Thumbnail play icon

Pouze v Japonsku: Nejlepší školní obědy světa

73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:4 763

Kanál Pouze v Japonsku a jeho autor John Daub nám dnes ukáže, jaké obědy bychom mohli najít v japonských školách. Vysvětlí pár faktů, jak to vůbec se školními obědy chodí a nakonec se pokusí i porovnat, jak tomu bylo dříve. V našich školních jídelnách se ještě mají, co učit...

Poznámky:
Kacuobuši – Jedná se o sušenou rybu, která se velice zdlouhavě vyrábí. Vytváří se z ní i rybí vločky používané v japonské kuchyni. (V tomto videu u noribenu.)
Spork – Příbor, něco mezi vidličkou a lžící. Toto slovo nemá český ekvivalent.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

s

30

Odpovědět

Děkuji za překlad.

V 95 letech bych chtěl vypadat jako ten pán. mluvit bez slintání, mít svoje zuby a vlasy a dokázat si na něco vzpomenout. (nevím co sem obědval včera :)
Jinak mi naopak přijde simpatické že v rámci bezpečnosti dětí na školách neudělí vyjímku vstupu cizíchosob ani pro účel natáčení, taky bychom se mohli lecos přiučit.

70

Odpovědět

Co má natáčení ve školní "jídelně" společnýho s bezpečností dětí, který by tam ani nemueli být.

04

Odpovědět

ale, ale, tady někdo opět prosazuje své politické názory Japonsko = "doplňte si sami" :)
Zas na druhou stranu, po výsledcích se takový kanál hodí. Prosím více videí o Japonsku. :)

06

Odpovědět

"Jdeme ochutnat jídlo z Japonské základky! Dovnitř nás nepustí, tak si zajdeme do stylizované restaurace a objednáme si jídlo, které ve školních jídelnách nemají (velryba). A uděláme o tom dokument. Stejně to bude každému jedno."
To je jako:
"Dnes se podíváme, jak se jezdí na velbloudovi. Bohužel tu žádného velblouda nemají, ale dostaneme koně, který bude za velblouda převlečený. Závěr? Bylo to super, nečekal jsem, že se na velbloudovi bude jezdit tak dobře. "
Neříkám, že bych si to jídlo nedal, ale tohle je fakt pakárna.

182

Odpovědět

Dali si deset velbloudů a jednoho koně, který byl velbloudem v minulosti. Takže jste buď hloupý, nebo to víte a jen se tak úmyslně chováte. Což je ještě hloupější.

36

Odpovědět

+Daniel99Ne.
Dostali deset koní, o nichž je majitel přesvědčil, že jsou naprosto srovnatelní s velbloudy, které si původně žádali.

Autor videa neochutnal konkrétní školní jídlo uvařené kuchařkami ve vybrané školní jídelně, ale jídlo v restauraci, které mělo s jídlem ze školní jídelny společný jen recept. To, že ho tam místní kuchařky uvařily chutně, ještě neznamená, že ho podle stejného receptu takto chutně připravují i kuchařky v dané školní jídelně.

A odpusťte si ty urážky.

31

Odpovědět

+jjkZachovejte ingredience a postupy, uvaříte tak, že v Alcronu to nerozeznají. Japonská kuchyně této úrovně je velmi jednoduchá, založená pouze na základních surovinách a postupech, takže v praxi jediné, co potřebují, je ve výsledku zachovat řád. Což v Čechách je těžké si i jen představit, že někdo dokáže. Japonci a Korejci ano. Což je jistě hlavně výchovou, vč. způsobu školního stravování, které Vás evidentně děsí.
Urážky mají mnoho forem. Nelze si je odpustit. I vy dva mne můžete urážet svou demagogií. Rozdíl je ten, že já jsem nikoho neurazil, jen jsem urážku postavil do prostoru jako zrcadlo. Zatímco vy upevňujete společensky diskusní normu polopravdami, což se od takto malicherných témat dostává až k těm, co se svými polopravdami manipulují s miliony lidí. Víkend budiž nám příkladem.

03

Odpovědět

+Daniel99Říct někomu, že je hloupý, není jen nastavení zrcadla... Vlastně celý zbytek komentáře je mimo mísu.
Pravdou zůstává, že je to video o školních oběděch, které nejsou ve školách ani připravovany ani podávány. Navíc obrázek i videa je dost zavádějící

30

Odpovědět

+smallshadyJe s podivem, jak někdo může psát tak inteligentně, ale přitom vystupovat jako polodementní idiot. Pravděpodobně je potřeba vystudovat "školu života" a trávit hodně času na internetu.

00

Odpovědět

+FandaA jen aby nedošlo k nedorozumění, nebylo to samozřejmě myšleno na vás, jen jsem připojil k vaší diskuzi.

00

Odpovědět

+smallshadyMáte pravdu. Respektive, prostoru pro polemiku je tu mnoho a sám před sebou bych si to obhájil, ale nezáleží na této mé "pravdě", ale na pravdě vnímané příjemci. Tedy urážlivé a hrubé to bylo a vzhledem k tomu, že přiznávám.. nikoliv úmysl.. ale to, že jsem věděl, jak to bude na většinu působit, tak se tímto omlouvám.
Nicméně to, že místo přípravy a podávání není autentické na autentičnosti samotného jídla nic nemění. Jak sám píšete, video je o školních obědech.. ne o školních kuchyních, či jídelnách.

01

Odpovědět

+Daniel99"Zachovejte ingredience a postupy, uvaříte tak, že v Alcronu to nerozeznají."
Takže nevaříš tak dobře jako Pohlreich jen proto, že nakupuješ ve špatném obchodě a neznáš přesný recept.
Aha.

02

Odpovědět

Dají se ty uchucovací prášky do mléka běžně koupit i v našich marketech?

Díky za překlad, zajímavosti o Japonsku beru.

20

Odpovědět

Dají.. Nevím jak dnes, ale dříve to byl hrozný hnus, co do složení,
, barvený karmínem, plný jednoduchých cukrů, stabilizátorů, apod.. Vždy jsem to až nezdravě miloval. Doporučuji si raději rozmixovat v mléku jahodu.. banán.. kokosový krém.. apod. Je to na rozdíl od toho zdravé a hlavně chuť mnohem lepší.

32

Odpovědět

Kdysi to frčelo v podobě brčka, v brčku byly ochucujici kulicky a jak jsi sal mleko skrz brcko, tak se ochutilo. Nedavno sem to jeste nekde videl, ale nikdy sem to nemel, tak nevim jak to chutna. Ja do mleka daval vzdy jen granko/nesquika a nebo med a v lete rozmixoval s jahodama ze zahradky.
Agepan je výborný, už sem ho párkrát měl. Nejvíc mi chutnal obalený v matcha prášku.

20

Odpovědět

+GimliJá si ty brčka z nostalgie koupil... jahoda je nechutně chemická vanilka je podivně sladká, možná ta čokoládová ještě ujde... to granko je fakt lepší.

00

Odpovědět

+GimliSamo že v matcha prášku, protože jinak bys nebyl cool

01

Odpovědět

+Gimlii pro Daniel99:
No kakao známe asi všeci.. )
Je mi jasné že to jsou nezdravé sra*ky (bohuzel nemam rad samotne mleko), ale dám si cigaretu, kávu a pivo, tak snad nemusím vysvětlovat víc jak hledím na životosprávu.

Ráno opravdu nemám čas dělat koktejly z jahod, bananu, ananasu… . Budíček 15min před vycházkou je akorát.

02

Odpovědět

+Kafka TamuraVýkonný mixér, ovoce naporcované v mrazáku. 2 minuty včetně umytí nádobí.

10

Odpovědět

+Daniel992minuty bych mohl obětovat, to uz zni rozumeji :)

01

Odpovědět

Co vanilkovy cukr?

00

Odpovědět

Jo jo, teď se prodávají přímo ochucující sirupy do mléka. Mělo by to být v každém větším supermarketu.

00

Odpovědět

+BlabluňaÚdajně se to prodává už nějaký pátek, tak si nech svůj rádobyvtipný/"sarkastycký" blábol hodný aninepatnáctiletého pro sebe.

01

Odpovědět

+Kafka TamuraWtf :D Kde tam jako vidíš sarkasmus a vtip? Já to zjistila teprve minulý měsíc díky reklamě a jen své zjištění oznamuju. Tak se uklidni, ať ti nepraskne žilka. Za dobrotu na žebrotu, fakt že jo.

20

Odpovědět

Daju tam veterana z japonska, ktory rozprava o jedle a akoze tazkych casov. Mali ukazat ako nicili cinu pocas vojny. A ako si zili cinania a co jedli.

412

Odpovědět

Ďakujem za preklad. Ocením každé video o Japonsku. :)

53

Odpovědět

Chris Brod je lepší.

12

Odpovědět

V překladu je chyba hned na začátku v 00:51 a 00:55 first floor není první patro ale přízemí a second floor je první patro, anglické číslování v domech počítá podlaží nikoliv patra, takže ta školní třída je v prvním patře té restaurace.

Pokud se podíváte pozorně na ten záběr z kuchyně tak v pozadí uvidíte chodit lidi po ulici a vchodové dveře.

30

Odpovědět

Děkuji za připomínku. Je to pravda. Opraveno.

10

Odpovědět

Japonsko má jedny z nejlepších a nejzdravějších školních obědů na světě. Například Agepan, rohlík smažený ve friťáku a oplácaný cukrem, aby žáci do sebe dostali více kalorií za malou cenu, je názornou ukázkou zdravého přistupu. V japonských školních jídelnách děti nemají na výběr. Nemáš dneska chuť na dušenou chobotnici? Smůla. Neodejdeš, dokud ji nesníš. Zapij ji mlíkem. A ne, vlastně tam ani jídelny nemají, sedíte ve třídě.

Hele, moje školní jídlena na základce sice měla své mouchy, ale vlastně jsem za ni rád...

174

Odpovědět

ked uz ty levicacke hovado vytykas japoncomm, neco zle, tak je to zlr=e

25

Odpovědět

Každý systém má svoje plusy i mínusy, ale třeba co se týče kvality jídla, tak mi to přijde jiné oproti jídelnám tady. A zrovna ten agepan je prostě tradiční, tak ho nevyškrtnou z jídelníčku. Upřímně naší tradicí je často uho... A to že někomu něco nechutná a on to stejně musí sníst, tak to je zase věc názoru. Je to dobře? Nejsou zase vybíraví. Je to špatně? Blbě jim z toho asi nebude. A obecně, že nejedí v nějaké jídelně je další prvek. Je známo, že japonské školy nemají uklízečky, protože děti mají služby, takže se starají o svoje okolí. Jiný kraj jiný mrav.

82

Odpovědět

Japonsko má jedny z nejlepších a nejzdravějších školních obědů na světě.. protože Japonsko má jedny z nejlepších (subjektivně) a nejzdravějších (objektivně) kuchyní na světě. To že v každé kuchyni je nějaké "šílené" , nezdravé, tradiční jídlo na věci nic nemění.
Výběr je také, ve videu mluví nejspíš o dřívějších dobách. A to, že jídlo sníst musí a jí ho ve třídě.. a co více, dokonce se sami vzájemně obsluhují a uklízí po sobě.. tomu říkám tedy velké negativum.. tak velké, že bych ho zavedl plošně i u nás.

44

Odpovědět

+Daniel99Hele kámo, úžasné systémy, kdy lidem stát nařizoval co musejí žrát už tady byly. A já je rozhodně nechci zpátky! A že je to zdravé a prostěšné? A co je k***a komu do toho, co člověk jí a pije? Potažmo co je do toho nějakému státu?

20

Odpovědět

1:15 Koukejte na tu tabuly.. :-)

21

Odpovědět

Promiň, opraveno. ;-)

10
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK