Posílání radioaktivního materiálu pod ulicemi městaTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 340

Ve Vancouveru potřebovali velmi rychlý způsob, jak převézt nestabilní látky od urychlovače částic do nemocnice. A využívají k tomu v podstatě potrubní poštu.

Poznámka:
TRIUMF je kanadské centrum pro urychlování částic a laboratoř GMP zajišťuje, že vyrobené látky jsou zdravotně nezávadné a lze je využít pro léčbu nebo lékařský výzkum.

Přepis titulků

Pod ulicemi Vancouveru, na Univerzitě Britské Kolumbie vede 2,5 km dlouhé pneumatické potrubí, kterým se pomocí tlaku vzduchu posílá lehce radioaktivní materiál z urychlovače částic do nemocnice. Potrubí se říká Králičí linka a na povrchu je prozrazuje jen několik poklopů a malé značky, které ukazují trasu. Studenti a zaměstnanci univerzity netuší, že pod jejich nohama několikrát za den rychlostí až 100 km/h sviští kapsle s radioaktivním materiálem.

Začneme u urychlovače částic a vysvětlíme si, jak se materiál vyrábí a posílá. Na druhém konci, v nemocnici, se dozvíme, proč to dělají. Toto je laboratoř GMP v TRIUMFu, tady využíváme lékařské izotopy a vyrábíme stopovací látky pro zobrazování i terapii. V urychlovačích máme cyklotrony, do těch vstříkneme H-, tedy záporně nabitý vodík.

Cyklotrony ho velmi rychle roztočí, takže má vysokou energii. Následně z těch vodíkových iontů získáme pouze protony. Protonovým paprskem, pak ostřelujeme cíl, ze kterého vyrobíme radioaktivní izotopy. Když získáme izotopy, přesuneme je sem, kde s nimi kouzlí naši chemici. Izotopy zkombinují s bezpečnou tekutinou, třeba se solným roztokem.

V naší laboratoři pracujeme s izotopy s krátkou životností, u dvou je to velmi výrazné. Jeden je uhlík-11, ten má poločas rozpadu pouze 20 minut. Naši chemici musí pracovat velmi rychle. Roztok potom Králičí linkou pošlou do nemocnice, kde ho aplikují. Izotopů s delším poločasem rozpadu vytváříme pouhé nanogramy, u kratšího poločasu rozpadu je množství ještě menší. Víc není potřeba.

Urychlovač tedy vytvoří izotopy, chemici z nich udělají roztok, místní tým ampulku uloží do „králíka“, tedy do kapsle, a vloží ji do téhle trubky. Pak jen zavřít, zmáčknout tlačítko a tlak o síle 100 PSI pošle kapsli rychlostí až 100 km/h na cestu. Já trubkou nemůžu poslat kameru, je to pečlivě kalibrované. U lékařských terapií nemůžete riskovat. Navíc je tam tma, musel bych poslat i světlo.

Ale prosil jsem je, jestli můžu zmáčknout tlačítko. To velké, kde je „Odeslat“, že jo? To byla pokusná zásilka pro video, necestoval tam radioaktivní materiál. Je to překvapivě hlasité. Protože kapsle posíláme pod zemí, funguje hlína nad potrubím jako dobré odstínění. Navíc posíláme velmi malé množství, jsou to dávky, které je bezpečné aplikovat lidem do těla, pro veřejnost to není rizikové.

Pokud bychom to vezli autem, trvalo by to 10–15 minut, tím potrubím to trvá jen lehce přes dvě minuty. Navíc je to spolehlivější. Nemusíte stavět na stopce. Asi o 2,5 minut později dorazí kapsle sem do fakultní nemocnice. Nabízí se otázka, když kapsle cestuje tak rychle, jak ji zastaví ve správnou chvíli? Ke konci potrubí, asi 10 metrů před koncem, je větrací otvor, takže vzduch ztratí tlak.

Navíc je vzduch před kapslí stlačený, funguje jako polštář a kapsli dále zpomalí. Tím pádem ampulka do nemocnice bezpečně dorazí. Není to ta samá ampule. Jel jsem sem 10 minut, to potrubí je rychlé. Teď to zásadní, k čemu to je? Posílají se tu radioaktivní léčiva. Lehce radioaktivní látky, které se používají k lékařskému výzkumu.

Samozřejmě nenatáčíme probandy, ale zaměstnanci vysvětlí, k čemu se to používá. Když se radioaktivní látka rozpadá, vyzařuje gama záření, které můžeme měřit. Díky tomu dokážeme zrekonstruovat snímek. Můžete se podívat, jak funguje mozek, aniž byste ho rozřízli. Jsou to velmi důležité snímky, které bychom jinak nezískali. Látky samozřejmě nesmí mít v těle žádný farmakologický efekt.

Kdybychom aplikovali něco, co ten systém změní, neuvidíme, jak systém funguje, uvidíme ho změněný. Ve chvíli, kdy se u Parkinsonovy choroby projeví klinické příznaky, už je mozek velmi poškozený. Proto pozorujeme lidi, kteří mají zvýšené riziko. Samozřejmě jsme dělali psychiatrické studie, věnovali se afektivním poruchám, demenci, závislostem… Zjistili jsme, že existuje neurochemický efekt placebo, tedy že neurotransmitery reagují, pokud lidé od léku očekávají, že bude mít pozitivní efekt, i když vlastně účinný lék nedostali.

Ukázalo se, že po celém světě existují nemocnice s urychlovači částic. Používají ho pro diagnostiku, léčbu nebo výzkum. Ale obvykle materiál posílají méně dramatickým způsobem. Měl jsem ještě dvě otázky. Proč se to jmenuje Králičí linka, mi nikdo neřekl, nevědí to. Druhá otázka byla, jak kapsle transportují zase na začátek.

Autem. Vyzvedneme je, nebo to sem pošlou. Osvědčený způsob. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář