Pobyt v tisíc let starých lázních

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 444

Chris Broad se na podzim vydal do japonského lázeňského města Akiu v prefektuře Mijagi, kde se mimo jiné podíval i do palírny whisky a jediného vinařství této oblasti. Po takovém množství alkoholu už na něj čekal jen onsen, horký pramen. To si alespoň myslel, než jeho společník Rjótaro využil situace...

Poznámky k překladu:
Futon – tradiční matrace, na které se spí na zemi
Nihonšu – jiný název pro saké, japonské rýžové víno

Odkazy z popisku:
Lázeňské město Akiu
Sakan Ryokan – místo, kde přespávali
Ryokusuitei – japonské zahrady
Vinařství Akiu
Palírna whisky Nikka

Přepis titulků

Otázkou, na kterou se mě často ptáte, je, kdy je nejlepší doba na návštěvu Japonska? Lehko se na to odpovídá, protože nejlepším časem je konec září až začátek listopadu. Než o tom jen mluvit, tak vám ukážeme, proč je podzim tak extra. Navštívíme tisíc let staré lázně 30 minut od Sendaie. Přidá se k nám výjimečný řidič Rjótaro. Vším nás provede. Řidič?

Řekl jsi výjimečný řidič. Výjimečný a řidič nemůže jít dohromady. - Jsi dobrý řidič. - Není dobrý nebo špatný řidič. Řidič je prostě řidič, proboha. Nejdříve zamíříme do Nikka palírny whisky. Jedna ze dvou Nikka palíren a je zrovna v Sendai. Potom se podíváme na vinařství, které je jediným tady v Mijagi. Otevřeli před dvěma lety a já si to asi moc neužiju, když řídím.

To je nevýhoda když jste skvělý řidič. Žádné drinky pro Rjótara, ale my můžeme pít. Když říkám my, tak tím myslím já. Lázně, whisky, víno a ano... je to hodně alkoholu. Cítím další znepokojující plán mě zabít alkoholem v lázních. Nebudu si stěžovat, protože je to skvělý způsob smrti. Má oblíbená věc na Nikka whisky, krom chuti, je logo.

Je to Skot s plnovousem. Už jsem potkal Skoty a opravdu tak vypadali. Dobrá věc na této palírně je, že můžeme ochutnat. Za chvilku bude ochutnávka. Kolik je tady sudů? - Je tady stovka sudů. - Stovka? A takových budov tady mají 25. - 25?

- Jo, 25. Tady je jedna a je jich ještě 24. A 100 krát 25 je 2500 sudů. Dobrá matika. Je to jako trezor, obrovský trezor. Musí, když jsou tu tak dlouho. Hodně z nich tu je třeba 12 let nebo i víc. Jen ta představa, že tyhle sudy poputují do sklenic po celém světě. Odpočívajícím lidem s whisky v rukou. - Připraven na ochutnávku.

- Ano, plně připraven. - Pojď dál. - Páni. Vypadá to jako lepší přednášková místnost. 55 %. 55 %? - Ani jsem nesnídal. - Lepší než ranní káva na probuzení. Chuťové pohárky mi vzplály. První věc, co jsme dnes zvládli, že? Pití whisky, pak vinařství, při večeři saké a pak se utopím v onsenu.

- Přesně tak. - Jen tím, že budu tak moc pít. Už jsem byl v hodně saké lihovarech a přišlo mi to prostě nudné. Jen vás vezmou do temné místnosti a řeknou, že tady dělají nihonšu. Tohle ale bylo skvělé, ochutnávka výborná a ta vůně whisky, když nemůžete pít jako Rjótaro. Sklad se sudy vypadal taky úžasně. Skvělá exkurze. Doporučuji milovníkům whisky a teď je čas na víno. Bude to fakt těžký s tím, kolik whisky jsem vypil.

Nepřijde mi to jako dobrý nápad. Vinařství Akiu založil roku 2015 architekt a podnikatel, Čikafusa Mori. Po ničivém cunami, kdy pan Čikafusa viděl zkázu svých budov, rozhodl se pomoci region obnovit. Všiml si, že region má nadbytek dobrých potravin, ale chybí mu dobré víno, a proto navrhl a postavil první vinařství v prefektuře Mijagi. Vybral si Akiu pro ideální klima s údolím plným horského vzduchu pro lepší zrání hroznů.

Když jsem dorazil, tak k mému překvapení prodávají i cider. V Japonsku je to obzvlášť vzácné a neváhal jsem ho vyzkoušet. Před nedávnem tento cider vyhrál cenu v první cider soutěži, Fudži cider utkání v Tokiu. Tohle Dolce vyhrálo stříbro a tady Brute zase bronz, což je ohromující, protože fungujete rok, dva. Ohromující.

Co je tajemstvím vašeho cider úspěchu? Tajemstvím jsou ty nejlepší jablka. - Od lokálních farmářů? - Ano. Je to o kontrole kvality, že? Vypadá to, že vím o čem mluvím, ale nevím. Jen si užívám cider. - Prostě miluje cider. - Jo, jsem plný whisky a cideru. Což není dobrá kombinace. Akiu je taky lázeňským centrem s rjokany, japonskými tradičními hostinci.

Do svých zahrad dávají spoustu úsilí a tahle není výjimkou. Tohle je hotel Rjokusuitei a tahle úžasná zahrada je hned vedle. Plná bambusových hájů, potůčků a říček plných koi kaprů a je to tu velice oblíbené na podzim. Jen tak si užívat všech těch barev. Je to tu oblíbené i na jaře kvůli kvetoucím sakurám. Můžete vidět, proč si lidé sedají k oknům a jen pozorují zahradu. Je to krásné místo na procházku, odpočinek a obdivování ročního období.

Rovnou do hotelového pokoje. Jsme v 11. patře rjokanu. Máme překrásný výhled na Akiu. Je to dost velký na rjokan. Obvykle mám jen jednu místnost. Ale dneska, když se podíváme sem... Tohle je pro mě docela vzácnost. Obvykle v rjokanu dostanu futon.

A spím na zemi Tady je ale postel. Jsou tady dvě, chtěl bych zdůraznit, že Rjótaro má vlastní pokoj. Naštěstí tu se mnou nebude, protože chrápe. Hrozný. A velký stůl, u kterého si můžu užívat výhledu. Tento rjokan má i onsen, teplé prameny. Je zabudován do řeky, takže se těším až si to prohlédneme. Ale jo, tohle je vůbec nejlepší výhled z rjokanu.

Je to krásný. Jsem na svém pokoji a Rjótaro je ve svém. Budeme mít za hodinu večeři, ale mám hlad a aniž by Rjótaro věděl, tak jsem se vplížil do Lawson's a koupil si kuřecí špíz. Hurá. Užiju si to. Popravdě už jsem plný vína a whisky. Ještě jsem vám zapomněl ukázat klíč k pokoji. Je masivní, koukejte. Ten klíč je obrovský. Je to klíč jako ze Silent Hill.

To je směšný. Užiju si tohle kuře a pak hurá na večeři. Tohle je první ze dvou, co sním. Jo, nesuďte mě. Byl to dlouhý den plný pití, ale konečně jsme u večeře. Vypadáš víc stylově než já. - Ale mám lepší triko. - To vytahané kýčovité triko? Nepomlouvej moje zboží.

Už mám dost toho, jak furt mluvíš o těch pitomých tričkách. Tím skončíme a máme tu sezónní množství jídel. Je tu všechno. Tohle je mořská pražma a různí měkkýši. Věc, která vyčnívá, je mísa sezónních hub. Všechny druhy hub, co existují. Ty potom později dáme uvařit do tohohle hrnce. Pravda, houby do hrnce. Pak tu máme krabičku předkrmů.

Jo, když večeříte v rjokanu, tak nejvíce zaujmou předkrmy. Jsou krásně připraveny a složeny z malinkých pokrmů. V téhle krabičce. Jo! Co budeme za pár hodin dělat? Naštěstí tentokrát spíme odděleně. Protože chrápeš a přijde mi, že spím vedle podělanýho medvěda. Ráno vstáváme ve 4 ráno, abychom šli do onsenu.

Jdeme tak brzo, protože nejde filmovat, když jsou tam jiní zákazníci. Očividně. Onsen se otevírá v 5 ráno. Jsou lidi, co v tu dobu opravdu jdou. - Ano, jdou. - Směšný. Budeme vstávat o hodinu dříve, abychom využili situace. Snad přežiju vstávat takhle brzo. Když vstávám před 8 ráno, tak jsem v háji. Vzbudím tě.

Ty budeš v pohodě. Vstáváš ve 4 každý den. Jsi Japonec. Japonci nepotřebují spát, je to magie. Co tím myslíš? Co je na nás tak speciálního? Všichni Japonci, co znám, zvládnou spát 5 hodin denně a pak normálně fungovat. Jo, protože znáš jen lidi přes 70. - Jo, jako ty. - Všichni tví přátelé. Jsou 4 ráno a já se omlouvám za svou ranní tvář.

Naštěstí je tu špatný světlo, tak mě nevidíte. Jdu se setkat s Rjótarem v onsenu. Cítím se vlastně docela dobře, ani nevím proč. Možná je to představa toho, že se ponořím do teplého pramene. Drží mě to naživu v tuhle ranní dobu. - Támhle je. - Vítejte, vítejte. Vypadáš jako boss z videohry. - Z poslední-- - Jo, jako ten z poslední úrovně.

- Tohle je zastřešený onsen. - Zastřešený onsen? Tady je zastřešený onsen a mají ho i venku. - Venkovní onsen. - U řeky. - U řeky, jo. - Na co čekáme, jdem tam! Jdem na to! Těmito dveřmi... Krása. Nádhera, teď už popravdě chápu, proč lidé vstávají v 5 ráno, aby sem dorazili.

Jsme sami, je 4:30 a máme to tu pro sebe na celých 30 minut. Je zvláštní myslet na to, že nad námi je stovka pokojů plná lidí. A my jediní jsme tady dole. Otvírají za půl hodiny a v tu dobu přichází hodně starých lidí, protože mají rádi ranní onsen, opravdu hodně brzo ráno. Je to skvělý, jak stoupá pára a slyšíme řeku za námi, jak protéká kolem, ale nevidíme ji, protože je moc tma.

Jen ji slyšíme. Je to skvělý začátek dne. Nezvládl bych to každý den, ale skvěle se tím nakopnete. Potom se určitě ponořím do postele a prospím 6 hodin do oběda. Ne, ne. Šest hodin ne. Jen pár hodin. - Dáme si snídani. - Ne, nedáme. Ty si dáš snídani a já zamířím do postele. - Snídaně, postel?

- Dáš si snídani, kvůli dalšímu alkoholu. Dalšímu alkoholu? Další alkohol? Řekl jsi, že je to všechno. - Ne, ne. - Řekl jsi, že bude whisky, víno, nihonšu, onsen a Chris jde spát. Ne, tohle jsem nikdy neřekl. Nikdy. Tady přichází. - Pivo pro tebe. - Pivo? - Hezky po ránu. - Pivo? Ranní pivo.

Jsem jako ztroskotanec. Cítím se zle. - Mít takhle po ránu pivo. - Měl by ses cítit dobře. V Japonsku se říká, že pít pivo je luxus. Užít si volna a dovolené, o tom to je. No, dobře, luxus. A může se to. - Jaký to je? - Dobrý, jen je divný to pít po ránu. - Jak jsem říkal, je to luxus.

- Není to něco, na co bych si zvyknul a dělal to často. Jestli se zajímáte o whisky, víno, saké či sakra dobrý lázně, tak Akiu je 20 minut od Sendaie. Jestli plánujete navštívit tento region, tak naši cestu najdete v popisku. Jako vždy děkujeme za zhlédnutí a uvidíme se příště. Měl by sis na to zvyknout, pak už budeš pravý alkoholik. Povzbuzuje mě k alkoholismu, co jsi to za kamaráda? Směšnej chlap, proč ho do těch videí vůbec dávám.

- Zástěrka alkoholika. - Tohle video bude důkazem, až zemřu. U soudu tohle přehrají a soudce si řekne... - Během pohřbu. - Ani nevtipkuje, myslí to vážně. Neskutečný.

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář