To musíte ochutnat – 6 jídel z Mijagi

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:5 661

Chris Brod vyhrál v soutěži Tóhoku 365 a vydal se na cesty po regionu Tóhoku, aby zdokumentoval jídla a speciality různých prefektur. Svou cestu započal ve své domovské prefektuře Mijagi, ale nešetřil ani místními zajímavostmi, které se netýkaly jídla.

Přepis titulků

- Od 1 do 10? - Možná 10. - 10? - 10. Jak bys to popsal jedním anglickým slovem? Spravedlivá dobrota. To jsou dvě. - Spravedlivá dobrota. - To nedává smysl, spravedlivá dobrota. Spravedlivá dobrota. Japonsko je bezpochyby domovem jedné z nejlepších kuchyní světa.

Když ne pro čerstvé, kvalitní suroviny a disciplinované kuchaře, tak určitě pro pečlivou a uměleckou prezentaci jídel. Z nějakého důvodu, i když žiju v Japonsku čtyři roky, jsem skoro neudělal žádné video o japonském jídle. Je to směšný, jako třeba cestovat na Mars a ani si tam neudělat selfie. To se teď ale změní. Před pár měsíci jsem se zúčastnil soutěže Tóhoku 365. Výherce pak dostane peníze na cestování po regionu Tóhoku, aby po jeden měsíc zaznamenával výborná jídla tohoto regionu.

Je to skvělá příležitost vám ukázat japonské jídlo. Zúčastnil jsem se a po několika týdnech jsem zjistil, že jsem vyhrál. Nevím, jak jsem to udělal, ale určitě za to může můj oslnivý úsměv. Dietu tedy odložíme. Zase. Vydáme se rovnou na cestu. Mám svůj velký fialový kufr a svůj oslnivý úsměv.

Na co čekáme? Jdeme na to. Měj se. Nejdříve si potřebuju půjčit auto. Cestovat vlakem by bylo nepraktické a také dražší. Rozhodl jsem se otočit na nejlevnější půjčovnu aut z druhé ruky a bylo hotovo. Jsou to auta z druhé ruky, tak pět let stará, a proto jsou ceny levnější než normálně. Tohle auto na 12 hodin stojí 2500 jenů.

Obvykle je to 9000, takže je to levné. Buďte prosím opatrný. To jsem vždycky. Tak vyrážíme. - Děkuji. - Děkujeme. První prefektura na mé cestě je prefektura Mijagi. Místo, kterému říkám domov, a začínáme v Sendai. Dává smysl, že začneme s tradičním jídlem Sendaie.

Hovězí jazyk. Už je to tady a máme tu malou hromádku hovězího jazyka. Vypadá to mastně. Je toho fakt hodně. Máme tady tohle, pak ještě rýži a také wasabi, které je výborné k hovězímu jazyku. A nakonec je tu polévka z hovězí oháňky. Než zkusím to ostatní, tak si to dám samotné.

Je to mastné. Hodně žvýkací. Ale výborné. Gjútan má o hodně méně tuku než jiné hovězí části, čímž je dietní a velice žvýkací. Je doprovázený polévkou z hovězí oháňky. V této restauraci dokonce najdete na stěně ponožky Clintonové a Trumpa. Je to místní jídlo Sendaie.

Zeptal jsem se svých kamarádů ze Sendaie, jak často to jedí. A prý tak jednou měsíčně. Není to obvyklé každodenní jídlo, ale jí se tak jednou měsíčně nebo jednou za tři týdny. A já to jím taky tak jednou měsíčně. Občas je fajn si zahřešit. Užil jsem si svou hromadu hovězího jazyka pod dohledem ponožek Clintonové a Trumpa, a tak jsem vyrazil do pobřežního města Išinomaki.

Přístavního město, které je teď populární, protože je bránou na kočičí ostrov, což je ostrov, kde se přemnožily kočky, vzdálený 40 minut od pobřeží. Město Išinomaki je plné komiksových postav v životní velikosti, které připomínají místního umělce Šotaroa Išinomoriho, který drží Guinessův rekord za vydání nejvíce komiksů. Jeho snem bylo vytvořit město, kde se lidé každý den setkávají s komiksovými postavami.

Jeho sen žije dál s 24 komiksovými postavami rozmístěnými po městě. Přijel jsem do Išinomaki, abych vyzkoušel místní variantu jednoho z japonských jednoduchých, ale sytých jídel. Jakisobu. Išinomaki Jakisoba je známá svou tmavou hnědou barvou. Obvykle jsou více do žluta. Když je vezmete, tak jsou k sobě přilepené.

Ale tyhle... nejsou vůbec. Je to zvláštní, protože je mám poprvé. Je divné, že jsou takhle od sebe oddělené. Jejich tajemstvím je, že jsou dvakrát vařené v páře. Jakisoba přímo znamená smažené nudle. Smažené nudle se podávají s kousky vepřového, zelím, solí a pepřem. S přílohou nakládaného zázvoru jménem Beni Šoga.

Išinomaki Jakisoba používá hnědé nudle. Nudle jsou dvakrát vařené v páře, chybí tomu obvyklá lepkavá konzistence. Tajná vychytávka, jak udělat Jakisobu lepší. Jakisoba omáčka, která je trošku sladká. Polijeme to. Jakisoba je trošku slaná, ale není tam krom toho moc chutí. Ale s Jakisoba omáčkou je to úplně jiný svět. Teď je to sladší.

Tohle jídlo se hodí k alkoholu. Ne, že bych to znal. Můžete si ho vzít i v sendviči a cpát si do pusy smažené nudle v sendviči. Bože, to bylo trapně řečeno. Večer jsem se setkal s kamarádem Rjótarem v jednom z nejlepších bister v Sendai, abychom vyzkoušeli další specialitu Mijagi. Když jsi v Mijagi, tak musíš zkusit ústřice. Ústřice, proč ústřice?

Z Mijagi pochází nejlepší ústřice Japonska. - Fakt? - Jo. Tahle restaurace je místem, kam musíš, když jsi v Mijagi. Proč tohle místo? Jejich proslulým jídlem je ústřicové vagge. - Ústřicové vagge? - Jo. Jsou to grilované ústřice pěti chutí. Pěti chutí, dobře.

- Tohle je sýr. - Sýr. - S chilli kořením. - S chilli kořením. Koktejlová omáčka se slaninou. - Tohle je česnekové máslo. - Česnekové máslo. A tohle je šnečí máslo. Je to dost šťavnaté. Hodně, hodně šťavnaté. Je to fakt přímo z moře.

Výborný, fakt výborný. V jižním Mijagi leží hora Zao. Domov plný atrakcí jako liščí vesnice schovaná v lesích. Pár kilometrů od liščí vesnice je továrna prodávající všechno spojené se sýrem. Tvrdé sýry, krémové sýry, dokonce i experimentální makeup a mýdla obsahující syrovátku. Tohle je mýdlo dělané ze syrovátky. Má v sobě syrovátku.

Není nic lepšího než potřít si obličej syrovátkou. Zastavím se v malém restauračním řetězci, který se zaměřuje na používání místních vajec ze Zao. Jmenuje se Mori no Mebuki Tamagoja, což doslova znamená Kavárna, kde rostou lesní vejce. Je domovem nejlepší japonské omelety, jakou jsem kdy měl. Jídlu se říká Omuraisu, protože je to napůl omeleta, napůl rýže. Lehká nadýchaná omeleta zakrývající hromádku rýže, kterou vykoupeme v demi-glace omáčce z dušeného hovězího.

Jedním nabráním ochutnáte nadýchaná vajíčka, rýži namočenou v bohaté demi-glace omáčce a šťavnaté kousky hovězího. Po tomhle se utlučete a pak se zase vzchopíte a chcete to znovu. Nevím, co s těmi vajíčky dělali, ale byly víc než nadýchané. Jedna věc je jistá.

Bylo to vajborné. Vajborné. Každý, kdo zná dobrý Rámen, tak ví, že ho obvykle najde v malých rodinných podnicích. I tak je tu Sendaiko, který je exkluzivní pouze pro Mijagi a má jednu z nejchutnějších a nejsilnějších polévek, co jsem v Japonsku našel. Ta polévka je fakt dobrá. Je dost hustá a chutná jako omáčka z masa.

Je tam hodně cítit vepřové. Když dojde na Rámen, tak nejdůležitější je vývar. Mám rád husté vývary, tomu se říká kotteri. Jsou dva druhy rámenových vývarů, assari a kotteri. Assari je průhledný a dost řídký. Mám radši kotteri, který je hustý. Má hodně chutí. Po tomhle už budu hodně unavený.

Až to sním, tak jenom zkolabuju na ulici. Doporučuju to nesníst celé, pokud si nechcete zničit zdraví mrknutím oka. Až budete příště v Mijagi, tak těchto 6 jídel určitě vyzkoušejte. Které byste chtěli zkusit vy? Chtěli byste si potírat po obličeji sýr? Dejte nám vědět v komentářích. Příště se vydáme do prefektury Iwate, kde se setkáme s Nacukim ve skvělé steakové restauraci.

- Spravedlivá dobrota - Spravedlivá dobrota. Věřte mi. Věřte mu. Byl by z tebe skvělý kritik. Věřte nám. Vyzkouším si vaření, Bože chraň. Jsem fakt unavenej, měl jsem jen 5 hodin spánku. A vařím poslední večeři, aspoň to tak velikostně vypadá.

Proboha. Musí to jít i jinak. Je to jak reklama na spotřebič, který vám pomůže od popálenin z oleje. Dokonce se spřátelím s opravdovým žijícím Američanem. Myslím si, že Američané jsou zdvořilejší než Britové. - Jo, jo, to bych řekl... - A jsou přátelštější. Určitě přátelštější, Britové nejsou přátelští, že? Jsou strašní, fakt hrozní.

Díky za zhlédnutí a uvidíme se příště. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Miluju Japonsko

10

Odpovědět

Tohle video mě nutí zapřemýšlet jestli nezměnit práci,

00

Odpovědět

Při sledování tohoto videa to můj počítač dost odnesl, naslintal jsem si do klávesnice. :D

160