Měli bychom začít jíst hmyz?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:5 208

V dnešním díle AsapSCIENCE se podíváme na zoubek hmyzu. Jedli jste někdy hmyz? Chutnal vám? Nebo se hmyzu štítíte a dělá se vám při pomyšlení na jeho konzumaci zle? Podělte se s námi o své zážitky v komentářích. Na zmiňované video AsapTHOUGHT, kde kluci zkouší jíst pochoutky z hmyzu, se můžete podívat zde.

Přepis titulků

Spoustě lidí se při myšlence na hmyz udělá špatně, zvlášť pokud je v ústech, ale víte, že hmyz může být mnohem více výživný, šetrný k prostředí a dostupný než jiné potraviny? Měli bychom začít jíst hmyz? Porovnejte 100 gramů cvrčků se 100 gramy kuřecího, hovězího nebo vepřového a zjistíte, že obsahují skoro stejně proteinů, ale cvrčci obsahují více vitamínů a minerálů jako vápník, zinek a železo.

Mouční červi zase obsahují málo tuku a hodně vlákniny. To ale není jediný důvod, proč si je zařadit do jídelníčku. Zemi v současnosti pokrývá 1.3 miliardy hektarů orné půdy a 3.3 miliardy hektarů pastvin. Celkem 38 % půdy se využívá k zemědělství. Je potřeba 200 m² půdy, abychom získali libru hovězího, ale jen 15 m² půdy, abychom získali libru cvrčků.

Do roku 2025 bude navíc 1.8 miliardy lidí žít v oblastech s nedostatkem pitné vody. A přitom se 70 % pitné vody používá v zemědělství. Na produkci kilogramu hovězího je potřeba 22.000 litrů vody, na kilogram vepřového je to 3500 litrů vody a na kilogram kuřecího 2300 litrů vody. Na produkci kilogramu cvrčků je ale potřeba jen jeden litr vody. Je to proto, že hmyz je schopen se zcela hydratovat z jídla, navíc je snáze stravitelný.

80 % těla cvrčka lze sníst a strávit ve srovnání s 50 % kuřete a 40 % skotu. Navíc naše ústa hmyz dávno ochutnala. Na každých 100 g špenátu je povoleno 50 broučků jako jsou mšice, třásněnky nebo roztoči. V burákovém másle může být zhruba 30 kusů těla hmyzu, tedy hlaviček či nožiček, na každých 100 gramů.

I chmel, ze kterého se vyrábí pivo, může obsahovat 250 mšic na každých 100 gramů. Vaše letní pivo může být říznuto větším množstvím hmyzího džusu, než byste čekali. Proč tedy nejíme hmyz? V částech Asie, Jižní Ameriky a Afriky jej na jídelníčku mají. V hlavním mestě Konga jsou domácnosti, které spořádají 300 gramů housenek týdně, dohromady 96 tun housenek ročně.

Většina západního světa je zvyklá křičet znechucením, najde-li v salátu brouka. Západní kulinářská tradice se totiž vyvíjela v chladnějším klimatu, kde bylo méně hmyzu, rozvinutější zemědělství a větší hospodářská zvířata. Během kolonizace si Evropané spojili konzumaci hmyzu s barbarstvím a primitivismem, protože ji pozorovali u spousty domorodců.

Nevěděli tehdy, že hmyz je extrémně výživný. Představa konzumace hmyzu pro vás může být nesnadná, ale se vznikem nových receptů, rozvojem zpracování hmyzu a změnou našeho myšlení se možná hmyz stane superjídlem budoucnosti. Pozor, řecký jogurte a kadeřávku, máte novou konkurenci. Zhltli jsme pár brouků, vyzkoušeli několik receptů a zkusili jsme sušenky a tyčinky z hmyzí mouky, to vše v našem nejnovějším videu AsapTHOUGHT.

Taky jsme tam probírali roli a potenciál hmyzu v řešení světového hladu. Odkaz na video naleznete v popisku. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud to nebudu muset žrát živý, tak jsem pro.

121

Odpovědět

Mravenci jsou příjemně nakyslý, chrousti chutnají jako oříšky, no a ti červi chutnají po tom čím jsou krmení, když žerou hnijící maso chutnají jak hnijící maso, poku rostou třeba na slupkách o jablek, chutnají jablkově, s trochou skořice, mňamka.

60

Odpovědět

Bejt to zpracovaný na nějakou hmotu typu "šmakoun", tak to možná pozřu. Ale v jejich původní podobě by mi bylo na blití. Mám k tomu podobnou averzi jako ke šprotum a podobnejm malejm živočichům, kteří se jedí prakticky v celku. Ani na kuřete plný šlach, cév a blán se mi dvakrát nesbíhaj sliny, natož na kroutícího se červa doslova napěchovaného střevama... ňam

11

Odpovědět

prej evropa a jinej směr... francouzi sežerou všechno :D

Já bych to nedala kvůli vzhledu, je to prostě celý má to i hlavičku nožičky... červ je zase prostě červ.... ne, já to nedám :D

80

Odpovědět

nebud linej a preloz i to 2. video ;D

70

Odpovědět

Světová populace stoupá, ale né naší vinou, proč bychom tedy měli být solidární s těmi, kteří se nechovají odpovědně?

151

Odpovědět

No ona "záporná" porodnost evropy a vůbec všech civilizovanějších států světa taky není nic moc.

42

Odpovědět

+hejsekTo pochopitelně. ostatně jako každý extrém.

11

Odpovědět

Mě se líbí ta naivní myšlenka, že když začneme jíst hmyz, tak hlad na zemi zmizí a všichni budeme mít pitnou vodu ;)

Úplně vidím ty čínské továrny na hmyz do hamburgerů pro rozežrané evropany a amíky :)

190

Odpovědět

Já osobně jsem zkoušel smažené cvrčky a moučné červy a chutnali celkem dobře.

Ale když mi dali smaženého švába(ten se rozstříhává, jelikož exoskelet je příliš tvrdý) tak jsem to nedal :-D Podle rodičů chutná dost máslově, ale má mysl mi nedovolila jej pozřít.

Jo a v Praze je nějakou dobu restaurace specializovaná na hmyzí pokrmy.

50

Odpovědět

Já živé moučné červy. Chutnalo to, jako když necháte dlouho ležet hranolky v oleji. Bez chuti a hodně mastné.

Ale věřím, že s kečupem by se z toho mohla stát plnohodnotná strava :)

131

Odpovědět

Mám lepší nápad. Míň lidí = více masa pro všechny.

224

Odpovědět

to by se buď musela zavíst sterilizace nebo kanibalismus.

60

Odpovědět

+DarketahTo není problém,většina chlapů je už teď sterilní a do několika let počet lidí klesne a dokud se nám nepřestane předkládat jídlo s různejma jedama a chemikáliema tak se to nezmění.

16

Odpovědět

+DarketahAno, to je řešení! Kanibalizmus = míň lidí a zároveň víc masa pro všechy :D

300

Odpovědět

+DarketahAno, to je řešení! Kanibalizmus = míň lidí a zároveň víc masa pro všechny :D

61

Odpovědět

Jasně, pojďme napodobovat Kongo, vždyť je to tak vyspělá a civilizováná země.

1013

Odpovědět

Tím, že bychom začali jíst brouky, bychom neklesli na ekonomickou úroveň Konga.
Stejně jako jsme se tím, že jsme začali jíst polosyntetické hamburgery z pytlíku, nedostali na ekonomickou úroveň USA.

675

Odpovědět

Zas ty kraviny o pitný vodě… U těhle dvou bukvic bych takový demagogický a populistický kecy nečekal :/ Jak asi ovlivní nedostatek vody v Africe, pokud my s ní budem šetřit? Magie?

1120

Odpovědět

Nedostatek vody znamená války o vodu. Války znamenají uprchlíky. A ti, co vedou cynické řeči o tom, jak se jich to netýká, budou první, kdo s nimi začne mít problém.

137

Odpovědět

+komunardZkus si příště líp přečíst, na co odpovídáš

815

Odpovědět

Nedostatek vody může být velice brzy i náš problém. Jelikož v zemích 3. světa se pěstují rostliny, které jsou dost zásadní jako krmení pro náš dobytek. Když nebudou mít vodu, tak náš dobytek nebude mít co žrát(ačkoliv musím uznat že to je problém především USA) a my nemáme dost úrodné půdy abychom dokázali dlouhodobě uživit náš dobytek(v množství které chováme) a i sami sebe.

A to neberu v potaz absenci koření, exotického ovoce a bavlny.

44

Odpovědět

+TarylinZkus si příště líp přečíst, na co reaguješ

412

Odpovědět

+TarylinTak my vodou šetřit nemusíme.(V Evropě se příliš vedou neplýtvá, jelikož nemá potřebu zavlažovat)

Evropané(nebo všeobecně vyspělí svět) by pokud možno měl napomoct k modernizaci technologií, napomoct se správným zavlažováním a podobně.

Ne kvůli tomu, že je to hezké. Ale kvůli tomu, že se nám to hodí. Oni pro náš budou pěstovat za nějaké drobné a my budeme mít klid na své záležitosti.


Jo a promiň, že jsem plně nereagoval na tvůj komentář. Ten komentář jsem psal zároveň s reakcí na czatlantis a nějak mi splynuli myšlenky :-D

32

Odpovědět

+TarylinTyvole, tak ani napodruhý se ti to nepodařilo? Nepíšu nic o šetření vody v Africe, ani nic o budování infrastruktury v Africe, píšu jen o tom, že naše štření vodou nikomu z Afriky nepomůže

26

Odpovědět

+TarylineXe: Na tebe se asi musí jinat a tímto se předem všem ostatním omlouvám za vulgární vyjadřování, nicméně chování obdobných lidí mi prostě nedá.
Hele ty malej arogantní čuráčku, co kdybys pro jednou oprostil svou šedou kůru od řešení problémů globalizace a spíš se zaměřil na to, jak se k***a vyjadřuješ.
To ti není blbý, reagovat na naprosto srozumitelné a přesně cílené komentáře jako domýšlivej zdegenerovanej fracek?
Kazíš den nejenom sobě, ale i lidem, co čtou ty tvoje sračkojdní výplody, které tu na nás svéřepě prdíš.

102

Odpovědět

+TarylinTak jinak.
My z těch věcí spoustu věcí dovážíme. Takže složení naší spotřeby zásadně ovlivní jejich výrobu.

12

Odpovědět

A nějaký kecy o nedostatku země nebo vody, to ať si řeší někde v Indii...tady v Evropě je spíš problém s tím že je tady spousta polí, kde se pěstuje nějaká řepka, aby tekly dotace. Takže rezervy v pěstování jídla máme ještě dostatečný na to, abychom fakt nemuseli žrát brouky..

313

Odpovědět

Enormní sucha jsou už problém i Evropy. Především Španělska a Sicílie.


A moc rezerv nemáme. Jsme značně závislí na importu potravin pro živočišnou výrobu a i pro lidi. Evropa by Evropskou populaci uživila, ale museli bychom zásadně omezit konzumaci masa a to se nikomu nechce.(já se nedivím) Takže je mnohem výhodnější pomoct rozvojovým a chudým zemím dobře hospodařit. Díky tomu budou moci lépe a dlouhodoběji pěstovat potraviny pro nás(a náš dobytek) za nějaký drobný.

44

Odpovědět

+TarylinMoc rezerv nemáme? Co to jsou za hlody...Výroba vepřového už šestým rokem klesá. Období "Clo na nizozemské a německé mléko" vyprší za měsíc a 4 dny; a pak bude litr mléka za 10 korun (místo současných 15) a kostka(250g) másla za 20 korun (místo současných 30).

33

Odpovědět

Na hmyzu atd mi přijde hnusný to, že se jí úplně celej - tzn hlavička, očička, obsah střev a podobně. Zatímco když si dáte steak, tak máte jen to libový maso bez tady toho nechutnýho bordelu.

320

Odpovědět

hmmm. a co takle krvavej steak, plnej tasemnic, mňam mňam.

317

Odpovědět

+DarketahTak třeba já steaky a podobný neupravený maso rád nemám a když se to dostatečně zahřeje, tak s tím problém není...no a těch pár vajíček (mrtvých) nebo z čeho ta tasemnice roste je nula nula nic.

70

Odpovědět

+DarketahNo, zrovna u hovězího kontrolují každý kus, který se porazí. Dám příklad- v pondělí se zabíjí a vykrvuje, pak se to musí nechat několik dní uležet. V úterý přijede veterinární hygienik, vezme z každého kusu vzorek a ve čtvrtek posílá výsledky zpátky tomu hospodáři, případně velkochovu, který v pondělí zabíjel. Pokud jsou ve vzorcích paraziti, nebo příliš vysoká koncentrace hormonů apod., příslušná šarže se stáhne z oběhu. No a pokud jsou testy v pohodě, ve čtvrtek se maso bourá a prodává (buď řetězcům nebo přímo spotřebitelům). O tasemnici z hovězího strach nemám, tataráček si dám velice ráda, ale vždy si dávám pozor abych si třeba neolízla prsty, když pracuju se syrovým kuřetem, tam ji riziko nějaké kontaminace o dost vyšší...

21

Odpovědět

Co je mi po Africe a kdo ví kde, ať si žerou chrobáky, jestli chctějí, já zůstanu u kuřete s rýží a vepřo-knedlo-zela. Nehodlám si odpírat vymoženost doby jen proto, že Ungabunga z afrického kmene nemá na kuřecí vývar.

3022

Odpovědět

Nějakého cvrčka a brouka už jsem snědl otec si libuje v různých divných jídlech a upřímně i kdyby tím že to začnu jíst zachráním malá roztomilá koťátka před strašnou smrtí tak mě k tomu nedonutíte cvrčci jestě pozřít šli a byli i celkem dobří ale zbytek hnus!

32

Další