Na váhu nejdražší předmět na světěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:2 372
Tom si dnes posvítí na to, který předmět na světě je na váhu ten nejdražší a proč má tak vysokou cenu.

Přepis titulků

Je to známka. Přichystal jsem si pár odstavců na úvod, ale pokud jen chcete vědět, co je na váhu nejdražší věc na světě, je to tato známka. Teď přijde několik odboček, proč to tak počítám, jaké jsou alternativy a proč je tak drahá, ale pokud jste chtěli odpověď na otázku v názvu, je to tato známka, 8,3 milionu dolarů za asi 40 miligramů.

Jmenuje se British Guiana 1c magenta. Mezi poštovními známkami je naprosto vrcholně vzácná. Není to jiný druh, nemá odlišný vodoznak ani chybu tisku, je to běžná známka, ale zachovala se jen jedna. Proto je jedinečná. Vytiskli ji v místní tiskárně, takže byla určena jen pro poštu v kolonii, jen asi na týden.

Navíc tato sada známek se dávala jen na noviny, takže se s ní jen posílaly noviny po té kolonii a i tehdy se noviny rychle vyhazovaly. Na světě asi je něco dražšího, například antihmota je prý nejdražší látka světa, ale to podle mě není alternativa. Zaprvé, nikdo, bez ohledu na jeho bohatství, si nemůže koupit v obchodě nebo na aukci gram antihmoty.

Zadruhé, látky nejsou předměty. V angličtině se rozlišují počitatelná a nepočitatelná jména. Můžete tedy rozlišit, zda byl pes na ulici živý a zdravý, nebo z něj zbyla jen nějaká hmota. Asi se to dá vysvětlit méně nechutně, ale tohle si lidé zapamatují. A třetí důvod: tahle známka je nezastupitelná, i kdyby byl poblíž obchod s antihmotou…

Dobře, najdu si realističtější drahou látku, třeba je za rohem obchod s tonerem do tiskáren. Jeden gram inkoustu je stejný jako jiný gram. Jsou zastupitelné, můžete je klidně vyměnit. Ta známka je nezastupitelná. Nejen tím, že žádná druhá není, ale i pro svou historii. Je to jedinečný předmět. Známku objevil v roce 1873 dvanáctiletý školák.

Tehdy to nebylo nic zvláštního, protože vždycky se časem ke všem známkám objevily další exempláře. Tohle je jediná v historii Commonwealthu, která zůstala jedinečná. Postupně se dostávala do prestižnějších sběratelských seznamů. Stanley Gibbons je nejstarší obchodník se známkami na světě. Máme aukci, dva prodejní týmy a mincovnu zvanou Baldwins. Našemu obchodu se poštěstilo známku v New Yorku vydražit a nyní ji z důvodu konzervování vystavujeme jen v pondělí, středu a pátek.

Je také uzavřena ve schránce bez kyslíku. Tato známka opakovaně vévodí žebříčku nejdražších známek a pokaždé přidá další řádek ke své dlouhé historii. Je drahá, protože je vzácná. Ano, na světě je jenom jednou a někdo ji musí vlastnit. Ale mimo sběratelské kruhy by nejvzácnější známka nikoho nezajímala. Zbytku světa je známá, protože je drahá.

A tato sláva jí opět přidává na ceně. Já tenhle cyklus nejspíš zrovna podporuju. Neznám úmysly této společnosti, ale řekl bych, že ji vystavují zčásti také proto, že z ní prodávají podíly. A více slávy pomůže udržet nebo zvýšit jejich cenu. Tohle ostatně není reklama, ozval jsem se jim já, neplatí mi, nemám zájem kupovat nebo prodávat podíly.

Ale pokud chcete najít jiný na váhu nejdražší předmět a získat tu malinkatou korunku, budete asi muset najít něco lehčího než 40 mg, co je stejně historické a nezastupitelné. Hodně štěstí. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kalifornium 252

00

Odpovědět

To není objekt. To je prostě surovina, materiál.

20

Odpovědět

Je to prvek ne objekt (věc) a navíc opravdu hodně daleko od nejdražšího. Což je francium.

00