Test odolnosti popelnic proti medvědůmTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:2 108
V parku Yellowstone potřebují lidé skladovat jídlo někde, kde se k němu nedostanou medvědi. V centru, které Tom navštívil, se starají o polodivoké medvědy a zaměstnávají je pro testování různých nádob – aby byl test úspěšný, musí nádoba medvědům odolat alespoň hodinu.

Přepis titulků

Když jsem přistál, letuška nás přivítala v západním Yellowstonu v Montaně a dodala, abychom nekrmili medvědy. Připomínají to tu často. Celý park Yellowstone, který začíná tady kousek, patří medvědům. Cestovatelé, kteří se vydávají do divočiny, s sebou nosí jídlo. Když správně fouká vítr, zavětří to medvěd na míle daleko. To se lidem moc nehodí, asi nechtějí, aby hladový grizzly, vážící přes tři sta kilo, prohrabával jejich kemp.

Ale medvědům to taky nesvědčí. Medvědi jsou docela chytří, pokud si některý spojí lidi a jídlo, možná bude chodit ke kempům a domům, bude agresivní. Pak bude nejspíš utracen. Nejen kvůli bezpečí lidí, ale i proto, že by to mohl učit medvíďata, pak tu další generaci a najednou se z divočiny vytratí divokost. To je první problém. Návštěvníci parku se musí řídit pravidly, třeba musí skladovat jídlo v medvědům nepřístupných nádobách, jako jsou tyhle popelnice.

Takže problém číslo dva: Jak se ověří, že něco medvědům odolá? V Centru zkoumání grizzlyů a vlků se snaží vyřešit oba problémy najednou. Místo aby medvěda, který se zajímá o pikniky, utratili, přesunou ho sem na kraj parku. Tady může pracovat jako tester nádob. Průměrně tu za sezónu naši medvědi otestují 60 výrobků. To znamená od 1.

dubna do 1. října. Zdaleka nejčastěji testujeme chladicí boxy, zhruba 30–40 kusů. Chlaďáky, které odolají medvědům, chce dneska navrhnout každý. Pak jsou to popelnice, které stávají před domem, občas testujeme i kovové výrobky. Chceme ty produkty testovat, aby medvěd v divočině nezískal odměnu v podobě jídla a prostě šel dál, zpátky do lesů, kam patří. Zdaleka nejraději mají ryby, na druhém místě je med a burákové máslo.

Také provádíme testy s granulemi a pamlsky pro psy. Často dáme do výběhu obyčejnou popelnici, aby jednou za čas medvědi jídlo za odměnu získali. Kdyby se dvacetkrát za sebou k tomu jídlu neprobojovali, proč by se snažili otevřít něco dalšího. Tak jim občas připomeneme, že se tam dají najít dobroty, aby jim otevření stálo za to. - Určitě tu teď medvědi nejsou?

- Ani jeden. Všechno několikrát kontrolujeme, dbáme na bezpečnost, máme vysílačky. Samozřejmě jsem chtěl dát kameru do popelnice, do které se medvědi určitě probojují. Nečekal jsem, že mi to dovolí, ale místní tým souhlasil, zpětně si říkám, že to bylo jasné. Vždyť ti medvědi dostanou hromadu plastu, kterou roztrhají, aby se dostali k jídlu uvnitř. Kamera v ochranném obalu jim určitě nebude vadit. A nesní ji, na to jsou chytří dost.

U popelnic medvědi nejradši používají takzvanou metodu resuscitace. Prackami ji opakovaně stlačují. A často oddělují víko od zbytku popelnice. U chladicích boxů obvykle zubama roztrhají plastový obal, potom polystyren, pak další vrstvu a nakonec vyluxují obsah. Hodně jsem se obával toho, jak tu se zvířaty zacházejí, celá staletí se medvědi zneužívali pro pobavení, to nechci.

Tohle zařízení musí fungovat jako neziskovka i atrakce, ale to nesmí ohrozit bezpečí a pohodu medvědů. Naštěstí to místní tým má nastavené stejně jako já. Nikdy bychom naše medvědy nechtěli ohrozit. Jsou to zachránění původně divocí medvědi a my se jich straníme, jak to jde. Nevoláme na ně, nemluvíme na ně. Chceme, aby si svou divokost uchovali. A prosíme návštěvníky, ať se řídí stejnými pravidly.

Medvědí výběh je na ploše asi jednoho akru, máme tu dvě jezírka, vodopád, spoustu stromů, kamenů, klád… Celé léto do jezírek doplňujeme ryby a u plotu pro návštěvníky do výběhu schováváme jídlo. To je jen takový doplněk, aby byli medvědi aktivní, dostanou svačinku, která odpovídá jejich přirozenému chování. Ukázalo se, že je těžké navrhnout nádobu, kterou mohou používat lidé, ale do které se medvědi nevlámou.

Včera jsem chtěl použít takovou popelnici, ale někdo, kdo nepochopil systém, ji ucpal, nacpal odpadek do západky. Jeden strážce parku, původní zdroj jsem nenašel, prý v 80. letech tvrdil, že existuje výrazný překryv mezi inteligencí nejchytřejších medvědů a nejhloupějších turistů. Pokud je ve výrobku po 60 minutách díra větší než 6 cm, testem neprošel. Sice mluvíme o odolnosti proti medvědům, ale s neomezeným časem se medvědi vlámou skoro do čehokoli. Rozhodně to není zaručeně nedobytné.

Medvědi se pokaždé pokusí dostat k tomu dostupnému jídlu. Snažíme se návštěvníky vzdělat, aby nedělali ty chyby, kvůli kterým jsou naši medvědi u nás. V divočině se teď stále více medvědů drží stranou. Vidíš svoji GoPro kameru? - Kam zmizela? - Má ji medvěd. A jo, ten medvěd má GoPro. Rozhodně medvěd s GoPro.

Která ale bohužel určitě nic nenatáčí. Ne, nedávej tu kameru do vody, prosím, medvěde, do vody ne. A je to. Je pryč. To není zrovna ideální. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dám kameru do popelnice, do který se má vloupat medvěd, co se může stát?

50