Testovací tunel pro vývoj autTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:2 678
V železničním tunelu z doby viktoriánské Anglie, který byl vyřazen z provozu, stačilo pár kosmetických úprav a je z něj testovací laboratoř. V Catesby Tunnel se testují primárně auta, tunel slouží jako realističtější obdoba větrného tunelu a Tom si tam naplánoval vlastní test.

Přepis titulků

Toto je test číslo 1. Catesby Tunnel v Northamptonshiru v Anglii býval železniční. Postavili ho za vlády Viktorie roku 1897, ale přestal se udržovat v 60. letech, když vlakovou linku zrušili. Mnoho let byl opuštěný, ale teď se tu testují vozidla. Znáte větrný tunel? Tohle je podobné, ale realističtější, nehýbe se tu vzduch, nýbrž přímo auto. Catesby Tunnel je dlouhý 2,7 km plocha řezu je 42 m² a je naprosto rovný.

Úctyhodný výkon, ti inženýři neměli laser. Povrch Země je zakřivený, ale Catesby Tunnel je rovný, když na jedné straně svítíte laserem, je na konci odchylka jen asi 3 mm. Když jsme ten tunel chtěli využívat, byl úplně zpustlý. Vytrhali koleje, odvezli štěrk, zničili odtoky, takže na jednom konci bylo po kolena vody. Nebylo tady žádné vybavení.

V tunelu žili netopýři, ty jsme nesměli moc rušit. Udělali jsme pro ně na konci tunelu vlastní hotel. Když testujeme venku, fouká vítr, prší, jsou tam další auta, cesta bývá nerovná. To všechno chceme eliminovat a mít řízené podmínky. V testu pak vidíme jen změny, které skutečně měříme. Teď testujeme doběh. Julian velmi rychle rozjel auto na 130 km/h, pak sundal nohu z pedálu a dál jede setrvačností na neutrál.

Tento tunel je dost dlouhý, a než zabrzdíme, pojedeme několik minut. Z toho jde vypočítat působící odpor a tření, což je pro výrobce aut velmi užitečné. Catesby Tunnel je jiný než větrné tunely, takže data sbíráme uvnitř vozu. Nejde použít GPS, nepřipojíme se k satelitům, proto jsme zavedli měření na vizuálním základě. V tunelu máme 1 200 značek, jednu na každých 5 metrů.

Každou značku zaměříme s přesností na pár milimetrů, potom měříme, jak dlouho trvá dojet od jedné značky ke druhé, to snímá vysokorychlostní kamera s frekvencí stovky snímků za sekundu. Díky tomu máme velmi přesně změřenou rychlost na zhruba setinu km/h. Na taková měření se ten tunel skvěle hodí, protože tu nemáme sluneční světlo, s tím se totiž těžko nakládá, když měříte v infračerveném spektru.

Já jsem tvrdil, že je to test číslo 1. A je to tak, nelhal jsem, ale jízda je natočená z více úhlů a také máme záběry z různých částí tunelu, abychom měli různé úhly a video bylo zajímavé. Kamery jsou na autu připevněné pomocí přísavek a snímají záběry z neuvěřitelných úhlů. Ale tohle je luxusní video o autech, ty přísavky na záběrech zvenčí nechceme. Navíc mám jen dvě. A ani kameraman vzadu se nám nehodí, neuvidíte ho. Vlastně je to trochu nereálné, ale v sestřihu si nevšimnete.

Říkal jsem, že je to test číslo jedna, a je to pravda. Tohle je 1. test, ale záběry zvenčí jsme ještě nenatočili. Pojedeme tunelem tam a zpátky asi 15krát nebo 20krát, aby bylo video zajímavé. Tak mě napadlo, jestli ty kamery mají vliv na měření. Když máte k autu připevněnou kameru, o kolik vyšší spotřebu paliva máte? To je načasování.

Naprosto přesné. Obvykle při testu jedeme tam i zpátky a pak měření zprůměrujeme. Na obou koncích jsou točny, otočka trvá asi 20 vteřin. Na jednom konci není vjezd, takže se musíme otáčet v tunelu. Tohle je jednodušší než se otáčet na třicetkrát jako v Austin Powers. - Teď úplně stejný test na druhou stranu. - Ano. Tak jedem. Pro co největší přesnost musí být řidič velmi konzistentní a musí pořád dokola dělat stejnou věc.

Je třeba jet co nejrovněji. Jakákoli odchylka zvyšuje vzdálenost, ale i odpor vzduchu, který auto překonává. Můžete začít v jakékoli rychlosti, pokud je vyšší než to, co měříte. Auto potřebuje trochu času, protože když přeřadíte na neutrál, bude se auto trošku houpat, tyhle maličkosti se potom nasčítají. - Točna se ovládá ovladačem ke garáži? - Přesně tak. To je super.

Teď by podle mě měla hrát hudba z Thunderbirds. Cíl testování v Catesby Tunnel jsou konstantní atmosférické podmínky, na obou stranách zavřeme a utěsníme dveře, aby nefoukalo. Teplota v tunelu se přes rok liší díky izolaci zeminou maximálně o 2 °C. Testovali jsme tu Valkyrii od Astona Martina, cyklisté tu testovali jízdu v zákrytu, to je neobvyklé. Největší problém je možnost nehody v tunelu. Jak postupovat? U každého testu je pro případ nehody připravený hasičský záchranný tým.

Tunel je velmi lehce skloněný. Lidé z marketingu by asi měli radost, kdyby byl naprosto vodorovný, ale ten sklon má drobnou výhodu, protože odpor vzduchu se zvyšuje podle mocniny rychlosti, kdežto tření se zvyšuje lineárně. Když jeden test vede lehce z kopce a druhý lehce do kopce, dají se ty dva faktory od sebe teoreticky oddělit pomocí spousty matematiky, které nerozumím.

Povrch té vozovky je asfaltový, stejný jako na typické silnici, ale je velmi hladký. Super, že se držíš v jednom pruhu jako na dvousměrné cestě. Přijde mi divné hnát se takhle rychle prostředkem silnice. Navíc je to věc konzistence, aerodynamiky. No jasně, to se mění podle toho, kudy v tunelu jedeš. Už 20 minut tady tápu, jaké jsou výsledky, zatímco analyzujete data. Jak to vypadá? Tady máme příklad jedné z testovacích jízd.

Ta modrá linka ukazuje rychlost. Tady prudce zrychlujeme na 130 km/h, potom jsme přeřadili na neutrál a „doplachtili“ na asi 40 km/h. A potom brzda, abychom nenarazili do zátarasů. Takže jsme jeli asi pětkrát s čistým autem, potom asi pětkrát s kamerami v různých pozicích na autě. A tam byl nějaký odpor způsobený těmi kamerami. Přesně tak. A tady vidíme, že ze 130 na 120 km/h jsme tam zpomalili za 7,04 s a zpátky to trvalo 7,03 s.

Takže rozdíl setiny sekundy. Venku by to tak srovnatelné nikdy nebylo. A s těmi kamerami to samé zpomalení trvalo tam 6,98 s a zpátky 6,97 s. Zase rozdíl setina sekundy. Neuvěřitelné. Ale mezi jízdou bez kamer a jízdou s nimi je vidět znatelný rozdíl. Naměřili jsme rozdíl asi 0,8 %. A má to souvislost se spotřebou paliva? Uznávám, že to nebylo úplně vědecké, bylo to pár jízd, pozice kamer se měnily…

Ale ten odpor se tady dá změřit - a to by mělo dopad i na spotřebu? - Je to tak. Samozřejmě jsme pro ten test využívali ideální auto, protože se během testů nemění váha vozidla. - Jasně, je to elektroauto. - U spalovacích aut musíte hlídat, aby se nádrž příliš nevyprázdnila. Je třeba brát v potaz spoustu faktorů. Takže když na auto připevníme několik GoPro kamer, - zvýší se odpor vzduchu o 0,8 %.

- Ano, je to tak. - Tak blízko k vědě jsem málokdy. Děkuju! - Není zač. Taky děkujeme. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář