čímž jen ukázal, jak zmanipulované jsou volby i ruská justice. Ale v roce 2020 Navalnyj zjistil, jak si naklonit celý volební systém. Nazval to Chytré volby. Místo toho, aby si opoziční hlasy rozdělili loutkoví kandidáti, Navalnyj určil jednoho a pobízel lidi, aby volili stejného, i když je kryl Putinův režim.

To chce neuvěřitelnou dávku veřejné důvěry i charismatu, abyste lidi sjednotili u voleb bezvýznamných kandidátů, ale když na to seženete dost lidí, může se to skutečně vyvinout v účinný odpor. A to Kreml děsí. V té době byl Navalnyj podle některých průzkumů druhým nejpopulárnějším politikem v Rusku, zatímco Putinova obliba klesala kvůli stagnující ekonomice.

To z Navalného udělalo hrozbu a vysvětluje to, proč asi byl otráven víc než jednou. Byl zvláštně nemocný a jednou byla nemocná i jeho žena Julija. Hledali asi příležitost, správné místo a čas a nakonec ten plán byl skoro dokonalý.

A podle mě čekali, že se ho zbaví. Ale nezbavili. NAVALNYJ PŘEŽIL ÚTOK Po útoku na Sibiři se zotavoval v německé nemocnici a zázrakem přežil. Po pár měsících se vrátil ke svým vyšetřováním. Loni v prosinci oklamal agenta, co ho otrávil, aby mu řekl, jak to udělal. Dobře, jakou jste zvolili metodu? - Provedli jsme…

- Co jste konkrétně provedli? Aplikovali jsme roztok tak, abychom nezanechali žádné stopy. Potom se v lednu vrátil do Ruska s vědomím, že bude zatčený. Policie ho zatkla na letišti za porušení podmínky za zpronevěru z roku 2014. Ale po jeho zadržení jeho tým vydal další video, tentokrát přímý útok na Putina. Nejutajenější místo v celém Rusku, Putinův palác u Gelendžiku. Vladimir Putin se vidí jako ruský car a podle toho to vypadá. Celkem má přes 100 milionů zhlédnutí.

Jeho příznivci zaplavili ulice ve více než 100 městech v Rusku. Za pár dní Navalného odsoudili ke dvěma letům a osmi měsícům vězení, což vyvolalo ještě více protestů. Policie zatkla více než 5000 lidí a státní média to bagatelizovala. I když je Navalnyj opět ve vězení, jeho hnutí v ulicích stále pokračuje. Po 10 letech odkrývání Putinova režimu se mu možná podařilo vytvořit hnutí, které může přečkat jeho uvěznění.

Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to neni nahodou dneska na hlavni strance ze ne?

02

Odpovědět

Rad by som si pozrel z tejto serie aj diely "Preco sa Matovicovi nehodil zivy Lucansky" a "Preco sa Zelenskemu nehodil zivy Gonzalo Lira".

05

Odpovědět

Pochybuju, že kdyby se ho chtěl Putin zbavit, tak by to tenhle šášula přežil.

28

Odpovědět

Už aspoň ruskí trotlovia vidia prečo chce Putin svoj vlastný internet.

31

Odpovědět

To vypádá, že už i tu jsou nafarmení trolové z Ruska .. myslel jsem, že jsou jen v komentářích na novinkách ..

91

Odpovědět

VOX (tvurci videa) mam celkem rad, ale jak si snadno sami muzete overit, prezentuji naprosto mainstreamove narativy, pokud jde o Putina a prezidenty USA. Kazde takove video ma na youtube kanale Vox tech mínusů oproti plusům v hrůzném poměru. Na to by samozrejmw slo odpovedet, ze to minuskuji dezinformovani lide. Ok. Ale ti, co tohle reknou zpravidla o tematu vedi malo a pouze to z mainstreamu. To mainstream spojil zakeenou vrazdu smrticim novicokem s bilym konem Navalnym. Stokrat opakovana lez se stava pravdou a tak KONSPIRACNI TEORIE o otraveni Putinem je akceptovana verejnosti a i zde to zmini jako fakt. To same ta udajna vila. Vite, ze neni v Putinove vlastnictvi? Urcite je to oligarcha a ma kolem sebe podobne lidi, ale tohle je ciste odvadeni pozornosti pro naivni konzumenty mainstreamu.

A jak tu uz bylo zmineno, o dosluhujícím Bidenovi zde na vč a i slovo kritiky (pritom uz stacil udelat apoustu legracnich prereku a nesmyslnych vet (zkuste youtube), padu na schodech, v zivem vystupu ho komisarka utnula, oslovil viceprezidentku jako pane prezidente.... Nemyslím si ovšem, že je to vina vč, tohle nikdy nebude prezentovat mainstream, napŕ. Oliver jistę nebude mluvit o tom, jak si Biden kalil do ust, kdyz sam kritizoval prima narizeni prezidenta a ze to pry delaji jen diktatori a pak jich po zvolení sam uskutecnil nekolik desitek? Tohle proste pozornost v mainstreamu nedostane. Tot me vzsverleni pro kolwgu, co zminoval, ze tohle VČ vynechava, ti to delaji spise nevedomky, protoze toto jiz jde mimo mainstreamove mysleni.

56

Odpovědět

Uf, Niekto príliš pozerá CNN a Tv Nova? Tomuto ľudia český/slovenský vážne veria?

328

Odpovědět

Ne, tady věříme tomu, že Putin je vlastně oběť a Rusko je místo posledního vzdoru, proti západnímu, konzumnímu, (dosaď si dle libosti), stylu života kde neexistuje korupce a vše je skvělé a všichni jsou spokojeni...

322

Odpovědět

no vysvetli nam to ty fejsbukovy politolog, co pisali hlavne spravy a kokotleba

72

Odpovědět

neočakávam od trolla rozumnú odpoveď ale ako to že v Rusku test na otravu vyšiel negatívny a po prevoze do Nemecka ten istý test pozitívny ?

31

Odpovědět

Borec borcu Navalnyj.

186

Odpovědět

Obávám se, že v brzké době Navalnyj zemře na "koronavirus", nebo alespoň tak to budou Rusové předkládat. Nakonec na to Putin přišel, jak se ho zbavit, aniž by z něho udělal mučedníka...

73

Odpovědět

Myslím, že ve vězení má paradoxně větší šanci přežít. Putin by asi moc nestál o celosvětovou publicitu v případě jeho smrti za mřížemi. Horší to bude, až vyjde ven.

52

Odpovědět

+LukkulMyslím si, že místo úmrtí Navalného není tolik důležité, jeho předčasná smrt by vždycky vyvolala publicitu. Jde spíše o míru vyvolaného podezření ze strany společnosti vůči státu (Putinovi). Souhlasím, za normálních okolností by právě jeho pobyt ve vězení tuto míru zvyšoval, ale v době pandemie, ve vězení a s podlomeným zdravím z nedávné otravy? Zemřít na rozšířenou nemoc, navíc v rizikovém prostředí a v oslabeném zdravotním stavu přeci nevypadá tak nepravděpodobně.

40

Odpovědět

+MikyJediná otázka je jestli z něj budou schopni udělat mučedníka + najít nástupce.
Jinak to může být od Putina akt síly.

20

Odpovědět

+MikyUrčitě souhlasím, že o místo tolik nejde, spíš o to, aby v případě smrti kritika zbyl prostor pro spekulace, protože podezření ze strany veřejnosti už se nevyhnou nikdy. Ale pořád mi přijde, že smrt ve vězení i za současných okolností je situace, kde prostor pro spekulace není tak velký.

10

Odpovědět

Protože někoho srazit autem, případně si objednat zastřelení už dávno není in, daleko lepší je udělat několik vtipných pokusů, kdy se o dotyčném bude měsíce psát, že se jej snaží Putin zabít...

02

Odpovědět

No kez bychom stryce Vladimira prestali podporovat i my z hradu a z premierskeho kresla

332

Odpovědět

Chces aby sa z ruska stal imigrantsky raj? Nacionalista v cele ruska znamena co, ze uz europa nebude dostavat plyn tak lacno... Ako je cesko slovensko zavisle na nemeckom ekonomickom cecku?....

18

Odpovědět

+dksaldChceš říct, že Rusko "nějak zázračně" zbohatne a stane se magnetem pro migranty, kteří prostě hledají snadný a lehký život?

Chceš říct, že ruské modelky a tenistky se přestěhují z Floridy k Azovskému moři?

Evropa se sice koupe v ruském plynu, ale stejně tak se může koupat ve venezuelské/venezuelském ropě/plynu, nebo kanadské štěpce (vlastně energetické dřevo).

51

Odpovědět

+LL - jaký plynovod máme z Venezuely?

Ročně jen ČR spotřebuje 8,5 miliardy m3 zemního plynu, pelety mají poloviční výhřevnost než zemní plyn.
Pokud byste jej chtěl nahradit peletami, musel byste sem nějak přepravit přes půl milionu lodních kontejnerů naplněných nimi, největší kontejnerová loď jich uveze 10'000, takže byste jich ročně musel vypravit 50 :-) Cesta z USA do Evropy trvá měsíc, takže by vám muselo jen pro zajištění pelet pro ČR pendlovat minimálně deset největších kontejnerových lodí.

01

Odpovědět

+dksaldNebo že aspoň ruští a ukrajinští skladníci opustí pražské paneláky, protože bohatý národ znamená silnou dopravní síť, což je zase příležitost pro logistická centra (bohatí se prostě rádi prezentují "avokády z Mexika" a "kaviárem, či lososem ze severních moří")

21

Odpovědět

Navalný si při covidu stříknul do trenek a pokusil se to využít toho k zastavení Nor streamu.
A obětoval u toho i vlastního doktora.

434

Odpovědět

škoda že ty jsi nebyl stříknut do trenek

10