Nultý poledníkTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:434
Počet zobrazení:9 600

Pokud se dostanete do Greenwich, budete stát na nultém poledníku, a tím pádem na východní i západní polokouli zároveň. Ovšem pokud se podíváte na GPS, zjistíte, že na nultém poledníku nestojíte. Jak to tedy je?

Přepis titulků

Jsem v Greenwich a stojím na nultém poledníku. Nula stupňů zeměpisné délky. Tato noha je na východní polokouli, tato na západní. Ale moje GPS mi hlásí, že jsem od poledníku asi 100 metrů daleko. Měl by být kousek tímto směrem. Není to o přesnosti, ta je v pořádku. Co se tedy děje? Zaprvé, Země je trochu zploštělá koule.

Ale to je jen průměr. Ve skutečnosti to není dokonalý sféroid. Nemluvím o horách a údolích. Planeta je taková hrudkovitá. Pokud vytváříte systém zeměpisných délek a šířek, nemůžete tyto výběžky zohlednit. Místo toho vezmete matematicky přesný sféroid, který se co nejvíce blíží skutečnosti.

Ordnance Survey, nádherně pojmenovaný vládní odbor, se zabývá mapami a svůj sféroid si vybral roku 1936. Byl založený na dřívějším průzkumu viktoriánského astronoma George Airyho. Všechny oficiální vládní mapy dodnes tento sféroid využívají. Funguje až neuvěřitelně dokonale, ale jen pro Spojené království, kde byl měřen. Svět je bohužel hrbolatý. Airyho měření pro zbytek světa nebylo příliš přesné. Během let byla na světě určena spoustu sféroidů.

Každý z nich byl vhodný pro danou zemi. Dlouho to nikomu nevadilo, protože výsledné mapy nikdy nebyly použity dohromady. Byly papírové. Kdyby nějaká mapa byla natolik přesná, že by na ni měl sféroid vliv, pokrývala by jen maličkou část světa. Navíc jste se orientovali podle význačných bodů. Neměli jste žádné kouzelné zařízení, které by vám vyhodilo čísla a řeklo, že jste zde.

Pak nastalo dobývání vesmíru a objevily se satelity. Začali jsme mít potřebu jednoho standardizovaného systému délek a šířek, aby rakety zasáhly správný cíl. V 50. letech na John Hopkins University v USA začalo oddělení aplikované fyziky a námořnictvo s tvorbou prvního navigačního systému. Jako vztažný bod k těmto výpočtům použili jejich šířku a délku, která byla založena na severoamerickém sféroidu.

Tento sféroid se během let měnil, jak vědci zpřesňovali jeho výpočet. Ale základem zůstával americký systém. Asi víte, kam směřuju. GPS systém je americkým vojenským vynálezem a nyní světovým standardem, který jako základ využívá americký sféroid. Královská hvězdárna na kopci stále používá britský sféroid, protože ho používá i vláda, kvůli jeho vyšší přesnosti v Británii.

Ale také proto, že by bylo těžké tento kopec přesunout 100 metrů tímto směrem. Co je správné? Oboje. Ani jedno. Jde o to, že žádný nultý poledník nemůže existovat. Zaprvé, Země je hrudkovitá, takže to nikdy nebude přesné. Zadruhé, tektonické desky Země se pohybují. Podle GPS se Greenwich hýbe. Stejně tak jakýkoliv jiný bod za Zemi.

Moderní systém délek a šířek je jen matematickou abstrakcí. Jsem na obou polokoulích najednou... Jen záleží, jak to budeme měřit. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

on má gps přesnou na milimetr?

popisuje, kde má nohy, ale neukáže je. mohl by se ostříhat nebo kamerou mířit na lepší místa. nechcete radši dělat články u takových videí, kde jen stojí a kňourá?

121

Odpovědět

ale jo, aspoň tu kameru nedrží sám na takovém tom klacku

10

Odpovědět

a na yt píše And don't worry, I'm getting a haircut this week. :D

21

Odpovědět

Můj penis není malý. Jen záleží, jak ho budeme měřit.

167

Odpovědět

v tom případě může být ještě menší ;)

150

Odpovědět

Historicky prvý nultý poludník prechádzal cez Slovensko, konkrétne Banskú Štiavnicu. Je tam aj vyznačené presné miesto kadiaľ viedol. Bol zavedený 28 rokov pred zavedením Greenwichského poludníka a mnoho máp európy z toho obdobia používalo práve štiavnický poludník. Škoda, že nebol dostatočne známy na to, aby bol uznaný celosvetovo.

1013

Odpovědět

Slovensko prostě nikoho nezajímá :D

6315

Odpovědět

Zajímavé...to by ale musel předběhnout poledník římský, poledník města Pisa, nebo dokonce i poledník pražský (1652), nebo dokonce poledník syenský (dnešní Asuán-poprvé použitý k měření rozměrů Země)...

261

Odpovědět

Tohoto chlápka mám čím dál tím víc rád. Není to Vsauce, ale rozebírá zajímavá témata a dokáže je dobře podat. Více videí od něj.

711

Odpovědět

Tento borec má super videa. Jen by si nemusel ve 3 minutovém videu 100x rovnat účes.

552

Odpovědět

Musel, to je takovej zvyk co lidé zapálení do vědy maj... Mimochodem, připomíná mi doktora Zelenku z sga :D

241

Odpovědět

Mě se líbí, jak nikdo v takových videích neukazuje ty fotky, kde stojí 300 lidí frontu, aby se u té "kovové věci" vyfotili :D Mě z celého výletu Greenwich zaujal stejně nejvíc trh pod kopcem a pak to... hmmm taková ta tmavá místnost, jak se na ploše pomocí zrcadel a světla promítá město. Byla jsem tam asi půl hodiny a koukala jak jezděj autíčka a plavou lodičky :D To bylo super... Na fotku u poledníku bych si musela počkat celý den :(

Úúplně nejvíc zarážející věc je stejně jméno. :D Proč se to sakra nevyslovuje GREEN - WICH! :D

102

Odpovědět

Protože
1) za ta léta si to prostě zkrátili
2) aby si to lidi nepletli se zelenou čarodějnicí

240

Odpovědět

pokud nebyl na Greenwitchi, tak nebyl na obou hemisférách. protože dvě hemisféry jsou jenom abstraktní pojem vymyšlený lidmi, nikoli naší planetou. Tím pádem na dvou půlkách mohl být pouze, pokud by byl na tom místě, kde to určili lidé sami.
Něco jako hranice mezi státy. Nikde nejsou ploty kolem států, které by to vyznačovaly. Pěkně tohle můžeme neurčit na Sahaře, kde ti nikdo neřekne, kde jsou hranice.
Nebo ještě lépe. když opouštíte svoje město. Přestanete být za svým městem hned za cedulí s přeškrknutým nápisem vašeho města? a jak to poznáš třeba jen o pět metrů na stranu, kde cedule už nejsou.
Stejně jako pán ve videu i já tady řeším nic nepodstatného... ale je pondělí a já mám práci až odpoledne a jdu koupit písek pro kočku.

a tyto info jsou asi tak důležité, jako to jestli frajer stál na jedné či druhé polovině hemisféry. Mějte se :)

1829

Odpovědět

Nebo taky mohl stát na Greenwizardovi, co? :D

300

Odpovědět

+PersekutorGanjalf The Stoned? :D

71

Odpovědět

@ DinoCop
asi musíš být dost mladý, když nepamatuješ ploty na našich hranicích se "zlou" kapitalistickou cizinou.
Co takhle např. hranice Severní—Jižní Korea? Mexiko—USA?

31

Odpovědět

+mykanecasi musíš být dost hloupý, když nevíš, že je na zemi více zemí než jenom ty čtyři které jsi jmenoval...

11