8 okamžiků Volodymyra ZelenskéhoVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:7 039

Volodymyr Zelenskyj je bezesporu hrdinou dnešní doby. Jak se ale dostal tam, kde je a co předcházelo jeho dnešnímu já? Ve videu postupně hovoří:

Popisy ve videu obsahují příliš mnoho textu a zobrazují se jen krátce, proto jejich plný přepis uvádím i tady:

  • V roce 2015 produkoval a hrál v oblíbeném televizním seriálu Sluha lidu.
  • V roce 2019 spustil Zelenskyj svou kandidaturu na prezidenta Ukrajiny.
  • V roce 2019 vyhrál Zelenskyj volby díky ohromujícím 73 % hlasů.
  • V průbhěhu 2020 a 2021 klesá jeho popularita kvůli řadě skandálů a porušeným slibům.
  • V roce 2022 se u ukrajinských hranic shromáždilo více než 100 000 ruských vojáků, Zelenskyj zlehčuje riziko invaze
  • V únoru 2022 Rusko napadlo Ukrajinu.
  • Nejprve vedení Evropy s pomocí Ukrajině otálí.

Poznámka k překladu:

  • Pandora Papers: mezinárodní projekt více než šesti set investigativních novinářů, který v říjnu 2021 zveřejnil skrze Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů dokumenty o obcházení daně, daňových únicích a praní špinavých peněz skrze přesuny kapitálu do daňových rájů, kterých se dopouštějí stovky miliardářů a vysoce postavených politiků. Více na Wikipedii.

Přepis titulků

OSM OKAMŽIKŮ, KTERÉ DEFINUJÍ VOLODOMYRA ZELENSKÉHO Zelenskyj byl na Ukrajině bezpochyby nejuznávanějším a nejúspěšnějším komikem. Jeho vlajkovou lodí byla pravidelná komediální show. Nebylo to nic, co by se dalo nazvat vysokým humorem. Řekla bych, že šlo o dost primitivní humor a poměrně sofistikované střílení si z politiky. Prostě opravdu vtipně a chytře stíral ukrajinské a ruské politiky, v mnoha ohledech jde o společný kulturní a politický prostor.

V roce 2015 produkoval a hrál v oblíbeném seriálu. A je tu koho volit? Vždycky je to menší ze dvou kreténů. A takhle je to už celé roky. Nic se nezmění. A víš proč? Protože ty i já znova zvolíme nějakého sračkouna. Víš, že je de… Sluha lidu je dobrá show.

Opravdu vtipná. Je o učiteli dějepisu, který se díky virálnímu videu stane prezidentem. Tohle je obyčejný člověk, který se náhle dostane k moci v celé zemi. Má srdce na správném místě, ale vše je proti němu. Korupce, kam se podíváš. A on – prostě chce změnit zemi. Skoro jako by na obrazovce ukázal, jakým by byl prezidentem. Myslím, že to v podstatě byl jeho volební program. V roce 2019 spustil kampaň na prezidenta Ukrajiny. Zdá se mi, že staří politici žijí podle jednoduchého principu.

Nikoho se na nic neptej. Hodně slibuj. Nic nedělej. Půjdu na to jinak. V podstatě lidi žádá o zaslání pěti hlavních problémů, které vidí na Ukrajině. Můžete tomu říkat crowdsourcing politického programu. Celou jeho kampaň tvořila řada videí. Místo profesionálního videa, které mohl klidně natočit, natáčel krátká selfie videa. Skvěle dotváří image netradičního člověka proti establishmentu.

Jeho program byl dost vágní a prázdný. A zabralo to. Volby v roce 2019 vyhrál ohromujícími 73 % hlasů. Děkuji všem Ukrajincům, ať jste kdekoliv. Slibuji, že vás nikdy nezklamu. Všem postsovětským zemím: Podívejte se na nás.

Všechno je možné. Ve svém vítězném projevu řekl, že je naděje na změnu nejen pro lidi na Ukrajině, ale pro všechny, čímž samozřejmě narážel na Rusko. Myslím si, že tohle mu Putin nemůže zapomenout. Nikdo neví, co si Putin myslel. Vedení Ruska si pravděpodobně myslelo, že je nezkušený a nový.

Tohle je naše šance. Domnívám se, že Zelenského vnímal jako velmi snadného partnera, kterého zvládne obehrát. Upřímně řečeno je strašidelné se na to teď dívat. 2020 a 2021: klesá jeho obliba kvůli skandálům - Myslím, že je vysoká pravděpodobnost ukončení války. - Kdy? Kdy? Jakmile to bude možné. Já…

chci věřit, že to bude letos. Prezidentství bylo definováno soustavným a prudkým poklesem popularity. Řeč je o hodnocení kolem 30 a dokonce až 20 %. Souviselo to s několika problémy. V otázce míru nebyl žádný pokrok. Existovaly náznaky, že jeho společnosti byly uvedené v Pandora Papers. Snažil se v úřadu prezidenta získat více moci, čímž Ukrajinci pohrdají. Začal ostře zasahovat proti opozici. Ohromně se měnil a stával se z něj silný muž.

Lidé ho viděli, jak sklouzává k obvyklému způsobu chování na Ukrajině. Lidé to nevnímali jako úspěšné působení ve funkci. 2022: ruští vojáci u ukrajinských hranic Jsem ve spojení s prezidentem Litvy a ostatními lídry. Média to líčí tak, že máme vojáky na cestách, že tu máme mobilizaci, že lidé někam odchází. Tak to ale není. Netřeba panikařit. V tomto klipu se odehrává tisková konference pro zahraniční média.

Zelenskyj se snažil hrozbu bagatelizovat, ale také vysílal matoucí zprávy. Tato válečná očekávání přiměla mnoho investorů opustit Ukrajinu. A to pro prezidenta Zelenského bylo samozřejmě nepřijatelné. V týdnech, které předcházely krizi, z hlediska komunikace neodvedl příliš dobrou práci. V únoru 2022 Rusko napadlo Ukrajinu. Dobrý večer všem.

Lídr strany je tu, vedoucí kanceláře prezidenta je tu, Předseda vlády Šmyhal je tu, Podoliak taky, prezident je tu také. Jsme tu všichni. Na začátku války panoval strach a podezření, že by mohl kapitulovat, že ustoupí, dostane strach. Bylo to vnímáno tak, že kapitán neopouští loď. Od té chvíle lidé pochopili, že se nevzdává. A miliony Ukrajinců jsou připraveni bojovat.

Ano, byl to zlomový okamžik. Když se podíváte na video, kde Zelenskyj třeba v lednu mluví se západními médii, a video Zelenského stojícího na ulici Kyjeva, může se zdát, že jde o dvě různé osoby. Když ho ale porovnáte se Zelenským z 2019, kdy kandidoval na prezidenta, je to stejný muž. Co se týče stylu, toho, jak je upřímný a otevřený, jako by se uzavřel kruh.

Vrátili jsme se k Zelenskému z roku 2019, kterého lidé volili. Nejprve vedení Evropy s pomocí Ukrajině otálí Bez vás bude Ukrajina sama. Prokázali jsme naši sílu. Dokažte, že nás neopustíte. Jeho projev v Evropském parlamentu byl opravdu úderný. Během překladu pro členy Evropského parlamentu slyšíte, jak tlumočník potlačuje během překladu Zelenského slov slzy.

Tohle se ještě nestalo. Bojujeme. Jen za naši zemi. A naši svobodu. I přesto, že všichni občané naší země jsou nyní blokováni… Ten okamžik byl velmi emotivní a syrový. Myslím, že to pomohlo změnit mnoho názorů v Evropě. Musí pochopit, že pro Ukrajinu je to bitva o její existenci.

Říká i to, že pokud Putina zastavíme na ukrajinské hranici, - všichni budou v bezpečí. - Jeho apely na Evropu byly opravdu působivé a vedly k tomu, že nebylo možné morálně a politicky zůstat stranou a nepodpořit Ukrajinu. Dnes se mu hodí zkušenost člověka, který celý život pracoval s publikem. Rozhodně ví, jak zaujmout publikum, jak upoutat jeho pozornost, jak udělat show.

Pravděpodobně nebyl nejlepším prezidentem v době míru, ale byl velmi dobrý na začátku války, kdy vytvořil naději, sjednotil národ a… byl hybnou silou k odporu. Už není prezidentem. Je vůdcem národa. Vím to, ptala jsem se lidí na Ukrajině a ti to považují za přesvědčivé. Vidět ho zůstat v hlavním městě, v Kyjevě, bylo pro mnohé Ukrajince opravdu inspirativní.

Něměli bychom zapomínat na to, že existují tisíce obyčejných Ukrajinců, kteří denně prokazují větší statečnost. Neozbrojení civilisté se snaží zastavit tanky holýma rukama. Tento duch obyčejných Ukrajinců inspiruje i Zelenského. Dokázal, že je hoden národa, který vede. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

naivky snad nemyslite vazne ze hrdina

52

Odpovědět

Ked zjednodusime dialog medzi Zelenskym a Zapadom, tak to vyzera asi takto:
Zelensky: "Urobil som a dal som vam vsetko, co ste chceli. A teraz ma v tom nechate sameho?"
Zapad: "Keby si studoval poriadne modernu historiu, tak by si vedel, ze tak to robime s kazdym."

Zelensky je naivka, co si myslel, ze tentokrat to bude inak, ze jemu sa to stat nemoze.

1020

Odpovědět

Tak to byl velice dojemny pribeh, ktery mi otevrel oci. Jestli jsem to dobre pochopil tak on byl zprvu plny idealu, jak zmeni Ukrainu - zadna korupce, nicnedelani atd.... Ale jak to tak v politice byva, jakmile zapadl mezi tu politickou pakaz, tak se znej zacal stavat stejny hajzlik, nez vsak prepadnul pres hranu definitivne, tak prisla valka a on se zas stal tim starym dobrym Zelenskym - coz zni jako story z nejake pohadky ci legendy, tak mi nezbyva nez poprat aby zustal rovny navzdy, ve svetle techto udalosti. Jinak myslim ze valka na ukrajine potrva 3 roky - protoze druha svetova valka trvala 6 let, dneska jsou lidi o polovicku chytrejsi, cili 6/2=3

225