Do téhle jeskyně nesmíte, ale existuje kopieTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:1 385
Jeskyně Lascaux ve Francii je proslulá prehistorickými malbami na svých stěnách. Bohužel je turistický ruch téměř zničil. Francouzské úřady se z toho poučily, a když byla v 90. letech objevena jeskyně Chauvet a nádherné prastaré umění v ní, nezpřístupnily ji veřejnosti. Místo toho ji vědci pečlivě změřili a vytvořili velmi věrnou kopii.

Přepis titulků

Někde v těch horách za mnou je jeskyně Chauvet. Byla objevena v roce 1994 a uvnitř je 30 000 let staré umění. Skvěle zachované jeskynní malby. Spojení s předky, kteří žili desetitisíce let před začátkem historie. Dovnitř může jen několik šťastlivců, jsou to vědci a konzervátoři. Nějakej chlápek s kamerou nemá šanci se tam dostat. Že jo? V jeskyni Chauvet jsou nejstarší jeskynní malby, jaké známe. Tu jeskyni znovuobjevili 19.

prosince 1994 a byl to neuvěřitelný objev. Změnil vše, co jsme si do té doby mysleli. Je tam asi 1 000 obrazů. Malby, kresby a rytiny. Rytiny jsou bílé, malby červené a kresby jsou černé, byly vytvořeny uhlem. Tohle není ta jeskyně. Je to její replika s názvem Chauvet 2. A není tu zreplikované jen umění, ale taky přímo tvary stěn jeskyně byly změřeny laserem a vymodelovány.

Jeskyňáři a historici to poznají, hlavně podle příhodného osvětlení, ale pro laika je to velmi podobný zážitek, jako by stál přímo v jeskyni Chauvet, kdyby ji otevřeli turistům. Včetně výstavy venku. Moje otázka zní: když lze něco takhle přesně zreplikovat, jak moc záleží na tom, že to není originál? Původní jeskyně byla několikrát naskenovaná, takže jsme vytvořili bodový cloud, který obsahoval 16 miliard bodů.

U té skutečné jeskyně je od vchodu na konec asi 500 metrů, je opravdu obrovská. Můžete tam klidně jít pět až sedm minut, aniž byste viděli malby. Bylo by zbytečné replikovat celou jeskyni. Cílem je to umění lépe zpřístupnit, proto je replika menší. Ale jedno jsme neměnili, a to samotné obrazy a malby.

Jsou na místech, kde byly v jeskyni, jsou také v původním pořadí. Velikost některých částí jeskyně se třeba změnila, ale stěny s malbami jsme zkopírovali přesně. Jsou na přesně stejných místech a ty tvary jsou také stejné. Stěny jsou vyhotoveny z betonu, jemnější detaily, kosti, stalaktity a tak, jsou z pryskyřice vymodelované do příslušných tvarů. Malby byly replikovány ručně a snažili jsme se je napodobit tak přesně, jak jen bylo možné.

Na milimetr. Nejen že jsou malované ručně, ale také se spálily stejné druhy dřeva, aby vznikl uhel k malování, červený pigment byl vyroben z hematitu, tedy stejného nerostu, který používali prehistoričtí malíři. Turisté do původní jeskyně z velmi dobrých důvodů nesmí. Poučili jsme se v Lascaux, další nedaleké jeskyni.

Byla také plná prastarých maleb, objevili ji roku 1940 a zpřístupnili turistům. A tím ji zničili. Ne úplně, ale přítomnost tisíců lidí a změny teploty, vlhkosti, množství CO2 a různého znečištění vedly k tomu, že po desetitisících letech stability se na stěnách rozšířily bakterie, plísně a řasy. Navzdory zoufalým pokusům o záchranu už jeskyně Lascaux nikdy nebude stejná jako dříve.

Prehistorický vchod do jeskyně Chauvet je uzavřený, zřítily se tam tuny kamenů a horniny, čímž byla jeskyně izolována. Lidé a zvířata, co tu jeskyni v dávných dobách obývali, už do ní nemohli vstoupit. Uzavřená je minimálně 21 000 let. Protože byla takto izolovaná od vnějšího světa, udržela si jeskyně velmi stabilní ovzduší. Díky tomu byly kresby a malby tak skvěle zachované. Problém je, že turisté rádi navštěvují skutečná místa.

Má to něco do sebe, být doopravdy přímo tam, kde stál náš dávný předek a maloval na stěnu. A tahle jeskyně to nepřináší. Ale není to disneylandovská parodie, je to docela přesné a jen kousek od originálu. Ty obrazy, fyzické vjemy, to všechno je podobné. Jen sem nemusíte lézt v úvazu a po žebříku. Kdyby otevřeli turistům tu původní jeskyni, změnila by se.

Možná by ji to zničilo. Bylo by to stejné, kdyby tu repliku vyrobili v Paříži nebo v Londýně, v Sydney? Jak moc záleží na kontextu zážitku? Jak důležitá je autenticita? Na tyhle otázky nemám odpovědi. Ale můžu říct, že párkrát, když jsem to tu procházel, tak ačkoli vím, že to není originál, že nakonec odejdu přes obchod se suvenýry, stejně se můj mozek nechal přelstít. Ale možná je to tím, že jsem tu sám a po zavíračce.

Ale jedna představa se mi líbí. Že za dalších 30 000 let bude nějaký budoucí archeolog hodně zmatený dvěma identickými jeskyněmi vedle sebe. To obrovské množství jeskynních maleb, co jsme už objevili, všechno to umění, které nám předci zanechali, ukazuje, že ty společnosti byly zdravé. Pokud měly čas dělat tohle všechno, musely mít volný čas.

Ukazuje nám to, že ti lidé měli způsob života, kulturu, umění stejně jako my dnes. Možná je k tomu nevedly stejné důvody, ale také se tomu věnovali. Ukazuje to, že pouze nepřežívali, ale opravdu žili. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář