Stroj na umělá zemětřeseníTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:3 632
Stroj na umělá zemětřesení možná zní jako nástroj nějakého padoucha z bondovky, ale vytváření umělých otřesů půdy lze využít i při výzkumu. Například před tím, než postavíte nějakou důležitou infrastrukturu. Více k tomu ve videu vysvětluje Ken Stokoe, profesor z Texaské univerzity.

Přepis titulků

Pamatujete tu scénu z filmu Jurský park, kde se ve skleničce chvěla voda, aby bylo vidět, jak těžký je přicházející T. rex? To za mnou se oficiálně jmenuje „velký mobilní shaker“, ale tady na Texaské univerzitě tomu říkají T. rex, protože tento stroj dokáže otřást samotnou zemí. Máme pět strojů. Menší, jako je ten za mnou, tomu říkáme Norman, protože s ním můžeme klidně do města.

Pak tu máme opravdu velké stroje. To jsou Likvidátor a T. rex. Likvidátor je nízkofrekvenční vertikální shaker, který generuje povrchové otřesy. Podobné jako vznikají při zemětřesení, jen ty naše jsou lineární, při zemětřesení vznikají i nelineární. Ukázka zkapalňování půdy. T. rex je tříosý shaker, sice vždy umí jen jeden mód, ale dokáže vibrovat vertikálně, horizontálně i příčně.

Může vyvíjet sílu až 270 000 newtonů vertikálně a asi polovinu toho horizontálně. Teď je T. rex nastavený na slabý program, ale brzy ho pořádně spustíme. Teď to tu nemá velký efekt, ale k tomu se dostaneme. Možná čekáte, že se používá jen na destruktivní testy nebo ověření počítačových modelů, - ale využívá se i na výzkum.

- Jezdíme po celých USA, navrhli jsme vlastní senzory, které při testech používáme. Na zadní části našich strojů jsou písty, na které instalujeme senzory, a můžeme pozorovat chování otřesů. Často tak sledujeme, jak se otřes odvíjí směrem od nás, ale jindy jsme schopní sledovat, jak se otřes šíří vertikálně. Díky tomu vidíme, jak problematicky se půda může chovat při otřesech s velkou amplitudou, což není žádané. Přepnuli jsme na horizontální vibrace, T.

rex teď jede asi na poloviční výkon. Já zažil jen jedno zemětřesení, nebylo silné, ale byl to podobný pocit. Země pod nohama, na kterou se spoléhám, najednou není stabilní. Zrovna jsme se vrátili z Wyomingu, kde se chystají postavit nové elektrárny. Je zcela zásadní ochránit je před zemětřesením. Vygenerovali jsme otřes, který se šířil skoro 2 km, ale také jiný na 60 cm.

Prošli jsme celé spektrum. Díky tomu jsme dokázali zhodnotit pevnost půdy do hloubky tři čtvrtě kilometru, aniž bychom cokoli vrtali. To je opravdu úžasný výsledek, ušetří to při navrhování těch elektráren hodně peněz. Toto je náš senzor. Je to velký magnet, ve kterém je cívka, ta prochází magnetickým polem. Ve Wyomingu nám kolem procházely nějaké pitomé krávy.

Naštěstí nám nepřerušily kabel, ale museli jsme testy zastavit, rušily nám měření. Byly přímo u senzoru, kdežto my stáli o půl míle dál. Tohle je nejsilnější program, který je na kampusu povolený. Chtěl jsem, aby se pochlubili. Údery stroje mají sílu 240 000 newtonů, ale je jich jen 10 za sekundu. Ukázalo se, že frekvenci 30krát za sekundu na 30 snímků za sekundu nenatočím. A svět se otřásá.

Samozřejmě kdykoli někam jedeme, dáme si pozor, abychom nic neponičili. Jednou jsme si tady na kampusu nedávali dostatečně pozor a pár lidí strachy vyběhlo z budovy. Z toho jsme měli problémy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář