Oprava poškozené lodiTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:347
Počet zobrazení:9 271

Pokud loď zasáhne torpédo, jde o čas. Otvor je třeba co nejrychleji provizorně utěsnit a začít vyčerpávat vodu. Jenže kde se to člověk může naučit? Nyní máte jedinečnou možnost se podívat do simulátoru poškození lodi britského námořnictva.

Přepis titulků

Za mnou je DRIU, výcviková jednotka pro opravy poškození. Je to velká kovová krabice, kterou zaplavíme. Je to replika lodi. Vnitřek je kopií většiny lodí Britského královského námořnictva. Používá se hlavně pro nácvik opravy poškozené lodi. Tohle je vážné. Já... Budeme se muset pokusit opravit nějaké díry v lodi. Trochu mě to děsí.

Je to voda o běžné teplotě. Budeme tam mrznout. Máme tu 4 sekce rozdělené do tří palub. Máme naprostou kontrolu nad hladinou vody, množstvím kouře a osvětlením. Můžeme simulovat poškození potrubí, otvory v palubě i v přepážkách... Můžeme jednotku natočit až o 15 stupňů. A to různou rychlostí, abychom simulovali různé počasí. Začátečníky natočíme jen o 5 stupňů. Bude se jim to zdát hodně.

Cvičené posádce by se to natočilo o 15 stupňů, aby se jim to ztížilo. "Detekováno odpálené torpédu. Držte se." No ty krávo! První je na řadě průlom o tlaku 8,2 baru. Míří přímo na nás a musíme ho vyřešit jako první. Ten tlak cítíte i ze dvou metrů. Valí se na vás vzduch i voda. Když jsem mířila pro tašku s klíny, neuvědomovala jsem si, jak moc je to cítit.

První zásah, Zulu One, bude tvořen menší trhlinou v palubě a mnohočetnými trhlinami v boku lodi. Oboje se ucpává klíny z měkkého dřeva. Tady mě zatlačí... kdo tuhle vlastně ucpal? - To já. - Ty? Já se o to snažil, ale nedokázal jsem tu trhlinu najít. Bylo to hodně záludné. Když jsem se potopil poprvé, taky jsem ji nenašel.

Vím, že byla přímo mezi tvýma nohama. Ani za boha jsem tam ten klín nemohl dostat. Snažil jsem se zůstat optimistický. Ale to moc nepomohlo. Každý, kdo chce sloužit na lodi Královského námořnictva, musí dokončit výcvik na DRIU. Měli by být schopni vstoupit do zaplavené části lodi a provizorně zastavit nabírání vody.

Měli by být seznámeni s vybavením, s možnostmi trvalejších oprav a měli by být schopní vodu odčerpávat. Tohle je mnohočetná trhlina. Tam nahoře jsi strávil spoustu času. Byla to spousta práce. Spousta zatloukání. Ale jak se voda valí dovnitř, nedají se ty trhliny najít, protože je hladina už nad nimi. Co jsi dělala ty?

Já přidržovala. Musela jsi využít celou jeho váhu. Vidíte, jak mi nohy začaly ujíždět do strany? Nedokázal jsem je dostat zpátky. Tento tlak se podobá tomu, co byste zažili několik palub pod hladinou. Tlak vody je poměrně realistický. Při některých poškozeních dovnitř vodu pumpujeme, tím simulujeme vysokotlakou trhlinu nebo poškození rozvodů vody.

Klín! Respekt Tomovi za to, že ten klín rozpůlil. - V té krizové situaci... - Na to jsem už zapomněl. - "Se tam nevejde!" - "Jo, to zvládneme." Druhý zásah. Uvidíte 8 cm širokou trhlinu. Bude špatně přístupná. Objeví se za skříňkou. Takže někdo bude muset do skříňky vlézt a zbytek týmu ho bude držet a budou hledat klíny.

"Detekováno odpálené torpédo. Držte se." Několik lidí výcvik sleduje a ovlivňuje z jeřábu. Mají naprostou kontrolu nad hladinou vody. Když si vedete dobře a chtějí vám to ztížit, zvýší ji. Pokud chtějí být hodní, hladinu sníží. V případě nouze dokážou vodu rychle vyčerpat. Mohou přímo komunikovat s vedoucím jednotky, který je na můstku. Vedoucí může zapínat a vypínat nehody, ovládá světla, kouř a naklonění jednotky.

Voda je podobná té v bazénu. Chlorujeme jí. Je skladována přímo pod jednotkou. My ji pak před výcvikem pumpujeme do postraních nádrží. Ta skříň... Všichni jsme si to zkusili. Pořád mám vodu v uších. Prostě ta síla...

Já tam hlavu strčil takhle, takže mi voda netekla do obličeje. - Ale nic jsem neviděl. - Ty klíny pořád klouzaly do stran. Většinu doby jsem jen vdechoval vodu. Takže i když jsem měl klíny na správném místě, musel jsem pryč, protože jsem zapomněl dýchat. Ale dokázal jsi to. - Nakonec jo. - A jak se ti to povedlo? Stačilo dát klíny na levou stranu otvoru a pak je tlačit proti proudu.

Takže taková šípová formace. Dva po straně a jeden doprostřed. Zatloukl si ho tam a ucpalo se to. Ty klíny mi podali přesně v takové formaci a hned potom jsem dostal kladivo... Fungovalo to. Hledáme materiál na lepší ucpání trhliny.

Na palubu se položí sendvičově složená guma, ocel a dřevo. To je důležitou součástí tréninku. Zaplavené oddíly lodi ubírají na manévrovatelnosti a stabilitě. Mnoho zaplavených oddílů může loď potopit. Také by zde bylo množství vybavení, které by přímo ovlivňovalo efektivitu v boji. Během války musíme zachránit i materiál, který nám umožní bojovat. Během míru se jen snažíme zajistit takovou stabilitu, aby loď plula.

V kontrolovaných podmínkách simulátoru jsme my čtyři potřebovali pět pokusů na zavření otvoru za skříňkou. Ale profesionálové to dokáží spravit za pět minut. Nám to zabralo 20 minut. Navíc to byla ta nejsnazší obtížnost. Předtím jsem tam viděl na tréninku nováčky. Tito nováčci spolupracovali. Věděli, co mají dělat.

My jsme byli chaotičtí. - Oni spolupracovali. - My v jednu chvíli zapomněli kladivo. Cože jsme? Ale zvládli jsme to. Svěřili nám kladiva a obstáli jsme. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Akorát by me teda zajimalo když to torpédo nebude naka činská hračka která udela 5cm dírku ale třeba metr díru v jaky skřínce bude hledat metrovej klínek.

150

Odpovědět

Tady asi nejde o místo kam se trefí torpédo(tahle sekce lodi je víceméně odepsaná), ale o různý netěsnosti po celí lodi, který ten výbuch otevře.

170

Odpovědět

...vtedy sa uzavre cela komora :)

00

Odpovědět

Jestli mě paměť neklame tak v takovém případě nastoupí potápěči a díru zavaří pláty. Někdy se používá i rychlotvrdnoucí cement (už si napamatuju kde jsem to četl).
A na ty čínský hračky bacha, čínský YU6 si v ničem nezadá s americkým MK48. V dnešní době ale nejsou problém ani tak torpéda jako spíš rakety. A i po zásahu raketou (pokud to není přímo do skladu munice) trvá i několik dní, než jde taková loď ke dnu. Viz třeba HMS Sheffield, který se "potápěl" šest dní.

00

Odpovědět

Necekal jsem ze i v 21. stoleti je jako prvni ucpavka drevenej klin. Myslel jsem jak to nebude hi-tech vymakany nijaka pena nebo tak:))

460

Odpovědět

No to teda nevim jak by pěna držela, u ponorek to musí bejt víc HC :D

100

Odpovědět

Nikdy když jsem si představoval jak brázdím moře jako námořník mě nenapadlo, že bych někdy musel takto zacpávat díru po torpédu, viděl jsem to idealisticky :D Do toho ještě ten stres... fuj

582