Přívoz zapojený do zásuvkyTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:4 301
V rámci přechodu na elektromobilitu se na mnoha místech světa uvažuje také o elektrických přívozech. Jenže loď poháněná baterií má spoustu problémů. Řešení je jasné, zapojit ji do zásuvky. Podívejte se, jak toto řešení zrealizovali v Dánsku.

Přepis titulků

Po světě jezdí stále více elektrických přívozů, aspoň na krátké vzdálenosti. Ale mají velký problém. K plavbě potřebují obrovské a drahé baterie. Nejen že musí přívoz převážet těžké náklady, ale musí i odtlačit vodu. Taková loď potřebuje mnohem více energie než elektroauto. Provoz přívozu na elektřinu by byl snazší, kdybyste ho mohli zapojit do zásuvky. A přesně to udělali u přívozu přes Randers Fjord v Dánsku. Na bubnu na palubě lodi je namotáno 350 metrů tvrzeného, vodě odolného kabelu.

Jeden konec je zapojený do lodě, druhý tamhle do rozvodné sítě. Až vyrazíme, bude motory pohánět výhradně elektřina ze souše. Každý rok přepravíme asi 70 000 turistů. Průměrně zvládneme 88 převozů za den. Máme dlouhou prodlužku, která začíná v mojí pracovně, potom vede pod zemí ke břehu, kde k ní připojíme přívoz a můžeme vyrazit. Přívoz každý den spotřebuje asi 150–200 kWh.

Než jsme přešli na elektřinu, byly na palubě dva dieselové generátory. Pořád je tam máme pro případ nouze. Naftový pohon potřeboval 100 litrů denně, takže přechod na čistou energii je opravdu skvělý. Nejvíc mě překvapuje, jak tichý ten přívoz je. Neslyšíte tu hučet naftový motor. Možná se ptáte, co když se kabel přetrhne. Ale tenhle přívoz měl i předtím vodicí lano. Takové přívozy jsou časté v kanálech se silným proudem nebo mělčinami. Místo aby loď poháněl šroub, v podstatě se přes kanál přitahuje na dvou lanech vedoucích přes řeku.

Není tu hustý provoz a mají nastavená pravidla, jak se tu chovat. V podstatě se nesmí proplouvat, pokud se přívoz pohybuje. Jeden problém s kabelem máme. Když připlují velké lodě a chtějí vplout do fjordu, musíme kabel i lana povolit, aby klesly na dno a loď mohla proplout. Kdybychom to neudělali, kabel se přetrhne a nebudeme moct plout.

Malé čluny proplují bez problému, ale velké lodě ne. Povolit kabel a lana trvá asi 90 vteřin a dalších 90 k napnutí. Kabel se nemůže zamotat nebo zauzlovat, loď ho udržuje neustále napjatý. U přívozů přes Lamanšský průliv tohle hned tak neuvidíme. Čluny do zásuvky můžeme použít jen v určitých kontextech. Nejvíc paliva pořád ještě spálí obrovské kontejnerové lodě, ale stejně mi tohle připadá jako krok správným směrem.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechtěl bych vidět ty obrovské baterie jenž by byly potřeba mít na kontejnerových lodích a jejich následnou likvidaci.

10

Odpovědět

Klasická baterie je tady samozřejmě blbost, ale třeba palivové články na vodík už použitelné jsou.

12

Odpovědět

U lodních vznětových motorů je maximální výkon na motor 50 MW, takže větší lodě znamenají buď více motorů, nebo jiný motor/pohon.

03

Odpovědět

100 litrů denně na 88 převozů za den mi přijde v pohodě, ale tihle taky není zlý.

20

Odpovědět

Spotřeba je cca 500 litrů na 100 kilometrů.

00