Letěl jsem s hejnem hus a vy můžete takyTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:2 368
Snahy o navrácení dříve divokých druhů do volné přírody mohou mít nejrůznější podoby. Francouz Christian Moullec například s pomocí ultralehkého letadla učí každý rok novou generaci hus malých bezpečné migrační trasy. Aby na své projekty vybral peníze, nabízí jedinečný zážitek letu uprostřed hejna hus turistům z celého světa.

Přepis titulků

Je brzo ráno a já jsem na letišti ve Francii. Pro některá videa na tomhle kanálu je potřeba velmi podrobná rešerše, kontrola každého slova v přesně sepsaném scénáři… A někdy natáčím spíše zážitek. Například existuje člověk, Christian, který létá s ultralehkým letadlem mezi hejny ptáků. Na začátku jsem neuměl pilotovat nic, ale vždy jsem se zajímal o ptáky.

Před 30 lety jsem četl článek o tom, jak z přírody mizí jeden druh hus. Byla to husa malá. Říkal jsem si, že když dokážu navést nové generace tohoto druhu hus na nové trasy, mohl bych je do přírody znovu vrátit. Vymizely z důvodu nadměrného lovu, když trávily zimu kolem Černého a Kaspického moře. Rozmnožovaly se ve Skandinávii a přezimovaly u Černého moře. Nevím, kam se dívat dřív.

Poprvé jsme se ženou cestovali v roce 1999, letělo s námi 33 hus. Byla to dlouhá trasa ze severu Švédska k zimovišti na březích Rýna v Německu. Ptáci si tu trasu s námi zapamatovali a následující jaro se po přezimování v Německu sami vrátili zpět do rezervace, ze které vyrazili. Fungovalo to skvěle. Bál jsem se, že by to k těm husám mohlo být nějak kruté, ale vůbec to tak nevypadá.

Ve světě, kde máme mazlíčky a domácí zvířata, mě nenapadá žádný důvod, proč by kdokoli proti tomuhle protestoval. Jak s tím letadlem můžeme létat vedle těch ptáků? Musíte vychovávat mladé, dát ta vajíčka do inkubátoru, opatřit si chovný pár a vychovávat mladé, jako byste byli jejich rodiče. Pak se spustí proces vtištění, anglicky imprinting.

Od narození, jakmile se vyklubou, jsme v životě těch mláďat přítomní. Od té chvíle nás považují za rodiče. Každý rok vychovávám ta mláďata jako jejich rodič a ona mě sama následují, jako by následovala rodiče. Trávíme s nimi mnoho času, spíme venku u nich. Koupu se s nimi v tomhle rybníčku. A musí si zvyknout na můj hlas.

Ptáci také dobře rozlišují obličeje. Musí si velmi brzy zvyknout na hluk motoru a tvar letadla. Musel jsem si pořídit licenci, abych je mohl chovat, je to chráněný druh, nemůže je chovat každý. A také na samotné létání je potřeba speciální licence. Ocas? Dobře. Ahoj. A letí dál.

No teda. Létám s nimi každý den, když to počasí dovolí. Nesmí být moc větrno nebo silný déšť. Potřebují pravidelně létat, aby si udrželi svaly. Kdybych je na několik týdnů opustil, museli bychom znovu vystavět svalovou hmotu. Když máte mazlíčka, třeba psa, taky ho venčíte dvakrát denně, aby mohl vybít energii. Baví je se mnou létat.

A protože mám tolik zkušeností, tisíce nalétaných hodin, nestávají se nám nehody. Mohl bych některé ptáky ztratit, kdybych nevěděl, jak poznat, že je třeba některý unavený. Protože to jsou společenská zvířata, umí řadu různých zvuků a volání a já se je naučil rozeznávat. Díky tomu dokážu předvídat, co se během letu stane. Zjednodušeně se dá říct, že neučím ty ptáky létat já.

Létám s nimi už 27 let a to oni to všechno naučili mě. Ale oni následují mě, nelétám já za nimi. Často přesto letí před letadlem, abych je mohl lépe kontrolovat, ale oni následují pohyby letadla, ať už letí před ním, za ním, nebo vedle něj. Následují letadlo, a tedy jeho pilota. Když letí ve formaci dvě letadla a druhý pilot to také umí dobře, ptáci ho znají a má dobrou techniku, je možné v letu vyměnit vedení hejna.

To letadlo začalo klesat a hejno se připojilo k tobě. Lety na ochranu druhů se momentálně zabývají jedním druhem, husou malou. Zároveň nabízím turistické lety, abych vybral peníze na své různé projekty. S turisty létáme 35–40 minut. Migrační trasy jsou mnohem delší, nalétáme tisíce kilometrů.

Většinou létám 4 hodiny v kuse. Je to hodně únavné, létají se mnou hejna s až 30 jedinci. Je potřeba být velmi koncentrovaný, lety s pasažéry jsou uvolněnější, jsou mnohem více pro zábavu. Za těmito lety sem jezdí lidé z celého světa. Za jeden den klidně lidé z 5 nebo 6 různých zemí. Někdy tu máme lidi s postižením, kteří jsou málo mobilní, ale mohou s námi letět jako ptáci. Žádné dva lety nejsou stejné.

Ti ptáci se chovají různě podle počasí a větru, podle chování pasažéra. Já vnímám jako svou povinnost komunikovat směrem k veřejnosti nutnost chránit tyto ptáky. Od chvíle, co jsem se naučil létat, mě vždy doprovázeli. Když s nimi nemohu létat, nudím se. Panečku. Moc děkuji, Christiane, Merci beaucoup. Rádo se stalo.

Neuvěřitelné. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super video, naozaj potešilo :) Len teda vo videu sa spomína hus malá, ale lieta s berniklou červenokrkou (Branta ruficollis), ktorý druh teda vlastne zachraňuje? Podľa wiki (neukameňujte ma, viem, že to nie je spoľahlivý zdroj informácií) nežije vo Francúzku ani jeden z týchto druhov.

00

Odpovědět

Mi připomnělo to video před 11 lety, jak V. Putin naváděl jeřáby ze Sibiře :))))
Aviator President Vladimir Putin pilots Russias bird migration

00

Odpovědět

Filmy k tématu:
https://www.csfd.cz/film/19302-cesta-domu/prehled/ Cesta domů (1996, USA)
https://www.csfd.cz/film/751801-rozprostri-kridla/prehled/ Rozprostři křídla (2019, FRA)

20